Sme aj na sociálnych sieťach

Cardano

Charles Hoskinson: Facebook nie je pre Cardano konkurenciou (zaujímavý rozhovor)

Článok

Charles Hoskinson - Cardano
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Bývalý spoluzakladateľ kryptomeny Ethereum a v súčasnosti hlavný predstaviteľ Cardano (ADA) Charles Hoskinson bol tento týždeň v Izraeli, kde poskytol veľmi zaujímavý rozhovor týkajúci sa pokrokov tohto nádejného projektu.

Hoskinson navštívil Izrael okrem iného aj z dôvodu, aby získal od miestnych vývojárov, ktorých označil za špičku, spätnú väzbu k pokrokom Cardano v súvislosti s prechodom na dlho očakávanú fázu Shelley, vďaka ktorej sa táto platforma stane decentralizovanejšia než Bitcoin.

Charles počas zaujímavého exkluzívneho rozhovoru pre Finance Magnates najprv hovoril o tom, že Cardano práve v týchto dňoch prešlo na testnet Shelley, ktorého cieľom je získať čo najkvalitnejšiu spätnú väzbu od komunity. ,,Veľká časť izraelských vývojárov je veľmi dobrá v konštruktívnom kritickom zmýšľaní. Je to teda skvelé miesto na testovanie produktov. Prvýkrát sme predstavili programovacej kumunite úplne nový model pre písanie smart kontraktov, ktorému boli obetované tri roky nášho výskumu.”

Na stretnutí tímu Cardano s miestnymi vývojármi bolo asi len 30 či 40 ľudí, no išlo o skupinu vplyvných špičkových programátorov. Práve to je podľa Hoskinsona dôležité.

,,Nie je našou úlohou postaviť sa a povedať: ,,Ako získame 10 miliónov či 100 miliónov ľudí pre náš systém?” Prvou povinnosťou po vytvorení platformy ako je ta naša je získať developerov, aby ju používali, aby zistili, čo s ňou môžu robiť a potom sa ich spýtať: ,,Čo by ste chceli vytvoriť? Aké problémy by ste chceli vyriešiť?,“ uviedol Hoskinson. ,,Chceme, aby bol títo vývojári hladní a konkurencie schopní. Chceme, aby ráno vstávali s obrovskou túžbou vyriešiť veľké výzvy, aby si chceli vytvoriť dobré meno, pretože čím viac sú motivovaní, tým lepšia je ich práca, čo vytvorí skvelý produkt. Ak to urobia na Cardane, privedú do Cardano viac ľudí. Je to jednoduché.”

Komunita je občas nespravodlivá

Charles priznal, že ho mrzí občasná kritika na adresu jeho tímu. Bola vraj veľmi nespravodlivá, keď išlo o tému, kedy príde fáza Shelley. ,,Bude to tento rok. Ale je ťažké presne povedať kedy. Dochádza k oneskoreniam. Nastali neočakávané veci. Sú veci, ktoré môžeme urýchliť, ale vytvorenie softvéru je náročná vec. Tiež si myslím, že komunita bola extrémne nespravodlivá pri kritike našich termínov, našich dátumov a našich časových odhadov (roadmapy).”

Každá komunita, a platí to aj o Cardano, je plná rôznych trollov a ľudí, ktorí sa ju snažia destabilizovať. ,,Mrzí ma, že sú ľudia, ktorí hovoria, že sme neschopní, že nevieme čo robíme..,“ priznal. ,,Na Reddite a Twitteri je veľa ľudí. Niektoré veci, ktoré píšu, sú šialené. Musím povedať, že sme jednotkou pokiaľ ide o zoznamy zmien vykonaných na GitHube spomedzi všetkých kryptomenových projektov od roku 2018. Číslo jeden! Naše záväzky sú neuveriteľne zmysluplné. Musíme ich kontrolovať niekoľkokrát. Máme solídny checklist, ktorý musíme prejsť. Takže keď vidíte týchto kritikov, musíte im povedať: Chlapci, sú to nové protokoly, ide o veľmi sofistikované programovacie jazyky a musia byť bezpečné a bezchybne fungovať.”

Expanzia na nové trhy

Cieľom Cardano je uspieť na nových trhoch, kde môže byť táto platforma naozaj nápomocná. ,,Rozvojové trhy sú miesta, kde záleží na kryptomenách. Keď sa pozriem na vyspelý svet, nestarám sa o to. Je to vysoko regulovaný a v mnohých prípadoch aj zmanipulovaný systém. Ak sa rozhodnem súťažiť s technologickou firmou, môžu vás vytlačiť z trhu pomocou regulácií,” priznal.

,,Následne si sadnem s premiérom Gruzínska a hovorí, že nám otvára dvere pre podnikanie. Môžeme znovu vybudovať časti ich vzdelávacej infraštruktúry, vytvoriť nový platobný systém alebo urobiť systém zdravotných záznamov. Kľúče od kráľovstva sú presne tam. Ide o štyri milióny ľudí, ktorí za desať alebo 20 rokov budú veľmi hodnotnými užívateľmi (pre Cardano).“

(na stretnutí s premiérom Gruzínska Mamukom Bakhtadzem)

Podobné plány má s Cardanom aj v niektorých afrických krajinách, pričom potenciál je prakticky na celom čiernom kontinente. Cardano už dosiahlo pokroky v Etiópii, Južnej Afrike či Ugande, kde komunikuje na najvyšších štátnych úrovniach. V Etiópii napríklad buduje platobnú sieť pre 6 miliónov  ľudí v hlavnom meste krajiny Addidas Abeba.

Facebook? pre Cardano nie je konkurenciou

Horúcou témou posledných dní je kryptomena Libra, ktorú zakladá Facebook v spolupráci s ďalšími dvoma desiatkami investičných a technologických spoločnosti. Podľa Charlesa Hoskinsona však Libra pre Cardano nepredstavuje konkurenciu.

,,Žijem v tomto trhu. A môžem vám povedať, že pre vládu USA, najmocnejšiu entitu na svete, je ťažké uskutočniť platby do Etiópie. Ak s tým majú problem oni, ako to chce dosiahnuť súkromná spoločnosť?,” spýtal sa.

Cardano má podľa Hoskinsona v týchto krajinách iné ciele. ,,Nevstupujeme na tento trh s tým, že sa snažíme od ľudí získať nejakú hodnotu (kapitál). Facebook musí prísť do krajín, o ktorých veľa nevie a presvedčiť ich, aby sa „zotročili” na ekonomický monopol a na oplátku im nedajú nič. Ich jedinou výhodou je, že budú platiť menej za poplatky.”

,,My tam ideme a hovoríme: Budeme prebudovávať všetky vaše systémy, takže budete mať bezplatnú registráciu pôdy, lepšie systémy hlasovania a lepšie dodávateľské reťazce. Už na tom pracujeme, ale trvá to roky. Toto je trh založený na vzťahu – Facebook žiadne takéto vzťahy nemá,” tvrdí.

,,Strávili sme rok a pol v Etiópii len školením malej skupinky vývojárov. Väčšina ľudí predpokladá, že je to jednoduché. Nie, nie je. Museli sme pracovať veľmi tvrdo len na podpísaní zmlúv s Ministerstvom inovácii a technológii. V skutočnosti v nás neverili, takže sme museli získať ich dôveru. Potom, keď sme to urobili, povedali nám, že nás majú radi a nechajú nás robiť to, na čom pracujeme.”

Práca v Gruzínsku, stretnutie s prezidentom Mongolska či vyučovanie etiópskych žien, to všetko je ďaleko od toho, čo robí väčšina generálnych riaditeľov zo sektora kryptomien.

Na záver dostal Hoskinson otázku, čo ho k tomu všetkému motivuje. ,,Prvýkrát v histórii ľudstva máme možnosť zmeniť príbeh ako funguje svet tak, že ho zbavíme kráľov, že ho zbavíme prezidentov, zbavíme ho energetických štruktúr. Je to veľký krok v ľudskej evolúcii. Takže buď to budem sledovať na vedľajšej koľaji, chodiť na ryby a užívať si moje bohatstvo, alebo budem toho účastníkom v prvej rade a budem mať v tom nejaké slovo.”

Chcete vedieť o Cardano viac? Prečítajte si náš nedávny rozhovor s odborníkom na túto kryptomenu Jaromírom Tesařom.

Rozhovor o Cardano s J. Tesařom: Jestli vše vyjde, decentralizace bude vyšší než u Bitcoinu

Zdroj: financemagnates.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.