Najznámejšia, najstaršia a najhodnotnejšia kryptomena – to je Bitcoin (BTC). V tomto článku vás prevedieme jeho základnými vlastnosťami, aby ste dokázali sami pochopiť, o čom Bitcoin vlastne je a prečo je taký populárny.
Čo je to Bitcoin
Bitcoin je najznámejšia, ale zároveň aj najstaršia kryptomena. Bitcoinoví maximalisti popri tom zároveň veria, že časom sa ukáže, že aj jediná potrebná. Vznikla v roku 2008 a jej zakladateľ je známy len pod pojmom Satoshi Nakamoto. Poslednú digitálnu stopu za sebou zanechal v roku 2011. Dodnes nikto nepozná jeho totožnosť, hoci pokusov o jej odhalenie bolo už neúrekom a teórii, kto to vlastne bol respektíve je, je hneď niekoľko. Skutočne horúca stopa však neexistuje.
Graf Bitcoinu
Video
Ak uprednostňujete video pred čítaným textom, profil kryptomeny Bitcoin sme pre vás spracovali aj takouto formou na našom YouTube Kryptonovinky.
Teraz sa poďme pozrieť na niekoľko základných vlastnosti Bitcoinu, vďaka ktorým sa stáva vo svete čoraz populárnejší a jeho cena postupnosťou rokov stále rastie.
Bitcoin podrobne
Decentralizácia
Prvou dôležitou črtou Bitcoinu je jeho decentralizovaný charakter. Znamená to, že neexistujú konkrétne subjekty, ktoré by o ňom rozhodovali. Žiadna vláda a ani inštitúcia nemá schopnosť Bitcoin vypnúť, alebo zmeniť pravidlá a princípy, na ktorých funguje. O osude Bitcoinu rozhoduje zjednodušene povedané jeho komunita a na presadenie akejkoľvek zmeny v jeho protokole sa teda musí zhodnúť viac než 51% siete.
Bezpečnosť Bitcoinu
Bezpečnosť siete a overovanie transakcií zabezpečujú takzvaní ťažiari. Ich práci hovoríme ťažba, respektíve mining. Kým v minulosti bolo Bitcoin možné ťažiť na osobných počítačoch a neskôr za pomoci grafických kariet, v súčasnosti sme dospeli do bodu, kedy existuje šanca uspieť v tomto priemysle len za pomoci špecializovaných zariadení – takzvaných ASIC minerov, ktoré pália veľké množstvo energie. Aby sa to oplatilo a títo ťažiari neskončili v mínuse, sú odmeňovaní dvomi spôsobmi – novo vyťaženými bitcoinami, ktoré sa produkujú každých zhruba 10 minút a transakčnými poplatkami, ktoré im zaplatia za realizáciu transakcií samotní užívatelia bitcoinovej siete.
Z pohľadu decentralizácie je dôležité vedieť, že na ťažbe BTC sa môže spolupodieľať ktokoľvek a nepotrebuje na to nikoho súhlas či povolenie. A dôležité je taktiež uvedomiť si, že títo ťažiari ťažia práve bitcoiny. Sú teda platení v bitcoinoch. V ich osobnom záujme teda je, aby nepodvádzali a udržiavali sieť bezpečnú. V opačnom prípade by totiž hrozilo, že by znehodnotili svoj vlastný biznis.
Bitcoin nevypnete
Vypnúť Bitcoin je prakticky nemožné. Pamäť jeho transakcií je totiž roztrúsená po celom svete. Ak by ste vypli aj všetky počítače v Spojených štátoch, Kanade, v celej Európe a k tomu prihodili aj Austráliu s Afrikou, Bitcoin by ste nezastavili. Stačí, že bude „nažive” pár počítačov – takzvaných nodov, ktoré budú naďalej uchovávať potrebné dáta, teda správnu bitcoinovú históriu transakcii. Tento node si môžete rozbehnúť hocikto, aj vy, a prispejete tým k decentralizácii a bezpečnosti tohto protokolu (a vlastne aj k bezpečnosti vašich vlastných bitcoinov).
Ako ste teda už určite pochopili, na tieto počítače sa nedá cielene zaútočiť. Katastrofickým scenárom pre Bitcoin by bol len extrémne silný elektromagnetický impulz, ktorý by zasiahol celú planétu Zem. V tom prípade by nás však netrápil len osud Bitcoinu, ale aj účty v bankách a funkčnosť celej našej od elektrickej energie závislej infraštruktúry. Dokonca aj v tomto prípade je pravdepodobné, že Bitcoin by sa pozviechal skôr, než bankové systémy.
Strážte si vaše bitcoiny sami
S decentralizáciou Bitcoinu súvisí aj spôsob jeho vlastnenia. Pri dodržiavaní odporučeného postupu, teda v prípade, že nezveríte svoje bitcoiny burze, alebo nejakej banke či firme, ktorá vám povie, že vám ich postráži (upozorňujeme, že v tejto oblasti je množstvo podvodníkov) môžete mať zakúpene bitcoiny, ale konkrétne toto platí aj o iných kryptomenách, pod svojou 100% kontrolou.
Prirovnali by sme to k hotovosti, ktorú taktiež môžete skryť niekde, kde ju nenájde nikto iný. Nemusíte sa teda na nikoho spoliehať. Tejto téme vám odporúčame venovať viac času. Na úvod vám odporúčame pozrieť si toto video:
Pre najbezpečnejšiu úschovu kryptomien odporúčame zaobstarať si kryptomenovú hárdverovú peňaženku Trezor Model T a použiť riešenie Shamir Backup (popísané vo videu vyššie).
Bitcoin má obmedzené množstvo
Druhým faktorom, ktorý robí Bitcoin výnimočným a v súčasnosti sa na to poukazuje azda najviac, je jeho obmedzené množstvo. Bitcoinov nebude nikdy viac ako 21 miliónov a v čase písania tohto článku ich existuje už vyše 18,5 milióna.
Dôležité je taktiež upozorniť, že odhadom 4 milióny bitcoinov sa navždy “stratili“, pretože v prvých rokoch ich majitelia vzhľadom na vtedajšiu nízku hodnotu Bitcoinu podcenili bezpečnosť úschovy prístupových údajov – tzv. privátnych kľúčov.
Inflácia bitcoinu
Inflácia bitcoinu, teda počet nových bitcoinov, ktoré vstupujú do obehu, sa každé štyri roky znižuje a od roku 2020 až do roku 2024 bude na úrovni 1,8% ročne. To už je menej, než bežne stanovený inflačný cieľ centrálnymi bankami u fiatových mien, čiže eur, dolárov či korún.
V konkrétnych číslach to znamená, že až do roku 2024 vznikne každý deň priemerne 900 nových BTC. Tento pomer sa automaticky zmení v apríli 2024 na približne 450 BTC denne a v roku 2028 len na 225 BTC za 24 hodín. Vďaka neustálemu znižovaniu inflácie o polovicu v pravidelných štvorročných cykloch vzniknú úplne posledné bitcoiny až v roku 2140. Tento proces sa volá „halving“ a podrobnejšie sme ho vysvetlili v tomto článku.
Bitcoin vs. zlato
Tento faktor robí Bitcoin vzácnym. Podobne ako vzácne je aj zlato, ktorého množstvo je taktiež obmedzené. V porovnaní so zlatom má však Bitcoin viaceré plusy. Je napríklad ľahko prevoditeľný, overiteľný či deliteľný. Veď skúste si predstaviť, ako by ste zaplatili za kávu tehličkou zlata. Alebo ako by ste zlato vyššej hodnoty prevážali cez hranice. Alebo akoby ste overili pravosť zlata, ak by vám ho ponúkol niekto na ulici na predaj za výhodnú cenu.
Fungibilita je pre Bitcoin problém
Férovo však treba priznať jednu vec, v ktorej sú zlato ale aj bežná hotovosť lepšie. Ide o fungibilitu, teda jeho zameniteľnosť. V prípade zlata vám je totiž jedno, ktorú tehličku zlata vlastníte. Ak ide o rovnako spracovanie a hmotnosť, nie je v tom rozdiel. Nedokážete ich odlíšiť. U bitcoinu to však tak úplne nie je. Každý jeden Bitcoin je „trackovateľný“ (sledovateľný). Otázka znie, či niekedy v budúcnosti to môže predstavovať problém. Predstavte si, že by vám niekto zaplatil bitcoinami, o ktorých sa neskôr zistí, že boli použité pri financovaní teroristických útokov. Môžu mať tieto bitcoiny nižšiu hodnotu než takpovediac “čisté“ bitcoiny? Ide o problém, ktorý možno bude potrebné vyriešiť doplnením nových prvkov anonymity. Na tom by sa však musela zhodnúť väčšina komunity.
Budovanie povesti digitálneho zlata
Vďaka obmedzenému množstvu a vlastnostiam vhodným pre digitálne 21. storočie si Bitcoin postupne buduje povesť takzvaného uschovateľa hodnoty. Aktíva, ktoré je postupom času čoraz vzácnejšie a je neustále ľahko dostupné. Od roku 2020 sa potvrdzuje, že si to čoraz väčšmi uvedomujú aj veľké inštitúcie, ktoré sa postupne snažia investovať do Bitcoinu, aby tým dlhodobo ochránili svoje úspory.
K rastu popularity Bitcoinu s jeho obmedzenou ponukou nepochybne prispievajú aj kroky centrálnych bank a vlád, ktoré čoraz väčšmi tlačia nové ničím nekryté peniaze. To sú kroky, ktoré možno na prvý pohľad držia ekonomiku zdecimovanú pandémiou koronavírusu nad vodou, no znehodnocujú naše dlhodobé úspory. A keď sme písali vyššie, že infláciu sa centrálne banky snažia udržať na uzde pod 2 percentami, či tak bude aj v nasledujúcich mesiacoch či rokoch, je čoraz väčším otáznikom. Okrem toho si treba uvedomiť, že aj pri ročnej miere 2% inflácie naše úspory v bankách rýchlo strácajú reálnu kúpnu hodnotu.
Bitcoin je open source
Skvelé na bitcoine je, že uvedené veci, či už ide o obmedzený počet, klesajúcu infláciu či spôsob decentralizovaného riadenia, nám nemusíte veriť. Môžete si ich overiť sami. Bitcoin je open source, teda do jeho zdrojového kódu môže nazrieť ktokoľvek. Nemusíte teda dôverovať nikomu inému. Len sebe.
Slabé stránky Bitcoinu
Bitcoin je pomalý
Bitcoin má aj svoje nedostatky. Ani jemu sa totiž ešte nepodarilo vyriešiť takzvaný problém, ktorému sa hovorí „blockchain trilemma“. Bitcoin je extrémne bezpečný a decentralizovaný, no nedobre škáluje. Zjednodušene povedané znamená to, že transakcie bitcoinu trvajú dlho a občas ich sprevádzajú vysoké transakčné poplatky. Riešením tohto problému by mala byť takzvaná technológia Lightning Network postavená na takzvanej druhej bitcoinovej vrstve, ktorá sa buduje a pomaly rastie jej adopcia.
Security budget
Obavy mám taktiež z takzvaného security budget vyjadrujúceho súčasnú hodnotu bezpečnosti Bitcoinu. Dnes je extrémne vysoká hlavne vďaka tomu, že bitcoiny, ktoré sa ťažia, majú zaujímavú hodnotu a ťažiari ich pritom dokážu vyťažiť stále dostatočne veľa. Aktuálne až do roku 2024 pôjde o 900 bitcoinov denne. Ťažiarov preto zatiaľ veľmi netrápi, že na transakčných poplatkoch zarábajú podstatne menej než na samotných vyťažených bitcoinoch. Lenže o desať rokov sa už bude ťažiť bitcoinov denne len 225 a od roku 2032 len 122,5 za deň. Pre ilustráciu v roku 2030 bude vyťažených už 98% z celkovej ponuky bitcoinu.
Asi tušíte, kam tým mierime – aby sa zachoval súčasný security budget, cena bitcoinu bude musieť byť buď omnoho vyššia než je dnes, alebo ťažiari budú musieť zarábať na transakčných poplatkoch omnoho viac než v súčasnosti.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Môže sa teda stať digitálnym zlatom?
Nováčikom taktiež odporúčame zamyslieť sa, či je Bitcoin naozaj bezpečným prístavom ako aktívum, ktoré nás má ochrániť pred klesajúcou hodnotou fiatových mien. Potenciál na to má. Podobne ako v prípade zlata je však v konečnom dôsledku celý tento koncept postavený na ľudskej dôvere. Dôvere v niečo, o čom sme presvedčení, že to dokážeme vlastniť sami, že si to dokážeme ustrážiť a nikto nám to nevezme. Že vieme, že toho nikdy nebude viac. U zlata sa takáto dôvera rokmi vybudovala, nuž a Bitcoin je v niektorých ohľadoch oproti zlatu ešte lepší. Ak to však ľudia takto vnímať nebudú, Bitcoin neuspeje.
Zhrnutie
Z pohľadu ceny nahráva Bitcoinu nesporný fakt jeho vzácnosti v porovnaní s čoraz znehodnocujúcejšími sa fiatovými menami. Najväčším rizikom pre Bitcoin z pohľadu jeho trhovej hodnoty sú možné negatívne regulácie. Napríklad obmedzenie možnosti jeho nákupu a predaja, čo je však scenár, ktorý sa aktuálne nejaví veľmi málo pravdepodobný, hoci regulácie, ktoré budú ovplyvňovať Bitcoin, zrejme prídu a nie všetky sa budú kryptomenovej komunite páčiť. Bitcoin je ale ďaleko, nie je majetkom len hŕstky „geekov“, vlastnia ho veľké korporácie a uznanlivo sa na jeho adresu vyjadrujú mnohí inteligentní ľudia od Billa Gatesa až po Elona Muska. V žiadnom prípade však nedokážeme garantovať, že je zaručene dobrou investíciou. To je už na posúdenie každého jedného.
Pokúsili sme sa zhrnúť všetky plusy ale aj potenciálne rizika či limity tejto najznámejšej kryptomeny. Chceli sme k vám byť absolútne úprimní a nezamlčať ani nedostatky, s ktorými Bitcoin bojuje. Ak sa vám naše články a videá páčia, sledujte náš portál aj naďalej.
Ako kúpiť Bitcoin
Na kúpu bitcoinu vám odporúčame kryptoburzu Binance a to takým spôsobom, že po registrácii spravíte na Binance SEPA prevod z vášho bankového účtu a následne si na nej kúpite bitcoiny, respektíve nejakú jeho časť (môžete si kúpiť napr. aj 0.001 BTC).
O burze Binance sme pre vás pripravili veľkú recenziu, čiže pokojne si ju pokojne prečítajte, ak váhate, či ide o naozaj najlepšiu vstupnú bránu do sveta kryptomien.
Ak sa pre Binance rozhodnete, zároveň vás upozorňujeme, aby ste použili tento registračný link. Ak ho využijete, získate automaticky 20% zľavu na poplatky za obchodovanie na tejto platforme. To je zľava, ktorú vám väčšina iných médií neposkytne.
Bitcoiny si pošlite na vlastnú peňaženku
Ďalším dôležitým krokom by mal byť výber týchto bitcoinov z burzy na vašu vlastnú peňaženku, ku ktorej mate privátne kľúče, teda seed. Iba v takom prípade totiž budete mať Bitcoin naozaj pod kontrolou a nebudete musieť veriť tretej strane. Najvyššiu mieru zabezpečenia vám podľa nášho názoru prinesie kombinácia hardvérovej peňaženky Trezor Model T a jej implementovaného riešenia Shamir Backup. Ak sa s týmto našim názorom stotožňujete, budeme radi, ak pri prípadnej objednávke hardvérovej peňaženky Trezor použijete náš link.