Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

NÁVOD | Binance margin trading – čo je to a ako funguje?

Článok

Binance margin trading
Zdroj: Binance.com, Canva.com

O tom, že kryptomenová burza Binance ponúka mnoho investičných možností už vieme. Dnes sa bližšie pozrieme na jednu z týchto možností, ktorou je Binance Margin Trading. V článku si bližsie vysvetlíme, čo je margin trading a ako funguje.

Čo je margin trading

Margin trading (v preklade maržové obchodovanie) je spôsob obchodovania s majetkom s využitím prostriedkov poskytnutých treťou stranou. V porovnaní s bežnými obchodnými účtami umožňujú margin účty obchodníkom prístup k väčším sumám kapitálu, čo im umožňuje lepšie využiť svoje pozície. Obchodovanie s maržou v podstate zosilňuje obchodné výsledky, takže obchodníci sú schopní dosiahnuť väčšie zisky v prípade úspešných obchodov. Vďaka tejto schopnosti rozširovať obchodné výsledky je obchodovanie s maržou obzvlášť populárne na trhoch s nízkou volatilitou. Musíme však spomenúť aj nevýhodu, ktorou je opačný proces takéhoto obchodovania. V prípade, že neúspešných obchodov môžete o svoj kapitál úplne prísť.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Na tradičných trhoch požičané prostriedky zvyčajne poskytuje investičný maklér. Pri obchodovaní s kryptomenami však finančné prostriedky často poskytujú iní obchodníci, ktorí získavajú úroky na základe dopytu trhu po maržových fondoch. Aj keď je to menej bežné, niektoré burzy s kryptomenami poskytujú svojim používateľom aj takéto maržové prostriedky.

TIP: Ak ste sa sa burze Binance ešte neregistrovali, použite na to náš registračný link až s 20% zľavou na spotové obchodné poplatky. Ide o najvyššiu možnú zľavu, akú vám vieme ponúknuť. 

Binance Margin Trading

Otvorenie margin účtu na platforme Binance umožňuje obchodovanie s požičanými aktívami pomocou kryptofondov. Obchodovanie s maržou vám umožňuje prístup k väčším množstvám kryptomien ako kapitálu na investície za poplatok za pôžičku. Teraz sa pozrieme na jednoduchý návod, ako aktivovať Binance margin trading účet:

1. Prihláste sa do svojho účtu, prejdite na [Trade] a potom kliknite na [Margin], aby ste sa dostali na stránku obchodovania s maržou.

2. Pozrite si inštruktážne video a zlepšite svoje chápanie obchodovania s maržou, aby ste potom dokončili skúšobný test, v ktorom musíte na všetky otázky zodpovedať správne (máte viacero pokusov).

3. Teraz už stačí len presunúť vaše prostriedky napríklad zo spot peňaženky na margin peňaženku. Viete to urobiť pomocou tlačidla [Transfer]

Cross & Isolated

Binance podporuje obchodovanie Cross margin aj Isolated margin. Margin v režime Isolated je nezávislý pre každý obchodný pár. Inými slovami, každý obchodný pár má samostatný samostatný maržový účet.

Napríklad na účte s izolovanou maržou BTCUSDT sú prístupné iba BTC a USDT. Môžete si otvoriť niekoľko oddelených maržových účtov na obchodovanie s rôznymi pármi. Pozícia je nezávislá pre každý obchodný pár. Ak sa vyžaduje pridanie marže, aj keď máte dostatok aktív na iných samostatných maržových účtoch alebo na krížovom maržovom účte, marža sa nepridá automaticky a možno budete musieť doplniť manuálne. Úroveň marže sa vypočítava výlučne na každom izolovanom maržovom účte na základe aktív a dlhov na izolovanom účte. Riziko je izolované na každom izolovanom maržovom účte. Akonáhle dôjde k likvidácii, neovplyvní to ostatné izolované pozície.

Marža v režime Cross margin je zdieľaná medzi používateľským margin účtom. Každý používateľ si môže otvoriť iba jeden krížový maržový účet a na tomto účte sú dostupné všetky obchodné páry. Aktíva na krížovom maržovom účte sú zdieľané všetkými pozíciami. Úroveň marže sa vypočítava podľa celkovej hodnoty aktív a dlhu na účte krížovej marže. Systém skontroluje úroveň marže krížového maržového účtu a upozorní používateľov na dodanie dodatočnej marže alebo uzatvorenie pozícií. Akonáhle dôjde k likvidácii, všetky pozície budú zlikvidované.

Výhody a riziká

Ako už sme spomenuli na začiatku tohto článku, Binance Margin Trading účet vám umožňuje požičať si od burzy peniaze a obchodovať tak s vyšším kapitálom, než je váš skutočný. V prípade, že sa vám darí, vaše obchody budú omnoho ziskovejšie než keby ste obchodovali len s vlastným kapitálom. Na tomto type účtu si viete požičať prostriedky v pomere 1:2 a teda na 1000 USD vo vašom vlastníctve vám burza požičia maximálne 2000 USD navyše. Prípadný 10% nárast tak pre vás znamená profit nie 100, ale 300 USD.

Problém však nastáva, keď je to opačný scenár. Vzhľadom na to, že je to páková pozícia, môže sa stať, že bude váš účet zlikvidovaný. To znamená, že prídete o všetky prostriedky. Ak hodnota vášho maržového účtu klesne blízko k hodnotám vášho dlhu, bude pozícia zlikvidovaná a prídete o všetky prostriedky. Je to bezpečnostný mechanizmus, aby burza neprišla o požičané prostriedky, ktoré vám dala.

Ďalšou nevýhodou oproti tradičnému trhu sú poplatky za samotné pôžičky. Nie sú veľké, no ak držíte pozíciu napríklad niekoľko mesiacov, tie poplatky už je vidieť. Poplatky sa nestrhávajú z vašej pozície, ale pripočítavajú sa k dlhu, ktorý musíte burze splatiť.

1. Keď je vaša úroveň marže > 2, môžete obchodovať, požičať si a previesť nadbytočné aktíva do [Spot Wallet].

2. 1,5 < Úroveň marže ≤ 2, môžete obchodovať a požičiavať si, ale nemôžete prevádzať prostriedky zo svojho Maržového účtu von.

3. 1,3 < Úroveň marže ≤ 1,5, môžete obchodovať, ale nemôžete si požičiavať ani prevádzať prostriedky zo svojho Maržového účtu von. 

4. 1.1 < Úroveň marže ≤ 1.3, spustí sa výzva na dodatočné vyrovnanie a systém vás bude informovať prostredníctvom e-mailu a SMS, aby ste pridali viac kolaterálu (prevodom väčšieho množstva kolaterálových aktív), aby ste sa vyhli likvidácii. Po prvom upozornení dostanete upozornenie každých 24 hodín.

5. Keď úroveň marže klesne pod 1,1, spustí sa likvidačný proces a všetky vaše aktíva budú zlikvidované, aby sa splatil úrok a pôžička. Systém vás bude informovať prostredníctvom e-mailu, SMS. Keď sa úroveň marže vráti na 1,5, systém zastaví proces likvidácie.

Zhrnutie

V dnešnom článku sme sa bližšie pozreli na to, čo je to maržové obchodovanie a ako funguje Binance Margin Trading. Je to šikovný nástroj, ktorý vám môže výrazne dopomôcť k vyšším ziskom, no na druhej strane vám môže aj prehĺbiť stratu. Takéto nástroje a ich využívanie by ste si preto mali dopredu zvážiť.

Čo čítať ďalej?

Odporúčame vám prečítať si aj našu recenziu Binance Card – o ďalšom zaujímavom produkte tejto najväčšej kryptoburzy na svete či náš návod, ako používať na Binance funkciu staking pre úročenie nakúpených kryptomien.

NÁVOD | Binance staking – Čo je staking, ako funguje a prečo využiť práve ten od Binance

Zdroj: Binance Academy

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.