Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Čo bude vplývať na Bitcoin v roku 2022? (Veľký súhrn)

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Hoci záver roka 2021 nedopadol podľa vysnívaného scenára s útokom na cenu $100 000 za 1 BTC, spätne je potrebné s chladnou hlavou zhodnotiť, že uplynulých 365 dní bolo pre kryptotrh veľmi úspešných a rozhodne by nikto nebol proti, ak by sa takýto scenár opakoval aj v roku 2022.  

Najznámejšia kryptomena Bitcoin stála pred rokom 29 tisíc dolárov, dnes sa obchoduje za vyše 47 000 USD. Ethereum začalo rok 2021 na cene 738 USD (dnes sa obchoduje za 3700 USD), Binance Coin na cene $37 (dnes $521), Solana sa predávala za 1,51 USD (dnes $175), Cardano za $0,179 USD (dnes 1,36 USD), XRP po $0,22 (dnes $0,84), Terra sa obchodovala len za $0,66 (dnes 90 USD) a Avalanche po $2,84 (dnes 115 USD).

Pri takomto spätnom pohľade na ceny kryptomien je smiešne, že aj v roku 2021 sa stalo minimálne 45-krát, ako massmédia označili Bitcoin za mŕtvy (písali sme o tom tu). Ťažko v tom hľadať logiku v období, kedy Bitcoin niekoľkokrát vytvoril nové cenové historické maximá.

Bitcoin zomrel podľa médií v roku 2021 celkovo až 45-krát

Ako vyzerajú bitcoinové fundamenty?

Veľa o zdraví bitcoinu napovedajú onchain data. Rok 2021 bol v znamení zvyšovania sa počtu bitcoinových adries na ktorých je aspoň nejaký zostatok, aspoň 0.01 BTC alebo aspoň 0.1 BTC. Ide o tzv. “retailové adresy“, pretože tieto zostatky nie sú dostatočne “vzácne” na to, aby ich bolo možné pripisovať inštitúciám. Inak povedané neustále nové historické maximá u týchto adries hovoria o tom, že rastie adopcia bicoinu u bežných ľudí. To je skvelé konštatovanie, pretože ak má Bitcoin naplniť svoj cieľ, je nutné, aby bol menou bežných ľudí a nie len pár veľkých inštitúcii.

Výbornou správou je, že Bitcoin sa v roku 2021 dokázal vyhrabať z obrovského prepadu hashrate po májovom zákaze ťažby kryptomien v Číne. Pokles o vyše 50% bol vyrovnaný ešte do konca roka. Hashrate, teda celková výpočtová sila vynaložená na jeho ťažbu, je v súčasnosti stále blízko historických maxím, čo potvrdzuje, že ťažiari nad BTC v žiadnom prípade nelámu palicu a stále usilovne bojujú o nové mince. Rok 2021 bol v znamení veľkých miliardových investícii do budovania novej infraštruktúry a viaceré mining firmy buď vstúpili, alebo plánujú vstúpiť na burzu. Z tohto pohľadu to rozhodne nevyzerá tak, že by sa Bitcoin chystal “umrieť”.

Pre Bitcoin, ak má byť nielen držiteľom hodnoty (akýmsi digitálnym zlatom), ale aj prostriedkom na dennodenné platby, je dôležité, aby rástla adopcia technológie Lightning Network. O riešení na druhej bitcoinovej vrstve, ktoré umožňuje instantné, expresné a z pohľadu poplatkov veľmi lacné BTC transakcie, sa v roku 2021 hovorilo najviac v histórii. Rozhodne tomu prispelo rozhodnutie El Salvador využiť Lightning Network pri adopcii Bitcoinu v tejto  stredoamerickej krajine a to obzvlášť u dôležitých remitencii. Propagácii LN prispelo určite aj rozhodnutie Twitteru integrovať LN platby do svojej siete, hoci zatiaľ len v rámci niektorých regiónov.

O adopcii Lightning Network najlepšie vypovedajú hrubé dáta. Podľa dát BitcoinVisuals.com a 1ML.com bolo v úvode januára 2021 v rámci Ligtning Network aktívnych približne  8250 nodov, 33 700 kanálov a sieťová kapacita bola na úrovni cca 1050 BTC. Dnes k 2. januáru 2022 je to 32 248 nodov, 84 000 unikátnych kanálov a 3315 BTC. Stále nejde o čísla, ktoré by robili “dieru do sveta”, no adopcia Lightning Network medziročne výrazne stúpla.

Pozitívne pre Bitcoin vyzerá aj skutočnosť, že podľa onchain dát dlhodobo prevláda vôľa investorov skôr vyberať bitcoiny z búrz, než ich tam posielať. Výnimkou bolo len obdobie v máji a júni tohto roka, k čomu prispeli negatívne správy z Číny a premietlo sa to aj do pádu ceny BTC. V ostatných mesiacoch však prevládal trend odlivu BTC z búrz, čo znamená, že tí, čo tak robili, naznačili jasnú vôľu radšej držať bitcoiny u seba v bezpečí a nepredávať ich.

Pozitívne sa pre Bitcoin javí ja správanie dlhodobých investorov – teda tých, ktorí podľa onchain dát už dlhšiu dobu bitcoiny nepresúvajú. Ani pokles ceny BTC v posledných týždňoch roka 2021 nezmenil ich prístup a stále platí, že bitcoinov sa zbavujú len veľmi pomaly alebo vôbec. Inak povedané zatiaľ nepanikária a svoje bitcoiny si cenia viac, než je ich súčasná cena vyjadrená v dolároch.

Bitcoin v roku 2022 – čo ho bude ovplyvňovať?

V tomto článku žiadnu cenovú predikciu nenájdete. Nevieme či Bitcoin ukončí rok 2022 v pluse, alebo v mínuse (koniec koncov 1 BTC bude vždy 1 BTC). Nebudeme preto zmieňovať žiadne modely postavené na predošlom historickom vývoji ceny BTC. Na Bitcoin totiž vplýva mnoho faktorov, ktoré v minulosti „nemusel riešiť”. Či už z dôvodu, že bol príliš malý na to, aby ho mali trápiť, alebo preto, že vôbec neexistovali.

Čo by teda mohlo vplývať na Bitcoin v roku 2022? Rozhodne to budú tieto veci:

  • QE/úrokové sadzby – FED, teda americká centrálna banka, kvôli rastúcej inflácii spomaľuje kvantitatívne uvoľňovanie peňazí (zjednodušene povedané tlačenie peňazí) a pravdepodobne začne v roku 2022 postupne zvyšovať úrokové sadzby – tieto kroky budú ovplyvňovať aj dianie na akciových trhoch a teda ovplyvnia aj Bitcoin (zjavná je v čase neistôt najmä korelácia Bitcoinu s technologickými akciami). Podobné kroky možno čakať aj od ECB.
  • Inflácia – bod nadväzujúci na tému QE a úrokových sadzieb. Rast cien môže mať na Bitcoin vplyv dvomi rôznymi spôsobmi – BTC môže byť atraktívny vďaka svojim vlastnostiam odlišným oproti fiatovým menám (obmedzený nemenný počet vďaka decentralizácii ho robí vzácnym), no zároveň rizikový (v čase neistôt sa rizikoví investori môžu báť BTC držať). Je otázne, čo z toho preváži.
  • Adopcia v bankách – v USA sa budú riešiť zákony, ktoré môžu uľahčiť americkým bankám narábanie s bitcoinami (ich predaj a kúpu klientom). Je možné, že Bitcoin sa v nich postupne udomácni, čo môže prispieť k jeho adopcii, hoc nie úplne ideálnym spôsobom (not your keys, not your coins).
  • Bitcoin ETF – po schválení Bitcoin Futures ETF v roku 2021 môže byť na rade prvé schválené spotové Bitcoin ETF. Pre inštitucionálnych investorov z USA by bol takýto produkt veľmi atraktívny. Najväčšiu šancu na schválenie má pravdepodobne žiadosť od firmy Grayscale, ktorá vlastní skrz fond Grayscale Bitcoin Trust približne 650 000 BTC (najväčší inštitucionálny držiteľ BTC)
  • “Ekoboj“ proti BTC – určite sa objavia mnohé správy o tom, ako Bitcoin škodí prírode. Je preto dôležité, aby ťažiari BTC čoraz viac využívali pre svoje podnikanie zelené zdroje (výborné je, že sú k tomu motivovaní prirodzeným spôsobom, pretože zelená energia je lacnejšia). Sama o sebe je táto téma nafúknutá, no v čase, kedy sa vyvracajú mýty o tom, že Bitcoin je len nástrojom teroristov, je medzi kritikmi kryptomien (najmä politikmi) veľmi obľúbená.
  • Geopolitika – môže sa stať Bitcoin menou pre medzinárodné vysporiadanie? Táto téma sa objavuje zatiaľ len sporadicky, no v čase, kedy eskaluje napätie medzi USA a Ruskom (téma sankcii, Ukrajina) a USA a Čínou (obchodná vojna), je možné azda všetko. Samotný Putin túto tému v roku 2021 otvoril tým, že Bitcoin ako takýto prostriedok úplne nezmietol zo stola. V roku 2022 sa môžu objaviť ďalšie náznaky. Geopolitická nervozita je však jav, ktorý rozhodne nechceme.
  • Štátny boj proti BTC – nevyzerá to tak, že by USA plánovali kryptomeny zakázať (hoci obavy vzbudzuje nešťastná formulácia Infrastructure Bill). Decentralizované kryptomeny však nenávidí Čína a otázny postoj k ním je aj v Rusku (Ruská centrálna banka ich chce zakázať, no politici sú pod tlakom lobistov, ktorí majú v krypte nemalé peniaze). Určite sa objavia aj ďalšie poplašné správy o zákaze kryptomien v Indii. V tomto momente však možno skonštatovať, že pokiaľ ide o “západ”, skôr to vyzerá tak, že dôjde k prísnym reguláciám (obzvlášť DeFi sektor a stablecoiny), ale nie k zákazom.
  • COVID 19 – nevieme koľko ďalších vĺn a lockdownov budeme musieť v roku 2022 riešiť – pandémia neovplyvňuje len zdravie ľudí, ale aj ekonomickú situáciu. Spomaľuje dodávateľské reťazce a to zas prispieva rastu inflácie. Toľkokrát zmieňovaná inflácia je témou, ktorá je s Bitcoinom neustále spájaná.
  • Adopcia kryptomien – rok 2021 priviedol ku kryptomenám rekordný počet ľudí. Aj vďaka novým fenoménom ako sú DeFi, meme coiny, no obzvlášť NFT, sa adopcia dostala na doposiaľ bezprecedentnú úroveň, hoci samozrejme do obrovskej miery bola poháňaná najmä vidinou rýchleho zbohatnutia. Častokrát sa však stáva, že tí čo vstúpia do kryptomien, až časom pochopia ich význam. Je možné, že Bitcoin a celkovo kryptomeny sa blížia do zlomového bodu adopčnej krivky, ktorá môže byť už nezastaviteľná. Podobné ako sa to stalo kedysi s internetom. Viaceré prieskumy naznačujú, že kryptomeny vlastní už možno každý desiaty človek na tejto planéte (niektoré prieskumy hovoria aj o vyššom percente). Bude rok 2022 rokom, kedy sa vývoj “zlomí” a stane sa adopcia kryptomien definitívne nezastaviteľná? Mimochodom volení politici si dobre uvedomujú, že musia hrať v prospech svojich voličov.

Zdroj: Autor Martin Gregor

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.