Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Uniswap predbehol už aj Coinbase Pro. Objemy DEX drvia rekordy

Článok

uniswap
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Údaje z Dune Analytics ukazujú, že len decentralizovaná burza Uniswap v septembri spracovala objem transakcií v hodnote vyše 15 miliárd dolárov. V rovnakom období centralizovaná burza Coinbase Pro spracovala transakcie len v hodnote 13,6 miliardy dolárov.

Značný nárast popularity Uniswapu možno pripísať dvom faktorom. Prvým je celkový veľký nárast popularity DeFi, s ktorým ruka v ruke ide aj trend rastu hodnoty tokenov, ktoré sú na tieto decentralizované platformy naviazané. Druhým faktorom je neuveriteľný nárast popularity UNI tokenu po tom, ako sa distribuoval medzi používateľov a zalistovaný bol na viacerých popredných burzách.

Uniswap prvýkrát prekonal objemy Coinbase Pro už 30. augusta a odvtedy si nepretržite udržuje konkurencieschopnosť s najväčšou americkou kryptoburzou. Pozitívom pre Uniswap je aj to, že objemy neklesli ani po tom, ako sa výnosy z DeFi tokenov v posledných týždňoch výrazne znížili, čo naznačuje, že vysoké objemy Uniswap sú dlhodobo udržateľné.

Ako už bolo spomenuté, v posledných týždňoch hodnota DeFi tokenov klesla a aj aktivita používateľov v sektore yeld farming poklesla. Vedci z Dune Analytics to však nevnímajú ako medvedí signál: ,,Napriek tomu, že šialenstvo týkajúce sa yeld farmingu sa upokojilo, objemy obchodovania na DEX rozdrvili predchádzajúce rekordy. Zobchodovaných bolo 24 miliárd dolárov.”

,,Hovorili nám, že decentralizované zmenárne na Ethereum sú len dočasnou módou – v tomto sa veľmi mýlili. DEX samé o sebe dosiahlo volume za september 23,5 miliardy dolárov. Stávky proti Ethereum boli a vždy aj budú zlým ťahom,” uviedol na margo aktuálnych čísel zakladateľ spoločnosť Ethhub Anthony Sassano.

Inak povedané, ak sa tieto služby budú naďalej používať, bude to jasný signál, že ide o produkt, po ktorom je dopyt a nefunguje len vďaka dočasnej špekulácii na tokeny, ktoré sú na to naviazané. V tom prípade by sa mohlo ukázať, že aktuálne ceny sú podhodnotené reálnej hodnote. Až čas však ukáže, či ide o pravdivý predpoklad. Opäť upozorňujeme, že DeFi sektor je novinkou a nikdy by ste nemali do kryptomien investovať viac, než si môžete dovoliť stratiť.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne