Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Vaše kľúče, vaše mince: Čo je Trust Wallet?

Článok

trust wallet
Zdroj: KN, TrustWallet

Kryptomeny uložené na burze nepatria vám. Najbezpečnejší spôsob ich uloženia je na vlastnej decentralizovanej kryptomenovej peňaženke, ku ktorej máte prístup len vy sami.

Prečo mať vlastnú decentralizovanú kryptomenovú peňaženku?

Napríklad preto, že nikdy neviete, či je vaša burza skutočne spoľahlivá a dôveryhodná. Pred pár dňami skrachovala jedna z najväčších krypto búrz spoločnosť FTX, u ktorej sa ukázalo, že skryto hospodárila s prostriedkami užívateľov. Na toto hospodárenie nemala oprávnenie. Bohužiaľ sa jej to vymklo z rúk a došlo k jej krachu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

To neznamená, že by každá burza zle hospodárila. Len je najbezpečnejšie burzy používať iba na účel, ku ktorému sú – pre zmenu a obchodovanie. Prostriedky, ktoré chcete dlhodobo držať, je lepšie mať na svojej vlastnej peňaženke, ku ktorej nemá prístup nikto iný.

Po krachu FTX začali aj niektoré z najväčších krypto búrz propagovať potrebu vlastnej úschovy. Generálny riaditeľ spoločnosti Binance Changpeng Zhao 14. novembra pripustil, že držanie prostriedkov na centralizovaných burzách už nebude nutné, pretože investori sa presunú k self-custodial riešeniam, ako sú hardvérové ​​alebo softvérové ​​peňaženky.

„Ak budeme mať spôsob, ako umožniť ľuďom bezpečne a ľahko držať vlastné aktíva vo vlastnej úschove, aby to mohlo robiť 99 % bežnej populácie, centralizované burzy nebudú existovať alebo pravdepodobne nebudú musieť existovať, čo je skvelé,“ povedal generálny riaditeľ najväčšej svetovej krypto burzy.

Navyše, ak budete držať prostriedky na svoje vlastné decentralizovanej krypto peňaženke, potom sa vyhnete aj politickému riziku. Ak by sa akýkoľvek jeden štát rozhodol zakázať kryptomeny a zrušiť burzy, alebo ich znárodniť, potom sa to vašich kryptomien nedotkne.

Aké sú nevýhody vlastnej správy kryptomien

Keď máte prostriedky vo vlastnej správe, potom získavate väčšiu slobodu. A s ňou aj väčšiu zodpovednosť. O vaše kryptomeny sa nebude starať tretia strana, burza, ale vy sami.

Preto je dobré načítať si informácie, ktoré vám pomôžu dobre sa zorientovať. Alebo si vypočuť vzdelávacie videá. Niektoré burzy majú aj svoje vlastné vzdelávacie programy. Ako napríklad vyššie uvedená burza Binance (Odkaz).

Pár základných vecí, ktoré je dobré mať na pamäti

Keď si zakladáte vlastnú decentralizovanú krypto peňaženku, tak je potrebné zapísať si 12 alebo 24 slovné heslo (tzv. recovery seed), ktorý slúži na to, že keď niekedy stratíte svoj mobilný telefón, v ktorom máte svoju krypto peňaženku, alebo sa vám pokazí počítač , na ktorom ju máte nainštalovanú, tak o ňu neprídete. Stačí znova zadať toto niekoľko slovné heslo. A peňaženku si znova obnovíte.

Nikdy nikomu ho nedávajte. Neukladajte si údaje nikam do telefónu, do počítača, na internet, do emailu a ani si ich nefoťte telefónom. Práve po takých úložiskách hackeri idú najčastejšie. Najlepší spôsob je „po starom“ si svoj seed zapísať ručne a uschovať.

Dôležité je tiež spomenúť, že pokiaľ si budete posielať peniaze z burzy preč, alebo späť na burzu, vždy je potrebné sa poriadne pozrieť cez akú sieť konkrétnu kryptomenu posielate. Ak by ste posielali cez nevhodnú sieť, mohli by ste o ne nenávratne prísť. Podobne ako keby ste vhodili do poštovej schránky list so zlou adresou doručenia a list by nemohol nájsť príjemcu ani sa vrátiť späť k vám. A tak by naveky blúdil. Ale do toho sa dá rýchlo preniknúť.

Ďalej nikdy neverte nikomu, kto sa bude vydávať za technickú podporu burzy na internete alebo na sociálnych sieťach. Burzy takú technickú podporu na sociálnych sieťach nemajú a mohli by ste naletieť podvodníkovi.

Čo je Trust Wallet?

Jedná sa o decentralizovanú softvérovú peňaženku, ktorá je plne kompatibilná s najväčšou svetovou burzou Binance. Okrem Binancie je kompatibilný aj s inými burzami a protokolmi.

Je možné využívať využívať ju ako aplikáciu vo svojom mobile. Alebo ako rozšírenie prehliadača, ktorý používate na prístup na internet ako v mobile, alebo na svojom počítači. Táto funkcia bola uvedená na trh 14. novembra.

Potom, čo si na burzách nakúpite kryptomeny a pošlite si ich na Trust Wallet, stanete sa plnoprávnymi vlastníkmi svojich krypto aktív.

Aké sú výhody Trust Wallet

Decentralizovaných kryptopeňaženiek je celý rad. Existujú softvérové ​​riešenie nainštalované ako aplikácia na mobile. Alebo hardvérové ​​riešenie, ktoré vyzerajú podobne ako flashka (napr. Trezor, ktorý odporúčame či Ledger), ktorú si k počítaču alebo mobilu pripájate externe na dosiahnutie čo najvyššieho stupňa bezpečnosti.

Výhodou Trust Wallet oproti konkurenčným riešeniam (ktorým je napríklad MetaMask), je jej užívateľská prívetivosť a prednastavenie niektorých funkcií už v základe. Odpadá vám teda časť práce, ktorú urobí Trust Wallet za vás.

Automatická detekcia siete umožňuje bezproblémové používanie dApps (decentralizované aplikácie). To šetrí čas a odstraňuje problémy s pripájaním k dApps.

Jednotlivé blockchainy obvykle mávajú svoje vlastné peňaženky určené práve len pre daný blockchain. Trust Wallet sa usiluje o multichainovú podporu. A tak pokiaľ máte radi napríklad Solanu, tak pravdepodobne oceníte, že je vďaka multichaionovému prístupu je v Trust Wallet podporovaná.

Trust Wallet podporuje viac ako 8 miliónov rôznych tokenov a stovky ich má už prednastavených, čo prináša menej ručného hľadania a pridávania jednolivých tokenov, ktoré sú bežné pri iných zariadeniach.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.