Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Stock-to-Flow model čelí kritike zo strany spoločnosti BytTree

Článok

s2f
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Stock-to-Flow model Bitcoinu (S2F) patrí v kryptomenovom sektore medzi najpopulárnejšie. Doposiaľ totiž veľmi presne predpovedal cenové pohyby Bitcoinu. Výskumný tím spoločnosti BytTree však zverejnil správu, v ktorej tento model kritizuje a zdôrazňuje, že mu je prikladaný až príliš veľký význam.

Podľa S2F modelu Bitcoinu by mala jeho cena stúpnuť do konca roka 2021 na zhruba 100 000 dolárov. BytTree však upozorňuje, že na model, ktorého autorom je populárny trader PlanB, by sme sa v žiadnom prípade nemali spoliehať.

Spoluzakladateľ firmy Charlie Morris vysvetlil, čo je na modeli, ktorí sa už desaťročia používa aj na predpovedanie cien komodít ako je zlato či striebro, v prípade Bitcoinu zle.

Vysvetlenie stock-to-flow:
Stock = Celková existujúca  ponuka
Flow/tok = nová dodávka, ktorá sa generuje

V prípade Bitcoinu je S2F model postavený na tom, že inflácia  Bitcoinu sa po každom halvingu (raz za štyri roky) znižuje, zatiaľ čo pomer celkovej ponuky a tokov sa bude postupne zvyšovať. To má viesť k tomu, že cena bude rásť (model jednoducho ráta s predpokladom, že bitcoin bude čoraz vzácnejší respektíve menej dostupný, pretože nových BTC postupne vzniká menej a menej).

Morris však upozorňuje, že cena bitcoinu nie je diktovaná len stranou ponuky. V ekonomike vždy treba brať v ohľad ponuku aj dopyt a až tieto dva faktory určujú konečnú trhovú rovnováhu. Kým v prípade ponuky Bitcoinu je ľahké predvídať budúci stav, dopyt je variabilný a má teda na cenu zásadnejší vplyv.

Morris si myslí, že ďalším problémom modelu je nadmerné sústredenie sa na novo vyťažené bitcoiny, akoby boli jediné, ktoré sú k dispozícii na predaj. Upozornil, že každý, kto vlastní bitcoin, ho môže slobodne predávať. Nepredávajú sa teda len tie, ktoré sa novo vyťažia. Taktiež upozornil, že celková dynamika siete sa postupne mení:

,,Keď má sieť veľkú zásobu (stock) a relatívne malý tok (flow), je to práve zásoba, na ktorej záleží. Postupným znižovaním toku sa stáva tok menej dôležitým pri ovplyvňovaní trhových cien.”

Morris taktiež upozornil, že časom sa mení úloha bitcoinových ťažiarov. Kým kedysi boli schopní za rok zarobiť ťažbou až 50% celkovej trhovej kapitalizácie Bitcoinu, v súčasnosti je ich vplyv na cenu omnoho menší – ide o približne 1,7% z celovej kapitalizácie. Taktiež sa zmenil ich podiel z hodnoty transakcie. Kým kedysi predstavoval 68%, v súčasnosti padol pod štyri percentá. Morris tým nechce spochybniť ich význam pre Bitcoin, no len poukazuje na zmenu ich vplyvu na celý ekosystém z pohľadu cenotvorby.

Šéf BytTree je fanúšikom Bitcoinu, no myslí si, že jeho cenu ovplyvňuje niečo úplne iné, než to, na čom zakladá S2F model: ,,Tvrdím, že Bitcoin predstavuje výkonnú digitálnu sieť, ktorej sa darí. Je to druh technologickej akcie bez ziskov a generálneho riaditeľa, ale s vysokou mierou bezpečnosti, rastúcou distribúciou a aplikovateľnosťou. Existuje veľa dôvodov, prečo cena bitcoinu môže rásť alebo klesať, ale S2F model medzi ne nepatrí.”

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne