Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Burzy centralizujú kryptopriemysel. Dôkazom je kauza Sun vs. Steemit

Článok

Justin Sun Steemit
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Kryptoburzy významným spôsobom zvýraznili fakt, že su centralizovaným bodom v priemysle, ktorý sa snaží o decentralizáciu. Najnovšie to potvrdilo ich rozhodnutie pristúpiť na lobing Justina Suna a podporiť ho v boji o vplyv nad blockchainovou platformou Steem.

Problém je pomerne jednoduchý. Čínsky podnikateľ a študent školy Jacka Ma Justin Sun, ktorý stojí za kryptomenami TRX a BitTorrent, sa snaží zväčšovať svoje dominantne postavené na kryptotrhu rôznymi novými akvizíciami. Do  hľadáčiku mu padol aj Steem a jeho webový portál steem.it, ktorý je možno prirovnať napríklad k populárnemu Redditu.

Steem je DPOs blockchain, čo znamená, že transakcie v sieti overuje úzka vopred zvolená skupina. Komunite stojacej za touto platformou sa však nepáčilo, že Sun získava výrazný vplyv nad celou platformou a preto si odsúhlasila softforkom obmedzenie jeho právomoci pri hlasovaní. Tu nastal z pohľadu decentralizácie hlavný problém – Sun využil svoje známosti a financie na to, aby ovplyvnil spomínaných overovateľov transakcii a pomocou veľkých búrz zvrátil predchádzajúci softfork.

Komunita sa  vzbúrila a spustila kritiku nielen na adresu Justina Suna, ale aj voči kryptoburzám, ktoré takýmto spôsobom zasahujú do existencie blockchainu, ktorý by mal spĺňať prvky decentralizácie a nie byť v rukách pár vyvolených hráčov.

Kritika kryptobúrz sa ukázala napokon ako úspešná, pretože šéf Binance Changpeng Zhao oznámil, že burza zmení svoje rozhodnutie v hlasovaní. Podobne zareagovala aj burza Houbi. Pod paľbou kritiky je aj tretí hráč na scéne – Poloniex, no v jeho prípade to bude zrejme ťažšie, pretože Justin Sun je jeho spolumajiteľom.

Tento prípad je skvelou ilustráciou toho, že hoci sa kryptomeny snažia prezentovať ako decentralizované, v skutočnosti mnohé, v podstate drvivá väčšina z nich, zďaleka nie sú. Zároveň sa potvrdilo, že Delegated Proof-of-Stake Consensus má k decentralizácii naozaj veľmi ďaleko. Naďalej tak zostáva v platnosti, že k skutočnej decentralizácii je naozaj najbližšie Bitcoin, čo nahráva bitcoinovým maximalistom. Ak je teda prvok decentralizácie tým faktorom, ktorý je pre vás u kryptomien najdôležitejší, zrejme by ste mali zvážiť, či naďalej dôverujete projektom, ktoré fungujú na podobných princípoch hlasovania ako je DPoS. Jednou vetou ale chceme dodať, že medzi Delegated Proof-of-Stake (DPoS) a taktiež často spomínaným Proof-of-Stake (PoS), na ktorý plánuje prejsť Ethereum a testuje ho Cardano, je výrazný rozdiel. Kým u DPoS rozhoduje len úzka skupina overovateľov, v prípade Proof-of-Stake môžu rozhodovať všetci držitelia mincí (Cardano), respektíve tí, ktorí splnia určité vopred stanovené podmienky (Ethereum).

Zdroj: cryptoslate.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne