Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

OFICIÁLNE: Facebook publikoval white paper svojej kryptomeny! + PROMO VIDEO

Článok

libra-kryptomena

Najväčšia sociálna sieť Facebook dnes zverejnila oficiálny white paper k svojej pripravovanej kryptomene, ktorá bude fungovať na technológii blockchain.

Podľa white paperu dostane kryptomena napokon pomenovanie Libra a bude fungovať na natívnom a škálovateľnom blockchaine Libra, ktorý bude podporovaný “rezervou aktív, ktoré by mali byť navrhnuté tak, aby mu poskytovali vnútornú hodnotu“. Pravdepodobne teda pôjde o zmes viacerých národných fiatových mien (a možno aj iných aktív), ktoré Libre zabezpečia stabilný nevolatilný kurz.

Facebook informoval, že softvér, pomocou ktorého bude fungovať blockchain Libra, bude open source riešením, ktorého cieľom je vytvoriť otvorený a interoperabilný ekosystém finančných služieb.

Novú kryptomenu bude riadiť konzorcium Libra Association, ktoré bude dohliadať na vývoj celého ekosystému. (zoznam členov nájdete nižšie).

VIDEO: Promo video ku kryptomene Libra

Kryptomena by mala uľahčiť platby na rôznych platformách vrátane Facebooku, Instagramu či v aplikácii WhatsApp. Týmto spôsobom by mohla osloviť viac ako 2 miliardy používateľov po celom svete.

Dnešné vydanie technických špecifikácii kryptomeny Libra ukončuje mesiace špekulácií o tom, či Facebook naozaj spúšťa vlastnú digitálnu menu. Doteraz totiž išlo len o neoficiálne správy, hoci nikto nepochyboval o tom, že Facebook naozaj niečo veľké chystá.

Generálny partner investičnej spoločnosti Blockchain Capital Spencer Bogart si myslí, že Facebook má potenciál byť jedným z najvýznamnejších katalyzátorov pre prijatie bitcoinu a ďalších kryptomien v histórii tejto technológie.

Bitcoin vs. kryptomena Facebooku. Konkurencia alebo kamaráti?

Očakáva sa, že využitie kryptomeny Libra prenikne aj mimo samotné produkty Faceboooku. Využívať by ju mali aj spoločnosti ako Visa, MasterCard či PayPal, ktoré už do projektu investovali. Rovnako tak možno predpokladať, že Librou zaplatíte napríklad v Uber-y.

Zoznam zakladajúcich členov Libra Association

  • Platby: Mastercard, PayPal, PayU (Naspers’ fintech arm), Stripe, Visa
  • Technológie a predaj: Booking Holdings, eBay, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft, MercadoPago, Spotify AB, Uber Technologies, Inc.
  • Telekomunikácie: Iliad, Vodafone Group
  • Blockchain: Anchorage, Bison Trails, Coinbase, Inc., Xapo Holdings Limited
  • Rizikový kapitál: Andreessen Horowitz, Breakthrough Initiatives, Ribbit Capital, Thrive Capital, Union Square Ventures
  • neziskové organizácie, akademické inštitúcie: Creative Destruction Lab, Kiva, Mercy Corps, Women’s World Banking

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.  

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne