Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Samson Mow: Súčasná veľkosť bloku Bitcoinu nemusí byť potrebná

Článok

bitcoin
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Vedúci predstaviteľ spoločnosti Blockstream Samson Mow povedal v rozhovore pre portál Decrypt, že súčasná veľkosť bitcoinoveho bloku nemusí byť v budúcnosti potrebná.

K tomuto záveru došiel na základe predpokladu, že technológia Lightning Network uspeje a výrazne tak odľahčí hlavnú bitcoinovu vrstvu, ktorej bude následne stačiť menej kapacity.

Podľa Mowa má Bitcoin teraz ekvivalent 4 megabajtov na blok ak sa do toho zahrnú transakcie, ktoré používajú technológiu Segregated Witness/SegWit (zdroj). Budúcnosť však vraj ukáže, že aktuálna veľkosť bloku môže byť zbytočne veľká.

Bloky bitcoinu majú v súčasnosti veľkosť približne 1 MB. Off-chain transakcie (mimo hlavného reťazca/vrstvy) však blok nezaťažujú a preto sa vyvíjajú technológie, ktorú by ich umožňovali. Najznámejšia je Lightning Network, ktorá zaznamenáva značný pokrok.

Podľa Mowa bude Lightning Network najpravdepodobnejším víťazom tohto súboja. Jeho protokol umožňuje takmer okamžité transakcie mimo reťazca, ktoré môžu stáť iba 1 satoshi (v súčasnosti je to ,00007944 USD). Používanie technológie Lightning Network je však zatiaľ obmedzené a skôr v experimentálnej povahe pre nedostatok užívateľsky prívetivého rozhrania.

,,Lightning musí rásť organicky, neexistuje žiadny zázračný spôsobom, ako ho umelo znásobiť. Ľudia si musia začať otvárať kanály, uzamknúť svoje bitcoiny a začať sa spájať s inými nodmi (uzlami),” vysvetlil Mow.

Propagovať Lightning Network sa snažia mnohí predstavitelia bitcoinovej komunity. Úspešná bola napríklad kampaň Lightning Torch, ktorá prebiehala na Twitteri a zapojil sa do nej okrem iných aj šéf Twitteru Jack Dorsey.

Zdroj: cointelegraph.com

Ak sa vám páčia naše články zapnite si naše notifikácie (zvonček vpravo dole) a sledujte nás na Facebooku. Mimochodom viete o tom, že aktuálny prehľad cien kryptomien nájdete aj u nás?

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne