V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.
Bitcoin
Agentúry Weiss Ratings aktualizovala poradie najkvalitnejších kryptomien podľa ich špeciálneho ratingu. Kráľ kryptomien Bitcoin je naďalej na prvom mieste. Polepšil si však Litecoin, ktorý sa zaradil medzi úzku špičku top kryptomien na trhu. Podrobnejšie sme túto tému zhrnuli tu.
Weiss Ratings: Litecoin sa zaradil medzi špičku. Pozrite si TOP10
Bitcoin a ďalšie kryptomeny v každom bankomate? Nemusí to byť utópia. Spoločnosť Just Cash, ktorú kúpila kanadská burza Coinsquare, vyvinula softvér, ktorý možno nainštalovať do bežných bankomatov a tie budú schopné ponúkať predaj kryptomien bez toho, aby bolo do nich nutné inštalovať dodatočný hardvér. Viac sa dočítate tu.
Kryptomena Facebooku Libra môže mať pozitívny vplyv na Bitcoin. Myslí si to výskumná platforma Seeking Alpha. Publicita, ktorú so sebou prinesie Libra, totiž napokon bude viesť k osvojeniu kryptomien a odhaleniu “čara”, ktoré v sebe skrýva Bitcoin.
Anthony Pompliano z Morgan Creek Digital Assets, ktorý patrí medzi najčastejšie citovaných odborníkov na kryptomeny, si myslí, že cena Bitcoinu dosiahne 100 tisíc dolárov do konca roka 2021. Viac sme o tom napísali tu.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Podľa CEO burzy Kraken viac Tetherov v obehu má pozitívny vplyv na Bitcoin, lebo doňho prúdi aj viac reálnych amerických dolárov. Ako to myslel sa dozviete tu.
Výskum spoločnosti Chainalysis naznačuje, že množstvo bitcoinov, ktoré boli použité na nelegálne transakcie, by mohol v tomto roku dosiahnuť rekordnú hodnotu 1 miliardy dolárov. V percentuálnom vyjadrení je však krivka pozitívna. Kým v roku 2012 bolo nelegálne použitých 7% transakcií, tento rok to bude asi len 1%.
Zaujímavý názor vyjadril Adam Back, ktorý stojí za spoločnosťou BlockStream. Myslí si, že éra Bitcoinu prichádza omnoho rýchlejším tempom, než éra internetu, ktorá si podmanila svet.
Analytická spoločnosť The Tie spracovala v rámci svojej analýzy vraj až 40% celkového počtu tweetov, ktoré nejakým spôsobom súviseli s Bitcoinom a na základe nich zistila, že takmer 39% všetkých tweetov o Bitcoine pochádza z USA. Viac o výsledkoch štúdie podľa rôznych regiónov sme napísali tu.
Altcoiny
Peter Brandt, ktorý vyhlásil, že zlatá éra altcoinov sa skončila, nie je jediným rešpektovaným obchodníkom, ktorý má takýto názor. Pridal sa k nemu aj Max Keiser, ktorý si myslí, že Bitcoin všetky altcoiny vytlačí na vedľajšiu koľaj. Viac sa dozviete v tomto článku.
Charles Hoskinson, ktorý je hlavný predstaviteľ kryptomeny Cardano, sa vyjadril k bitcoinovemu maximalizmu a myslí si, že Bitcoin sa môže stáť obeťou vlastného úspechu. Pokiaľ ide o Cardano, hoci by bol rád, keby jeho vývoj napredoval rýchlejšie, stále podľa jeho názoru pracuje tím vývojárov Cardano rýchlejším tempom, než konkurenčné projekty. Viac sa dozviete v tomto článku.
Hoskinson o bitcoinovom maximalizme: Stane sa Bitcoin obeťou vlastného úspechu?
Počet denných transakcií Ethereum vytvoril nový 13-mesačný rekord, keď prekonal hranicu magického jedného milióna transakcií. Od absolútneho rekordu je to však ešte stále pomerne ďaleko. Viac sa dozviete tu.
Vývoj kryptomeny Facebooku Libra začína čeliť útokom zo strany vlád a regulátorov. Kým v Rusku sa špekuluje o jej globálnom zákaze a Libra nebude mať na ružiach ustlané ani na najväčšom trhu v Indii, možné je, že vážne problémy bude mať aj v USA. Výbor Spojených štátov amerických pre finančné služby žiada Facebook, aby dočasne zastavil jej vývoj. Viac sa dočítate tu.
Kriticky bol ku kryptomene Libra aj víťaz Nobelovej ceny Joseph Eugene Stiglitz, ktorý skonštatoval, že Facebooku by veril len blázon.
Inkubátor Ripple a investičné rameno Xpring investovali do projektov, ktoré sú určené na vytvorenie nových prípadov použitia kryptomeny XRP, už 500 miliónov dolárov. Peniaze boli prerozdelené medzi viac ako 20 spoločnosti. Zástupcovia inkubátora veria, že týmto spôsobom uľahčia vývoj a adopciu produktov Ripple a kryptomeny XRP.
Mali by ste tiež vedieť…
- Tento týždeň sme sa o kryptomenách rozprávali s Martinom Lindákom, analytikom Nadácie F.A.Hayeka. Martin skonštatoval, že kryptomeny sú naďalej veľmi riziková investícia. Celý rozhovor si môžete prečítať tu.
- Craig Wright, kontroverzný austrálsky podnikateľ, ktorý o sebe tvrdí, že je záhadný tvorca Bitcoinu Satoshi Nakamoto, podľa právnika Stephena Palleyho predložil súdu sfalšované dokumenty, ktoré mali dokazovať jeho dohodu s dnes už nebohým Davidom Kleimanom. Viac sa dočítate tu.
- Burza Binance čoskoro spustí futures trading. Prezradil to na konferencii Asia Blockchain šéf burzy Changpeng Zhao, ktorý ukázal interface s novými funkciami vrátane longov a shortov.
- Chicagská burza CME informovala, že opäť zaznamenala nové rekordné hodnoty zobchodovaných Buitcoin Futures. 26. júna mali nominálnu hodnotu 1,7 miliardy dolárov, čo bol nárast o ďalších 30% oproti predchádzajúcemu rekordu.
- Bitcoinová peňaženka Electrum vraj bude čoskoro podporovať technológiu Lightning Network (LN). Electrum je jedna z najstarších bitcoinových peňaženiek na trhu. Vznikla už v roku 2011.
- Venezuelský prezident Nicolas Maduro nariadil najväčšej venezuelskej banke Banco de Venezuela, aby začala podporovať kontroverznú národnú kryptomenu Petro.
- Ostrovný štát Kuba zvažuje využitie kryptomien na to, aby sa dokázal brániť americkým sankciám. Na verejnom vystúpení v miestnej televízií to povedal prezident Migual Diaz-Canel
- Sociálna sieť Gab, ktorá sa stala známa vďaka tomu, že úspešne slúžila mnohým konšpirátorom a vyznávačom pravicových extrémistických názorov, chce vyzbierať od investorov 10 miliónov dolárov. Tie má následne využiť na vybudovanie decentralizovanej infraštruktúry svojej siete
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku, aby ste nezmeškali žiadnu novú aktualitu zo sveta kryptomien. Ďakujeme.