Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Nový rekord Ethereum. Ťažiari ETH aktuálne zarábajú viac, než tí bitcoinoví

Článok

Ethereum
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Miera hashrate, teda celková výpočtová sila vynaložená pri ťažbe kryptomeny Ethereum, dosahuje v týchto dňoch svoje historické maximá. Podľa údajov analytickej platformy Glassnode dosiahol včera historické maximum 250 terahashov za sekundu (TH/s).

Nárast hashrate Ethereum je v porovnaní s úvodom roka do oči bijúci – aktuálne predstavuje až 80%. Glassnode sa domnieva, že tento rast úzko súvisí s ošiaľom okolo projektov DeFi, ktoré sú postavené takmer výhradne na blockchaine Ethereum.

Ďalším zaujímavým údajom sú čísla od ťažobného poolu F2Pool. Na základe nich možno skonštatovať, že v súčasnosti je ťažba Ethereum trikrát ziskovejšia, než ťažba Bitcoinu.

F2Pool počíta ziskovosť ťažby na základe určenia aktuálnych výnosov pri kombinácii odmeny za vyťaženie bloku a príjmov z transakčných poplatkov. Od toho sa odpočítavajú náklady na energiu spotrebovanú pri ťažbe.

Ťažiar bitcoinu využívajúci zariadenie Antminer S19 Pro údajne môžu aktuálne zarobiť v priemere 4,33 dolára za 24 hodín, kým ťažiar Ethereum s kartou GTX TitanV 8 môžu očakávať za rovnaké časové obdobie až 15,56 USD, čo je v súčasnosti o 259% vyššia ziskovosť. F2PPool potvrdzuje tieto odhady, keď tvrdí, že súčasný denný zisk ťažiara Ethereum je podľa ich vzorca o 10 dolárov vyšší, než u ťažiara Bitcoinu.

Miera hashrate, či už ide o Bitcoin, alebo Ethereum, je kľúčovou metrikou, ktorá určuje bezpečnosť daného blockchainu. Zjednodušene povedané, čím je hashrate vyšší, tým je sieť bezpečnejšia. Predchádzajúci rekordný hashrate Ethereum bol nameraný v auguste 2018, kedy dosiahol úroveň 246 TH/s.

Dôvodom, prečo v súčasnosti výrazne rastú príjmy ťažiarov Ethereum, sú predovšetkým vysoké poplatky za transakcie, ktoré súvisia aj s preťažením siete a nárastom počtu transakcií, ktoré spôsobuje najmä DeFi ošiaľ. Minulý rok ťažiari bitcoinu zarábali na poplatkoch 5-násobne viac než ťažiari Ethereum. Údaje z Glassnode však ukazujú, že v septembri 2020 ťažiari Ethereum zarobili len na poplatkoch 166 miliónov dolárov, kým tí bitcoinoví “len“ 26 miliónov.

Treba upozorniť, že v prípade Ethereum je mimoriadne otázne, do akej miery je tento trend ziskovosti ťažiarov udržateľný. Súčasné vysoké transakčné poplatky sú totiž pre budúcnosť jeho ekosystému kritické a treba ich znížiť.

Video prehľad top správ posledných dní:

Zdroj: cointelegraph.com

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne