Investičný partner Arjun Balaji zo spoločnosti Paradigm zverejnil blogový príspevok, v ktorom upozornil na dôvody, prečo súčasný kryptomenový ekosystém jednoducho nie je pripravený na to, aby sa stal trhom v hodnote biliónov dolárov.
Súčasná kapitalizácia celého kryptotrhu je vyše 300 miliárd dolárov, takže na to, aby sa stal trhom s hodnotou aspoň bilióna dolárov, potrebuje narásť ešte viac než trojnásobne. Najbližšie bol k tomuto míľniku v období, kedy Bitcoin vytvoril svoje cenové maximum 20 tisíc dolárov. Hodnota celého trhu vtedy nakrátko prekonala 800 miliárd USD.
Spencer Noon z DTC Capital či Chris Burniske z Placeholder Capital len nedávno vyhlásili, že trh s kryptomenami sa čoskoro stane trhom s hodnotou biliónov dolárov, no s Balaji s nimi nesúhlasí, pokiaľ ide o jeho pripravenosť na takýto obrovský záujem.
V príspevku poukázal najmä na dôvody, ktoré bránia takémuto rastu popularity kryptomien. Vysvetlil, že na trhu zatiaľ nie je kryptomena, ktorá by bola schopná takýto dopyt podporiť, pokiaľ ide o jej technológiu. ,,Štruktúra kryptotrhu prešla za prvé desaťročie dvoma významnými zmenami. Napriek rýchlej inovácii však nie je zďaleka taká vyspelá a ani taká široká, aby dokázala podporiť trhový strop za niekoľko biliónov dolárov,” skonštatoval.
Prvým príkladom neschopnosti obstarať zjavný nárast nových užívateľov sú problémy Ethereum. Ako bolo vidieť aj pri spustení UNI tokenu, blockchain Etheruem a rýchlo stal „nepoužiteľným“, pretože cena gapu dosiahla 1000 Gwei, čo znamená, že transakcie stáli desiatky dolárov.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Baleji zdôraznil, že kryptomeny sú jednouchou stále len v ranných fázach štrukturálneho vývoja, ktorý prinesie kapitálovú efektívnosť. Aby mohlo dôjsť k prechodu z centralizovaného financovania (CeFi) na decentralizované financovanie (DeFi), musí nastať ešte progres vo viacerých trendoch skrz vyvinutia repo trhu, ktorý umožní inštitúciám v kryptosektore požičiavať si peniaze, DeFi, u ktorého bude lepšia používateľská skúsenosť než u centralizovaných systémov až po nižšie poplatky, než na centralizovanom trhu. Až potom podľa jeho názoru dôjde k tomu, že do decentralizovaného finančného priestoru prídu inštitúcie, ktoré prispejú k veľkému ďalšiemu rastu jeho popularity.
Zdroj: cryptoslate.com