Rozprávali sme sa s analytikom Nadácie F. A. Hayeka Martinom Lindákom, ktorý sa už dlhšiu dobu venuje aj kryptomenám, o ktorých pravidelne publikuje články vo viacerých ekonomických denníkoch a weboch. Venovali sme sa viacerým témam, pričom sme neobišli ani rizikovosť investície do kryptomien, záujem mainstreamu o tento segment či iniciatívu Facebooku s ich kryptomenou Libra.
Martin, ste pravidelným hosťom v TA3, keď ide o tému kryptomien. Máte pocit, že sa zo strany mainstreamu niečo zmenilo od roku 2017, kedy bol Bitcoin naposledy hitom? Je zo strany bežných médií vôbec záujem informovať o technológii, ktorá stojí za krypotmenami?
Myslím si, že záujem trošku opadol, dôvodom je aj to, že mainstream si zvykol, že kryptomeny sú volatilné. Dôsledkom toho je, že nereagujú hneď na každý nárast či pokles ceny. Samozrejme aj ľudia si na to zvykli a nemyslím si, že tu je taký boom, ako tomu bolo práve v roku 2017, keďže vtedy sa prekonávali rekordy. Napriek tomu, médiá o tom stále informujú, avšak neriešia to už tak intenzívne.
Špekuluje sa o tom, že FED by mohol v dohľadnej dobe znížiť úrokové sadzby. Nalieha na to najmä Donald Trump. My sme len nedávno písali o tom, že Anthony Pompliano (Morgan Creek) to považuje za ďalší dôvod, prečo sa ľudia môžu rozhodnúť investovať do Bitcoinu, podobne ako to robia u zlata. Myslíte si, že tam existujú nejaké súvislosti?
Mám za to, že tu je možno nájsť len malú súvislosť. Každý rozumný človek, ktorý chce investovať do nejakých aktív, tak do kryptomien vloží minimum. Stále je to vysoko riziková investícia a myslím si, že nikto so zdravým rozumom by neodporučil investovať väčšinu úspor do kryptomien. Myslím si, že kryptomeny boli a zatiaľ sú bezpečným prístavom pre ľudí v problémových ekonomikách, kde je napr. vysoká inflácia (Venezuela) alebo tam prebieha kontrola tokov peňazí (v minulosti Čína). V tomto prípade pôjdu ľudia do kryptomien, pretože to vedia skrývať a úspešne posielať kam chcú v priebehu sekúnd.
Máte osobne dojem, že sa mení typ investorov do kryptomien v porovnaní s predchádzajúcim bullrunom? Čísla z Google Trends nenaznačujú, že by stúpal záujem o Bitcoin u bežného retailu (vyhľadávanie Bitcoinu na Google je na 10% z toho, čo v roku 2017 keď začal BTC prudko rásť). Je teda za súčasným rastom Bitcoinu hlavne príchod inštitúcii, ktoré väčšiu časť minulého roka akumulovali Bitcoin na nízkych cenách?
Ťažko povedať čím je súčasný nárast spôsobený a kto za ním stojí. Možno je to prichádzajúcim halvingom alebo možno oznámením Facebooku o práci na vlastnej kryptomene. Vždy je to ťažké určiť. Pravdepodobne budete mať pravdu a dopyt ťahajú hlavne inštitucionálni investori, keďže v roku 2017 to ťahali hlavne bežní malí investori a retail. Napriek tomu netreba zabúdať, že kryptomeny sú trošku divoký západ a napríklad zverejňované údaje o objeme obchodov na burzách sú často nepravdivé a prikrášlené.
Pociťujete zo strany ľudí, ktorí doteraz neinvestovali do kryptomien, zvýšený záujem o tuto tému v súvislosti s rastom ceny Bitcoinu? Pýtajú sa vás, či do nich majú investovať?
Pravdupovediac oveľa menej, avšak ťažko povedať čím to je spôsobené. Väčšina ľudí už približne vie čo je Bitcoin a nepotrebuje odo mňa základné informácie. Samozrejme na to či investovať alebo nie im aj tak neodpoviem. Keď chcú niečo rizikové, kľudne nech investujú. Napriek tomu, vždy vravím, že nech počítajú s tým, že to môžu stratiť. Zároveň záleží, v akom časovom horizonte chcú investovať, čím dlhšie tým lepšie, ale to je len môj názor.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Osobne očakávam, že FOMO príde u retailu až keď Bitcoin prekoná 25 až 30 tisíc dolárov. Kým je cena nižšia alebo rovná predchádzajúcim maximám, nemám dojem, že by bežní ľudia mali dôvod podľahnúť tlaku “premeškanej príležitosti“. Dá sa s tým súhlasiť, alebo máte iný názor?
Je náročné vidieť do hlavy ľudom, ale pravdepodobne bude investovanie do kryptomien a hlavne Bitcoinu zaujímavé po prekonaní rekordov alebo po rýchlom náraste. Čo samozrejme nie je ideálne a každého bleskového rastu cien sa obávam, keďže rovnako rýchlo môže cena klesnúť, stačí sa pozrieť na rok 2017. Lepšie by bolo, keby záujem o kryptomeny rástol prirodzene a samozrejme nerástol by len počet špekulantov. Myslím si, že to aj bolo prvotnou myšlienkou kryptomien, poskytnúť ľudom súkromné peniaze či majetok, na ktorý im nikto nesiahne.
Pomôže podľa vás kryptomena Facebooku Libra celému trhu s kryptomenami? Max Keiser na Twitteri napísal, že Mark Zuckerberg sa stáva pre Bitcoin “užitočným idiotom”, pretože privedie ku kryptomenám pomocou Libry novú masu ľudí.
Ja vnímam iniciatívu Facebooku pozitívne. Prinesie to nových ľudí do kryptomien, naučia sa ako fungujú, kde sú ich hranice a podobne. Samozrejme Libra nebude tradičnou kryptomenou a je na diskusiu, či sa vôbec môže nazývať kryptomenou. Napriek tomu opäť prebudí diskusiu aj medzi štátmi a regulátormi, čo je na jednej strane zlé, ale na strane druhej aj pozitívne. Keď chcete mať postavený biznis na kryptomenách a neviete či zajtra vám niekto bude klopať na dvere alebo nie, tak to nie sú pekné vyhliadky.
Na záver by som bol rád, keby ste našich čitateľov informovali o plánovanej akcii “Môžu byť kryptomeny platidlom budúcnosti”, ktorú organizuje 10. júla Slovak Business Agency a vy budete na nej prednášať. Čo sa návštevníci dozvedia a pre koho je táto prednáška určená?
Prednáška je primárne určená pre podnikateľov, avšak rovnako pre bežných ľudí, čo sa chcú niečo dozvedieť o kryptomenách. Keďže je to prvá prednáška, tak bude primárne o základných veciach v súvislosti s kryptomenami, avšak bude pomerne dlhá, čiže stihne sa toho dosť. Samozrejme prejdeme témami, ako je história kryptomien, ich fungovanie či používanie a podobne.
Prečítajte si tiež:
ROZHOVOR: Téma decentralizácie: Ako sú na tom Bitcoin, Cardano, EOS či IOTA?
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?