Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Recenzia burzy Kraken: Spoľahlivá a najbezpečnejšia kryptomenová platforma

Článok

Kraken
Zdroj: Kraken.com

Americká kryptoburza Kraken, ktorá bola založená už v roku 2011, je najväčšou kryptomenovou burzou pokiaľ ide o obchodovanie s Bitcoinom a altcoinami v eurách. Je to taktiež jednou z najbezpečnejších búrz vzhľadom k svojmu komplexnému rozsahu bezpečnostných opatrení, samoregulačného prístupu a bezpečnostných auditov. Ďalším veľkým plusom je, že jej poplatky patria k najnižším v tomto segmente s bezplatnými vkladmi a kounkurencie-schopnými poplatkami za výbery a obchodovanie. Okrem toho umožňuje obchodovať aj na cestách pomocou webovej platformy alebo jednej z jej mobilných aplikácii.

História burzy Kraken

Kraken založil v roku 2011 skorý osvojiteľ kryptomien Jesse Powell a jeho ostrá prevádzka začala už v roku 2013. Od tej doby sa stala jednou z najuznávanejších búrz v tomto odbore. Kraken so sídlom v San Franciscu v USA je plne regulovanou burzou, čo znamená, že na obchodovanie musíte absolvovať kontrolu overenia vašej totožnosti – Know Your Customer (KYC). Okrem toho sa vyznačuje tým, že sa jedná o burzu zvolenú okresným súdom v Tokiu pre vybavovanie žiadostí o odškodnenie zákazníkov súvisiacich s neslávnym kolapsom a hackom burzy Mt. GOX z roku 2014.

kraken link

Počas rokov pôsobenia si Kraken vybudovala povesť bezpečnej destinácie a obľúbenej voľby medzi obchodníkmi a inštitucionálnymi investormi do kryptomien. Išlo o prvú kryptoburzu, ktorá prešla kryptografickým auditom Proof-of-Reserves a poskytujúce informácie o trhových cenách kryptomien pre Bloomberg Terminal.

Kraken je samoregulovaná burza a dodržiava pravidlá a predpisy vo všetkých podporovaných jurisdikciách. Je registrovaná ako Money Services Business (MSB) u FinCEN v Spojených štátoch a FINTRAC v Kanade. Kraken Futures je v Spojenom kráľovstve regulovaná úradom Financial Conduct Authority.

Sídlo burzy je v San Franciscu, ale má pobočky v rôznych mestách po celom svete, vrátane Londýna vo Veľkej Británii, Chiyoda City v Japonsku a Singapure. Podľa Craft.co získala burza Kraken rizikový kapitál vo výške viac ako 126 miliónov USD. Taktiež získala pod kontrolu rad krypto-orientovaných startupov ako CryptoWatch, CleverCoin, Coinsetter, Cavirter, Bit Trade, Crypto Facilities a Interchange.

Kraken recenze 1

Poskytované služby

Kraken ponúka vyčerpávajúci škálu rôznych obchodných možností, ktoré siahajú od zadávania obvyklých limitných príkazov a príkazov stop-loss po dark pool a pákové (maržové) obchodovanie. Umožňuje obchody nielen medzi pármi kryptomenien, ale aj medzi fiat menami (napr. libry, eura), takže je naozaj vynikajúcou fiat-to-crypto vstupnou bránou. Počas svojho pôsobenia na trhu si vybudovala meno pre nasledujúce kľúčové funkcie:

