Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin vs. kryptomena Facebooku. Konkurencia alebo kamaráti?

Článok

bitcoin-facebook-libra

Generálny riaditeľ maklérskej spoločnosti Euro Pacific Capital Peter Schiff si myslí, že kryptomena Facebooku, ktorá by mala byť predstavená už tento týždeň, prekoná Bitcoin v stabilite a poplatkoch. Anthony Pompliano sa naopak domnieva, že ho výborné doplní a pomôže k jeho rastu.

Kryptomena Facebooku, ktorá sa má napokon volať “Libra“ (ale spomína sa aj názov GlobalCoin) sa podľa Schiffa stane pre Bitcoin vážnou konkurenciou. Facebook sa bude totiž snažiť, aby uspela tam, kde sa o to snaží Bitcoin, teda v krajinách s vysokou infláciou a nezdravým bankovým systémom. Jej výhodou bude, že bude mať stabilnú cenu viazanú na balík fiatových mien a bude teda omnoho jednoduchším a lacnejším médiom výmeny než je Bitcoin.

Libra by mala mať oproti Bitcoinu jednu veľkú výhodu – nulové poplatky za transakcie, čo jej poskytne jedinečné postavenie v sektore finančných služieb. Otázkou bude, či tým bude konkurovať priamo Bitcoinu. Kým Shiff si myslí, že áno, známy obhajca Bitcoinu Anthony Pompliano s tým razantne nesúhlasí.

,,Nie je to pravda. V skutočnosti to bude presne naopak,” napísal na Twitteri. ,,Je to rovnaké ako u reštaurácii na križovatke. Čím ich tam bude viac, tým to bude pre všetky lepšie.”

Pompliano zároveň vyzval Shiffa k stávke o 10 bitcoinov, že hodnota Bitcoinu bude o 5 rokov viac než 100 000 dolárov. Shiff ju však pravdepodobne odmietne. Myslí si, že Pompliano je voči nemu zaujatý.

Do diskusie sa zapojil aj bitcoinovy odborník Andreas Antonopoulos, ktorý prišiel s diplomatickou odpoveďou. Domnieva sa, že nevýhodou Facebook kryptomeny je jej centralizovaný charakter a preto by ňou nemal byť Bitcoin ohrozený.

Facebook ako najväčšia sociálna sieť na svete má jednu veľkú konkurenčnú výhodu – takmer 2,4 miliardy používateľov, ak rátame všetky aplikácie, ktoré tento gigant vlastní. Pre svoju kryptomenu už zabezpečil nemalé investície od spoločnosti, ktoré sa chcú spolupodieľať na tomto projekte. Po 10 miliónov dolárov ochotne prispeli Visa, Mastercard, Paypal či Uber. Tieto spoločnosti sa budú vďaka tomu po boku mnohých ďalších podieľať na funkčnosti celej siete.

Napriek tomu je veľmi otázne, ako to bude s už spomínanou decentralizovanosťou, teda tým, čo je pre mnohých investorov a skutočných veriacich v Bitcoin najpodstatnejšie. Anonymita, decentralizovanosť a nezávislosť robia z Bitcoinu investičnú alternatívu, aká nemá vo finančnom svete obdoby a hoci Facebook kryptomena bude fungovať na podobných technológiách, v tomto smere sa Bitcoinu nikdy nevyrovná.

Nevýhodou Bitcoiinu je však jeho finančná nestálosť a vysoká volatilita. Lenže z dlhodobého hľadiska sú nestabilné aj fiatové meny. Dolár taktiež stráca neustále na hodnote a kryptomena Facebooku bude viazaná práve na tieto meny. Bitcoin sa teda môže stať v budúcnosti víťazom vďaka tomu, že má obmedzené množstvo a je deflačnou menou. Či mu to pomôže k tomu, aby sa stal platidlom je veľmi otázne. Ako uschovateľ hodnoty však perspektívu rozhodne má.

Predvídať dnes vplyv kryptomeny Facebooku na Bitcoin je veľmi náročné. Musíme ale skonštatovať, že ide o veľkú príležitosť pre adopciu kryptomien ako takých. Facebook tento priemysel svojim projektom spropaguje tak, ako sa to doteraz nikomu nepodarilo. Jeho kryptomena sa stane digitálnym “fiatom” nového druhu a od neho už nie je ďaleko k investícii do digitálneho zlata (rozumej Bitcoinu). Uvidíme či naozaj takáto paralela vznikne, alebo nie. Bitcoin však nikam neodchádza.

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.  

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne