Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

DeFi indexy majú aktuálne zlé čísla. Ponúkajú však spôsob, ako diverzifikovať riziko

Článok

defi
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

DeFi Composite Index, ktorý koncom augusta predstavila platforma Binance Futures a pôvodne obsahoval 10 popredných významných DeFi tokenov, aktuálne sleduje už 19 rôznych kryptoaktív spojených s projektmi decentralizovaného financovania. V priebehu niečo vyše mesiaca od vzniku však výrazne klesla jeho hodnota.

DeFi Composite Index od Binance Futures od svojho historického maxima, kedy mal hodnotu 1189 dolárov, klesol iba na 507 dolárov, čo znamená, že padol o viac ako 50% svojej hodnoty. Index, ktorý sleduje tokeny zamerané na decentralizované financovanie, tak výborne odzrkadľuje súčasné spľasnutie DeFi bubliny.

Ďalším indexom, ktorý má podobné vlastnosti, je DeFi Pulse Index Set (DPI), ktorý 15. septembra predstavil TokenSats. Tento index pozostáva z desiatich najväčších decentralizovaných finančných protokolov podľa celkovej uzamknutej hodnoty v nich total value locked = TVL) na základe dát analytickej platformy DeFi Pulse. Pomer tokenov v jeho zastúpení sa aktualizuje raz mesačne. Po vyššie spomínanom DeFi Composite Indexe ide o ďalší spôsob, ako investovať do DeFi tak, aby ste jednoducho diverzifikovali svoje riziko medzi viac assetov.

Ani výsledky DeFi Pulse Index Setu (DPI) však nie sú od uvedenia na trh bohvieaké z dôvodu oslabenia sily celého DeFi trhu. Od spustenia indexu klesla jeho hodnota zhruba o jednu tretinu zo 130 dolárov na 90 dolárov.

Portál Cointelegraph napriek zlým výsledkom DeFi projektov v posledných týždňoch upozornil na to, že tento sektor začína mať čoraz silnejšie fundamenty. Hodnota uzamknutých mincí (TLV) v DeFi narástla za posledných 30 dní o 40% a decentralizovaná zmenáreň Uniswap generovala za posledný mesiac objemy obchodovania v hodnote 15 miliárd dolárov, čo je viac, než za rovnaké časové obdobie realizovala centralizovaná populárna burza Coinbase Pro.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne