Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Článok

Správy Bitcoin

V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.

Bitcoin

Tohto týždňový súhrn nemôžeme začať inak, než informáciou, že Bitcoin v piatok pomerne jednoducho prekonal magickú hranicu 10 tisíc dolárov a dokonca sa nejaký čas obchodoval už nad úrovňou 11 tisíc USD. Zaujímavým faktom je, že nad touto cenovou úrovňou sa Bitcoin v histórii jeho existencie nachádzal zatiaľ len štyri percentá času. Až najbližšie mesiace a roky ukážu, či sa päťciferné číslo stane novým štandardom. Peter Brandt je o tom prakticky presvedčený. Rešpektovaný veterán v sobotu napísal, že Bitcoin začal svoj štvrtý parabolický rast a mieri k cene aspoň $100 000.

Bitcoin mieri na $100 000, tvrdí rešpektovaný veterán Peter Brandt

Bratia Winklevossovci, ktorí sú pôvodnými autormi myšlienky založenia Facebooku a aktuálne vystupujú ako majitelia americkej regulovanej kryptoburzy Gemini si myslia, že cesta k 15 tisíc USD bude pre Bitcoin po prekonaní desaťtisícovej hranice už hračkou.

Pre Bitcoin bol tento týždeň úspešný nielen v pohľadu rastu jeho ceny, ale aj z hľadiska iných fundamentov. Osobitne treba zdôrazniť, že v stredu dosiahol nový rekordný hash rate. Výpočtový výkon siete Bitcoinu ešte nebol nikdy tak vysoko, čo je jasný signál, že záujem ťažiarov (minerov) o Bitcoin je aktuálne obrovský.  Výnimočný bol tento týždeň aj z pohľadu aktívnych bitcoinových adries. V tomto smere dosiahol BC 18-mesačný rekord.

Nuž a rekordy dosahoval Bitcoin aj z inštitucionálneho pohľadu – obchodovanie s Bitcoin Futures na chicagskej burze CME totiž taktiež dosiahlo nové all-time-high. Viac sme o tom napísali tu.

K Bitcoinu sa pozitívne vyjadril  aj šéf spoločnosti Ripple Brad Garlinghouse. Priznal, že on sám doňho investoval a je v “longu”. Taktiež skonštatoval, že XRP a Bitcoin nie sú konkurenti, pretože tieto kryptomeny majú úplne iné ciele, pokiaľ ide o ich hlavné využitie. Viac sa dozviete tu.

Libra

Libra, taký je oficiálny názov kryptomeny Facebooku, ktorá uzrie svetlo sveta v prvej polovici budúceho roka. V utorok Facebook prvýkrát oficiálne potvrdil jej spustenie a predstavil jej white paper.

Šéf Ripple: XRP a Bitcoin nie sú konkurenti, som long na Bitcoin!

O Libre vieme hlavne to, že pôjde o kryptomenu, ktorej cena bude viazaná na kôš cenovo stabilných aktív, aby sa zabezpečila jej čo najnižšia cenová volatilita. Okrem Facebooku za ňou stojí konzorcium popredných finančných a technologických firiem.

Analytické oddelenie burzy Binance s názvom Binance Research si myslí, že táto kryptomena pomôže celkovej adopcii kryptomien vo svete.  Medzitým politici reagujú na Libru skôr negatívne, o tom sa dočítate tu.  V tomto článku sme zas zhrnuli reakcie na Libru od popredných predstaviteľov kryptopriemyslu vrátane Changpenga Zhaa z Binance, Pavla Rusnáka zo Satoshi labs či Rana NeuNera.

Tom Lee z Fundstrat Advisors zas na margo Libry skonštatoval, že plne chápe, že banky sú z tejto kryptomeny vystrašené. Nuž a dôležité je vedieť, že hoci Facebook chce, aby išlo o digitálnu menu, ktorá nebude poznať hranice, už teraz vieme, že minimálne v niektorých oblastiach bude mať veľké obmedzenia. Písali sme o tom tu.

Kryptomena Facebooku bude mať obmedzenia. Peňaženka pre Libru nebude dostupná všade

Mali by ste tiež vedieť…

  • Významnú spoluprácu uzavrela spoločnosť Ripple. Dohodla sa s poprednou firmou špecializujúcou sa na finančné transakcie MoneyGram, ktorá bude využívať token XRP.
  • Burza Binance vydá na svojom blockchaine Binance Chain token, ktorý bude viazaný priamo na Bitcoin.
  • Litecoin uzavrel partnerstvo s Bibox a Terino. Jej výsledkom bude vydanie vlastnej debetnej platobnej karty.
  • Ethereum 2.0 ide podľa plánu. Na najnovšom online meetingu developerov Ethereum zaznelo, že štart fázy zero, ktorý sa týka prechodu na Proof-of-Stake by mohol prísť už 3. januára 2020.
  • Zmenárni Coinbase sa darí. Záujem o jej Custody riešenie pre inštitucionálnych investorov do výrazne rastie.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.   

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne