Na trhu s kryptomenami existuje množstvo búrz, ktoré sa však od seba odlišujú kvalitou spracovania, bezpečnosťou, službami a množstvom ponúkaných kryptomien na obchodovanie. Burzou, ktorá je v čase písania tohto článku na prvom mieste pokiaľ ide o objem realizovaných obchodov v priebehu jedného dňa je Binance.
TIP: Napísali sme novú verziu recenzie burzy Binance pre rok 2020 a 2021. Prečítať si ju môžete tu.
História
Binance vznikla v roku 2017 v Číne, no v priebehu roku 2018 presťahovala svoje sídlo na Maltu, teda do krajiny, ktorá je členským štátom Európskej únie. Malta sa snaží byť svetovým lídrom v tejto sfére a prítomnosť tejto burzy jej k tomu prispieva.
Burza, ktorú založiť sympatický štyridsiatnik Changpeng Zhao zvečnený aj na titulke Forbes, si získala veľkú popularitu už koncom roka 2017, kedy v čase obrovského návalu nových užívateľov dokázala ako jediná veľká kryptoburza prijímať nových členov. Nepodarilo sa to napríklad konkurenčnému Bittrexu, ktorý na dlhú dobi musel registrácie zablokovať.

Bohatá ponuka
Binance zalistovala do svojej ponuky množstvo nových kryptomien a aktuálne ponúka obchodné páry nielen voči BTC (bitcoinu), ale aj ETH (Ethereum), BNB (Binance Coin) a košu stablecoinov (USDⓈ). Podľa portálu CoinMarketCap je na nej aktuálne takmer 400 rôznych obchodných párov a vyše 250 rôznych kryptomien. V tomto ohľade táto burza nemá konkurenciu.
Burza má v ponuke aj takzvané stablecoiny, teda tokeny, ktoré majú kopírovať aktuálnu hodnotu amerického dolára. Ide o USDT od spoločnosti Tether, TrueUSD, USDC, či PAX. Tieto “stablecoiny” využívajú obchodníci v čase keď očakávajú pád hodnoty Bitcoinu voči doláru. Vtedy BTC vymenia za stablecoin, čím udržia hodnotu v amerických dolároch. Najpoužívanejší stablecoin Tether (USDT) je však častokrát terčom kritiky, nakoľko neabsolvoval audit, ktorý by mal potvrdiť, či sú všetky tokeny USDT, ktore sú v obehu, kryté dolármi. Tether bol dokonca obviňovaný z manipulácie trhu. V októbri 2018 jeho dôveryhodnosť klesla ešte výraznejšie a obchodníci sa uchyľujú k iným stablecoinom.
Najznámejšie kryptomeny na burze Binance: Bitcoin, Ethereum, XRP, Bitcoin Cash, EOS, Stellar, Litecoin, Cardano, Monero, TRON, IOTA, Dash, Binance Coin, NEO, Ethereum Classic, NEM, Tezor, VeChain, Dogecoin, Zcash, Maker, OmiseGO, Bitcoin Gold, Bytecoin, Ontology, Bytecoin, Decred, Lisk, Qtum, Bitcoin diamond, BitsShares, Nano, Zilliqa, Siacoin, DigiByte, ICON, Aeternity, Verge, Steem, Waves, Pundi X, Bytom, Electroneum, Mateverse ETP, Holo, Stratis, Golem, Agur a ďalších zhruba sto ďalších kryptomien.

Binance Coin (BNB) a jeho budúcnosť
Keď hovoríme o tom, že Bitcoin je zlatom vo svete kryptomien, tak token Binance Coin (BNB) je akýmsi zlatom tejto burzy. Binance Coin sa stal rýchlo veľmi populárny, pretože jeho hodnota voči Bitcoinu neustále rastie a vzhľadom na plánované novinky sa dá predpokladať, že tento trend bude pokračovať.
BNB je v prvom rade šikovným nástrojom, ktorý slúži na zníženie poplatkov za obchodovanie na burze Binance. Stačí nastaviť, aby bol tento token použitý pri vašich obchodoch a dostanete zľavu.
Burza zároveň garantuje, že po každom kvartáli použije 20% svojich ziskov na to, aby za to odkúpila tokeny BNB, ktoré následne zničí. Tento proces sa volá coin burn (pálenie mincí). Pointou je, že keď sa zničia tieto mince, v obehu ich bude menej a teda hodnota zvyšných tokenov Binance Coin by mala rásť. Pre ilustráciu 17. júla 2018 bolo spálených vyše 2,5 milióna tokenov BNB v hodnote takmer 30 miliónov dolárov. Pálenie mincí by malo prebiehať až do momentu, kedy bude spálených 50% všetkých tokenov, ktoré sa dostali od vzniku tejto kryptomeny do obehu (takmer 200 000 000).
Ďalším dôvodom, prečo by mala hodnota Binance Coin v budúcnosti rásť je jej využitie na decentralizovanej burze Binance, ktorej spustenie je naplánované na apríl 2019.
Binance Coin bude zároveň hlavným „palivom“ pre Binance Chain, teda blockchain tejto burzy, na ktorom by malo v budúcnosti fungovať viacero zaujímavých nádejných kryptoprojektov. BNB je okrem toho využívaný ako jediný nákupný prostriedok počas takzvaných Binance Launchpadov, čo je interný predpredaj tokenov nových kryptoprojektov v rámci burzy Binance.
Plány v roku 2019
Binance priebežne investuje do rôznych statupov a fondov, čím sa snaží prispieť na rozvoj technológie blockchain a adaptáciu kryptomien. Jej najväčším projektom je však príprava vlastnej decentralizovanej burzy, ktorú spomíname nižšie. Taktiež sa špekuluje o tom, že už čoskoro podporí obchodovanie na páku.
Decentralizovaná burza DEX
Decentralizovná burza znamená, že nebude mať žiadneho sprostredkovateľa, obchody budú prebiehať priamo medzi kupujúcim a predávajúcim. Užívatelia budú mať privátne kľúče k svojim kryptomenám a teda ich majetok bude v bezpečí aj v prípade hackerského útoku na samotnú burzu.
Základným kameňom platformy bude vlastný blockchain s názvom Binance Chain a vyššie spomínaná kryptomena Binance Coin (BNB), čo by malo výrazne prispieť k rastu jej hodnoty. Okrem toho Binance aj z dôvodu príprav tohto veľkého projektu kúpila známu anonymnú decentralizovanú peňaženku Trust Wallet, ktorá by mala užívateľom slúžiť ako východisková peňaženka. Ak berieme do úvahy úspešnú (hoci krátku) históriu tejto burzy, dá sa predpokladať, že spustenie jej decentralizovanej alternatívy, ktoré je naplánované už v apríli 2019, bude spojené s veľkým očakávaním a dúfajme, že aj úspechom.
Binance DEX bude podporovať okrem Trust Wallet aj hardvérovú peňaženku Ledger. Očakáva sa, že časom vznikne podpora aj pre Trezor.
Binance Launchpad
Burza Binance v úvode roka 2019 spravila menšiu dieru do sveta spustením projektu Binance Launchpad. Ide o akési novodobé ICO, prostredníctvom ktorého je možné investovať v predpredaji do zaujímavých začínajúcich kryptoprojektov priamo na burze Binance. Spoločnosť tvrdí, že do svojich launchpadov zaraďuje len tie projekty, ktoré majú potenciál úspechu a boli preverené jej odborníkmi z tímu Binance Research. Prvé predpredaje dopadli z investičného hľadiska výborne, bol totiž o ne veľký záujem a všetky tokeny sa vypredali v priebehu niekoľkých minút (BitTorrent, Fetch.AI, Celer Network). Binance sa rozhodla vzhľadom na veľký záujem o túto formu investovania zmeniť pravidlá Binance Launchpad tak, že sa do predpredaja môžu zapojiť len tí investori, ktorí držia na svojom konte výraznejšie množstvo tokenov Binance Coin. Aj takýmto spôsobom Binance „pumpuje“ hodnotu vlastného tokenu.
Fiat-krypto nákup a predaj
Binance ponúka od úvodu roka 2019 možnosť kúpy Bitcoinu (prípadne aj ďalších altcoinov) za doláre/eurá a to prostredníctvom platobnej karty priamo na burze. Odstránila tak potrebu kúpiť Bitcoin v kryptozmenárni (napr. Coinbase či SimpleCoin) a poslať ho na Binance, kde sa s ním dá následne obchodovať. Nákup kartou má však vyššie poplatky. Alternatívou je použitie novej zmenárne pre európsky trh Binance Jersey, ktorá podporuje aj SEPA prevod.
Bezpečnosť
V prvom rade treba zdôrazniť, že žiadna súčasná centralizovaná burza nie je vhodnou peňaženkou na úschovu vašich kryptomien. Digitálne meny, ktoré len držíte a aktívne s nimi neobchodujete patria do peňaženiek, ku ktorým máte privátne kľúče. Burzy sú totiž častým terčom hackerských útokov a keďže ku vašim kryptomenám vlastní privátne kľúče burza a nie vy, vždy je tu riziko, že vám budú kryptomeny odcudzené. Ak trejdujete, musíte toto riziko však akceptovať.
TIP: Ak chcete na Binance kúpiť kryptomenu a následne ju len hodlovať (uschovať na dlhšiu dobu) nedržte ju na burze, ale odošlite si ju na peňaženku pre ňu určenú, ku ktorej máte privátny kľúč.
Vyššie spomínaný text je platný pre všetky centralizované burzy. Binance však možno spomedzi nich považovať za jednu z najbezpečnejších. Hoci aj ona čelila hackerským útokom, nie je známy prípad, že by bola priamou obeťou a vďaka chybe v jej systéme boli užívateľom ukradnuté nejaké kryptomeny. Stali sa však prípady, kedy sa hackeri dostali na účty užívateľov vďaka stratégii “phishingu” (vytvorili vernú kópiu burzy a vylákali tak od užívateľov prihlasovacie meno a heslo) alebo hackli externé programy (boty) prihlasujúce sa cez API (tie nie sú majetkom Binance ale tretej strany). Odporúčanou ochranou je aktivácia 2FA, teda dvojfaktorovú autentifikácie. Kto to nerobí, mal by s tým okamžite začať. Taktiež si vždy pred prihlásením skontrolujete adresu stránky, teda či sa naozaj nachádzate na binance.com a nie na podobne vyzerajúcej stránke. Samozrejmosťou je používanie antivírusu.
Binance sa snaží bojovať proti hackerom aj formou odmien za ich nahlásenie. Na tento účel v roku 2018 vyčlenila tokeny Binace Coin v hodnote 10 miliónov dolárov, pričom 250 tisíc dolárov v BNB sľubuje každému, kto poskytne informáciu vedúcu k zamedzeniu útoku, alebo udaniu hackerov.
Problémy
Ani Binance sa nevyhla problémom. Z technických dôvodov mala zopár niekoľkohodinových výpadkov, počas ktorých nemohli klienti vôbec obchodovať, či robiť výbery alebo vklady, čo rozhodne mnohých nepotešilo. Spoločnosť to vždy odôvodnila upgradeom systému a s tým súvisiacimi problémami.
Občas sa na desktopovej verzii (PC) stane, že burza reaguje pomalšie, čo môže v prípade výrazných pohybov cien spôsobiť určité problémy, najmä vtedy, ak potrebujete rýchlo reagovať na vývoj trhu. V posledných mesiacoch však tieto problémy neevidujeme. Otázne je, čo prinesie ďalší bullmarket. Pokiaľ ide o mobilnú aplikáciu, tá z osobnej skúsenosti funguje bezchybne a rýchlo.
Poplatky
Poplatok za realizáciu jedného obchodu (trejdu) je 0.1%, no ak na to použijete Binance Coin, dostanete zľavu v závislosti od toho, ako dlho na tejto burze už obchodujete (prvý rok by to malo byť 50%, druhý 25%, piaty rok už 0%). Pokiaľ ide o poplatky pri výberoch, napríklad u Bitcoinu je to 0.0005 BTC. Všetky poplatky s aktuálnymi hodnotami nájdete tu.
Súťaže
Binance priebežne organizuje aj rôzne súťaže, v rámci ktorých rozdáva tokeny alebo fyzické ceny. Väčšinou ich rozdelí medzi trejderov, ktorý realizujú v danom období s určitou kryptomenou najviac obchodov. Napríklad na Vianoce 2017 dostal auto Maserati 3.0T Levante Classic užívateľ, ktorý urobil najviac obchodov s kryptomenou Tron (TRX).
Plusy
+ Obrovská ponuka kryptomien na obchodovanie
+ Kryptomena Binance Coin s veľkou perspektívou a pravidelným coin burnom
+ Decentralizovaná burza Binance DEX
+ Šikovná, rýchla a prehľadná mobilná aplikácia
+ relatívne nízke poplatky
+ pekný prehľadný dizajn v dvoch variantoch
Mínusy
– zákaznícka podpora je podľa referencií zo zahraničných stránok pomalá (nemáme vlastnú skúsenosť)