 • Fiat-to-crypto brána s vysokou likviditou – Kraken umožňuje obchodovať s viac ako 90 kryptomenami na viac ako 155 trhoch a so siedmimi fiat menami vrátane amerického dolára (USD), eura (EUR), kanadského dolára (CAD), japonského jenu (JPY), britskej libry (GBP) alebo švajčiarskeho franku (CHF).
 • Dark Pool – Ak hľadáte burzu s neviditeľnou knihou objednávok pred ostatnými účastníkmi obchodovania, už nehľadajte. V Dark Pool každý obchodník pozná iba svoje príkazy a môže obchodovať anonymne a bez toho, aby svoj záujem prezradil ostatným obchodníkom.
 • Over The Counter služba Kraken (OTC) – Velkoobjemoví obchodníci môžu využívať Krakenovu OTC platformu so službou priameho obchodovania.
 • 24/7 zákaznícka podpora – Kraken ponúka nepretržitý globálny chat so zákazníckou podporou pre prípad, že by ste mali otázky, alebo ste sa pri využívaní burzy dostali do problémov.
 • Obchodovanie s maržou a futures – Burza Kraken ponúka obchodovanie kryptomien aj s pákou – v súčasnosti max 5-násobku hodnoty daného aktíva.
 • Forex obchodovanie – Okrem obchodovania s kryptomenami môžete tiež zameniť svoju fiat menu za jednu zo 7 ďalších podporovaných fiat mien.
 • Zabezpečená a dôveryhodná platforma – Kraken je lídrom v oblasti zabezpečenia. Doteraz nebol nikdy hacknutý, takže môžete v pokoji spať, aj keď vaše finančné prostriedky ponecháte v úschove burzy (hoci my vždy radšej odporúčame zvoliť ideálne hardvérovú peňaženku).
 • azda najlepšie možnosti stakingu vo svojej triede, teda uzamknutia kryptomien na určitú dobu za účelom získania ďalších výnosov (množenia mincí).

Kraken recenze 10

Celkovo vzaté je Kraken ostrieľaná a uznávaná kryptomenová burza pre zákazníkov, ktorí hľadajú spoľahlivú fiat bránu alebo kvalitné možnosti tradingu kryptomien. Kraken prichádza s radom funkcií a pokročilými možnosťami obchodovania pre každého skúseného tradera, rovnako ako s jednoduchými možnosťami obchodovania pre začínajúcich kryptomenových nadšencov.

Kraken recenze 2

Podporované krajiny

Kraken je celosvetová burza, aj keď niektoré funkcie burzy môžu byť obmedzené na konkrétne oblasti alebo jurisdikcie. V tejto chvíli Kraken neposkytuje služby obyvateľom v týchto krajinách: Afganistan, Kuba, Guinea-Bissau, Irán, Irak, Japonsko, Severná Kórea, Tadžikistan.

Kraken je plne regulovaná burza a je prístupná rezidentom a občanom USA s výnimkou obyvateľov žijúcich v štátoch New York (NY) a Washington (WA).

Kraken recenze 3

Registračné požiadavky

Všetci používatelia musia overiť svoju identitu (KYC), inak nebudú môcť služby Kraken používať. Existujú tri úrovne overenie účtu: Starter, Intermediate a Pro. Výška dosiahnutej úrovne overenia účtu sprístupňuje ďalšie dodatočné funkcie burzy a väčšie limity.

Vo väčšine krajín vás Kraken požiada o zadanie celého mena, dátumu narodenia, adresy a telefónneho čísla. Okrem toho musíte mať aspoň 18 rokov a musíte sa zdržiavať v podporovanej oblasti. Podľa podstupované úrovne KYC overenia je potom potrebné doložiť dodatočné doklady, fotku tváre a ďalšie štandardné náležitosti.

Kraken recenze 4

Niektoré funkcie Kraken môžu vyžadovať vyššiu úroveň overenia v porovnaní s ostatnými podporovanými krajinami a regiónmi kvôli nekonzistentným krypto reguláciám na celom svete.

kraken link

Poplatky na Kraken

Nízke poplatky sú jednou z najväčších lákadiel burzy Kraken. Všetky poplatky sa účtujú za jednotlivý obchod okrem poplatkov za vklad a výber. Kraken používa typickú Maker-Taker tarifu poplatkov na základe obchodovaných kryptomien a objemu, ktorý používateľ zobchodoval za predchádzajúcich 30 dní.

Poplatky za obchodovanie spadajú do štyroch kategórií: pravidelné obchodné poplatky, poplatky za obchodovanie so stablecoinami, Dark Pool poplatky a poplatky za obchodovanie s maržou.

Pravidelné obchodné poplatky sa pohybujú od 0,16% (maker) a 0,26% (taker), ale môžu byť až 0,00% (Maker) a 0,10% (Taker) pre užívateľov obchodujúcich s viac ako 10 000 000 USD mesačne.

Kraken recenze 5

Odlišné poplatky sa vzťahujú na obchodné pary zahŕňajúce stablecoiny. Tu sa platí 0,20% alebo menej (na základe 30-dňového objemu) za obchod bez ohľadu na to, či ide o obchod na strane makera alebo takera. Obchodníci, ktorí zamenili viac ako 1 000 000 USD mesačne vo stablecoinech neplatia žiadne poplatky.

Kraken recenze 6

V porovnaní s inými burzami sú poplatky na Kraken lacnejšie ako napríklad u Bitstamp (0,5% za obchod), ale o niečo drahšie ako na Coinbase Pro (0,15% Maker a 0,25% Taker) či Bitfinex, ktorý sa môže pochváliť najlacnejšími poplatkami za vykonanie objednávky medzi prednými fiat-to-crypto burzami (0,10% maker, 0,20% taker).

Najväčšie poplatky sú účtované obchodníkom využívajúcim Dark pool – spočiatku by ste zaplatili poplatok 0,36%, čo je rovnaké pre makera aj takera. Ak obchodujete viac ako 10 000 000 USD za mesiac, poplatky za Dark pool sa môžu znížiť až na 0,20% za obchod.

V neposlednom rade platia iné poplatky pre obchodovanie s maržou. Páry Bitcoin (BTC) a Tether (USDT) majú 0,01% úvodný poplatok a 0,01% rollover poplatok za každé ďalšie 4 hodiny, zatiaľ čo ostatné kryptomeny stojí 0,02% za otvorenie obchodu a každé 4 hodiny sa platí rovnaký 0,02% poplatok.

Kraken ako taký účtuje menej ako všetky popredné burzy pre obchodovanie s maržou, hoci tieto obchody sa zdražujú, čím dlhšie daná pozícia zostane otvorená.

Kraken recenze 7Poplatky za obchodovanie s maržou na Kraken, zdroj: Kraken.com

Limity marže závisia na vašej úrovni KYC overenia. Maximálny pákový efekt dostupný u Kraken je 5x.

Ďalšou kategóriou poplatkov na Kraken sú vklady a výbery.

Vklady sú pre drvivú väčšinu kryptomenien zadarmo. U niektorých novších alebo menej bežných mien, ako je Augur (REP) alebo Gnosis (GNO), sa účtujú poplatky za vklad a za zriadenie peňaženky.

Všetky výbery sú u Kraken spoplatnené a poplatky za výber nie sú najnižšie v porovnaní s inými burzami, ale nie sú ani príliš nákladné. Náklady tiež závisia na výbere kryptomien.

Kraken tiež účtuje poplatky za výber fiat mien. Štandardné USD prevod by vás stál 5 USD za transakciu, zatiaľ čo za globálne transakciu SWIFT USD je účtovaný poplatok 35 USD. Výber EUR prostredníctvom SEPA by vás stál 0,09 EUR, zatiaľ čo celosvetový prevod SWIFT cez Etana Custody má tiež cenu 35 EUR. Výbery v CAD, GBP, CHF, JPY a AUD sú tiež možné, ale poplatky sa líšia podľa spôsobu transakcie.

Celkovo sa poplatky na Kraken zdajú byť nízke, oprávnené a primerané. Burza ako taká spadá do kategórie menej nákladných regulovaných búrz, hoci niektoré jej funkcie môžu mať o niečo lacnejšie alternatívy inde.

kraken link

Zabezpečenie burzy

Kraken berie zabezpečenie veľmi vážne a jeho peňaženky ešte nikdy neboli hacknuté. Jeho platforma sa od uvedenia na trh v roku 2011 vypla iba raz – v januári 2018 – a aj vtedy to bolo kvôli vykonaniu potrebných upgradov systému. Okrem toho burza vyžaduje celý rad opatrení na zníženie rizika odcudzenia mincí prostredníctvom jej systému, vrátane nasledujúcich:

 • Prenos nových vkladov priamo do offline „studených“ peňaženiek, ktoré sú fyzicky izolované od akéhokoľvek online systému.
 • Ukladanie drvivej väčšiny kryptomien do offline peňaženiek, pričom iba kryptomeny potrebné na udržanie likvidity necháva Kraken uchovávané v online „horúcich“ peňaženkách.
 • Uloženie malého počtu mincí do polostudených peňaženiek, ktoré sú uložené na chránených strojoch so zablokovanými jednotkami.
 • Šifrovanie všetkých peňaženiek a dát v dátových centrách.
 • Pravidelná bezpečnostná kontrola

Kraken recenze 8

Tieto opatrenia chránia samotnú platformu Kraken pred napadnutím hackermi, ale burza má pre ochranu jednotlivých účtov aj tieto funkcie:

 • Univerzálny autentizácia 2. faktora (U2F) – zďaleka najbezpečnejší spôsob ochrany vášho účtu pomocou hardvérových autentizačných zariadení, ako je YubiKey alebo jeho alternatívy.
 • Dvojfaktorová autentizácie, ktorú možno použiť na prihlásenie, obchody, financovanie a opatrenia realizované pomocou API Kraken.
 • Zámok hlavného účtu
 • Ochrana pred únikom informácií: Cudzie pokusy o prihlásenie a obnovenie hesla neodhalí žiadne informácie o účte alebo dokonca existencií účtu
 • PGP / GPG šifrovanie pre e-maily
 • Dokumenty pre overenie užívateľa sa nahrávajú do izolovaného, ​​vysoko zabezpečeného systému.
 • Všetky citlivé používateľské dáta sú šifrované a možno ich dešifrovať iba prístupom k viac bezpečnostným systémom naraz
 • Zámok globálneho nastavenia, ktorý možno aktivovať, aby sa zabránilo zmene informácií o užívateľskom účte (napr. adresa pre výber) treťou stranou, ktorá sa nahackovala do účtu.

A ak by vyššie uvedené nestačilo, Kraken tiež prijal rad opatrení na zabezpečenie súladu s právnymi predpismi, zabezpečenie systému a finančného zabezpečenia. Patrí sem údržba celých menových rezerv kryptograficky overiteľnými auditmi dôkazov o rezervách a každodenného zálohovanie dát. To všetko dohromady výrazne znižuje riziko straty peňazí užívateľov.

Okrem zabezpečenia na strane platformy sa tiež vykonávajú pravidelné bezpečnostné audity pri pridávaní nových kryptomien a krypto bezpečnostných zariadení, ako sú hardvérové ​​peňaženky.

Bezpečnostné postupy Kraken sú vo všeobecnosti široko uznávané. Správa bezpečnosti búrz 2.0 od ICO Rating uvádza Kraken ako najbezpečnejšie burzu v celom odvetví so skóre A. Správa o benchmarku burzy, ktorá tiež hodnotí bezpečnosť, umiestnila Kraken na 4. miesto medzi všetkými burzami s ďalším vynikajúcim A hodnotením.

Kraken recenze 9

Využiteľnosť burzy

Pokiaľ ide o použiteľnosť burzy, burza Kraken je najvhodnejšia pre pokročilých a profesionálnych obchodníkov. Intenzívne však pracuje aj na vylepšení svojho frontendu a pomáha začiatočníkom ľahko nakupovať a predávať kryptomeny, takže už nejaký čas aj nováčikovia môžu nakupovať kryptomeny priamo a zrozumiteľne prostredníctvom prehľadového panela kliknutím na kartu „Nová objednávka“.

Kraken recenze 11

Tu si môžete vybrať z troch rôznych možností objednávky: Jednoduchá, stredná a pokročilá.

Jednoduchá možnosť je zďaleka najjednoduchším spôsobom, ako kúpiť alebo predať kryptomeny.

Stredná možnosť umožňuje zadať pokročilejšie funkcie a premenné objednávok, ktoré zodpovedajú obchodnej stratégii.

Sekcia pre pokročilých obsahuje všetko, čo získate u strednej objednávky plus funkciu podmieneného zatvorenia, ktorá umožňuje nastaviť podmienku, na základe ktorej bude objednávka vykonaná.

Kraken recenze 12

Celkovo je rozhranie platformy jednoducho použiteľné a navigovateľné a umožňuje ľahko nájsť všetko, čo hľadáte.

Okrem toho môžu skúsení obchodníci navštíviť burzu Kraken Pro a získať pokročilejšie obchodné pohľady a funkcie.

Kraken recenze 14
Rozhranie Kraken Pro, zdroj: trade.kraken.com

Tu môžete vytvoriť plne prispôsobiteľný panel na základe vašich obchodných techník, stratégií a technickej analýzy. Vyzerá to tiež skvele, ale pre začiatočníkov to môže byť príliš mätúce – im sa radšej preto odporúča použiť panel „Nová objednávka“.

Burza Kraken je tiež prístupná prostredníctvom tabletu alebo smartphonu, pretože jej web je optimalizovaný aj pre mobilné zariadenia. Pre najoptimálnejšie obchodovanie na cestách si stiahnite a nainštalujte mobilné aplikácie Kraken Futures a Kraken Pro pre zariadenia iOS aj Android.

Kraken recenze 13
Mobilné aplikácie Kraken. Vľavo Kraken Futures, vpravo Kraken Pro.

Bez ohľadu na preferované rozhranie ponúka Kraken širokú škálu typov obchodov a dokonca aj obchodovanie s maržou. To z neho robí výbornú platformu pre obchodovanie s kryptomenami a získanie maximálnej možnej hodnoty z fondov.

kraken link

Zákaznícka podpora Kraken

Kraken má komplexné centrum podpory, ktoré poskytuje odpovede na všetky možné otázky. Web burzy obsahuje rozsiahlu ponuku, ktorá pokrýva všetko od overenia účtu až po obchodovanie. Vo väčšine prípadov tam nájdete to, čo hľadáte.

Ak tomu tak nie je, môžete kontaktovať  tím zákazníckej podpory prostredníctvom 24/7 chatu na webovej stránke Kraken. Celkovo to pôsobí tak, že od doby, kedy bol web v roku 2021 aktualizovaný, sa úroveň podpory a stabilita platformy výrazne zlepšila.

Podporované metódy vkladov a výberov

Kraken podporuje rôzne spôsoby vkladov a výberov. Patria sem vklady kryptomien a vklady fiat mien prostredníctvom bankového prevodu. Pre okamžité nákupy kryptomien ale neexistujú žiadne možnosti vkladu kreditnou alebo debetnou kartou.

Poplatky sa pohybujú od bezplatných až po 50 USD alebo ekvivalent na základe zvolenej metódy.

Fiat vklady a výbery nie sú pre používateľov dostupné na úrovni overenie Starter. Inak povedané je nutné podstúpiť overenie totožnosti na vyššej úrovni (scan dokladu totožnosti a podob.).

Záverečné zhrnutie

Kraken je 100% legitímne kryptomenová burza pre začiatočníkov aj profesionálnych obchodníkov. Má obrovský výber funkcií, nízke poplatky, prehľadné užívateľské rozhranie a vysokú likviditu, čo sú funkcie, ktoré rozhodne dávajú dobré dôvody na jej vyskúšanie.

Nie je to však najlepšia voľba, ak hľadáte miesto pre rýchly nákup kryptomien, pretože Kraken neprijíma vklady z bankových kariet. Inak povedané peniaze musíte poslať na Kraken bankovým prevodom, čo nejaký čas trvá. Ak si však odmyslíte tento detail, jedná sa o špičkovú burzu s niektorými z najlepších bezpečnostných postupov v odbore. Ak vám nevadí prejsť všetkými rozsiahlymi KYC postupmi, ide rozhodne o skvelý prírastok do vášho obchodného arzenálu. Kraken rozhodne odporúčame.

kraken link

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

Kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.