Víťaz Nobelovej ceny ekonóm Joseph Eugene Stiglitz sa nechal počuť, že každá svetová mena je založená na dôvere, no len blázon by dôveroval Facebooku a jeho kryptomene Libra.
Podľa Stiglitza si Facebook v priebehu niekoľkých krátkych rokov vybudoval u ľudí obrovskú nedôveru, čo trvalo bankovému sektoru oveľa dlhšie. Taktiež si myslí, že jeho kryptomena by mohla byť prostriedkom pre vytvorenie tieňovej ekonomiky.
,,Posledná vec, ktorú potrebujeme, je nový nástroj na podporu nezákonných aktivít a prania peňazí, ktoré so sebou prinesie táto ďalšia kryptomena,” poznamenal.
Popri kritike Facebooku však uznáva, že súčasný finančný systém má problém, ktorým je nedostatok konkurencie v platbách. Výsledkom tejto nedostatočnej hospodárskej súťaže je, že spotrebitelia, najmä tí, ktorí majú bydlisko v USA, platia za platby viac, než by mali.
,,Ľudia, ktorí sa dopúšťajú hanebných aktivít (pravdepodobne tým myslel aj prezidenta USA Donalta Trumpa) sú ochotní zaplatiť dosť peňazí, aby mohli živiř svoje hanebné aktivity – korupciu, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam, obchod s drogami alebo terorizmus. Ak je toto aj obchodný model Libry, vlády by ju mali okamžite zakázať,” tvrdí.
Stiglitz si myslí, že Libra by mohla profitovať aj z údajov o transakciách jej používateľov, čím sa otvára otázka ohrozenia ich súkromia. Popri tom poznamenáva, že voči vedeniu Facebooku nemá absolútne žiadnu dôveru.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Zdroj: cointelegraph.com
Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?