Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Kryptomena Solana (SOL) – skutočný Ethereum killer?

Článok

Solana
Canva.com

Do kategórie smartchainov, teda kryptomien, na ktorých pleciach má vzniknúť robustný ekosystém pre decentralizované aplikácie a smart kontrakty, radíme aj kryptomenu Solana (SOL). Jej priaznivci ju dokonca radi označujú za tzv. “Ethereum killer”, čiže projekt, ktorý má potenciál byť lepšou alternatívou najpopulárnejšieho smart chainu súčasnosti. Čo to teda Solana vlastne je a má naozaj taký veľký potenciál, ako sa jej pripisuje? Prečítajte si náš článok.

Čo je to Solana (SOL)?

Kryptomena Solana vznikla v roku 2017 s podobným cieľom ako ostatné smartchainy označované za kryptomeny tretej generácie –priniesť možnosť budovania decentralizovaných aplikácii a smart kontraktov pri kombinácii zachovania vysokej miery decentralizácie, rýchlosti transakcii a bezpečnosti (teda vyriešenie problému “blockchain trilemma“). Solanu, ktorá vyniká najmä v obdivuhodnej rýchlosti transakcii, teda radíme do obdobnej kategórie ako kryptomeny Ethereum, Polkadot, Cardano, Algorand či Elrond. Autori tohto projektu však zdôrazňujú, že tieto ciele naplnia bez nutnosti použiť riešenia typu sharding či druhých vrstiev.

,,Solana zaisťuje spoluprácu medzi projektami budovanými na tomto ekosystéme pri udržaní jedného jediného globálneho základného pilieru s vysokou škálovateľnosťou,” píše sa na oficiálnom webe nádejného projektu, ktorý je programovaný v jazykoch Rust, C a C++.

solana

Video

Ak preferujte video, pozrite si profil kryptomeny Solana (SOL) tu:

Token SOL, jeho využitie a inflačná otázka

Tokenom tejto kryptomeny je minca SOL, ktorá je deliteľná až po hodnotu 0. 000000001 SOL. Jej malé jednotky sa volajú lamproty pomenované podľa Leslieho Lamporta, amerického počítačového vedca, ktorý mal zásadný vplyv na tvorbu distribuovaných systémov a tiež na kariéru zakladateľa projektu Solana Anatolyho Yakovenka.

Token SOL je používaný na tri účely:

  • Funguje ako odmena pre užívateľov, ktorí sa zapájajú do stakingu výmenou za to, že podporujú bezpečnosť a výkon siete
  • Slúži na platenie poplatkov za realizáciu jednoduchých transakcii a tiež transakcií realizovaných v rámci smart kontraktov
  • Tokeny SOL budú mať v budúcnosti využitie aj v rámci rozhodovacích procesov, čiže ide governance tokeny

Pri vzniku projektu sa vytvorilo 500 000 000 mincí SOL, no v obehu je zatiaľ približne len 270 000 000 SOL (okrem toho 11 365 067 SOL tokenov bolo spálených a odstránených z obehu). 500 000 000 mincí SOL však nie je konečný počet. Miera inflácie SOL je nastavená na úroveň okolo 8%, pričom dezinflačná miera je nastavená na -14% až -16% ročne s tým, že z dlhodobého hľadiska (horizont 15 rokov a ďalej, niekedy okolo roku 2036-2017) sa počíta s infláciou na úrovni pod dvomi percentami. Zjednodušene povedané okolo rokov 2036-2037 bude v obehu už odhadom 780 000 000 SOL a inflácia bude okolo 1,5%.

Do spomínanej inflácie sa neráta okolo 230 000 000 SOL, ktoré  budú v nasledujúcich mesiacoch postupne prerozdeľované prvotným investorom (zo Seed Sale & Founding Sale 16% a 12%), validátorom (5%), strategickým partnerom (2%), vývojárskemu tímu (13%), nadácii Solana Foundation (10,5%) a komunite (39%). Do behu sa tak dostane ešte relatívne dosť veľa SOL, ktoré sa zatiaľ neobchodujú a nie sú súčasťou zmieňovanej krivky inflácie. Otázne je teda to, aký to bude mať dopad na cenu, hoci zatiaľ cena SOL rastie aj popri rýchlom tempe distribúcie týchto tokenov v predošlých mesiacoch.

Staking SOL

Mince Solana je možné stakovať, nakoľko ide o kryptomenu, ktorá využíva kombináciu Proof of History a Proof of Stake konsenzu. Odmena za uzamknutie mincí je aktuálne nastavená na necelých 11% ročne. Pri očistení o predpokladanú infláciu v nasledujúcich rokoch tak ide o zhruba 3-4% ročný úrok pri stakovaní mincí SOL. Oficiálny web Solana aktuálne odporúča na staking použiť peňaženku SolFlare.com, ku ktorej je možné pripojiť sa aj hardvérovými peňaženkami Ledger Nano S alebo Ledger Nano X.

Zakladatelia Solana

Hlavnou tvárou kryptomeny Solana je Anatoly Yakovenko, absolvent University of Illinois, ktorý je rešpektovaným softvérovým inžinierom s bohatými skúsenosťami s kompresnými algoritmami. Pred Solanou pracoval v spoločnostiach Qualcomm, kde bol vedúcim operačných systémov, Dropbox či Mesosphere. Je taktiež držiteľom dvoch patentov na vysoko výkonne protokoly operačných systémov a vytváral operačné systémy BREW či Firefox.

Anatoly Yakovenko

YouTube

Yakovenko je známy tým, že nie je fanúšikom riešenia škálovateľnosti blockchainov skrz sharding, čo je riešenie, ktoré chce použiť Ethereum v rámci generácie Ethereum 2.0, ale napríklad aj Cardano iným spôsobom skrz projekt Hydra. Myslí si, že sharding nebude mať komerčný úspech, pretože sa ukáže ako pomalé, nákladne a ťažko programovateľné riešenie. Spomedzi konkurencie vyzdvihuje Cosmos, pričom tím okolo tohto projektu pochválil za výbornú robotu pri budovaní decentralizovanej siete.

Dôležitou postavou Solana je taktiež Greg Fitzgerald, hlavný vývojový architekt a CTO. Fitzgerald podobne ako Yakovenko pracoval na operačnom systéme BREW, pre ktorý vytvoril obojsmerný most RPC medzi C a Lua. Publikoval taktiež celý rad open source projektov vrátane streamovacieho optimalizátora LLVM v Haskell, analytického nástroja licencii v Python či reaktívneho webového rámcu TypeScript.  Podobne ako Yakovenko je veľkým fanúšikom programovacieho jazyka Rust, v ktorom je Solana písaná.

Pokiaľ ide o vývojársky tím, Solana na svojich stránkach uvádza, že ide zmes nesmierne skúsených ľudí, ktorí predtým “potili krv a rojili slzy” v spoločnostiach ako sú Qualcomm, Intel, Google, Microsoft, Apple, Twitter, Dropbox či Amada.

Škálovanie – expresne rýchle a lacné transakcie

Azda prvou vecou, ktorá sa vyzdvihuje v súvislosti so Solana, je jej schopnosť realizácie ohromného množstva transakcií. Kým Bitcoin zvládne v priemere 7 transakcií za sekundu a najpopulárnejší smartchain Ethereum do 20 transakcií, Solana ich vie zvládnuť bez toho, aby na to použila sharding alebo riešenia postavené na druhej vrstve, medzi 50 000 až 65 000 za sekundu (!!!). Popri tom všetkom sú transakcie mimoriadne lacné – v súčasnosti približne 10 dolárov na jeden milión transakcii (!!!).

Aj v porovnaní s tou najpokrokovejšou konkurenciou sú to omnoho lepšie čísla. Stellar fungujúci na konsenze Federated Byzantine Agreement zvládne “len” 2000 transakcií za sekundu a EOS, ktorý je však silne centralizovaný, “len” 3900 transakcií. Cardano bez pomoci riešenia Hydra len 250, Tezos iba 50, nuž a Ethereum len 17. Solona teda v tomto smere jasne dominuje a má popri tom aj jednoznačne najnižšie poplatky za transakcie.

Proof of History

Ako je ale možné, že Solana zvládne toľko transakcií pri takých nízkych nákladoch a konkurenčné blockchainy ani zďaleka nie? Neplatí to pritom len o kryptomenách Proof of Work (PoW) konsenzu ako sú Bitcoin, ktorý produkuje nové bloky v 10 minútových intervaloch či o Ethereum, ktoré to stíha za 15 sekúnd, ale napríklad aj o Polkadot s Nominated Proof of Stake konsenzom (NPoS), kde sa nové bloky vytvárajú už za 6 sekúnd.

Vývojári Solana prišli s riešením, ktorému sa hovorí Proof of History (PoH), ktoré zabezpečuje, že produkcia nových blokov prebieha už za 400ms, čiže ešte omnoho rýchlejšie aj v porovnaní s modernými blockchainami, ktoré sa označujú za kryptomeny tretej generácie. A to všetko bez toho, aby trpela decentralizácia (ako napríklad u EOS fungujúcom na Delegated Proof of Stake) či bolo nutné použiť sharding, čiže rozdelenie blockchainu do viacerých častí. To je to riešenie, po ktorom siahajú odlišnými spôsobmi Ethereum 2.0, Cardano (Projekt Hydra) či zmieňovaný Polkadot, a Yakovenko si o ňom myslí, že nemá budúcnosť.

Proof of History je konsenzus riešiaci problematiku času u decentralizovaných sieti. Skúsený vývojársky tím Solana si uvedomil, že pri hľadaní hashu pomocou funkcie SHA256, ktorú využíva aj Bitcoin, sa prakticky nedá zvýšiť výkon respektíve rýchlosť nájdenia hashu a že aj najmodernejšie procesory zvládajú hashovanie za približne rovnaký čas. To znamená, že je možné implementovať do konsenzu decentralizované virtuálne hodiny, ktoré u všetkych validátorov overujúcich transakcie bežia rovnako. Hodiny sú medzi nimi vďaka tomu stále synchronizované bez potreby vzájomnej komunikácie.

Inak povedané šetrí sa tým drahocenný čas. Napríklad u Polkadot trvá produkcia bloku “až” 6 sekúnd aj preto, že pri hľadaní konsenzu si musia medzi sebou validátori posielať informácie a nody sa musia vždy synchronizovať (a ak nastane problém, môže to trvať ešte dlhšie). Solana vďaka Proof od History dokáže potrebný čas minimalizovať, keďže tieto kroky úplne obchádza. Okrem toho kým u Proof of Work a aj klasického Proof of Stake po nájdení každého bloku prebieha voľba nového validátora, u Solana je možné skrz riešenie s názvom Tower BFT ďalšieho validátora vďaka decentralizovaným hodinám určiť už vopred. Dôsledok? Ďalší extra čas navyše. Ak sa chcete o Proof of History dočítať viac, odporúčame vám článok z dielne českej Solana komunity, ktorý nájdete tu.

Ekosystém Solana

Solana je rozvíjajúcim ekosystémom, na ktorého pleciach sa rýchlym tempom vytvárajú mnohé nové zaujímavé projekty. Medzi tie nečastejšie skloňované patria Serum, čo je decentralizovaná zmenáreň novej generácie s funkčným orderbookom a možnosťou cross-chain swapov z Ethereum na Solana, či projekty ako sú Raydium, Oxygen či Solstarter.

solana ekosystem

Na Solane stavajú už aj známe projekty ako sú Chainlink alebo ju využívajú pre jej extrémnu rýchlosť dva najväčšie stablecoiny USDT (Tether) a USDC (od firmy Circle). Kryptomena SOL je zalistovaná na takmer 20 burzách vrátane Binance, má podporu už takmer 20 rôznych kryptopeňaženiek (vrátane Ledger, Sollet, Trust Wallet či Exodus), no a vybudovaných je na nej už 6 rôznych decentralizovaných búrz (DEX) a vyše 30 rôznych DeFi projektov. Aktuálny zoznam projektov spojených so Solana nájdete tu.

Komunita

V prípade kryptomien, obzvlášť ak sa bavíme o ich cene, je dôležité sledovať, či sa okolo nich buduje silná komunita. Solana je v tomto smere na tom priemerne. Na Twitteri má už vyše 138 tisíc followerov a na Telegrame viac než 70 000. Slušnú podporu má aj na Discorde (18 000) alebo Reddite (6700).

solana komunita

V porovnaní so svojou konkurenciou v oblasti smart chainov však zaostáva, čo môže byť vnímane ako negatívum, no možno aj príležitosť. Napríklad také Cardano Foundation má totiž vyše 350 tisíc followerov na Twitteri a IOHK (firma stojaca za Cardano) ďalších 93 tisíc. Polkadot má na Twitteri 329 tisíc followerov a kryptomena Elrond, ktorá má v čase písania tohto článku nižšiu trhovú kapitalizáciu než Solana, 215 tisíc followerov. Nuž a Ethereum? To má na Twitteri vyše milión followerov a je zatiaľ ďaleko popredu pred všetkými ostatnými.

Almada a Sam Bankman-Fried

K rastu popularity Solana dozaista prispieva jeden z najbohatších ľudí krypto priemyslu miliardár Sam Bankman-Fried (prvých 10 miliárd dolárov zarobil už v 28 rokoch), ktorý stojí za čoraz populárnejšou kryptoburzou FTX. Práve on sa totiž rozhodol investovať do vývoja Solana skrz jeho spoločnosť Almeda Resaearch. Kryptomenu Solana popisuje ako neporovnateľne rýchlejšiu konkurenciu najznámejšieho smartchainu súčasnosti Ethereum. Keď sa k tomu priráta skutočnosť zanedbateľných poplatkov na Solana (na rozdiel od vysokých poplatkov Ethereum), bude to podľa jeho názoru viesť k veľkej migrácii užívateľov a vývojárov z Ethereum práve na tento blockchain. Jeho dôveru v ekosystém Solana podčiarkuje aj to, že FTX buduje práve na tomto blockchaine svoju decentralizovanú burzu Serum, ktorá začína žať úspechy (vo videu nižšie hovorí Bankman-Fried práve o Serum na Solane).

Kde Solana (SOL) kúpiť?

Ak zvažujete kúpu kryptomeny Solana (SOL), odporúčame vám použiť  najväčšiu krypotmenovú burzu Binance, kde vám vieme poskytnúť aj možnosť registrácie s 20% zľavou na obchodné poplatkystačí použiť tento registračný link. Ak sa chcete o Binance dozvedieť viac, prečítajte si najprv našu rozsiahlu recenziu. Na Binance nájdete napríklad aj token Serum (SRM) vyššie zmieňovaného DEX budovaného na Solana ekosystéme.

Upozorňujeme, že obsah tohto článku je len informačného charakteru a nemožno ho vnímať ako investičnú radu. Kryptomeny sú volatilné a nemali by ste do nich investovať viac, než si môžete dovoliť stratiť. 

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne