Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

USA: Bude boj proti monopólu Google či Facebooku pozitívnou správou pre kryptomeny?

Článok

bitcoin-investor-usa
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Podvýbor americkej snemovne v utorok predložil zákonodarcom rozsiahlu správu týkajúcu sa Big Tech spoločnosti na čele s Apple, Google, Facebookom a Amazonom, v ktorej bolo poznamenané, ako tieto firmy využívajú svoje monopolne postavenie na trhu a zabraňujú v raste svojim potenciálnym konkurentom.  

Jedným z príkladov bola napríklad stratégia Google, ktorý vyžaduje od výrobcov smartphoneov, aby predinštalovali do svojich zariadení aplikácie Google, ak chcú využívať operačný systém Android a teda uprednostňovali ich produkty pred tými od konkurencie.

Ďalším príkladom je spor Apple a Google s firmou Epic Games, ktorá stojí za hrou Fornite. Apple aj Google od nej požadujú 30% províziu za transakcie v tejto hre. Firma sa to snažila obísť tým, že si vytvorí vlastnú internú menu. Apple a Google však zareagovali tak, že podporu tejto hry okamžite stiahli zo svojich platforiem.

Cieľom správy je prispieť k tomu, aby sa vypracovali respektíve aktualizovali zákony týkajúce sa boja proti monopolnému postaveniu niekoľkých hráčov na trhu. Tie v minulosti nepočítali so vznikom silných technologických hráčov. Súčasná pozícia Apple, Google, Facebooku a Amazonu je prirovnávaná obdobiam z minulosti, kedy mali obrovský vplyv na trh ropní baróni ži železniční magnáti.

Táto iniciatíva by mohla byť pozitívna pre kryptomenový sektor, ktorý ponúka príležitosti pre decentralizáciu. Aj z dokumentu Netflix s názvom “Sociálne dilema“ je zrejmé, že spomínaní veľkí technologickí hráči zneužívajú osobné dáta svojich užívateľov na to, aby vďaka nim profitovali.

Decentralizované služby, ktoré môžu vzniknúť práve vďaka kryptomenám, by mohli vrátiť moc nad osobnými dátami do rúk užívateľov. Taktiež by vytvorili priestor pre nový konkurenčný boj. Budúci šéf Cardano Foundation Frederik Gregaard o tejto téme nedávno hovoril v rozhovore s Cointelegraph, keď priznal, že súčasná moc technologických gigantov je príliš veľká a decentralizované riešenia sa im musia postaviť. Očakáva však, že čím budú tieto riešenia populárnejšie, tým budú spoločnosti s biliónovými majetkami proti nim intenzívnejšie bojovať.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne