Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

[SÚHRN TÝŽĎNA]: 10+ najzaujímavejších správ zo sveta kryptomien

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

V priebehu týždňa vám prinášame prostredníctvom samostatných článkov a rýchleho denného prehľadu desiatky zaujímavých správ zo sveta kryptomien. Rozhodli sme sa, že raz do týždňa, teda v nedeľu, vám poskytneme súhrn toho najpodstatnejšieho.

Bitcoin

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) zamietla žiadosť spoločnosti Bitwise Asset Management o schválenie Bitcoin ETF. Popredný predstaviteľ tejto spoločnosti pritom len dva dni pred verdiktom SEC vyhlásil, že sme k prvému ETF na  Bitcoin najbližšie v histórii. Po zamietnutí Bitwise oznámila, že sa bude pokúšať o schválenie opäť. Jej stanovisko si môžete prečítať tu.

Bezpečnosť Bitcoinu je v poslednej dobe častokrát diskutovanou témou najmä z dôvodu, že predstavitelia altcoinov, ktoré obhajujú koncept PoS (Ethereum či Cardano) častokrát radi tvrdia, že ich PoS bude ešte bezpečnejší. Najväčšou hrozbou pre Bitcoin je potenciálny 51% útok. A práve k nemu sa vyjadrili zakladateľ Litecoinu Charlie Lee a devepoler BTC Gregory Mawxell. Obaja sa zhodli na tom, že toto riziko by šlo odstrániť jedine centralizovaným prvkom, čo v prípade BTC nie je predstaviteľné. Viac sa dočítate v tomto článku.

Charlie Lee: U Bitcoinu nemôžte odstrániť riziko 51% útoku bez toho, aby ste ho centralizovali

Popredný predstaviteľ spoločnosti Blockstream Samson Mow povedal, že súčasná veľkosť bitcoinoveho bloku nemusí byť v budúcnosti potrebná. Počíta popri tom s tým, že technológia Lightning Network uspeje so svojou adopciou a výrazne odľahčí prvú vrstvu.

Pomerne veľa sa hovorilo o téme, ktoré kryptomeny sú cenné papiere a ktoré nie. Bitcoin ním určite nie je. Potvrdil to šéf Americkej komisie pre cenné papiere a burzu (SEC) Jay Clayton, ktorý zároveň poznamenal, že keby bol Bitcoin cenným papierom, mohlo by to mať veľké následky.

Spoločnosti Tether a Bitfinex čelia v New Yorku podanej súdnej žalobe z dôvodu, že sa mali počas predchádzajúceho bullrunu dopustiť manipulovania ceny Bitcoinu skrz svoj stablecoin USDT. Tieto obvinenia však odmietajú a tvrdia, že poškodzujú ich dobré meno.

Záujem o písanie slova Bitcoin s použitím hashtagu (#) dosiahlo na Twitteri v poslednom týždni svoje nové minimum (menej než 9000 twetov za deň). Analytici si však myslia, že slovo Bitcoin už natoľko zľudovelo, že ľudia k nemu hashtag pridávajú len málokedy na rozdiel od roku 2017, kedy bolo použite viac ako 150-tísíc krát za deň.

Až takmer 7% všetkých bitocinov v obehu sa nachádza na peňaženkách najväčších svetových kryptobúrz. Tie sú dá sa povedať najväčšími bitcoinovými HODL-ermi a BTC výrazne akumulujú už 2 roky. Viac sa dočítate tu.

A na záver pochvala pre Bitcoin od šéfredaktora magazínu Forbes Stevea Forbesa: ,,(Bitcoin) je veľmi dôležitý pri pomáhaní ľudom v ťažkých situáciách na celom svete. Obracia sa vládam, ktoré vás chcú ovládať, nechajú vás hladovať a ubližujú vám.”

Altcoiny

Používanie decentralizovaných aplikácii v treťom kvartáli 2019 výrazne kleslo. Uvádza to štúdia DAPP.com, ktorá sleduje blockchainy Ethereum, EOS, Steem, Tron, Tomo Chain, IOST a Blockstack.

O kryptomene Cardano sme sa opäť rozprávali s Jaromírom Tesařom. Ten sa spoločne s Lukášom Bártom stali prvými ambasádormi tohto projektu na česko-slovenskej kryptomenovej scéne. Celý rozhovor si môžete prečítať tu.

Dve zaujímavé správy sa týkajú Ethereum. Hlavný predstaviteľ tejto kryptomeny Vitalik Buterin povedal, že po prechode na algoritmus Proof of Stake sa stane Ethereum omnoho bezpečnejším, než je Bitcoin.  Nuž a predseda CFTC Heath Tarbert tento týždeň prvýkrát v histórii uviedol, že Ethereum je komodita a nie cenný papier.

Písalo sa pomerne veľa aj o kryptomene GRAM, teda tokene postavenom na blockchaine Telegram Open Network (TON), za ktorým stojí populárna aplikácia Telegram. Na trh by mal byť uvedený už koncom mesiaca. GRAM je jednou z najočakávanejších kryptomien s veľkou perspektívou a podľa spoločnosti Decentral Park Capital má potenciál stáť sa do 5 rokov TOP10 kryptomenou.   Gramu však podkopáva sebavedomie Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC), ktorá tvrdí, že ide o neregistrovaný cenný papier.

Asociáciu stojacu za kryptomenou Facebooku Libra – Libra Association – opustili počas tohto týždňa okrem PayPalu už aj Mastercard, Visa, Stripe a Ebay. Všetky firmy vycúvali pravdepodobne z dôvodu silnejúcich regulačných tlakov. Viac sa dozviete tu.

Libra Association opúšťajú ďalšie štyri firmy

Popri zlým správam o odchádzajúcich spoločnostiach z Libra Association „podkopol” tento projekt aj šéf Ripple Brad Garlinghouse. Myslí si, že Libra nemá šancu prísť na trh skôr než v roku 2023. Hlavní predstavitelia Facebooku pritom hovoria už o druhej polovici roka 2020.

Nemecký minister financií Olaf Sholz je voči Libre taktiež veľmi skeptický, no uvítal by európsku digitálnu menu. Spomína sa názov E-euro.

Bývalá federálna prokurátorka a aktuálna partnerka v Andressen Horowitz Katie Huanova povedala, že prípadne blokovanie kryptomeny Libra americkou vládou by mohlo mať dôsledky na národnú bezpečnosť. Bol by to podľa nej nebezpečný precedens, keďže technologický progres by sa zastavil skôr, ako by bol vôbec vybudovaný.

Nuž a o Libre bude hovoriť už 23. októbra pred Snemovňou reprezentantov USA šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Odporúčame:

Pravidelný nákup bitcoinu – najlepší spôsob, ako byť v pluse

7 dôležitých rád a TIPOV pred investíciou do kryptomien

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne