V dnešnom návode sa pozrieme na krypto zmenáreň Binance a jednu z jej mnohých funkcií – Binance staking. Pozrieme sa na všetky dôležité pojmy a úskalia, ako aj samotný návod ako na to.
Čo je staking a ako funguje?
Staking je pojem, respektíve proces, ktorý v kryptosvete explodoval na popularite. Ak ste v oblasti kryptomien noví, zrejme tento termín nepoznáte. Stručne si ho teda vysvetlíme. Staking je spôsob, ako získať odmeny delegovaním alebo zablokovaním určitých kryptomien v sieti. Je to porovnateľné s vkladaním peňazí na sporiaci účet a zarábaním určitej sumy úroku v priebehu času. Primárna funkcia stakingu je zvyšovať bezpečnosť danej siete. Čím viac kryptomien sa zamkne do stakingu v sieti, tým vyššia je samotná bezpečnosť aj efektivita siete. Následné získané úroky sú odmenou pre ľudí, ktorí takto pomáhajú zvyšovať bezpečnosť kryptomenovej siete.
TIP: Ak ste sa sa burze Binance ešte neregistrovali, použite na to náš registračný link až s 20% zľavou na spotové obchodné poplatky. Ide o najvyššiu možnú zľavu, akú vám vieme ponúknuť.
Nevýhodou je, že väčšina kryptomien má svoje vlastné krypto peňaženky, cez ktoré viete delegovať svoje kryptomeny do stakingu. Často sú odlišné aj samotné postupy, čo môže nováčika vo veľa prípadoch zmiasť, prípadne odradiť. Dôležité je takisto podotknúť, že oblasť kryptomien chyby neodpúšťa. Pokiaľ vaše kryptomeny pošlete na nesprávnu adresu, prípadne zlú sieť, môžete sa takmer určite s vašimi prostriedkami rozlúčiť. Dá sa tomu však predísť – viaceré krypto zmenárne ponúkajú staking kryptomien na svojich platformách, kde všetko nájdete „pod jednou strechou“. Nehrozí tak, že by ste niečo poslali zle a prišli o svoje prostriedky. Takisto postupy sú všade rovnaké a veľmi jednoduché. Na druhej strane, počas stakingu zverujete svoje prostriedky tretej strane, na čo treba pamätať. V tomto článku vám priblížime Binance, najväčšiu kryptozmenáreň na svete a jej funkciu Binance staking.
Prečo práve Binance?
Binance je už niekoľko rokov po sebe najväčšia krypto zmenáreň na svete. Do veľkej miery je to spôsobené širokým portfóliom služieb, ktoré táto zmenáreň ponúka mimo samotného obchodovania. Jednou z týchto služieb je práve staking. Binance má pre svojich užívateľov vo svojom potfóliu viacero typov stakingu, pričom najviac využívané sú DeFi staking a locked staking.
DeFi staking
V súčasnosti nemajú projekty DeFi (DApps) plné prijatie širokou verejnosťou z dvoch hlavných dôvodov – nedostatočné povedomie verejnosti a komplikované a neintuitívne používateľské rozhranie. To je dôvod, prečo burza Binance zaviedla DeFi staking. To umožňuje používateľom pristupovať k DeFi službám užívateľsky prívetivým a priamočiarym spôsobom. Bez potreby spravovať súkromné kľúče, získavať zdroje, obchodovať alebo vykonávať iné komplikované úlohy potrebné na účasť v DeFi sektore. Jednoduchým kliknutím na [Stake now] sa môžete zapojiť do projektov cez DeFi staking a ľahko a bezpečne získať vysoké výnosy.
Locked staking
Oveľa bežnejším spôsobom než je DeFi staking, je locked staking. Binance Locked Staking poskytuje držiteľom kryptomien jednoduchý spôsob, ako stakovať a zarábať bez vyberania svojich aktív z Binance. Existujú dva typy produktov v službe Locked Staking.
Tokeny Proof of Stake (PoS): PoS je mechanizmus konsenzu, ktorý vyberá validátorov blokov na základe počtu tokenov, ktoré vkladajú. Vo všeobecnosti sa odmeny počítajú úmerne počtu vkladaných tokenov, čo znamená, že používatelia, ktorí vložia viac tokenov, môžu získať vyššie odmeny.
Non-PoS tokeny: Môžete tiež uzamknúť svoje non-PoS tokeny na určitý čas, aby ste získali odmeny. Odmeny môžu byť generované z poskytovania likvidity, maržových úverov alebo iných činností generujúcich úrok. Vo všeobecnosti je maximálny limit takéhoto stakingu relatívne menší v porovnaní so stakingom PoS kryptomien.
Na výber máte fixné časové úseky, na ktoré môžete vaše kryptomeny zamknúť a získavať tak odmeny. Binance staking vráti vložené aktíva do vašej Spot Wallet na konci dohodnutého obdobia.
Návod na Binance staking
Poďme sa teraz bližšie pozrieť na samotné návody, ako môžete toto stakovanie na burze využiť. Postup je veľmi jednoduchý a behom pár kliknutí máte hotovo. Ak ešte nemáte na Binance vytvorený účet, najprv sa zaregistrujte, pričom vám odporúčame, aby ste na to použili náš registračný link s 20% zľavou na spotové obchodné poplatky.
DeFi staking
Postup je jednoduchý, po prihlásení do vášho účtu si na hornej lište zaklniknite Binance Earn.
Následne si nájdite DeFi Staking a kliknite naň.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Po kliknutí na DeFi Staking uvidíte všetky možnosti pre tento typ stakingu, ktoré sú momentálne dostupné.
Keď si vyberiete kryptomenu, ktoré chcete dať na staking – kliknete na príslušné tlačidlo Stake Now. Ako vidíte na obrázku vyššie, pri DeFi stakingu viete pasívne profitovať aj na kryptomenách, ktoré nebežia algoritme PoS, ako napríklad Bitcoin (BTC).
Môžete si vybrať flexibilný alebo uzamknutý typ DeFi stakovania. Potom uvidíte odhadovaný ročný percentuálny výnos (APY). Flexibilný typ vám umožňuje kedykoľvek spätne vyplatiť svoje vložené aktíva. Keď sa rozhodnete uplatniť, vaše sa vám vrátia do vašej Spot Wallet nasledujúci deň. Zamknutý typ stakingu sa vzťahuje na vkladanie vašich aktív na konkrétny časový rámec. V porovnaní s flexibilným stakingom poskytuje uzamknuté stávkovanie vyššie úroky, ale vyžaduje si uzamknutie aktív na zobrazenú dobu trvania. Svoje aktíva môžete kedykoľvek pred koncom uzamknutého trvania vyplatiť, ale nezískate žiadne úroky. Vaše vsadené prostriedky budú odomknuté a vrátené do vašej Spot Wallet nasledujúci deň.
Keď si vyberiete typ, zadáte si sumu, potvrdíte podmienky a kliknete na Confirm Purchase a máte hotovo.
VAROVANIE: Berte na vedomie, že Binance sa snaží svojim používateľom ponúkať len tie najlepšie projekty DeFi Miningu. Binance však funguje len ako platforma na zobrazenie projektov a poskytovanie súvisiacich služieb používateľom, ako je napríklad prístup k finančným prostriedkom v mene používateľa a rozdeľovanie zárobkov atď. Binance nepreberá zodpovednosť za žiadne straty, ktoré vzniknú v dôsledku problémov so zabezpečením smart kontraktov v rámci projektu.
Locked staking
Teraz sa pozrieme na návod pre locked staking na Binance.
Začiatočný postup je rovnaký ako pri DeFi – po prihlásení kliknite na hornej lište Binance Earn.
Následne kliknete Locked Staking.
Následne vás to presmeruje na stránku s locked stakingom. Na výber mámte momentálne 100+ kryptomien. Môžete tak stakovať či už známe kryptomeny ako Solana (SOL), Binance Coin (BNB), PolkaDot (DOT), alebo menej známe kryptomeny ako napríklad herný token Chromia (CHR). Pri výbere danej kryptomeny si viete zvoliť aj dĺžku zámku v stakingu.
Po zvolení dĺžky, kliknete na tlačidlo Stake Now. Následne sa vám opäž zobrazia detaily. Ak ste si zvolili dĺžku, už si len zvolíte množstvo, potvrdíte podmienky a kliknete Confirm.
Ak budete chcieť vidieť stav vašich prostriedkov v locked stakingu, môžete ísť do Wallet – Earn – Staking – Locked staking.
Pokiaľ budete chcieť stakovanie ukončiť skôr, kliknite tlačidlo Redeem Earlier. Prostriedky sa pripíšu na vašu peňaženku o deň neskôr. Tiež počítajte s tým, že prídete o všetky dovtedy získané odmeny.
Zhrnutie
V dnešnom návode sme sa bližšie pozreli na Binance staking. Vysvetlili sme si všetky dôležité pojmy, ale aj nástrahy, ktoré vás tu čakajú. Svet kryptomien vám poskytuje veľa možností ako zarobiť. Krypto zmenárne vám v tom často pomôžu, no daňou za jednoduchosť je nižšia decentralizácia, pretože musíte dôverovať tretej strane – burze/krypto zmenárni.
Odporúčame vám prečítať si aj našu recenziu Binance Card – o ďalšom zaujímavom produkte tejto najväčšej kryptoburzy na svete a tiež náš návod ako nakúpiť na Bianance kryptomeny.
Recenzia Binance Card: Výhody, nevýhody, cashback a finálny verdikt
Zdroje: Binance