Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Čo je to halving Bitcoinu, ako ovplyvňuje cenu a deflačná otázka

Avatar

Článok

zo dňa

Bitcoin halving

Už na prelome rokov 2008 a 2009, kedy vznikol Bitcoin, niektorí jedinci tušili, že môže mať obrovský vplyv na to, ako vnímame peniaze. Vytvorenie Bitcoinu dokázalo, že existuje digitálny a dôveryhodný prevod peňazí bez toho, aby ste potrebovali tretiu – centralizovanú stranu, ktorá sa o všetko postará.

Aby mohol Bitcoin skutočne slúžiť ako prenášateľ hodnoty, boli do protokolu (kódu) Bitcoinu začlenené určité funkcie. Napríklad konsenzus Proof-of-Work, ktorý zabezpečuje, aby sa vyriešil problém s dvojitými výdavkami (double spending). Bitcoin však obsahuje aj zaujímavú funkciu, ktorá spôsobuje, že približne raz za štyri roky nastáva takzvaný halving. V tomto článku si vysvetlíme čo to je a aký to má z historického hľadiska vplyv na vývoj ceny Bitcoinu.

Kód pre halving

Bitcoin ako open-source-projekt obsahuje kód, ktorý umožňuje, aby sa udial takzvaný “bitcoin halving event”. Nájsť ho môže ktokoľvek, kto sa pozrie do jeho kódu. Nájde v ňom riadok, ktorý znie:

“Consensus.nSubsidyHalvingInterval = 210,000”

Tento riadok kódu znamená, že počet bitcoinov vygenerovaných pri vyťažení každého jedného bloku sa zníži o 50% každých 210 000 vyťažených blokov. Vyťaženie jedného bloku trvá priemerne 10 minút, čo znamená, že halving nastáva približne raz za každé štyri roky (najbližšie v máji 2020).

Na obrázku nižšie zas môžete vedieť riadok 1574, podľa ktorého nastane v histórii Bitcoinu maximálne 64 halvingov, čo znamená, že vznikne maximálne približne 21 miliónov bitconov. Viac ich nikdy nebude, čiže po 64 halvingoch nebudú existovať už žiadne ďalšie bitcoiny, ktoré sa budú dať vyťažiť. Stane sa to v roku 2140.

Čo sa stane, keď sa vyťažia všetky bitcoiny?

Bitcoin je na základe vyššie spomínaného pravidla deflačným aktívom, alebo ak chcete deflačnou menou. Výrazne sa tak odlišuje od fiatových peňazí, ktoré centrálne banky tlačia vždy, keď to uznajú za potrebné. Taktiež treba poznamenať, že hoci bude v obehu v roku 2140 všetkých 21 miliónov Bitcoinov, už dnes po prvej dekáde existencie Bitcoinu vieme, že mnoho z nich sa stratilo a to hlavne v období, kedy sa ľudia, ktorí ich vyťažili, domnievali, že nebudú mať hodnotu a tak k ním stratili svoje prístupy. Podľa štúdie spoločnosti Chainalysis sa nenávratne stratilo už viac ako 3,7 milióna všetkých BTC.  

Čo sa teda stane v roku 2140, kedy už nebudú môcť ťažiari Bitcoinu vyťažiť žiadny nový BTC? Budú stále motivovaní vykonávať svoju činnosť, bez ktorej táto platobná sieť nemôže fungovať? Predpokladá sa, že áno. Človek, alebo skupina, ktorá vymyslela Bitcoin, známy pod pojmom Satoshi Nakamoto (pravú totožnosť sa zrejme nikdy nedozvieme) predpokladal, že v tom období, ale už aj dávno pred ním, budú motiváciou ťažiarov nielen novo vyťažené bitcoiny, ale aj príjmy z poplatkov, ktoré si budú účtovať za overovanie transakcií.

Naznačil to už rok 2017 a s ním súvisiaci obrovský rast ceny Bitcoinu, počas čoho sa stala sieť preťažená natoľko, že transakcie čakali v rade aj niekoľko hodín, pretože mineri ich nestíhali overovať. Poplatky za transakcie preto stúpali, pretože mineri uprednostňovali tie s vyššie nastavenými “fees”. V čase najväčšej bitcoinovej eufórie dosahovali priemerne poplatky za jednu transakciu neuveriteľnú hodnotu 54 dolárov.

Takéto vysoké poplatky za jednu transakciu by pochopiteľne zamedzili tomu, aby sa z Bitcoinu naozaj stal globálny prostriedok pre výmenu financií. Ak však bude cena Bitcoinu dlhodobo stúpať a hlavne bude rásť jeho adopcia, počet bitcoinových transakcií bude výrazne stúpať a tým pádom budú mineri na poplatkoch zarábať viac, hoci ich priemerná výška bude výrazne nižšia. Ak bude cena Bitcoinu rásť, Bitcoin má pred sebou ešte dlhé roky, počas ktorých by mala byť motivácia ťažiarov založená na možnosti vyťažiť nové bitcoiny. Medzitým sa musí stať Bitcoin natoľko používaným platidlom, že atraktívnou zárobkovou činnosťou pre minerov nebude len jeho ťažba, ale aj samotné overovanie transakcií.

Najbližší halving a vplyv na cenu Bitcoinu

Najbližší halving Bitcoinu nastane máji 2020. Zo súčasnej odmeny 12.5 BTC za jeden vyťažený blok (v priemere raz za 10 minút) klesne odmena pre úspešného minera, ktorému sa podarilo vyriešiť komplikovanú matematickú úlohu, na 6.25BTC. Táto výška odmeny bude platná nasledujúce štyri roky, až kým sa odmena opäť nezníži o polovicu.

K dnešnému dátumu sa udiali zatiaľ v histórii existencie Bitcoinu dva halvingy. Prvý 28. novembra 2012, kedy sa odmena za vyťaženie bloku znížila z 50 bitcoinov na 25 BTC. Druhý halving nastal 9. júna 2016, kedy klesla odmena na súčasných 12.5 BTC.

Najbližší halving Bitcoinu bude teda tretí v poradí, nuž a historické údaje naznačujú, že by mohol opäť prispieť k rastu ceny Bitcoinu.  Naznačuje to aj množstvo grafov, ktoré nájdete, keď zadáte v Google slovo “Bitcoin halving”. Zhodujú sa v jednej skutočnosti – zhruba rok pred každým halvingom sa začne trh prebúdzať a začne rásť aj cena Bitcoinu. Tento rast vrcholí zhruba rok po tom, ako sa halving udeje.

halving-graf

Deflácia a vplyv na Bitcoin

Keďže počet bitcoinov, ktoré bude možno vyťažiť, bude rokmi neustále klesať a ide o deflačnú menu, ktorej nebude nikdy viac ako 21 miliónov, je pravdepodobné, že Bitcoin bude čeliť silným ekonomickým tlakom, ktoré rozhodnú o jeho budúcnosti a spôsobe, akým bude vnímaný.

Názor na deflačnú politiku, ktorú razí Bitcoin, sa medzi odborníkmi rôzni. Zástancovia Keynesianizmusu, ekonomických princípov, ktoré postavil John Maynard Keynes, majú odlišný názor než zástancovia Rakúskej školy myslenia.

Ekonómovia, ktorí sú v súlade s keynesiasizmom, vnímajú defláciu ako škodlivú pre hospodárstvo. Ich argumentom je, že v deflačnom hospodárstve sú jednotlivci povzbudzovaní k hromadeniu svojich úspor a nie k ich míňaniu, čo má negatívne dôsledky na vytváranie pracovných miest. Ak jednotlivci nemíňajú svoje úspory, nekupujú nové tovary a služby, podniky potom nie sú motivované zamestnávať viac zamestnancov, aby sa vyrovnali s rastúcim dopytom. Táto kritika sa dá ľahko aplikovať na Bitcoin, ktorý je v súčasnosti špekulatívnym aktívom, ktoré väčšina ľudí drží a nemíňa, pretože predpokladá, že jeho cena bude rásť.

Ekonómovia, ktorí sú naopak zástancami rakúskej školy myslenia, oponujú stúpencom teórie Keynesa tým, že v deflačnom prostredí klesajú ceny tovarov a služieb, ale náklady na výrobu týchto tovarov a služieb sa zároveň úmerne znižujú. Tým pádom to nemá vplyv na celkové zisky. Okrem toho tvrdia, že cenová deflácia podporuje hromadenie a tým aj úspory ľudí, čo vedie k zníženiu úrokových sadzieb a zvýšeniu stimulov pre podniky a podnikateľov, aby dlhodobo investovali do svojich projektov.

V čase písania tohto článku a pravdepodobne ani v najbližších desiatkach rokov nezistíme, že Bitcoin svojim deflačným modelom uspeje a dokáže sa stať bežným platidlom. Mnoho odborníkov skôr predpokladá, že sa vďaka deflácii a svojmu pevne stanovenému stropu počtu existujúcich mincí stane uschovateľom hodnoty, podobne ako zlato, len v digitálnom svete. Pokiaľ ide o bezpečnosť Bitcoinu ako takého, je považovaný za extrémne bezpečný. Napadnutie tejto siete by bolo natoľko finančné nákladné, že by sa finančne neoplatilo nikomu.  

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Proof of Work vs. Proof of Stake: Základné rozdiely, plusy a mínusy

Komentovať

Komentovať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Bitcoin

Údaje z Google Trends naznačujú, že Bitcoin FOMO ešte nezačalo

Avatar

Článok

zo dňa

od

Google Trends Bitcoin

Užitočným nástrojom ak chcete zistiť, či stúpa záujem o určité kľúčové slovo, je Google Trends. Táto analytická pomôcka vám totiž presne zodpovie trendy vo vyhľadávaní na Google.

Mnohí možno mylne predpokladali, že po prekonaní 10-tisícovej ceny Bitcoinu nastane enormný nárast záujmu o kryptomeny. Pravda je však taká, že nárast nastal, no zďaleka sa nemožno porovnať s tým, čo sa na internete dialo počas bullrunu v roku 2017, kedy Bitcoin prvýkrát prekonal túto métu.

Čísla hovoria jasne – medzimesačne narástol záujem o Bitcoin o 35% a Bitcoin tento týždeň zároveň vyrovnal svoj mesačný rekord. Znamená to, že určitý rast záujmu o najznámejšiu kryptomenu tu je, no v porovnaní s rokom 2017 je to veľmi slabé. Súčasný počet vyhľadávaní Bitcoinu je totiž len na približne 10-11% z toho, čo sme sledovali na vrchole býčieho trhu pred dvoma rokmi, kedy sa Bitcoin dotkol až ceny 20 000 USD.

google-trends

Čo z toho vyplýva? Môžeme predpokladať, že súčasný rast ceny Bitcoinu nie je poháňaný retailovými peniazmi, teda investíciami bežných ľudí, ktorí sa snažia dobehnúť unikajúci vlak (FOMO). Rast je aktuálne v hlavne v réžii veľrýb, inštitúcii, ktoré akumulovali Bitcoin posledný rok a pol a ľudí, ktorí vstúpili do kryptomien dávnejšie a teraz do nich investujú opäť, pretože sú presvedčení o budúcej návratnosti ich investície.

Ťažko odhadnúť, za akých okolností príde nové FOMO u malých investorov, ktorí sa opäť podobne ako v roku 2017 veľmi neskoro pokúsia zarobiť na zaujímavej investičnej príležitosti. Podporené to ale nepochybne bude zvýšeným záujmom mainstreamových médií. A tie pravdepodobne nezačnú robiť okolo Bitcoinu ošiaľ skôr, než sa mu podarí vytvárať nové cenové maximá.

Mimochodom Bitcoin je aktuálne najvyhľadávanejší v Nigérii, Juhoafrickej republike, Rakúsku, Švajčiarsku Ghane.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Férová cena Bitcoinu na konci roka? Podľa Mayer Multiple $21 000

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-21k

Dosiahnutie ceny Bitcoinu 40 tisíc dolárov do konca tohto roka, ako to naznačil Tom Lee z Fundstrat Advisors, je podľa známeho analytika a krypto-komentátora Tracea Mayera veľmi nereálne. Povedal to v podscaste Bitcoin Knowledge.

Trace Mayer je tvorcom vlastné technického ukazovateľa, ktorý pomenoval Mayer Miltiple. Funguje na základe pomerne jednoduchého výpočtu, pri ktorom sa delí súčasná cena Bitcoinu jeho 200-dňovým kĺzavým priemerom. Mayer konštatuje, že v súčasnosti dostávame hodnotu 2.09, ktorá predikuje férovú cenu Bitcoinu 21 tisíc USD. Iba 14,79% času bola táto hodnota vyššie, čo podľa neho znamená, že dosiahnuť cenu $40 000 už do konca tohto roka je podľa neho veľmi nepravdepodobné.

Mayer zároveň skonštatoval, že najbližšie dôležité cenové hladiny pre Bitcoin sú 15 tisíc USD, 21 tisíc USD a potom $30 500. Cenu nad 30 tisíc dolárov by mal Bitcoin testovať niekedy v júni 2020, zhruba mesiac po tom, ako sa udeje očakávaný halving.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Naeem Aslam: Bitcoin môže zastaviť medzi $60 000 až $100 000

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-aslam

Naeem Aslam z analytickej spoločnosti ThinkMarkets si myslí, že cena Bitcoinu bude na konci nového bullrunu atakovať cenu niekde medzi 60 000 až 100  000 dolármi. Povedal to vo včerajšom rozhovore pre Fox Business.

Aslama sme spomínali aj pred necelými dvoma týždňami. 17. júna totiž predpovedal, že Bitcoin v priebehu pár týždňov prekoná cenu 10 tisíc amerických dolárov. Napokon sa to stalo oveľa skôr – už o 5 dní neskôr.

Podľa Aslama sú aktuálnymi dôležitými cenovými bodmi pre Bitcoin hodnoty 20 000 a 50 000 dolárov. Domnieva sa, že ak Bitcoin prekoná 20 tisíc USD, začne aj medzi konzervatívnými investormi prebiehať diskusia o tom, kde by sa mohol v budúcnosti zastaviť. Ak by  podľa Aslama Bitcoin prekonal aj hranicu magických $50 000, nevylučuje, že bullrun by mohol pokračovať až k cene 100 000 USD za jeden BTC.

Analytik ThinkMarkets počas rozhovoru pre Fox Business spomenul aj fakt, že Bitcoin je čoraz častejšie označovaný za digitálne zlato. Neprekvapuje ho, že práve Bitcoin a zlato sú dva druhý aktív, ktoré zaznamenávajú aktuálne výrazný rast hodnoty. Môže za to podľa neho neistota na akciovom trhu, ktorú podporuje aj obchodná vojna medzi USA a Čínou.

Aslam spomenul aj stupňujúce sa napätie na Blízkom východe, kde eskaluje konflikt medzi Iránom a USA. Podľa Aslama to môže kuriózne pomôcť Bitcoinu, ktorý si podľa neho získava reputáciu akéhosi bezpečného prístavu pre investorov, ktorí sa cítia byť ohrození geopolitickou situáciou.

To čo tvrdí Aslam je v silnom kontraste s tým, aký názor v rozhovore pre Bloomberg vyjadril Wtihney Tilson, zakladateľ spoločnosti Empire Financial Research: ,,Nenechajte sa oklamať odrazom mŕtvej mačky. Vážte moje slová. Rok od tohto momentu bude (Bitcoin) omnoho nižšie. Je to pump-and-dump schéma a skončí v ruinách.”

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza Bitcoinu (25.6.): Dočkáme sa paraboly? + Pohľad na altcoiny

Avatar

Článok

zo dňa

analyza-bitcoin-kralovansky

Náš portál na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelne aktuálizácie k Bitcoinu, ktoré občas doplnia aj o zaujímavé altcoiny. Dnes sa na trh pozrel podrobnejšie Jakub Kraľovanský z Nexaltic Capital.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Ahojte traderi dnes som si pre vás pripravil analýzu Bitcoinu a dvoch skupín altcoinov. Pozrieme sa vo všeobecnosti na veľké altcoiny voči doláru a aj na malé altcoiny voči Bitcoinu.

Bitcoin

Moja posledná analýza sa do bodky naplnila. Predpokladal som rast ceny počas víkendu, ako sa to už stalo dvkrát predtým a Bitcoin opäť nesklamal. Momentálne sa približujeme veľmi silnej rezistentnej oblasti, ktorá je od 11 600 – 12 600 dolárov. Nad touto oblasťou sa môže diať veľká divočina. Poďme ale postupne.

Bitcoin nám na 1 hodinovom grafe momentálne konsoliduje a znova nám nedáva šancu na žiadny nákup. V tomto uptrende je úplne typická situácia, že Bitcoin po tvrdom breaku začne konsolidovať v chanelli, alebo v triangli. Jednoducho povedané Bitcoin vystrelí a svoju cenu udrží na tope. To nám ako traderom dáva obmedzené možnosti na ďalšie vstupy. Rovnaká situácia je dnes. Aj keď dnes sa mi trochu nepáči ten pozvolný rast, ktorý nie je podporený objemami. Vzhľadom na malú razanciu breaku triangla sa mi situácia moc nepáči a som pripravený aj na to, že tento break je len fejk. Musíme počkať ako sa situácia vyvinie ďalej.

Nad 12 600 dolárov sa môže stať hocičo

Bitcoinové ATH sa nachádza na hodnote cca 20 000 dolárov. Bitcoin vznikol v roku 2008, takže môžeme datovať už jeho 11 ročnú históriu a počas nej sa celkovo len 15 dní nachádzal medzi 12 600 – 20 000 dolárov. To znamená, že v danej oblasti nie sú takmer žiadne rezistencie ani objemy. Ak Bitcoin prekoná hranicu 12 600, tak sa naozaj môžeme dočkať obrovskej exponenciály, ktorá vo finále bude extrémne zosekaná. Na grafe vidíme, že aj napriek veľmi prudkému rastu tam stále je priestor na rovnú čiaru, ktorú vieme, že Bitcoin dokáže spraviť. Halving máme až o rok a je absolútne nepravdepodobné, že by sme celý rok rástli takýmto tempom. Ak by aj prišla exponenciála, tak bude veľmi tvrdo potrestaná a veľa ľuďom ostanú znova oči pre plač. O tom ako tieto situácie tradovať a udržať emócie na uzde si môžete pozrieť v mojom projekte Trader 2.0.

Veľké altcoiny voči doláru

Toto je presne skupinka mincí, ktorá vyzerá vynikajúco. Či ETH, ZEC, NEO, alebo iné. Veľké alty voči doláru sú bullish. Navyše história nám hovorí, že akonáhle Bitcoin dokončí svoju really smerom nahor, tak je práve toto skupinka, kde sa začne následne prelievať kapitál. Konštrukcie daných coinov vyzerajú veľmi dobre a dané altcoiny majú ešte čo dobiehať, pretože aj napriek momentálnemu rastu Bitcoin rastie stále rýchlejšie.

Malé alty voči Bitcoinu

Toto je skupinka, na ktorú ja momentálne vôbec nehľadím, pretože je to úplne zbytočné. Bitcoin rastie najviac spomedzi všetkých coinov. Ak by sa dané alty chceli udržať aspoň okolo nuly voči Bitcoinu, tak by museli rásť minimálne tak prudko ako Bitcoin, čo sa nedeje. Avšak aj na túto skupinku čoskoro dôjde a tak isto to budú veľké žne. Treba však ostať trpezlivý a hlavne pripravený. Pretože už čoskoro sa dočkáme veľkej show.

V projekte Trader20 sa momentálne sústredíme na altcoiny a teda ,,Mince so zápalanou šnúrou“, ktoré rast ešte len čaká. Cykly na kryptomenách sú stále rovnaké. Najskôr začne rásť Bitcoin, potom začnú rásť veľké altcoiny a nakoniec sa kapitál presunie do shitcoinov. My sme na tento presun kapitálu pripravený, ste aj vy?

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Jakub Kraľovanský

nexaltic-90

Ing. Jakub Kraľovanský
V spoločnosti Nexaltic Capital pracujem ako Senior Trader. S kryptomenami a blockchain technológiou mám viac než 4-ročnú prax. V roku 2017 som úspešne promoval na Ekonomickej Univerzite v odbore Medzinárodný obchod. Po ukončení univerzity som získal osvedčenie o vykonaní odbornej skúšky v sekcii Kapitálový trh. Nexaltic Capital je spoločnosť, ktorá si všíma značný potenciál v novovzniknutých trhoch, akými sú napríklad kryptomeny. Naším cieľom je prinášať do tejto oblasti profesionálny a odborný prístup dostupný širokej verejnosti, a to bez ohľadu na finančný status alebo znalosti klienta.

Čítať ďalej

Bitcoin

4 veľké dôvody, prečo sa Bitcoin tentokrát (pravdepodobne) nezastaví na $20 000

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin

Bitcoin vytvoril včera ďalší tohtoročný cenový rekord, keď prekročil hranicu 11 300 dolárov. Je to najvyššia cena, akú mal od 4. marca 2018. Mnohí preto teraz špekulujú, na akých cenových maximách by sa mohol v budúcnosti zastaviť po konci novo rozbiehajúceho sa bullrunu.

Portál Cointelegraph.com vo svojom článku poskytol 4 hlavné dôvody, prečo sa tentokrát nezastaví na cene 20 tisíc dolárov, ale pôjde ešte vyššie. Prinášame vám ich v tomto článku.

1. Vplyv inštitúcii

Nie retail, teda malí individuálni investori, ale veľké inštitúcie aktuálne ženú cenu Bitcoinu k novým rekordom. Toto konštatovanie sa pravdepodobne nedá len tak ľahko vyvrátiť. Stačí si totiž pozrieť údaje z Google Trends, ktoré hovoria o tom, že aktuálne vyhľadávanie slova Bitcoin je zatiaľ len na približne desiatich percentách toho, kde bolo v roku 2017, kedy vytváral Bitcoin doteraz neprekonané maximá. Znamená to to, že cenu Bitcoinu teraz nepoháňajú hore noví malí investori, ktorí vstupujú do trhu, ale niečo iné. Sú to s najväčšou pravdepodobnosťou veľkí inštitucionálni hráči, ktorí podľa mnohých odborníkov využili medvedí trh na akumuláciu lacných Bitcoinov. Potvrdzujú to aj údaje o obchodovaní Bitcoin Futures kontraktov na chicagskej burze CME. Tie už niekoľko mesiacov v rade vytvárajú nové rekordy. Najnovšie k 17. júnu sa zobchodovalo 5 311 kontraktov v hodnote 26 555 BTC, respektíve 246 miliónov dolárov.

2. Lepšie základy bitcoinovej siete

Ako sme vás už informovali, minulý týždeň vytvoril hash rate, čiže výpočtový výkon siete bitcoinu, nový historický rekord, keď dosiahol úroveň viac než 65 000 000 TH/s. Inými slovami, Bitcoin je v súčasnosti bezpečnejší než kedykoľvek predtým.

Stúpa aj objem denných transakcií, čo potvrdzuje, že Bitcoin používa čoraz viac ľudí. Na rozdiel od roku 2017, kedy mal Bitcoin obrovské problémy so spracovávaním transakcií a transakčné poplatky stúpali k absurdným hodnotám (rekordný priemer bol okolo 52 dolárov na jednu transakciu), v súčasnosti vďaka riešeniam ako sú SegWit, off-chainove riešenia ako napríklad Lightning Network, či batching, prispievajú k tomu, že transakcie prebiehajú stále pomerne rýchlo a sú omnoho lacnejšie. Problém so škálovateľnosťou a rýchlosťou BTC transakcií síce určite nie je ani zďaleka vyriešený, no v porovnaní s rokom 2017 je Bitcoin pripravený na novy bullrun omnoho lepšie.

3. Halving sa blíži, no je stále ďaleko

Halving, teda zníženie odmeny pre ťažiarov bitcoinu za vytvorenie nového bloku, so sebou z historického hľadiska prináša vždy rast ceny Bitcoinu. Historické grafy naznačujú, že rast prichádza väčšinou približne rok pred halvingom a končí rok po ňom. Do najbližšieho halvingu ostáva ešte 11 mesiacov, čo znamená, že ak by sa aj tentokrát opakovala história, tak Bitcoin má pred sebou ešte možno dva roky cenového rastu, kým vytvorí nové all-time-high. Hoci sa nemožno spoliehať len na halving, pravdou je, že práve tento fundament častokrát spomínajú za možný dôvod rastu ceny Bitcoinu aj mainstreamové média, ktoré zväčša v prípade kryptomien až tak do hĺbky problematiky nejdú.

4. Markoekonomický obraz

Posledným dôvodom, pre ktorý podľa CoinTelegraphu bude Bitcoin rásť vyššie, než je cena 20 tisíc dolárov, je makroekonomický obraz, teda zjednodušene povedané vplyv ekonomickej situácie vo svete na cenový vývoj najznámejšej kryptomeny. Tá je u bitcoinových maximalistov považovaná za menu, ktorá v budúcnosti nahradí všetky fiatové meny na svete, no hoci s týmto názorom sa nemusia všetci stotožňovať, ak sa bude zhoršovať ekonomická situácia je možné, že do Bitcoinu bude prúdiť čoraz viac peňazí práve z dôvodu obáv rastúcej inflácie bežných mien. Bitcoin je totiž deflačný.

Posledné správy z finančných trhov naznačujú, že FED odloží zvýšenie úrokových sadzieb a že západná ekonomika je po rokoch rastu čoraz unavenejšia. Pekne to na Twitteri vystihol Anthony Pompliano, spoluzakladateľ Morgan Creek, ktorý v podstate povedal, že keď sa úrokové sadzby znížia, vytvorí sa viac fiatu a tým sa zvýši cena Bitocinu: ,,Znížte sadzby. Vytlačte peniaze. Urobíte tým Bitcoin vzácnejší. Long na Bitcoin, short na bankárov!”

Nedá sa presne odhadnúť, koľko investorov do Bitcoinu je zástancami toho, že môže nahradiť fiatové meny a aký podiel majú medzi hodlermi Bitcoinu finanční špekulanti, ktorí sa len spoliehajú na jeho rast ceny. Je však zrejme, že investori si čoraz viac uvedomujú, že ide o pevnú, transparentnú a neutrálnu menu (respektíve aktívum), ktoré je odolné voči centrálnym autoritám.

Zdroj: cointelegraph.com

ňAk sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Analýzy

Technická analýza (24.6.): Bitcoin sa pripravuje na FOMO

Avatar

Článok

zo dňa

analyza-bitcoin-curaj

Kryptonovinky na základe spolupráce s kryptotrejdermi zo slovenskej a českej scény prináša pravidelné aktualizácie k Bitcoinu. Dnes sa na kráľa kryptomien pozrel Ing. Jan Čuraj z Crypto Kingdom.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin včera zkusil útok na nové high trendu 11 200 USD, ale byl tvrdě sražený. Velcí hráči ještě nechtěli pustit cenu výše. Nyní dochází k další akumulaci kapitálu, aby se pohybové indikátory uklidnili. Altcoiny tento pohyb vůbec nevzládly a pravděpodobně nedojde k dalšímu přelévání kapitálu do altcoinů, protože Bitcoin ještě neřekl poslední slovo.

10 700 USD je Point of Control

Na ceně 10 700 USD dochází k silné akumulaci kapitálu, kde si velcí hráči připravují svoje pozice. Tato akumulace může klidně 1-2 týdny trvat. Čím delší akumulace, tím větší pohyb můžeme na bitcoinu čekat. Bitcoin je aktuálně úžasný v tom, že zvládá dělat konsolidace na topu a následně to tam velcí hráči drží hrubou sílu.

15minutový graf bitcoinu

Whales extrémně sráží cenu

Všimni si, že při každém výstřelu bitcoinu došlo k prudkému sražení o stovky USD. Toto je velmi nepříjemné, protože často to zachytí stop market příkazy až o dost níže. Bitcoin láká do vstupu nováčky, aby emočně nastupovaly a pak přijde prudká sekyra směrem dolů. Doporučuji aktuálně obchodovat spíše vyšší časové rámce na množení mincí, nebo jen BTC držet a nesledovat tyto krátkodobé nuance. BTC má jistě otevřenou cenu výše. Proč whales srážíš cenu? Protože potřebují delší čas k tomu, aby narvali do bitcoinu vysoký kapitál. Z toho důvodu si myslím, že cena bitcoinu může solidně uletět do prostor 14-16 000 USD.

Bitcoin jsme obchodovali LIVE

Podívej se na náš včerejší stream, kde jsme kromě novinek z Crypto Kingdom, analýzy altcoinů i obchodovali bitcoin v přímém přenosu pro naše členy na Bitmexu s depositem 250 000 USD. Ze včerejšího výstřelu jsme zavřeli profit kolem 100 000 Kč během pár hodin.

Přidej se k naší komunitě Crypto Kingdom. V signálech dostáváš maximální komfort formou live trading obchodů od skutečných traderů. Dále posíláme signály na altcoiny a bitcoin. Tyto signály s tebou řídíme v celém průběhu. Těšit se můžeš i na vzdělávací videa a plnou podporu našich členů. Do konce týdně je akce na signály se 40% slevou, tak toho využij.

UPOZORNENIE: Informácie uverejnené v tomto článku sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičným poradenstvom alebo obchodným odporúčaním.

Autor analýzy

Ján Čuraj

Ing. Jan ČurajCryptoKingdom50-50
Tradingu se věnuji 14 let a byl jsem traderem hedgeového fondu v obchodování měnových futures. Aktuálně obchoduji třetím rokem kryptoměny pro Crypto Kingdom a řídím vlastní alternativní fond zaměřený na ruční a robotické obchodování kryptoměn.

Čítať ďalej

Bitcoin

Proof of Work vs. Proof of Stake: Základné rozdiely, plusy a mínusy

Avatar

Článok

zo dňa

od

proof-of-work-proof-of-stake

V tomto článku sa vám pokúsime vysvetliť základné rozdiely medzi konsenzom Proof of Work, ktorý poznáme aj pod skratkou PoW a konsenzom Proof of Stake (skratka PoW).

Proof of Work môžete tiež poznať ako “dôkaz o práci” a Proof of Stake zas ako “dôkaz o vklade/podiele”, no štandardné sa používajú pre túto terminológiu originálne anglické výrazy.

Na konsenzuse Proof of Work funguje väčšina kryptomien vrátane Bitcoinu. Je to rokmi overený systém, ktorý so sebou prináša výhody, no aj niekoľko úskalí. Záujem o konsenzus Proof of Stake stúpol najmä po tom, čo kryptomena Ethereum prezradila svoj cieľ prejsť na tento algoritmus pre jeho viaceré nesporné výhody.

Čo je to Proof of Work?

Proof of Work je protokol, ktorého hlavnou úlohou je odradiť kybernetické útoky, ako napríklad distribuovaný útok typu Denial-of-Service (DDos), ktorého cieľom je vyčerpať zdroje počítačového systému odosielaním množstva falošných požiadaviek.

Koncept Proof of work exitoval ešte pred vznikom bitcoinu a pred tým, ako sa ho rozhodol použiť pre Bitcoin jeho záhadný tvorca Satoshi Nakamoto. Spôsobil tým revolúciu v spôsobe, akým sa dajú overovať finančné transakcie.

Ako prví prišli s myšlienkou „dôkazu o práci” v rámci svojej publikácie Cynthia Dworkova a Moni Noar v roku 1993, ale termín “Proof of Work” bol vytvorený Markusom Jakobssenom a Arim Juelsom v dokumente, ktorý vznikol v roku 1999.

Proof of Work bol azda hlavnou a najdôležitejšou myšlienkou, s ktorou prišiel Satoshi Nakamoto, keď v roku 2008 publikoval Bitcoin white paper. Jednoducho z toho dôvodu, že tento konsenzus umožňoval dôveryhodný a distribuovaný konsenzus.

Dôveryhodný a distribuovaný konsenzusový systém znamená, že ak chcete prijímať alebo odosielať peniaze, nepotrebujete pri tom dôverovať tretím stranám. Transakcia sa realizuje výhradne medzi vami a tým účastníkom, od ktorého platbu prijmete alebo mu ju odošlete.

Ak používate tradičné spôsoby platieb, dôverovať tretím stranám naopak musíte, či už ide o banky, alebo služby ako sú Visa, Mastercard či PayPal. Tieto inštitúcie si vedú vlastný súkromný register, ktorý uchováva históriu všetkých transakcií a teda aj váš zostatok na účte. Pre ilustráciu, ak chcete odoslať peniaze z vášho účtu vášmu priateľovi, musíte dôverovať vašej banke, že túto transakciu naozaj realizuje . Taktiež musíte veriť, že banka neskrachuje či štát nenariadi zmrazenie vašich účtov.    

U Bitcoinu a niekoľkých ďalších kryptomien potreba dôvery v tretiu centralizovanú stranu (banka, štát, platobná spoločnosť) neexistuje. Každý môže vlastniť kópiu blockchainu (účtovnej knihy), takže nikto nemusí dôverovať tretím stranám, pretože všetci môžu priamo verifikovať informácie, ktoré sú v blockchaine napísané.

Ťažba CryptoKingdom

Proof of Work a ťažba

Keď pôjdeme do tejto problematiky hlbšie, zistíme, že konsenzus Proof of Work vyžaduje nákladný výpočtový výkon, nazývaný aj ťažba (mining), ktorý je potrebné vykonávať, aby sa mohli transakcie v bitcoinovej sieti uskutočňovať. Počas tohto procesu sa vlastne vytvárajú nové overené bloky (blocks), ktoré sa pridávajú do reťazca (chain). Block+Chain=Blockchain.

Úlohou ťažby je:

 • Overiť legitímnosť transakcie a zabrániť takzvanému double-spendingu
 • Vytvorenie nových digitálnych mien, ktore dostávajú ťažiari ako odmenu za to, že overujú transakcie

Čo sa deje v zákulisí?

V zákulisí sa počas vykonávania transakcie v sieti Bitcoinu (alebo u inej kryptomeny, ktorá používa konsenzus Proof of Work)  deje hneď niekoľko procesov:

 • Všetky transakcie sa spájajú do niečoho, čo nazývame blok
 • Mineri (ťažiari) overujú, či sú transakcie v rámci každého bloku legitímne
 • Aby to mohli mineri urobiť, musia riešiť komplikovanú matematickú úlohu, ktorá je známa ako dôkaz o práci (proof-of-work)
 • Odmenu za tuto činnosť dostane prvý miner (ťažiar), ktorý vyrieši matematickú úlohu. Odmenou sú nové vyťažené bitcoiny. V roku 2019 ide o 12.5 BTC za jeden blok. Táto odmena sa v polovici roka 2020 zníži na 6.25 BTC.
 • Overené transakcie sa dostávajú do verejného blockchainu

Kľúčovým bodom overovania transakcií je spomínaná matematická úloha. Jej kľúčovým znakom je zas asymetria. Vykonaná práca musí byť dostatočné náročná na strane žiadateľa, ale ľahko kontrolovateľná cez sieť.

Mineri medzi sebou súťažia, aby boli prví, ktorí nájdu riešenie pre matematický problém, ktorý sa týka nového bloku, čo je problém, ktorý sa nedá vyriešiť iným spôsobom ako „hrubou silou” (rozumejte čo najvyšším výpočtovým výkonom). Keď miner konečne nájde riešenie matematickej “hádanky”, dostane spomínanú odmenu vo forme nových bitcoinov.

S ťažbou sa úzko spája aj pojem “Mining difficulty, čiže obťažnosť ťažby. Je to údaj, ktorý určuje konkurenčnú povahu ťažby. Čím viac ťažiarov sa bude snažiť vyťažiť nový blok, tým bude obťažnosť ťažby vyššia a naopak. Táto metóda zabezpečuje, že náklady na tvorbu nových blokov stúpajú, mineri sa snažia zlepšiť efektívnosť ich ťažobných zariadení a to všetko udržuje pozitívnu ekonomickú rovnováhu systému. Aktualizácia mining difficulty sa deje raz za približne 14 dní po každých 2016 vyťažených blokoch. Jeden blok sa vyťaží v priemere za 10 minút.

Algoritmus Proof of Work nepoužíva len Bitcoin, ale aj mnoho ďalších kryptomien vrátane Ethereum. V niektorých bodoch existuj[ síce odlišnosti, no základný koncept je rovnaký. Ethereum však chce prejsť na Proof of Stake a nie je jedinou kryptomenou, ktorá považuje túto možnosť overovania transakcií za lepšiu.

Čo je Proof of Stake

Proof of Stake, alebo ak chcete “dôkaz o vklade/podiele” je druhým spôsobom, ako je možné potvrdiť transakcie a dosiahnuť pri tom distribuovaný konsenzus.

Stále ide o algoritmus a účel je rovnaký ako u Proof of Work, no proces dosiahnutia konsenzu je úplne odlišný.

Proof of Stake bol prvýkrát zmienený na bitcoinovom fóre v roku 2011 a prvou kryptomenou, ktorá používala túto metódu bol PeerCoin v roku 2012. Následne sa pridali dnes už menej známe kryptomeny ako ShadowCash, Nxt, BlackCoin, NuShares/NuBits, Qora či Nav COin.

Na rozdiel od Proof of Work, kde algoritmus odmeňuje minerov, ktorí riešia komplikované matematické problémy s cieľom overiť transakcie a vytvoriť nové bloky, u Proof of Stake je tvorca nového bloku vybraný deterministickým spôsobom v závislosti od jeho vkladu/podielu (stake).

Žiadne blokové odmeny

U kryptomien, ktoré využívajú Proof of Stake, sa žiadne nové bloky nevytvárajú. Všetky boli vytvorené naraz a ich číslo sa nikdy nezmení. To znamená, že v systéme Proof of Stake neexistuje žiadna odmena za vyťaženie nového bloku, ako je to u Bitcoinu či iných kryptomien, ktoré používajú konsenzus Proof of Work. U Proof of Stake si ťažiari účtujú len poplatky za transakcie.

Z tohto dôvodu sa u Proof of Stake nehovorí ťažiarom mineri, ale takzvaní forgers (falšovatelia).

Na algoritmus Proof of Stake chce prejsť druhá najhodnotnejšia kryptomena súčasnosti Ethereum. Hlavným dôvodom, prečo sa chcú jej developeri uchýliť k tomuto kroku, je skutočnosť, že Proof of Work vyžaduje množstvo spotrebovanej energie. Existuje mnoho štúdii, ktoré sa venujú tejto téme a dokonca upozorňujú na škodlivé vplyvy ťažby kryptomien na prírodu. Tejto téme sa budeme venovať osobitne, no pointou je, že využívanie Proof of Stake ponúka ekologickejšiu a lacnejšiu formu distribuovanej formy konsenzu.

Nakoľko overovanie transakcií Proof of Stake je zatiaľ u Ethereum, ale aj u ďalšej velmi perspektívnej kryptomeny Cardano, len v štádiu vývoja, výber overovateľov transakcií (forgerov) vieme opísať len na základe publikovaných informácií.

U Ethereum by mali overovatelia transakcií fungovať v rámci validačného poolu, do ktorého sa môžu zapojiť a v rámci neho môžu byť vybraní ako forgeri. Tento proces bude umožňovať funkcia zvaná Casper contract. Odmeny by sa mali pohybovať medzi 2 až 15%.

U Cardano sa na Proof of Stake konsenze bude môcť podieľať každý, kto bude mať záujem. Vzniknúť by malo možno až 1000 poolov s overovateľmi, no žiadny z nich by nemal mať dominantné postavenie. Protokol bude fungovať v princípe tak, že bude brániť vzniku veľkých poolov a podporovať bude tie menšie. Overovať transakcie (stakovať) bude môcť každý používateľ bez rizika, že príde o svoje mince. Zároveň ich bude môcť naďalej používať, čiže nebudú nijakým spôsobom zmrazené. Ak ich užívateľ použije, príde len o odmenu za stakeovanie. Bezpečnosť protokolu a overovanie transakcií tak teda bude ležať na pleciach veľkej komunity.

Ktorý systém je bezpečnejší?

Akýkoľvek počítačový systém by chcel neprelomiteľný, teda odolný hackerom. Konsenzus Proof of Work má vyše 10-ročnú spoľahlivú históriu u robustnosť blockchainu Bitcoinu. Proof of Stake však ešte svojou naozaj vážnou zaťažkávacou fázou neprešiel. Je teda dostatočné bezpečný na to, aby si získal dôveru ľudí a mohol nahradiť Proof of Work? Existujú skeptici, ktorí o tom pochybujú.

Pri používaní Proof of Work sú zlí aktéri na základe toho, ako systém funguje, automaticky odrádzaní ekonomickou silou. Napríklad blockchain Bitcoinu by sa dal teoreticky ovplyvniť tak, že by ste získali kontrolu nad väčšinouu hashovacieho výkonu celej siete (takzvaný 51% útok). Náročnosť tohto útoku by si však vyžadovala z vašej strany takú obrovskú investíciu, že by sa vám to jednoducho neoplatilo a výrazne by ste prerobili. Jednoducho by to nikomu nedávalo logiku.

Proof of Stake ťažbu nových blokov a teda obrovskú hashovaciu silu nepotrebuje, preto čelí výzve, aby bol napriek tomu dostatočne nepriestrelný. Potenciálni útočníci by totiž na vykonanie útoku na takúto sieť nepotrebovali až taký vysoký kapitál.

Ethereum chce tento problém riešiť pomocou Casper protokolu, v rámci ktorého použije algoritmus, pri ktorom môže užívateľ, ktorý sa pokúsi o nekalú činnosť, prísť o celý svoj vklad. Inak povedané vďaka tomuto protokolu vznikne pre útočníka taktiež ekonomické riziko, ktoré ho odradí od idey napadnúť systém.

Záver

Vďaka Proof od Stake nemusia validátori transakcií využívať obrovský počítačový výkon, pretože jediné faktory, ktoré ovplyvňujú ich šance, sú celový počet vlastnených mincí a aktuálna zložitosť siete. Proof of Stake ponúka možnosť dosiahnutia distribuovaného konsenzu, teda realizácie transakcií bez potreby tretích strán, za výrazne lacnejšie energetické náklady než Proof of Work. Uvidíme, ako sa tento systém predvedie v praxi u Ethereum a Cardano.

TIP: Ak ťa ťažba kryptomien zaujala zaujala, teraz máš možnosť ťažiť so skutočnými odborníkmi z Crypto Kingdom.  Ťažbe kryptomien sa venujú od roku 2013 a od roku 2016 klientom generujú v priemere 9% čistého zisku. Ceny strojov na ťažbu kryptomien sú aktuálne na minime. Stroje ti nakúpia a postarajú sa o ťažbu.

CryptoKingdomGIF670x100

Zdroj: blockgeeks.com

Čítať ďalej

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Avatar

Článok

zo dňa

od

Správy Bitcoin

V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.

Bitcoin

Tohto týždňový súhrn nemôžeme začať inak, než informáciou, že Bitcoin v piatok pomerne jednoducho prekonal magickú hranicu 10 tisíc dolárov a dokonca sa nejaký čas obchodoval už nad úrovňou 11 tisíc USD. Zaujímavým faktom je, že nad touto cenovou úrovňou sa Bitcoin v histórii jeho existencie nachádzal zatiaľ len štyri percentá času. Až najbližšie mesiace a roky ukážu, či sa päťciferné číslo stane novým štandardom. Peter Brandt je o tom prakticky presvedčený. Rešpektovaný veterán v sobotu napísal, že Bitcoin začal svoj štvrtý parabolický rast a mieri k cene aspoň $100 000.

Bitcoin mieri na $100 000, tvrdí rešpektovaný veterán Peter Brandt

Bratia Winklevossovci, ktorí sú pôvodnými autormi myšlienky založenia Facebooku a aktuálne vystupujú ako majitelia americkej regulovanej kryptoburzy Gemini si myslia, že cesta k 15 tisíc USD bude pre Bitcoin po prekonaní desaťtisícovej hranice už hračkou.

Pre Bitcoin bol tento týždeň úspešný nielen v pohľadu rastu jeho ceny, ale aj z hľadiska iných fundamentov. Osobitne treba zdôrazniť, že v stredu dosiahol nový rekordný hash rate. Výpočtový výkon siete Bitcoinu ešte nebol nikdy tak vysoko, čo je jasný signál, že záujem ťažiarov (minerov) o Bitcoin je aktuálne obrovský.  Výnimočný bol tento týždeň aj z pohľadu aktívnych bitcoinových adries. V tomto smere dosiahol BC 18-mesačný rekord.

Nuž a rekordy dosahoval Bitcoin aj z inštitucionálneho pohľadu – obchodovanie s Bitcoin Futures na chicagskej burze CME totiž taktiež dosiahlo nové all-time-high. Viac sme o tom napísali tu.

K Bitcoinu sa pozitívne vyjadril  aj šéf spoločnosti Ripple Brad Garlinghouse. Priznal, že on sám doňho investoval a je v “longu”. Taktiež skonštatoval, že XRP a Bitcoin nie sú konkurenti, pretože tieto kryptomeny majú úplne iné ciele, pokiaľ ide o ich hlavné využitie. Viac sa dozviete tu.

Libra

Libra, taký je oficiálny názov kryptomeny Facebooku, ktorá uzrie svetlo sveta v prvej polovici budúceho roka. V utorok Facebook prvýkrát oficiálne potvrdil jej spustenie a predstavil jej white paper.

Šéf Ripple: XRP a Bitcoin nie sú konkurenti, som long na Bitcoin!

O Libre vieme hlavne to, že pôjde o kryptomenu, ktorej cena bude viazaná na kôš cenovo stabilných aktív, aby sa zabezpečila jej čo najnižšia cenová volatilita. Okrem Facebooku za ňou stojí konzorcium popredných finančných a technologických firiem.

Analytické oddelenie burzy Binance s názvom Binance Research si myslí, že táto kryptomena pomôže celkovej adopcii kryptomien vo svete.  Medzitým politici reagujú na Libru skôr negatívne, o tom sa dočítate tu.  V tomto článku sme zas zhrnuli reakcie na Libru od popredných predstaviteľov kryptopriemyslu vrátane Changpenga Zhaa z Binance, Pavla Rusnáka zo Satoshi labs či Rana NeuNera.

Tom Lee z Fundstrat Advisors zas na margo Libry skonštatoval, že plne chápe, že banky sú z tejto kryptomeny vystrašené. Nuž a dôležité je vedieť, že hoci Facebook chce, aby išlo o digitálnu menu, ktorá nebude poznať hranice, už teraz vieme, že minimálne v niektorých oblastiach bude mať veľké obmedzenia. Písali sme o tom tu.

Kryptomena Facebooku bude mať obmedzenia. Peňaženka pre Libru nebude dostupná všade

Mali by ste tiež vedieť…

 • Významnú spoluprácu uzavrela spoločnosť Ripple. Dohodla sa s poprednou firmou špecializujúcou sa na finančné transakcie MoneyGram, ktorá bude využívať token XRP.
 • Burza Binance vydá na svojom blockchaine Binance Chain token, ktorý bude viazaný priamo na Bitcoin.
 • Litecoin uzavrel partnerstvo s Bibox a Terino. Jej výsledkom bude vydanie vlastnej debetnej platobnej karty.
 • Ethereum 2.0 ide podľa plánu. Na najnovšom online meetingu developerov Ethereum zaznelo, že štart fázy zero, ktorý sa týka prechodu na Proof-of-Stake by mohol prísť už 3. januára 2020.
 • Zmenárni Coinbase sa darí. Záujem o jej Custody riešenie pre inštitucionálnych investorov do výrazne rastie.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.   

Čítať ďalej

Bitcoin

Bitcoin mieri na $100 000, tvrdí rešpektovaný veterán Peter Brandt

Avatar

Článok

zo dňa

od

bitcoin-brandt

Keď sme včera písali o tom, že Bitcoin by mohol čoskoro prekročiť magickú hranicu 10 tisíc dolárov, pravdu povediac vôbec sme netušili, že deň nato prekoná aj 11 tisíc USD. Presne to sa stálo len krátko pred tým, ako sme začali písať tento článok.

Cena Bitcoinu je aktuálne už v 13-percentnom pluse v porovnaní z predchádzajúcim dňom a Bitcoin sa obchoduje za priemernú cenu 11 100 dolárov. Jeden z mimoriadne rešpektovaných obchodníkov veterán Peter Brandt si myslí, že to zďaleka nie je koniec. Predpokladá, že štvrtá parabolická fáza rasty ceny Bitcoinu by mohla atakovať až neuveriteľných 100 tisíc dolárov.

,,Bitcoin si stanovil nový cieľ na 100 tisíc dolároch. Pár BTCUSD zažíva štvrtú parabolickú fázu od roku 2010. Žiadny iný trh v priebehu mojich 45 ročných trejderských skúsenosti nezostal parabolicky na logaritmickom protokole takýmto spôsobom. Bitcoin je trh ako žiadny iný,“ napísal na Twitteri ešte včera, keď Bitcoin prekročil cenu 10 tisíc.

Brandt pripojil k tweetu aj tabuľku s údajmi o raste cien Bitcoinu. Podľa štatistík obsiahnutých v tabuľke od októbra 2011 do decembra 2017 zvýšil Bitcoin svoju cenu 9765-násobne. Ak by od decembra 2018 vyrástol na spomínaných $100000, išlo by o 32-násobný rast od posledného dna 3148 dolárov. Posledný bullrun medzi januárom 2015 a decembrom 2017 bol v znamení 119-násobného nárastu ceny BTC.

Peter Brandt je autorom populárnej knihy o obchodovaní na burzách Diary of a Proffesional Commodity Trader, ktorá sa dlhodobo drží na Amazone na najvyšších priečkach predajnosti vo svojej kategórii. Vo svete kryptomien mu napríklad vyšla predikcia o tom, že Bitcoin po poslednej rally k 20 tisíc dolárom padne až k cene okolo 4000 USD.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Bitcoin

Šéf Ripple: XRP a Bitcoin nie sú konkurenti, som long na Bitcoin!

Avatar

Článok

zo dňa

od

xrp-bitcoin

Generálny riaditeľ spoločnosti Ripple, ktorá stojí za kryptomenou XRP, Brad Garlinghouse, v rozhovore pre magazín Fortune vyhlásil, že XRP a Bitcoin nie sú a nebudú konkurentmi.

Garlinghouse je presvedčený, že medzi BitcoinomXRP neexistuje priama konkurenčná súvislosť. Bitcoin je totiž podľa neho držiteľ hodnoty, kým účelom Ripple, respektíve jeho tokenu XRP, je byť akýmsi mostom pre prevod fiatových mien za pomoci technológie kryptomien.

Garlinghouse poukázal na to, že medzi Bitcoinom a XRP existujú veľké rozdiely pokiaľ ide o náklady na transakciu. Kým pomocou XRP sú expresne rýchle a mimoriadne lacné, priemerná bitcoinová transakcia stojí okolo 2,30 USD. To však podľa neho neznamená, že Bitcoin by mal z tohto dôvodu zaniknúť. Jednoducho ide o iný druh meny, u ktorej vidí podobnosť najmä so zlatom.

Šéf Ripple je zároveň presvedčený, že bitcoinoví maximalisti nebudú mať pravdu v tom, že v budúcnosti zostane len jedna jediná úspešná kryptomena, teda Bitcoin. Podľa jeho názoru bude existovať niekoľko kryptomien, ktoré uspejú a dokážu svoju užitočnosť v rôznych typoch využitia. Jeho XRP konkrétne v tom, že uľahčí bankám prevody, výrazne zníži ich náklady a zároveň zrýchli ich prácu.

Pokiaľ ide o Bitcoin, Garlinghouse priznáva, že má investovane aj do neho. ,,Vlastním Bitcoin, som v longu na Bitcoin. Myslím si, že je to držiteľ hodnoty a ľudia ho vlastnia práve preto.”

CEO Ripple sa vyjadril aj k projektu Libra, teda kryptomene, ktorú v prvej polovici budúceho roka uvedie na trh Facebook po boku ďalších členov konzorcia Libra Association. Hoci Libra je podľa názoru niektorých odborníkov možným zabijakom Ripple, Garlinghouse si myslí opak. Oznámenie o spustení kryptomeny Facebooku údajne obnovilo záujem mnohých bánk o implementáciu technológie Ripple xCurrent. Motívom bánk môže teoreticky byť aj to, aby boli Libre konkurencie schopné a technológia od Ripple im v tom môže pomôcť. Garlinghouse je presvedčený, že “Libra efekt” prinúti banky skutočne sa zamyslieť nad ich súčasným fungovaním a pochopiť, že systém SWIFT, ktorý používajú v súčasnosti, je na súčasnú digitálnu dobu už zastaralý a pomalý.

Ohľadom XRP odporúčame prečítať tiež:

Veľké novinky Ripple: XRP využije gigant MoneyGram!

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Čítať ďalej

Populárne

Informácia pre čitateľov / Informace pro čtenáře

SK: Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu., ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.

CZ: Informace na adrese kryptonovinky.com jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investiční radou nebo obchodním doporučením. Nejsme obchodní poradci. Portál kryptonovinky.com nenese žádnou odpovědnost za vaše případně finanční ztráty při investici do kryptoměn nebo na jiných trzích. Ačkoliv se věnujeme především tématu kryptoměn, upozorňujeme, že jsou velmi volatilní a proto jsou považovány za rizikovou investici, která může vést k vysokým ztrátám. V žádném případě nejsme zodpovědní za škody, které mohou vzniknout na vašem účtu. Pro skutečné finanční rady kontaktujte svého finančního poradce. Do kryptoměn byste neměli nikdy investovat více peněz, než si můžete dovolit ztratit.

-

Upozornenie / Upozornění

SK: CFD sú komplexné nástroje a nesú vysoké riziko straty finančných prostriedkov spôsobené finančnou pákou. 74% - 89% retailových investorov príde o peniaze pri obchodovaní s CFD. Mali by ste zvážiť, či rozumiete, ako CFD funguje a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty vašich peňazí.

CZ: CFD jsou komplexní nástroje a nesou vysoké riziko ztráty prostředků způsobené finanční pákou. 74% - 89% retailové investory přijde o peníze při obchodování s CFD. Měli byste zvážit, zda rozumíte, jak CFD funguje a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty vašich peněz.

SK: Viac informácii o možných rizikách nájdete tu.
CZ: Více informací o možných rizicích náleznete zde.

-

Kryptonovinky.sk © 2019
Kryptonovinky.com © 2019

-