Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Nálada u Bitcoinu, rastúci inštitucionálny záujem, predpovede smerom do budúcnosti, Ethereum a jeho problémy či DeFi sektor. Prinášame vám tradičný víkendový súhrn top správ zo sveta kryptomien.

Bitcoin

Aká je nálada u bitcoinu, pokiaľ ide o pohľad na on-chain ukazovatele, Google Trends alebo Fear and Greed Crypto Index? Tejto téme, ale aj mnohým iným zaujímavým novinkám zo sveta kryptomien sa hneď v úvode týždňa venoval YouTube kanál Zaujalo ma:

Po Paulovi Tudorov či firme Microstrategy pristúpila ku kúpe bitcoinov ďalšia významná inštitucionálna spoločnosť Square, na čele ktorej stojí šéf a zakladateľ Twitteru Jack Dorsey. Viac o tejto veľkej akvizícii sa dočítate v tomto článku.

Stock to flow model Bitcoinu (Sf2 model), ktorého autorom je známy trader PlanB, čelí kritike zo strany šéfa firmy BytTree, ktorý upozornil, že tento model je chybný vo viacerých ohľadoch. Téme sme sa venovali tu.

Tento týždeň sa v priebehu jedného dňa vytvorilo viac ako 22-tisíc nových bitcoinových adries, čím sa prekonal v tomto ukazovateli vyše dvojročný rekord. S veľkou pravdepodobnosťou to môže súvisieť aj s tým, že v Číne sa vysielala reportáž, ktorá propagovala kryptomeny na čele s Bitcoinom. Viac sa dozviete tu.

Adam Back stojací na čele spoločnosti Blockstream, ktorého v minulosti označovali aj za možného tvorcu Bitcoinu Satoshiho Nakamota, si myslí, že Bitcoin môže pokojne do dvoch rokov dosiahnuť kapitalizáciu jedného až piatich biliónov dolárov.  Arjun Balaji zo spoločnosti Paradigm má opačný názor a tvrdí, že súčasný kryptomenový ekosystém ešte nie je pripravený na to, aby mal kapitalizáciu v hodnote biliónov dolárov.

Chamath Palihapityia, ktorý patrí medzi najznámejších rizikových investorov a drží bitcoiny už od roku 2012, povedal, že vďaka Bitcoinu môže pokojne spávať a nemusí sa báť, či vlády alebo centrálne banky náhodou nestúpia na nášľapnú mínu. Viac sa dočítate tu.

O nákupe bitcoinov šéfom sociálnej siete Twitter Jackom Dorseym, čínskej propagácii kryptomien či krytke S2F modelu sa hovorilo aj v piatkovom videu YouTube kanálu Zaujalo ma:

Altcoiny

Ťažiari Ehtereum zažívajú zlaté časy a v tomto období zarábajú výrazne viac ako ťažiari Bitcoinu. Tí pritom ešte minulý rok zarábali na poplatkoch 5-násobok toho, čo ťažiari ETH. Viac o dôvodoch, prečo tomu tak je, sa dozviete tu.

Ethereum je najpoužívanejším blockchainom, no neustále čelí problémom súvisiacim so škálovateľnosťou, s čím súvisia vysoké poplatky a preťaženie siete. Nemusí to tak však byť navždy. Okrem prechodu na novú generáciu Ethereum 2.0 vyzerá sľubne napríklad aj projekt Ethereum Optimistic, ktorý si pochvaľuje aj zakladateľ DeFi projektu Synthetix. Viac sa dočítate tu.

Zakladateľ a výkonný riaditeľ MyEtherWallet Kosala Hemachandra si myslí, že v súčasnosti neexistuje pre DeFi lepší blockchain, než je Ethereum a to  napriek jeho súčasným problémom. Iné alternatívy sú totiž podľa neho príliš centralizované. Viac sa dočítate v tomto článku.

Zaujímate sa o investovanie do DeFi, no neviete si vybrať projekt, ktorý má podľa vás najväčší potenciál na zhodnotenie? Riešením pre vás môžu byť indexy, ktoré pripravili DeFi Pulse či burza Binance. Viac sa dočítate tu.

Decentralizovaná burza Uniswap dosiahla tento týždeň zaujímavý míľnik. Jej mesačné objemy transakcií totiž prekonali centralizovanú burzu Coinbase Pro patriacu najväčšej americkej zmenárni Coinbase. Podčiarkuje to skutočnosť, že o DeFi je napriek poklesu hodnoty DeFi tokenov stále záujem. Viac sa dočítate tu.

Google Cloud sa chce stať producentom blokov kryptomeny EOS. Potvrdil to v tlačovej správe vývojár Google Allen Day, ktorý oznámil, že firma už za týmto účelom spustila proces výroby vlastného blokového producenta.

Spoluzakladateľ firmy Ripple, ktorá stojí za kryptomenou XRP, Chris Larsen, tvrdí, že Spojené štáty prehrávajú studenú technologickú vojnu s Čínou pokiaľ ide o pokrok v oblasti blockchainu, kryptomien, big data a Umelej inteligencie. Viac sa dozviete tu.

Zaujímate sa o investovanie? V tom prípade by ste nemali prehliadnuť profil Warrena Buffetta. Tento 90-ročný pán si síce ku kryptomenám ešte cestu nenašiel, no je azda najslávnejším investorom všetkých čias a jeho stratégia investovania na základe princípov hodnotového investovania je stále extrémne aktuálna.

Malo by vás zaujímať

  • Európska centrálna banka chce venovať v roku 2021 mnoho úsilia pokroku v oblasti príprav digitálneho eura
  • O kryptomeny sa podľa ekonóma Waela al-Nahhasa zaujíma čoraz viac Egypťanov. Motivuje ich k tomu zlá ekonomická situácia krajiny a fakt, že v priebehu tohto roka prišlo o prácu viac ako pol milióna Egypťanov
  • V priebehu tohto roku z dôvodu hacku, krachu alebo podvodu zaniklo už minimálne 75 kryptomenových búrz
  • Boj amerických zákonodarcov proti monopolnému postaveniu technologických gigantov ako sú Google, Facebook či Amazon, môže ovplyvniť aj sektor kryptomien.
  • Hacknutá burza KuCoin, z ktorej zmizli kryptomeny v hodnote minimálne 150 miliónov dolárov, sa vracia do normálnej prevádzky
  • Burza Binance predbehla v septembri pokiaľ ide o objemy obchodov burzy Huobi aj OKEx a je jednotkou na trhu.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne