Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Hoskinson o bitcoinovom maximalizme: Stane sa Bitcoin obeťou vlastného úspechu?

Článok

Charles Hoskinson
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

CEO spoločnosti IOHK, Charles Hoskinson, ktorý je zároveň hlavný predstaviteľ kryptomeny Cardano a stál aj pri začiatkoch Ethereum, sa v rozhovore pre portál cryptoglobe.com vyjadril k bitcoinovemu maximalizmu.

Bitcoinových maximalistov možno rozdeliť do niekoľkých podkategórii, no zjednodušene povedané sa dá skonštatovať, že sú to ľudia, ktorí neveria altcoinom a myslia si, že Bitcoin je jedinou kryptomenou, ktorá skutočne uspeje.

Aj Hoskinson sa dostal ku kryptomenám práve cez Bitcoin, no časom sa mu niektoré veci v bitcoinovej komunite prestali páčiť. Poukázal pri tom na čoraz väčšie rozdiely medzi tými, ktorí sa snažili niečo inovovať a druhou skupinou, ktorá sa snažila zachovať akýsi status quo.

,,Maximalizmus vznikol z perspektívy tých ľudí, ktorí neinovovali, neprinášali nové myšlienky na stôl, v podstate len rehashovali staré veci… Následne sa stalo, že začali prichádzať veľmi pomaly zmeny, ľudia začali študovať kompletné novú kryptografiu, kompletné nové konsenzus algoritmy, kompletné nové filozofie…,” uviedol a následne dodal, že anti-altcoinový postoj prehliada mnohé cenné inovácie.

,,Realitou je, že prevažná väčšina legitímnych krypto projektov sa inovuje oveľa rýchlejšie a prinášajú veci na stôl v oveľa elegantnejšom, stručnejšom spôsobe, než Bitcoin. Bitcoin môže byť biliardová kryptomena, no nikdy to nebude kryptomena ktorá zachytí základ inovácie – to k čomu sme sa upísali – teda prepísať svetový finančný systém. (Bitcoin) stratil túto hybnosť. Medzitým ostatne z nás vymýšľajú úplne nové protokoly a úplne nové ekosystémy, ktoré oslovujú tisíce až stovky tisíc používateľov a vzrušujú spoločnosti ako sú Microsoft či IBM, aby prišli a robili s nimi. Náš svet sa hýbe. Ak sa Bitcoin nechce pohnúť so svetom, v tomto ohľade sa napokon stane obeťou svojho vlastného úspechu,” upozornil.

Pokiaľ ide o Cardano, ktoré chce vraj má byť omnoho decentralizovanejšou menou než je Bitcoin, Hoskinson si myslí, že veci sa hýbu správnym smerom. ,,Nepostupujeme sa tak, rýchlo, akoby sme chceli. Ale myslím si, že sme vlastne rýchlejší než všetci ostatní, ak berieme do úvahy, na čom všetkom robíme. Ethereum stále pracuje na Casper, robia to pritom o dva roky dlhšie než my. Napriek tomu sme pravdepodobne ďalej pokiaľ ide o Proof-of-Stake, než sú oni. Máme plne implementovanú verziu nášho proof-of-stake. Je to vo fáze testovania, ich nie…”

Hoskinson v rámci rozhovoru tiež vyjadril presvedčenie, že prvoradým hlavným cieľom blockchainu, ktorý by mal zmeniť finančný svet, je jeho absolútna bezpečnosť. Aj preto sa v Cardano sústredia najmä na túto problematiku a otázku škálovania a teda rýchlosti budú riešiť až následne v ďalšej fáze vývoja (hoci aj implementáciou fázy Shelley, ktorá príde tento rok, sa rýchlosť siete výrazne zvýši pozn.red.).

,,Rýchlosť je niečo, o čom sa veľa hovorí, keď ľudia hovoria o adopcii kryptomien, avšak v skutočnosti nehovoria o trvalo udržateľnom osvojení. Čo je bezpečný softvér na spustenie? Pretože problémom je, že ak ja urobím chybu, vy prídete o peniaze. Trh sa validuje dlhodobo, nie okamžite, nejde o TOP10 coinmarketcapu teraz, ale radšej o 5 až 10 rokov. A aktuálne aj najpomalšie sa rozvíjajúca kryptomena (Bitcoin) je stále najúspešnejšia. Bitcoin sa pohybuje rýchlosťou ľadu. Ale stále je tu, má vysoký stupeň dôvery a spoľahlivosti.”

Ak vás zaujíma viac informácii o Cardano, nedávno sme vám priniesli preklad najzaujímavejších pasáži rozhovoru s Charlesom Hoskinsonom, keď bol na návšteve v Izraeli. Hovoril napríklad o tom, že Cardano má najväčší potenciál v rozvojových krajinách a tiež skonštatoval, že kryptomena Facebooku Libra nie je pre jeho projekt absolútne žiadnou konkurenciou.

Charles Hoskinson: Facebook nie je pre Cardano konkurenciou (zaujímavý rozhovor)

Zdroj: cryptoglobe.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne