Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Existuje pre DeFi niečo lepšie ako Ethereum? Vraj nie

Článok

Defi Ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Čím viac financií sa uzamkne v projektoch decentralizovaného financovania a čím budú objemy obchodovania na týchto platformách vyššie, tým bude badateľnejší problém blockchainu Ethereum s jeho škálovaním.

Zakladateľ a výkony riaditeľ MyEtherWallet Kosala Hemachandra si napriek tomu myslí, že v súčasnosti neexistuje pre DeFi sektor jednoducho (a zrejme aj žiaľ) nič lepšie než Ethereum. Poukázal totiž na daň decentralizácie.

,,Ak sa pozeráme len na plne decentralizované blockchainy, neexistuje žiadny, ktorý by mal dostatočne škálovacie riešenie pre podporu takého množstva transakcií,” upozornil Hemechandra v rozhovore pre Cointelegraph. ,,Keď beriete v ohľad tento faktor (decentralizáciu), Ethereum je tým najlepším riešením.”

Túto skutočnosť si tvorcovia DeFi projektov dobre uvedomujú. Negatívom je však to, že čím viac sa bude DeFi na Ethereum používať, tým vyššie poplatky za transakcie možno očakávať, kým sa problém škálovania definitívne nevyrieši.

,,Dôvod, prečo vidíme tieto extrémne ceny gasu (poplatkvo) je ten, že všetko sa deje na Ethereum. Ak si myslíte, v poriadku, bude lepšie, ak pôjdeme na iný blockchain, bohužiaľ to tak nebude, pretože aj ten iný reťazec bude mať problém so škálovaním (má tým na mysli blockchainy, ktoré sú decentralizované pozn. red.). Žiadny z reťazcov, ktoré momentálne existujú, nemá plne decentralizované riešene škálovania.”

Riešením, no menej decentralizovaným, sú napríklad blockchainy využívajúce tzv. Delegated Proof of Stake konsenzus.

Hlavný predstaviteľ kryptomeny Cardano Charles Hoskinson už viackrát spomenul, že intenzívne pracujú na tom, aby práve ich blockchain bol tým najlepším miestom pre DeFi sektor. Cardano má už tento rok spustiť fázu Goguen (smart kontrakty) a keďže nedávno spustilo aj fázu Shelley, vďaka ktorej sa stala sieť decentralizovaná, môže byť horúcim želiezkom v ohni a stáť sa alternatívou pre DeFi projekty, ak sa potvrdí, že ponúka vývojárom lepšie podmienky škálovania než Ethereum pri zachovaní minimálne rovnakej decentralizácie.

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne