1. Všeobecné scamy
Do tejto kategórie radíme všetky projekty, ktoré pôsobia na prvý pohľad ako výhodná investícia, no vopred plánovaným cieľom ich tvorcov je obrať investorov o peniaze a tie využiť len vo vlastný prospech.
Identifikovať takéto scamy je občas náročnejšie, pretože vo svete altcoinov, DeFi, NFT a Metaverse môže mať laik náročnú úlohu zorientovať sa medzi firmami, ktoré svoje plány, hoc možno nerealizovateľné, myslia aspoň vážne a medzi tými, ktorí vopred zakladajú daný projekt (zväčša protokol s tokenom) s cieľom len sa na ňom poriadne nabaliť v úvodnej fáze financovania (častorkát skrz ICO) vďaka skvelému marketingu a nereálnym sľubom.
Varovnými signálmi sú akékoľvek garancie budúcich ziskov (či už vyjadrené v minciach, alebo percentách) či prehnaný marketing nepodložený samotnou technológiou.
Vhodnou prevenciou pred týmto druhom podvodu je čo najdôkladnejší rešerš daného projektu a predovšetkým zdravý úsudok.
V prvom rade by ste od žiadneho (hoc možno aj dobre mieneného projektu) nemali očakávať, že vďaka nemu určite zbohatnete. Možno ste nasledujúcu frázu už viackrát počuli, no občas je nutné opakovať sa:
,,Do kryptomien nikdy neinvestuje viac, než si môžete dovoliť stratiť a čo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdou s najväčšou pravdepodobnosťou nebude.”
2. Rug Pully
Druhým typom podvodu, ktorý rozkvitá v ére DeFi protokolov, sú takzvané Rug Pully.
Ide o podobný typ podvodu, ako v prvom bode, s tým, že cieľom podvodníkov je nalákať investorov ku kúpe novej kryptomeny (tokenu), ktorá je obchodovateľná len na decentralizovaných burzách (DEXoch) a následne s ich financiami “zmiznúť”. Poškodeným zostane napokon len bezcenný token, ktorý už ani nemajú možnosť ako predať.
Typickým príkladom rug pullu bol token Squid Game (SQUID). ktorý vznikol v dobe najväčšieho ošiaľu okolo rovnomenného seriálu od Netlixu. Autori tokenu využili v treťom kvartáli 2021 príležitosť a hype okolo seriálu, rýchlo založili bezcenný token s rovnakým názvom, ktorý sa stal na pár dní investičným hitom, a následne so všetkými peniazmi „zmizli“. Odhadované škody ľudí, ktorým zostali bezcenné tokeny Squid Game, su odhadované v miliónoch dolárov.
Graf tokenu SQUID vyzeral mimochodom nejak takto. Najprv obrovský rast v tisícoch percent a potom prepad prakticky k nule.
Pre „pobavenie“: Prepad ceny tokenu Squid Game na nulu v živom prenose na YouTube:
3. Phishing útoky
Nebezpečným a sofistikovanejším typom podvodu sú takzvané Phishing útoky.
Ide o hackerský útok, pri ktorom si nevedomky nainštalujete do vášho zariadenia (desktop/mobil) škodlivý softvér.
Ten môže v „lepších“ prípadoch len vaše zariadenie spomaľovať, pretože na pozadí ťaží nejaké kryptomeny, alebo v horších prípadoch od vás môže získať vašou neopatrnosťou citlivé údaje, ktoré môžu viesť aj ku strate vašich financií.
Veľmi nebezpečným príkladom takéhoto útoku sú inštalácie infikovaných softvérov, ktoré sa tvária ako oficiálne aplikácie kryptomenových peňaženiek. Takýto softvér následne od užívateľa s infikovaným zariadením vypýta seed (prístup k privátnej peňaženke) a ak nie je užívateľ dostatočne skúsený a ostražitý, môže mu ho prezradiť. V danom okamihu následne príde o všetky kryptomeny, ktoré mal na danej peňaženke uložené.
Prevenciou proti takýmto útokom sú antivírusy a hlavne opatrnosť a prezieravosť. Inak povedané ak sa vám niečo nezdá, buďte opatrní a nikam vaše citlivé údaje nezadávajte. V prípade seedu to platí obzvlášť.
Obrázok: Tento podvodný mail sa tváril ako oficiálny mail od výrobcu HW peňaženky Trezor spoločnosti Satoshi Labs s informáciou vyzývajúcou k stiahnutiu novej (podvodnej) verzie ich softvéru Trezor Suite.
4. Daj 1, ja ti dám naspäť 2
Typickým, pre niekoho úsmevným, no stále zjavne funkčným typom podvodu, sú sľuby rýchleho znásobenia mincí danej kryptomeny.
Princíp je postavený na tom, že útočník (v drvivej väčšine prípadov cez automatizované boty/softvér) sľubuje neskúseným krypto investorom, že im znásobí ich mince a to zväčša pod zámienkou nejakej súťaže, osláv či marketingových účelov.
Príklad typického podvodu tohto druhu:
,,Pošlite na moju adresu 1 BTC, naspäť vám pošlem na adresu, z ktorej ste mi ho poslali, dva bitcoiny”.
Podvod je vycibrený tým, že podvodník sa pri ňom zväčša prezentuje ako verejne známa osobnosť alebo firma a dôvod tejto transakcie vysvetľuje tým, aby “overil” vašu adresu (tú z ktorej BTC resp. inú kryptomenu odošlete).
Ak ste na sociálnej sieti Facebook aj u nás na Slovensku a v Čechách sa pravidelne stretnete s takýmto prísľubom od falošných profilov známych osobností slovenskej či českej kryptoscény.
Obrázok: Ilustrácia podvodu na Facebook stránke Youtube kanálu Zaujalo ma. Automatizovaný bot sa prezentuje ako oficiálna stránka tohto kanálu (používa rovnaký názov a obrázok) a láka na Vianočnú súťaž, ktorá je samozrejme podvodom:
Podobný problém sa vyskytuje aj na Twitteri či YouTube, kde falošné účty Elona Muska či Billa Gatesa (a mnohých ďalších) tiež takýmto spôsobom “rozdávali kryptomeny.”
Ilustrácia podvodu na Twitter účte, ktorý zneužíval meno Elona Muska:
Samozrejme umožňujeme, že ide o očividný podvod. Ak niekam pošlete danú kryptomenu, určite neočakávajte, že vám niekto pošle naspäť jej dvojnásobok (alebo nebodaj ešte viac). Prečo by to sakra robil? Ak si však myslíte, že na takýto podvod nikto naletieť nemohol, ste žiaľ na omyle. Prípadov je mnoho.
5. Podvodné telefonáty a maily
Čoraz častejšie aj v našich končinách, čiže na Slovensku a v Čechách, sa stretávame s podvodnými telefonátmi spojenými s kryptomenami.
Telefonujúci, z ktorého slovného prejavu je zväčša okamžite jasné, že nie je rodeným Slovákom či Čechom, vám bude tvrdiť, že máte na nijakej platforme (XY) uložené kryptomeny v určitej atraktívnej čiastke a že je nutné vybrať si ich, inak vám prepadnú.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Následne sa vám pokúsi sprostredkovať inštrukcie, ako sa k týmto kryptomenám dostať. Súčasťou týchto inštrukcii však budú kroky, v rámci ktorých nielenže žiadnu kryptomenu nedostanete, ale práve naopak od vás vyláka peniaze.
Vedzte, že žiadne burzy nikomu nevolajú, aby ich informovali o ich zostatkoch a o tom, ako si ich majú vybrať. Už vo svojej podstate to nedáva logiku.
Telefonát s takýmto druhom podvodníka sa podarilo zdokumentovať vo videu YouTuberovi Čeněkovi Stýblovi. Pozrieť si ho môžete tu:
Veľmi podobne princípy sa dejú aj skrz emaily či skrz správy, ktoré vám prídu cez sociálne siete. Opäť platí, že podvodník nadviaže s poškodeným (zväčša naivným krypto nováčikom) kontakt, v rámci ktorého sa ho snaží presvedčiť buď o výbornej investičnej príležitosti, alebo mu sprostredkuje podobný príbeh, aký bol spomínaný vyššie.
Aj v tomto prípade vedzte, že nič, čo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdou nebude.
6. Sofistikované klamlivé webstránky
Niektorí podvodníci zachádzajú tak ďaleko, že vytvárajú pekné internetové stránky, skrz ktoré vám prezentujú “vaše zárobky”. V rámci atraktívneho profesionálneho dizajnu vám na týchto stránkach “pribúdajú“ profity, čo vedie k tomu, že ste motivovaní investovať viac a viac.
Keď nastane moment, že budete chcieť vaše kryptomeny predať, príde problém. Povedia vám, že je to možné len ak zaplatíte „špeciálny poplatok za výber“. Ten teda zaplatíte, no ani to nebude stačiť a “systém” začne zlyhávať. Kontakt sa postupne úplne preruší a vy žiaľ zistíte, že váš zárobok bol celý čas len fiktívny a že v skutočnosti ste nielen že nič nikdy touto investíciou nezarobili, ale prišli ste aj o to, čo ste do daného podvodu vložili.
Čo čítať ďalej?
Vyberáme pre vás z našich najzaujímavejších článkov zameraných na nováčikov a menej pokročilých investorov: