Coinbase je v najväčšou zmenárňou na nákup, predaj a uchovávanie kryptomien na svete. Aktuálne má v ponuke 10 kryptomien, pričom v roku 2019 sa očakáva, že pribudne viacero ďalších.
História, vedenie, hodnota firmy
Zmenáreň Coinbase vznikla v júni 2012, má vyše 500 zamestnancov a pôsobí v 32 krajinách. Na rozdiel od mnohých iných známych búrz a zmenárni sídli v Spojených štátoch amerických v San Franciscu, čo znamená, že podlieha prísnym regulačným predpisom USA. Podľa portálu LinkedIn patrí Coinbase k 50 najlepším zamestnávateľom v USA v oblasti fintech.
Zakladateľmi Coinbase sú Brian Armstrong, ktorý aktuálne pôsobí vo funkcii generálneho manažéra (CEO) a Fred Ehrsam. Tretím zakladajúcim členom je Ben Reeves. Ten opustil projekt po nezhodách s Armostrongom, ktorému prenechal vedenie firmy. Reeves sa aktuálne venuje vlastnému portálu Blockchain.info.
Absolvent Duke University Fred Ehrsham bol v roku 2013 zaradený do prestížneho zoznamu magazínu Time “30 Under 30: World Changers“, teda mladých ľudí, ktorí významne zmenia tento svet.
Brian Armstrong sa okrem Coinbase venuje aj vlastnému charitatívnemu projektu GiveCrypto, ktorý úzko spolupracuje s Coinbase. Koncom roka 2018 skrz túto nadáciu podporil stovky ľudí žijúcich v chudobe finančnou podporou v kryptomenách. Tá mierila najmä do krajín, kde trpí domáca mena obrovskou infláciou.
V čase písania článku je prezidentom spoločnosti a COO, teda prevádzkovým riaditeľom je Asiff Hirji, ktorý predtým pôsobil v Saxo Bank. V auguste 2018 sa pridal k vedeniu firmy aj Tim Wagner predtým pracujúci na vysokých pozíciach v Amazone.
Medzi prvých investorov do spoločnosti patrili Andreessen Horowitz, Rabbit Capital či NYSE (newyorská burza cenných papierov). Ich prvotné investície činili približne 200 miliónov dolárov.
V druhej polovici roku 2018 bola Coinbase spájaná s prvým vstupom na burzu. Popri týchto špekuláciách sa objavili informácie o tom, že firma sa oceňuje už 8 miliárd dolárov, kým v roku 2017 to bolo len 1,6 miliardy dolárov. Asiff Hirji na adresu týchto špekulácii vyhlásil, že Coinbase na burzu v najbližšom období určite nevstúpi a aktuálne sa chce sústrediť predovšetkým na budovanie vlastnej infraštruktúry, čo sa v roku 2019 potvrdzuje.
Platforma obslúžila od svojho vzniku už viac než 20 miliónov ľudí, no jej zakladateľ Brian Armstrong má omnoho vyššie ciele. Verí, že do 5 rokov bude kryptomeny vlastniť aspoň miliarda ľudí a Coinbase obslúži značnú časť z nich.
V roku 2018 zmenáreň premenovala svoju burzu GDAX na Coinbase Pro a pootvorila dvere novým kryptomenám. Zároveň potvrdila, že v roku 2019 plánuje zalistovanie desiatok až stoviek nových digitálnych mien jednak do ponuky zmenárne, ale najmä na svoju burzu. Podľa prieskumov objem denných obchodov na Coinbase Pro rastie rýchlym tempom a po príchode nových kryptomien existuje predpoklad, že sa stane vážnym konkurentom burzy Binance (recenzia Binance tu).
Podľa aktuálnych štatistík Alexa Rang je portál Coinbase.com v prvej 300-ke najnavštevovanejších stránok na svete.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ponuka kryptomien
Na zmenárni Coinbase je možné kúpiť, predať a držať kryptomeny Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), XRP (Ripple), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Stellar Lumens (XLM), Ethereum Classic (ETC), Zcash (ZEC), Ox (ZRX), Basic Attention Token (BAT) a stablecoin, čiže krypotmenu, ktorá kopíruje cenu americké dolára USD Coin (USDC). Tento stablecoin je spoločným projektom Coinbase a firmy Circle.
Nákup kryptomien a bonus $10
Kúpiť alebo predať kryptomeny cez Coinbase je veľmi jednoduché. Dá sa tak spraviť dvomi spôsobmi. Buď platobnou kartou (vyšší poplatok za spracovanie) alebo bankovým prevodom SEPA. Prvá možnosť je rýchla, druhá lacnejšia pokiaľ ide o poplatky, no trvá dlhšie (1-3 pracovné dni).
Milým bonusom je, že pri prvom nákupe na Coinbase, ktorý má hodnotu aspoň 100 dolárov, dostanete malý bonus v podobe Bitcoinu (BTC) v hodnote 10 dolárov (respektíve 8 eur pri nákupe aspoň za €87 v čase písania recenzie). Ak tak urobíte cez tento link, rovnaký malý bonus dostane aj naša stránka.
Ak patríte medzi nováčikov, návod ako nakupovať na Coinbase si môžete prečítať tu.
Peňaženka a zabezpečenie
Len malo zmenárni vám ponúka možnosť úschovy kryptomien. Coinbase je jednou z nich, pričom v tomto smere ponúka naozaj prívetivé atraktívne prostredie. Ku každej kryptomene, ktorú má v ponuke, poskytuje aj vlastnú online peňaženku, s ktorou sa ľahko narába.
Pokiaľ ide o zabezpečenie, ku kryptomenám na peňaženkách Coinbase nemáte privátne kľúče, čo znamená, že vaše kryptomeny sú pod kontrolou Coinbase. Takúto peňaženku preto odporúčame používať len pre menšie čiastky na rýchle platby. Pokiaľ ide o riziko hackerského útoku, to existuje vždy, no Coinbase tvrdí, že len 2% svojich aktív majú na “hot wallets”. Zvyšných 98% je uschovaných offline. Spomínané 2% sú okrem toho poistené až do výšky vyše 200 miliónov dolárov.
Samotné zabezpečenie účtu je riešené dvojfaktorovým overením (2FA) alebo pomocou SMS overenia (odporúčame skôr 2FA). Okrem toho, ak sa pokúsite prihlásiť na Coinbase z iného zariadenia, systém automaticky odošle na váš email žiadosť o potvrdenie tohto zariadenia a kým to neurobíte, nedovolí vám prihlásiť sa do účtu.
Konverzia kryptomien bez poplatkov
Skvelá novinka, ktorú predstavila Coinbase v decembri 2018, je takzvaná konverzia kryptomien. Vďaka nej môžete na aplikáciach Coinbase pre iOS a Android a tiež priamo na stránke coinbase.com konverzovať jednu zakúpenú kryptomenu za druhú bez toho, aby ste museli realizovať separátne transakcie medzi peňažnkami. Coinbase si za tieto prevody neúčtuje žiadny poplatok! Instantné transakcie je možno realizovať u všetkých kryptomien, ktoré sú v ponuke zmenárne.
Ukážka konverzie kryptomien na Coinbase
Burza Coinbase Pro
Coinbase Pro je burza určená pre profesionálne obchodovanie kryptomien,e. Prihlásiť sa do nej môžete s rovnakými prihlasovacími údajmi ako na Coinbase a obchodovať sa dá s rovnakými kryptomenami, aké sú v ponuke Coinbase no aj s mnohými ďalšími, ktoré na zmenárni Coinbase nie sú a to v rámci rôznych obchodných párov vrátane párov voči BTC, euru (EUR), americkému doláru (USD), stablecoinu USDC či britskej libre (GBP). Ak teda chcete skúsiť Coinbase Pro, zaregistrujte sa najprv na coinbase.com.
S očakávaným zalistovaním ďalších nových kryptomien by sa mala táto burza stať jednou z najväčších na svete a konkurovať tak burzám ako sú Binance, Bitfinex či BitMEX. Na rozdiel od iných búrz si môžete byť omnoho istejší, že volume (objem realizovaných obchodov) nebude falošne nafúknuté.
Pokiaľ ide o poplatky, v čase písania recenzie sú veľmi atraktívne. Ak urobíte objednávku, ktorá bude vyplnená ihneď, poplatok bude 0.30% (nižšie poplatky sa týkajú obchodov v hodnotách miliónov dolárov). Ak urobíte objednávku (order), ktorý nebude automaticky spojený s existujúcou objednávkou, bude tento order zaradený do knihy objednávok (order book). Ak iný obchodník následne urobí objednávku (order), ktorá sa spojí s tou vašou, váš poplatok bude 0%.
Coinbase Custody
Ďalším projektom Coinbase je platforma Coinbase Custody, ktorá je určená pre veľkých inštitucionálnych investorov. Minimálna hodnota, ktorú musíte držať na účte, je 1 milión dolárov.
Novinky v roku 2019
Coinbase prichádza so zaujímavými novinkami aj v roku 2019. Po tom ako zrušila službu Coinbase Bundle, ktorá umožňovala nákup viacerých kryptomien „jedným klikom“ údajne pripravuje jej atraktívnejšiu vylepšenú verziu. Okrem toho spúšťa v spolupráci s VISA projekt vlastnej platobnej karty, pomocou ktorej budete môcť zaplatiť kryptomenami na vašom Coinbase účte prakticky kdekoľvek, kde je platobný terminál. Táto služba je zatiaľ dostupná len vo Veľkej Británii, no očakáva sa, že čoskoro príde aj do ďalších krajín Európskej únie.
V roku 2019 spustila Coinbase taktiež službu, ktorá ponúka možnosť uschovávať privátne kľúče ku kryptomenám umiestnené v aplikácii Coinbase Wallet na cloude. Táto novinka sa však vzhľadom na pochybnosti týkajúce sa zabezpečenia cloudu stretla s kritikou.
Zaujímavou novinkou je nepochybne aj to, že Coinbase v roku 2019 umožní svojim medzi sebou realizovať rýchle medzinárodné platby. Ak máte na Coinbase účet a váš priateľ v Austrálii tiež, môžete mu pomocou technológie XRP alebo tokenu USDC poslať vaše peniaze expresne rýchlo a bez poplatkov. Služba je taktiež schopná potom tieto peniaze (resp. kryptomenu) konvertovať do miestnej meny. Viac sme o tejto novinke písali tu.
Hodnotenie
Coinbase ako najväčšej zmenárni na svete konkurenciu len tak ľahko nenájde. Ideálna globálna zmenáreň na začiatok s výbornou povesťou a bezkonkurenčnými službami. Jediným mínusom je zatiaľ menšia ponuka kryptomien, no aj to by sa malo časom vyriešiť. Ak hľadáte slovenskú alternatívu, pozrite si našu recenziu zmenárne KryptoTop s naozaj bohatou ponukou kryptomien a viacerými zaujímavými funkciami. Alebo zvoľte najznámejšiu rokmi overenú československú zmenáreň SimpleCoin.
Plusy
- $10 bonus v BTC pri prvom nákupe nad $100
- Skvelá reputácia, overená spoločnosť
- Regulované prostredie
- Jednnoduché na používanie
- Možnosť nákupu kreditnými a debetnými kartami
- Nízke poplatky za transakcie na burze Coinbase Pro
- Služba konverzie kryptomien bez poplatkov
- Šikovné aplikácie pre Android a iOS
- Zabezpečenie na vysokej úrovni
Mínusy
- Údajne pomalší zákaznícky servis
- K peňaženkám nemáte privátne kľúče (ak nejde o aplikáciu Coinbase Wallet)
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku a Telegrame, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.