[spp-featured-image]Účelom článku nie je povedať, do ktorých kryptomien sa oplatí investovať a do ktorých nie. Nikto nepozná budúcnosť a nevieme, ako sa budú ceny kryptomien vyvíjať. Pointou tohto článku je odporučiť vám najlepší a najbezpečnejší spôsob, ako sa ku kryptomenám dostať a potom ich mať v bezpečí.
1. Kúpa kryptomien
Kúpiť kryptomeny sa dá viacerými spôsobmi. Niektoré sú veľmi jednoduché, rýchle a za nízke poplatky, iné zas zložitejšie, no majú iné benefity, napríklad čoraz dôležitejšiu anonymitu.
Najprv si zhrnieme 4 možnosti, z ktorých si musíte vybrať tú, ktorá vyhovuje najviac vašim preferenciám.
1.1. Cez burzu respektíve zmenáreň
Najbežnejším spôsobom kúpy kryptomien je použitie online búrz respektíve zmenárni. Tie najznámejšie a nami odporúčane sme popísali v tomto článku.
Pri kúpe kryptomien cez burzy resp. zmenárne musíte však počítať s tým, že budete musieť o sebe poskytnúť osobne údaje (KYC) v rámci pravidiel Boja proti praniu špinavých peňazí a financovania terorizmu (pravidlá AML).
Výhodou takýchto búrz je však ich rýchlosť, jednoduchosť a nízke poplatky a to či už v prípade kúpy alebo následného predaja kryptomeny.
1.2. Cez BTC/Krypto Automaty
Druhou možnosťou je kúpa kryptomien cez bitcoinove resp. kryptomenové automaty (bankomaty). Na Slovensku aj v Česku je ich pár desiatok a zväčša sú vo všetkých väčších mestách. Tie slovenské nájdete na tejto mape, české zas tu.
Obrázok: Ilustračný obrázok BTC automatu (zdroj: bitcoinmat.sk)
Bitcoinové automaty sú populárne vďaka možnosti kúpy a predaja kryptomien bez zadania osobných údajov, avšak v obmedzenej čiastke do určitého maximálneho limitu (napr. do 1000 eur). Je však otázne či tento benefit zostane platný aj smerom do budúcnosti, nakoľko prísnejšie regulácie kryptomenového sektora v rámci Európskej únie sú už na ceste.
Nevýhodou automatov je nižšia ponuka kryptomien (zväčša sú ideálne najmä na BTC) a vyššie transakčné poplatky, čo znamená, že kúpite menej výhodne a tiež menej výhodne predáte, než na burze. Napriek tomu sú kvôli anonymite pri menších transakciách do zmieňovaných limitov mnohými vyhľadávané.
1.3. Cez P2P burzy
Na kúpu resp. predaj kryptomien je možné použiť aj P2P obchodne platformy. Tou najznámejšou je pravdepodobne decentralizovaná burza Bisq.
Postup kúpy Bitcoinu cez Bisq je však pomerne zložitý a nejde o riešenie vhodné pre mainstremovú adopciu. Napriek tomu, ak si trúfate a túžite po väčšom súkromí a online forme kúpy kryptomien, zvážte aj túto cestu. Pomôcť vám môže napríklad tento článok o Bisq na Alza.sk.
Tip: Video o Bisq a o tom ako na nej ušetriť poplatky z dielne slovenského bitcoinového propagátora Dušana Matušku:
1.4. Cez veksláka
V neposlednom rade treba zmeniť aj novodobých vekslákov, ktorí fungujú sprostredkovane na odporúčanie, alebo na rôznych fórach (napr. Discord), na ktorých je ich hodnovernosť overená samotnou komunitou.
Veksláci fungujú v online priestore, ale aj vo fyzickom reálnom (v rámci osobného stretnutia). Všetko funguje na báze dôvery medzi oboma stranami, že obe splnia vopred dohodnuté podmienky. Hodnotenie a povesť veksláka tu preto zohráva extréme dôležitú úlohu.
Zmieniť sa určite oplatí mobilnú aplikáciu Vexl, ktorá sa špecializuje práve na P2P predaj a kúpu bitcoinu skrz vekslovanie.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Alternatívou k Vexl je napríklad veksl skupina na private-focused Elemente (invite link tu), kde nájdete pro-rodinnejšie prostredie bitcoinových fanúšikov, v ktorej sa nekončí len pri samotnej výmene (btc-fiat, btc-ine krypto), ale pokračuje sa aj v budovaní intenzívnejších komunitných vzťahov.
2. Presun kryptomeny na privátnu peňaženku
Ak ste siahli po kúpe kryptomeny u veksláka či P2P platformu, predpokladáme, že už máte založenú aj vlastnú privátnu peňaženku.
Kúpou kryptomien na centralizovaných online burzách, ako sú napríklad Binance či Kraken si však mnohí ľudia myslia, že už majú “hotovo” a len vyčkávajú, kým hodnota ich kryptomeny resp. kryptomien stúpne.
Tento postup však nie je bezpečný, pretože kryptomeny pri ňom zverujete do rúk tretej strany. Inak povedané voči danej burze máte len pohľadávku a kryptomenu nevlastníte priamo vy.
V roku 2022 na to napríklad doplatili klienti platforiem Celsius či FTX, dokopy vyše 1,6 milióna retailových zákazníkov, ktorí po bankrote týchto firiem prišli o všetky kryptomeny, ktoré im spravovali.
Obrázok: Stránka dnes už skrachovanej burzy FTX oznamujúca, že výbery z platformy boli pozastavené. Približne milión klientov FTX tak prišlo o kryptomeny, ktoré mali na tejto burze „uložené“.
Ochrániť sa pred týmto rizikom sa dá výberom kryptomien na spomínané privátne peňaženky. Návod ako na to správnym spôsobom sme pripravili v tomto článku.
Nájdete v ňom postup ako vybrať kryptomeny z burzy Binance na hardvérovú peňaženku Trezor, alebo softvérovú peňaženku Trust Wallet. Ak aj používate iné peňaženky, postup je veľmi podobný. Stačí pochopiť princíp.
3. Správne zabezpečenie seedu
Po prevode kryptomien na privátnu peňaženku je ešte nutné zabezpečiť si seed k danej peňaženke správnym spôsobom. Ide o 12 alebo 24 slov, ktoré peňaženka, či už softvérová alebo hardvérová, vygeneruje pri jej zakladaní.
Obrázok: Zapísaný seed vyzerá napríklad takto (verzia s 24 slovami). Na rozdiel od autora tejto fotky si ho však vy v žiadnom prípade nefoťte a ani neukladajte v žiadnej inej digitálnej forme. Je určený len pre vás a pre vaše oči.
Strata alebo kompromitácia tohto seedu môže viesť k nenávratnej strate všetkých vašich kryptomien. Z tohto dôvodu je zabezpečenie týchto slov správnym spôsobom alfou a omegou bezpečnej držby kryptomien vo vlastnej úschove.
4. Ďalšie tipy
- Zbytočne nezdieľajte informácie o tom, v akej hodnote kryptomeny (a aké) vlastníte. Predpokladáme, že sa nechválite ani tým, koľko peňazí máte na osobnom účte v banke
- Dávajte si obrovský pozor na podvody cielene na kryptomenových investorov, aby ste sa nestali ich ďalšou obeťou. Tie najbežnejšie sme zhrnuli v tomto článku.
- Do kryptomien neinvestuje viac, než si môžete dovoliť stratiť. Predovšetkým by nemalo ísť o peniaze, ktoré sú vašou finančnou rezervou, sú určené na platbu rôznych splátok, hypotéky, nájmu či na stravu alebo lieky. Investícia do kryptomien je riziková a u mnohých vedie k stratám.
Čo čítať ďalej?
Vyberáme pre vás z našich najzaujímavejších článkov zameraných na nováčikov a menej pokročilých investorov: