Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Buterin je presvedčený, že CBDC neohrozia decentralizované kryptomeny

Článok

buterin-dolar

Zakladateľ kryptomeny Ethereum Vitalik Buterin hovoril počas rozhovoru pre Block TV o téme, či môžu digitálne meny vydané centrálnymi bankami obmedziť záujem ľudí o decentralizované kryptomeny ako sú Bitcoin či  Ethereum.

Buterin vyjadril presvedčenie, že sa tak nestane. Tvrdí, že decentralizácia je nevyhnutnosťou a decentralizované meny zamerané na súkromie sú pre väčšinu ľudí atraktívnejšie ako štátne digitálne meny centrálnych bank (CBDC).

Pokiaľ ide o digitálne peniaze centrálnych bánk, uviedol, čo sa mu na nich najviac prekáža: ,,Hlavným cieľom centrálnych bánk a dokonca aj korporátných kryptomien je sústredenie moci, jej koncentrácia a zhromažďovanie údajov – tí, čo ich používajú, sú závislí od centrálnych sprostredkovateľov, ktorí môžu vykonávať veľmi podrobnú mieru kontroly nad tým, kto má možnosť fungovať v tomto systéme a kto nie.“

Vitalik preto predpokladá, že ľudia pochopia význam decentralizovaných a súkromných mien, pretože sú odolnejšie. ,,Boli sme svedkami mnohých situácii, kedy boli dokonca aj tí, ktorí konali úplne legálne, obmedzení, pretože ten kto prevádzkoval centralizovaný informačný systém chcel iba vylúčiť určitú kategóriu používateľov. Myslím si, že toto sú dôvody, prečo sa ľudia budú naďalej čoraz viac zaujímať o úplne decentralizované digitálne peniaze.”

Kým Buterin predpovedá svetlú budúcnosť pre anonymné a decentralizované kryptomeny, centrálne banky robia v súvislosti s digitálnymi menami výrazne pokroky. Najbližšie k vydaniu CBDC je Čína, no výrazné pokroky robí aj Švédsko. Čoraz viac sa hovorí už aj o digitalizácii amerického dolára.

O digitalizácii fiatových mien sa budú v apríli 2020 rozprávať na spoločnom stretnutí aj zástupcovia centrálnych bánk Anglicka, Švajčiarska, Švédska, Japonska a Európskej únie.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne