Najbezpečnejším spôsobom, ako to dosiahnuť, je investovať do hardvérovej peňaženky. Jedny z najlepších na trhu popri českom Trezore od Satoshi Labs, ktorý sme už recenzovali v tomto článku, vyrába francúzska spoločnosť Ledger. Tá má v ponuke dokonca dva druhy takýchto peňaženiek: Ledger Nano S a Ledger Nano X. Ktorá z nich je lepšia?
V tomto článku si odpovieme na túto otázku a porovnáme Ledger Nano S a Nano X. Zdôrazníme ich hlavné rozdiely a vysvetlíme si dôvody pre ich výber. Všetky informácie by vám mali pomôcť rozhodnúť, ktoré zariadenie je pre vás to pravé.
História Ledger
Samotnú spoločnosť založilo osem vysoko kvalifikovaných odborníkov v roku 2014. Tieto špičkové talenty sú autoritou v rôznych oblastiach, vrátane kryptomien, podnikania a bezpečnosti. Sú zjednotení vo svojom úsilí vyvíjať bezpečné a chránené riešenia pre blockchainy.
Dva roky po založení vypustila spoločnosť Ledger na trh prvú hardvérovú peňaženku model Nano S, ktorá sa rýchlo stala jedným z najvyhľadávanejších nástrojov pre užívateľov po celom svete kryptomien, keďže ponúkala možnosť chrániť privátne kľúče mimo online svet.
Vzostup Nano S sprevádzal príchod iných alternatív, medzi ktoré možno zaradiť veľmi obľúbený Trezor Model T. Ledger však v konkurenčnom nezaostáva, čo dosvedčuje uvedenie novšej verzie peňaženky názvom Nano X. Môžete si tak byť istí, že ak využívate hardvérovú peňaženku Ledger, používate vysoko kvalitné zariadenie.
Porovnanie Ledger Nano X vs. Nano S
Pozrime sa teraz podrobnejšie na funkcie, ktoré tieto peňaženky môžu ponúknuť a na to, aké sú medzi nimi rozdiely.
Veľkosť
Správna veľkosť je vlastnosť, ktorá bude pre mnoho ľudí individuálna. Aká veľkosť by mala byť tou ideálnou? My si teraz rozoberieme jednotlivé špecifikácie a konečné zhodnotenie necháme na vás.
Začneme presnú veľkosťou a hmotnosťou Nano X a Nano S:
Nano X – 72 x 18,6 x 11,75 mm | 34 g
Nano S – 57 x 17,4 x 9,1 mm | 16,2 g
Ako vidíte, Nano X je väčší a váži dvakrát toľko, než jeho starší náprotivok. Väčšie však nemusí nutne znamenať lepšie. Každopádne funkcie, ktoré Ledger pridal do Nano X, si vyžiadali väčšie zariadenie.
Časť rozmerov spojených s Nano X možno pripísať jeho batérii. So 100 mAh batériou, ktorá je súčasťou zariadenia, získate v Nano X až 8 hodín výdrže. Navyše ho môžete kedykoľvek nabiť pripojením k USB káblu. Len pre informáciu, Nano S používa USB Micro-B a Nano X používa kábel USB typu C. Nano S však nemá batériu, takže sa zapne len vtedy, keď ho pripojíte k zdroju napájania, ako je váš počítač.
Jedna dôležitá vec, ktorú je potrebné ešte spomenúť, keď sa bavíme o rozmeroch, je obrazovka.
Nano X – 128 x 64 pixelov
Nano S – 128 x 32 pixelov
Znovu teda platí, že veľkosť obrazovky Nano X je väčšia ako u Nano S. Vďaka väčšej obrazovke vám zariadenie Ledger umožňuje zobraziť podrobnosti o vašich transakciách. Či už teda odosielate alebo prijímate svoje obľúbené krypto, budete vždy presne vedieť, čo sa deje.
Materiály a dizajn
Keď sa pozriete na obrazovku Ledger Nano S, uvidíte čierne pozadie s modrým kontrastom. Podobne je u Nano X čierne pozadie s bielou farbou v popredí. Aj keď je kontrast na týchto zariadeniach odlišný, dizajn je stále dosť podobný.
Obe zariadenia sú vyrobené z plastu a nerezovej ocele. Tento typ dizajnu a použité materiály robia z hardvérových peňaženiek Ledger jedny z najlepších na trhu. Nielen, že majú elegantný, štýlový vzhľad, ale sú tiež prenosné a odolné, čo je príjemná funkcia, ak si potrebujete vziať svoje krypto so sebou na cesty.
Nano S má navigačné tlačidlá v hornej časti, zatiaľ čo tlačidla u Nano X smerujú dopredu a nachádzajú sa na každej strane obrazovky. Zvyknúť si na ovládacie prvky na týchto zariadeniach môže nejaký čas trvať, ale nakoniec to bude rovnako jednoduché a ľahké ako používanie smartfónu.
Podporované kryptomeny a aplikácie
Pokiaľ ide o kryptomeny, ktoré tieto peňaženky podporujú, platforma Ledger môže byť trochu mätúca. Je potrebné si uvedomiť dve veci – počet podporovaných mien a počet aplikácií, ktoré môže zariadenie používať naraz v jednom momente.
Ledger má totiž obmedzenú kapacitu úložiska a každá aplikácia zaberá veľa pamäte. Aplikácie v tomto zmysle sú programy vyvinuté pre túto platformu, ktoré možno použiť na spravovanie zostatkov konkrétnej kryptomeny.
Používateľ tejto peňaženky si napríklad môže nainštalovať aplikáciu Bitcoin (BTC), vložiť BTC a potom aplikáciu BTC zmazať. Zostatok BTC by zostal na peňaženke, ale užívateľ by s týmto zostatkom nemohol nič robiť až do momentu, ako by znovu nainštaloval príslušnú aplikáciu. To isté platí pre ostatné kryptomeny.
V súčasnej dobe existuje už viac ako 1 800 aplikácií kompatibilných s hardvérovými peňaženkami Ledger a neustále pribúdajú nové. Ako už bolo povedané, bohužiaľ ich nebudete môcť nainštalovať všetky, pretože úložný priestor peňaženiek je obmedzený.
Nano S zvládne približne 3 až 10 aplikácií, zatiaľ čo na Nano X ich môžete nahrať až 100. Počet aplikácií, ktoré dokáže každé zariadenie naraz podporovať, bude samozrejme závisieť od veľkosti samotných aplikácií.
Nano X tak pochopiteľne ponúka viac priestoru pre aplikácie, čo je významný dôvod, prečo mnoho užívateľov uprednostňuje Nano X pred Nano S. Avšak ak chcete používať Nano S, môžete jednotlivé aplikácie odinštalovať, akonáhle ich nastavíte. Kým nebudete chcieť svoje uložené kryptomeny vybrať/poslať inde, samotná aplikácia ich do tej doby potrebovať nebude.
Odstránením aplikácií totiž neodstránite svoje súkromné kľúče. Zostávajú na zariadení. Vďaka tomu môžete aplikácie odoberať a inštalovať podľa potreby, čo vám umožní ušetriť miesto na zariadení.
Ledger Live
Nano X i Nano S spolupracujú desktopovou a mobilnou aplikáciou Ledger Live. Prostredníctvom tejto aplikácie tak môžete obsluhovať a spravovať veľa digitálnych aktív popri tom, ako budete mať zapojenú HW peňaženku Ledger k danému zariadeniu, kde je aplikácia nainštalovaná.
S Nano S môžete pomocou smartfónu Android sledovať svoje kryptomeny, zatiaľ čo Nano X podporuje zariadenia iOS aj Android. Krása Ledger Live spočíva v tom, že môžete spravovať širokú škálu svojich obľúbených digitálnych mien.
S Ledger Live môžete sledovať svoje obľúbené ERC-20 tokeny alebo digitálne aktíva z jednej aplikácie. Tá podporuje viac ako 1800 tokenov a coinov vrátane Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Bitcoin Cash (BCH), Stellar (XLM), Cardano (ADA), Monero (XMR) a mnoho ďalších.
Ak si chcete pozrieť úplný zoznam všetkých digitálnych aktív a podporovaných mincí pre Ledger Live, navštívte oficiálne stránky Ledger.
Ďalšou vecou, ktorú môžete tiež prevádzkovať s aplikáciou Ledger Live, je stakovanie niektorých digitálnych aktív. Táto funkcia je k dispozícii každému, kto má Nano X alebo Nano S.
Ak ešte nie ste zoznámený s témou stakovania, môžete sa o nej dozvedieť viac aj na webe Ledger. Zatiaľ nie je k dispozícii pre mnoho kryptomien, ale túto funkciu môžete využiť u Polkadot, Tezos, Algorand, Cosmos či Tron.
Posledné zaujímavú vecou, ktorá stojí za zmienku v súvislosti s Ledger Live, je možnosť vytvorenia viacerých peňaženiek.
Všetky svoje peňaženky obsluhujete priamo v aplikácii a pre každú z nich môžete určiť konkrétny účel, ak si to budete priať. Ak teda chcete použiť jednu na účty a jednu na sporenie, môžete to urobiť.
Ktovie, možno budete chcieť dať kryptomeny členom vašej rodiny, alebo niektorým priateľom. Môžete to urobiť pomocou aplikácie Ledger Live a vytvoriť pre každého z nich samostatnú peňaženku.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ovládanie kryptomien
Funkcia ovládania kryptomien nemusí byť funkciou, o ktorú by všetci stáli, ale napriek tomu je veľmi užitočná. Je totiž nevyhnutná pre tých, ktorí držia Bitcoin alebo niektorý z jeho derivátov.
Než bolo v Ledger Live k dispozícii ovládanie kryptomien, aplikácia pre novú transakciu použila vaše najstaršie mince. Ovládanie sa riadilo metódou FIFO (First-In, First-Out).
Teraz, keď je k dispozícii ovládanie minciin, môžete zvoliť, ktoré mince a adresy chcete použiť. Získavate tak väčšiu kontrolu nad svojimi digitálnymi aktívami a zároveň znížite vysoké poplatky.
Bluetooth
Zahrnutie funkcie Bluetooth do hardvérovej peňaženky sa môže rýchlo stať kontroverznou témou.
Dôvodom je to, že ak by používateľ chcel bezdrôtové pripojenie, využil by iný typ peňaženky. Použitie pripojenia Bluetooth môže zvýšiť šance, že niekto získa prístup k digitálnym prostriedkom bez vedomia užívateľa.
Tí, ktorí podporujú kompatibilitu Bluetooth, však naznačujú, že s požadovaným PIN kódom a obmedzeným dosahom technológie sú riziká zanedbateľné.
Ledger Nano X navyše bude reagovať len na iné zariadenia so spustenou aplikáciou Ledger Live. Nano S žiaľ pripojenie Bluetooth nepodporuje, takže ak túto funkciu vyžadujete, budete musieť zvoliť Nano X.
Bezpečnosť
Ďalším atribútom, ktorému sa budeme venovať v porovnaní Nano X a Nano S, je zabezpečenie. Zariadenia Ledger sú známe svojou ochranou a nie je sa čomu diviť.
Zariadenia používajú zabezpečené čipy CC EAL5+. Tieto čipy prekonávajú minimálny štandard pre zabezpečenie hardvérových zariadení. To znamená, že oba varianty Nano X aj Nano S sú vysoko zabezpečené.
Ale tým Ledger čo sa týka bezpečnosti nekončí. Tieto zariadenia sú tiež prvými, ktoré získali certifikáciu Anssi. To znamená, že Ledger svojim produktom verí natoľko, že bol ochotný nechať ho otestovať treťou stranou. Tím Anssi podrobil Nano S a Nano X prísnym bezpečnostným hodnoteniam a produkty prešli na výbornú.
Pohodlnosť používania
Ledger Nano X i Nano S sú jednoduché a ľahko sa používajú, aj keď používate hardvérovú peňaženku prvýkrát.
Užívateľské rozhranie je intuitívne a jednoduché a dizajn softvéru je elegantný a štýlový.
Mnohým používateľom sa páči, že aplikácie zariadenia na ňom môžu bežať iba lokálne, nie vo webovom prehliadači. Horším dôsledkom samozrejme je, že budete možno musieť aplikácie pravidelne odinštalovávať a znovu inštalovať. Vďaka tomu je však menej pravdepodobné, že dôjde k strate majetku alebo neoprávnenému prístupu u miestneho zariadenia.
Cena
Ledger Nano X stojí $119, čo je dvakrát toľko než Nano S. Za túto vyššiu cenu môžu užívatelia používať 100 rôznych krypto peňaženiek naraz, prepojiť ich s hardvérovou peňaženkou z mobilného zariadenia a napájať peňaženku z batérie až osem hodín.
V mnohých prípadoch môže byť pre užívateľa ťažké ospravedlniť zaplatenie ďalších $60 za Nano X, keď Nano S robí všetko, čo je potrebné k bezpečnému uloženiu a správe svojich kryptomien. Ak niekto chce držať len niekoľko kryptomien, nemá v úmysle používať peňaženku na cestách a nechce väčšiu obrazovku, potom by Ledger Nano S mohla byť lepšou voľbou.
Konečný verdikt
Ledger Nano S a Ledger Nano X majú špičkové zabezpečenie, jednoduchú aplikáciu aj rozhrania a integrovanú burzu. Nano X má ďalšie výhody v podobe podpory až 100 mien naraz (na rozdiel od troch u Nano S), kompatibility s mobilom a Bluetooth, napájanie z batérie a väčšie obrazovky.
Používatelia, ktorí chcú odosielať, prijímať a vymieňať kryptomeny často môžu uprednostňovať Nano X jednoducho preto, že pre prístup k rôznym menám nebudú musieť naďalej odinštalovávať a znovu inštalovať aplikácie. Pre všetko ostatné by mal stačiť oveľa lacnejší model Ledger Nano S.
Nano X i Nano S sú navyše elegantné zariadenia, ktoré ponúkajú veľa funkcií. To všetko, spolu s aplikáciou Ledger Live, pomáha vytvoriť účinný nástroj pre správu vašich digitálnych aktív.
Ledger navyše vynakladá značné úsilie na zaistenie bezpečnosti svojich zariadení. To ale neznamená, že tieto zariadenia sú dokonalé. Bluetooth je trochu neohrabaný a užívateľské rozhranie má priestor pre vylepšenie.
Celkovo sa však jedná o zariadenia, ktoré robia to, čo po nich chcete. Nie sú dokonalé, ale stále zatieňujú väčšinu konkurencie, pokiaľ ide o krypto hardvérové peňaženky. Azda len na Trezor Model T.
Pri rozhodovaní, ktoré z nich si zaobstarať, bude výber závisieť na tom, čo od hardvérové peňaženky chcete alebo potrebujete.
Niektorí ľudia chcú pripojenie, ktoré im poskytne Bluetooth, zatiaľ čo iní nechcú podstupovať potenciálne riziko. Rolu pri rozhodovaní bude hrať tiež počet aplikácií, ktoré plánujete používať.
Bez ohľadu na to, akú hardvérovú peňaženku pre offline uloženie si vyberiete, je ťažké vybrať zle a obe varianty poskytnú nadštandardné ochranu pri uloženie vašich digitálnych aktív.