Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Článok

bitcoin-penazenka

Končí sa ďalší týždeň. Podobne ako tie predchádzajúce bol bohatý  najmä v súvislosti s Bitcoinom. Zaujali nás však aj správy o Libre, IOTA či Ethereum.

Bitcoin

Zrejme najzaujímavejšia správa týždňa prišla z Nemecka, kde sa stali kryptomeny legálnymi finančnými nástrojmi. Ich kvalifikácia sa zmenila počas toho, ako miestny fiančný regulátor BaFin aktualizoval svoje nariadenia týkajúce sa KYC a AML. Je to ďalšia pozitívna správa z Nemecka týkajúca sa kryptomien. Viac sa dozviete tu.

Vyzerá to tak, že väčšia ľudí, ktorí nakupovali Bitcoin v roku 2018, ho stále držia, čo znamená, že očakávajú jeho ďalší rast. Až 15% všetkých bitocinov v obehu sa za posledných 12 až 18 mesiacov vôbec nepohla. Viac zaujímavých čísiel sa dozviete tu.

Svoj mimoriadne pozitívny vzťah k Bitcoinu potvrdil šéf Twitteru a spoločnosti Square Jack Dorsey. Jeho platforma Square Crypto totiž spustila grant na financovanie vývoja Bitcoinu. Dostať ho môže každý vývojár, ktorý pracuje na funkciách, ktoré môžu zlepšiť škálovanie, používateľské rozhranie či iný aspekt, nad ktorým zatiaľ nikto iný nepremýšľal. Cieľom je prispieť k rýchlejšej adopcii Bitcoinu medzi ľuďmi. Viac sa dozviete tu.

Spoločnosť KPMG došla k záveru, že inštitucionálni investori sa obávajú investícií do Bitcoinu a iných kryptomien najmä z obáv v súvislosti s ich bezpečnou úschovou. Na základe toho sa vytvára obrovská príležitosť pre firmy poskytujúce custody riešenia. Viac sme sa téme venovali tu.

Populárny trader Willy Woo si myslí, že cena 135 tisíc dolárov za jeden Bitcoin je na konci nového rastového cyklu realistická. Nevylúčil ani to, že by mohla byť aj vyššia.

Podobný názor má aj ďalší popredný trader PlanB, ktorý sa nechal počuť, že je jedno, akým spôsobom a tempom sa Bitcoin dostane na 100 000 dolárov, no je presvedčený, že sa tak stane do konca roka 2021. PlanB zakladá svoj predpoklad najmä na stock2flow modely. Viac info tu.

Cenu 100 tisíc dolárov za Bitcoin očakáva už v tomto roku kontroverzný Max Keiser. Ten vo sovjej relácii povedal, že k tomuto rastu prispeje aj koronavírus, jeho vplyv na svetovú ekonomiku a vypuknutie druhého kola finančnej krízy z roku 2008. Keiser predpokladá, že Bitcoin nebude korelovať s ostatnými trhmi a v čase neistoty bude jeho hodnota rásť.

Altcoiny

O budúcnosti decentralizovaných mien a o tom, či ich môžu ohroziť centralizované kryptomeny vydávané centrálnymi bankami (CBDC), sa rozhovoril spoluzakladateľ kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin. Jeho názor možno aplikovať nielen na Ethereum či Bitcoin, ale aj na všetky ostatne altcoiny, ktoré sa snažia o decentralizáciu.

Výskumné rameno spoločnosti Binance si myslí, že altcoinový bullrun môže byť už za dverami. Odvodzuje to na základe štatistík, ktoré odsledovala v priebehu februára. Viac podrobnosti tu.

IOTA by  mala v úvode budúceho týždňa opäť spustiť svoj Koordinátor. Jeho vypnutie schválila IOTA Foundation, keď zistilai vážne bezpečnostné rizika pre držiteľov tejto kryptomeny na peňaženke Trinity Wallet. Tento krok sa však stretol aj s veľkou kritikou, nakoľko zvýraznil súčasnú centralizáciu celého projektu. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Spor medzi Justinom Sunom, ktorý sa snaží zväčšovať svoj vplyv na kryptotrhu a komunitou okolo blockchain platformy Steemit zvýraznila vplyv kryptomenových búrz na kryptopriemysel. Tie totiž pomohli Sunovi presadiť jeho záujem a neskôr to nepriamo uznali za chybu. Téme sme sa venovali tu.

Vyzerá to tak, že Facebook mení svoju stratégiu v súvislosti s uvedením kryptomeny Libra na trh. Aby upokojil regulátorov, peňaženka Calibra bude totiž okrem Libry podporovať pravdepodobne aj euro a dolár. Viac sa dočítate tu.

Jakub “Kicom” Vejmola z Bitcoinoveho kanálu v novom pokračovaní série  videí o altcoinoch sa venoval tentokrát altcoinu XRP a jeho vzťahu so spoločnosťou Ripple. Video si môžete pozrieť tu.

Mohlo by vás zaujímať

  • Šéf americkej zmenárne Brian Armstrong sa v sérii tweetov zamyslel nad tým, ako sa dostanú kryptomeny od základne odhadom 50 miliónov terajších užívateľov k masovej adopcii a 5 miliardam ľudí.
  • Spoločnosť HTC predstavila nový router zameraný na kryptomeny a súkromie užívateľov. Okrem iného si na ňom môžete prevádzkovať plný bitcoinový uzol. Viac info tu.
  • Krok vpred pre kryptomeny v Indii. Najvyšší súd rozhodol, že nariadenie Centrálnej banky o zákaze poskytovania bankových služieb firmám, ktoré obchodujú s kryptomenami, nebol správny. Viaceré kryptoburzy po tomto verdikte boli opäť spustené
  • Oficiálny Google obchod s aplikáciami pre Android Google Play zablokoval v úvode týždňa prístup k viacerým popredným aplikáciám so spravodajstvom o kryptomenách. Viac info tu.
  • Na peer to peer platforme LocalBitcoins dosiahlo obchodovanie s Bitcoinom v týždni, ktorý končil 22. februárom 2020, sedemročné minimum.
  • Burza Bitfinex delistovala takmer 50 obchodných párov. Väčšina z nich bola voči Etheruem a 16 v páre s Bitcoinom

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne