Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Čo je to Polkadot (DOT)? Kde sa dá kryptomena DOT kúpiť?

Článok

Profil Polkadot DOT
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Medzi najväčšie kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie patrí aj kryptomena Polkadot a jej minca DOT. Jej autorom je bývalý vysoko rešpektovaný vývojár  Ethereum Gavin Wood.  V tomto článku vás prevedieme základnými vlastnosťami tohto mimoriadne perspektívneho projektu. 

Čo je to Polkadot?

Projekt Polkadot vznikol už v roku 2017 v rámci ICO horúčky. Na jeho vývoj sa vyzbieralo 144 miliónov dolárov a išlo o historicky siedme najúspešnejšie ICO z pohľadu vyzbieraného kapitálu. Od oného momentu však bolo v súvislosti s týmto projektom relatívne ticho. Až do roku 2020, kedy sa všetko rozbehlo takpovediac vo veľkom.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Graf Polkadot

Polkadot (DOT)
2.22%
$ 5.52
$ 0.122577
⇣ 5.50
4 Dec
⇡ 5.64

Video

Ak preferujete sledovanie videa pred čítaním dlhšieho textu, pripravili sme pre vás o Polkadot aj video, ktoré nájdete na našom YouTube:

Polkadot podrobne

Hlavnými tvárami projektu sú Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier a Peter Czaban. Gavin Wood, ktory je držiteľom Phd v obore počítačových vied stál aj pri vzniku Ethereum, u ktorého napísal prvú funkčnú implementáciu Ethereum. Je taktiež autorom programovacieho jazyka Solidity a vymyslel Ethereum Virtual Machine a protokol s názvom Whisper. Počas ďalších prác na Ethereum však začal postupne uvažovať nad rizikami shardingu, ktorým bude Ethereum sieť v budúcnosti čeliť. Z toho dôvodu dospel až k novej vízii multichain frameworku, na základe ktorého vznikol v novembri 2016 Polkadot whitepaper. Tým sa aj jeho kapitola u Ethereum, teda minimálne nateraz, skončila.

Polkadot je inflačná kryptomena

Kryptomena Polkadot, respektíve jej mince DOT, nemajú obmedzene konečne množstvo ako napríklad Bitcoin, Litecoin či Cardano. Podobne ako Ethereum je to teda inflačná kryptomena. Aktuálne je jej na úrovni 10% ročne, no tento pomer sa môže v budúcnosti zmeniť na základe hlasovania držiteľov DOT v rámci referendiev, ktoré budem spomínať neskôr.

Riešenie problému blockchain trilemma

Základnou črtou Polkadot je riešenie, pri ktorom môžu vďaka tomuto ekosystému separátne, ale na jednom spoločnom základe, fungovať ďalšie blockchainy, pričom každý jeden z nich bude riešiť jeden konkrétny problém, pre ktorý bude optimalizovaný.

Polkadot je teda vlastne meta protokol celého ekosystému, ktorý má spájať viacero blockchainov s rôznymi funkciami do jedného komplexného riešenia. Dôležité však je vedieť, že Polkadot je akoby kapitánom tohto tímu, ktorému sú všetky ostatné blockchainy podriadené a teda musia sa riadiť jeho pravidlami.

Poznámka: Zaujímavé na protokole Polkadot je jeho schopnosť absorbovať dôležité zmeny bez toho, aby muselo dôjsť k takzvanému hardoforku, u ktorého sa siete rozdeľujú do viacerých blockchainov a teda dochádza k štiepeniu komunity. U tohto projektu to nehrozí.

Substrate framework

Dôležitým prvkom ekosystému Polkadot je Substate framework, ktorý umožňuje ľahké budovanie ďalších blockchainov, ktoré sa k Polkadot pripoja v budúcnosti.  Týmto blockchianom, ktoré majú jasné prípady využitia, hovoríme parachainy.

Základy Substrate frameworku sú postavené na poznatkoch firmy Parity Technologies, ktorú zakladal Gavin Wood. Čerpajú teda aj zo skúsenosti z budovania Ethereum a rôznych podnikových blockchainov. Substrate využíva takzvaný stavový supervýkonný stroj s názvom WebAssembly, ktorý bol vyvíjaný významnými firmami ako sú Google, Apple, Mozilla či Microsoft. Výhodou je, že vďaka tomu má okolo seba vybudovaný silný support a zabehnuté štandardy. Samotné prostredie Polkadot je kódované v jazykoch Rust, C++ a Goland, čo znamená, že je prístupné širokej škále vývojárov.

Relay Chain a parachainy

Srdcom Polkadot ekosystému je takzvaný Relay Chain. Ide o základný stavebný kameň. Môžeme mu hovoriť aj meta protokol. Jednoducho odvíja sa od neho všetko ostatné. Relay Chain umožňuje rýchle transakcie v reálnom čase v rámci celej siete medzi ďalšími už  na konkrétne účely prispôsobenými blockchainami, ktorým sa ako som to už spomínal hovorí parachainy. A popri tom zabezpečuje celú sieť.

Relay Chain

Relay Chain má však ja ďalšie úlohy. Medzi týmito parachainami totiž umožňuje transakcie akýchkoľvek typov dát – nejde teda len o tokeny, môže ísť aj o účtovné údaje alebo informácie z reálneho sveta, ktoré sa budú špecializovať na oracle problémy (čiže napríklad môže ísť o ceny akcií, výsledky športových zápasov, informácie o počasí, ceny nehnuteľnosti a podobne a mimochodom parachainom Polkadot môže byť v budúcnosti napríklad aj známa kryptomena Chainlink).

Relay chain a parachainy

Na Polkadot teda vzniknú rôzne parachainy zaoberajúce sa rôznymi problémami od riešení, ktoré sa týkajú smart kontraktov, cez DeFi, teda projekty decentralizovaného financovania, až po NFT tokeny. Zaujímavosťou však je, že samotný Polkadot smart kontrakty nevie. Čiže aby Polkadot “vedel” smart kontrakty, musí existovať parachain, ktorý túto funkcionalitu prinesie.

Okrem parachainov sa k Relay chainu môžu pripíjať aj takzvané parathreads. Tie sa odlišujú od parachainov v tom, že sú ekonomicky výhodnejšie pre projekty a riešenia, ktoré nevyžadujú, aby boli stále pripojené k sieti, teda Relay Chainu. Stačí im teda pripíjať sa na nejaký krátky časový úsek v rámci ktorého môžu načerpať skrz daný ekosystém dáta, ktoré potrebujú a potom sa odpojiť.

Nominated Proof of Stake

Pokiaľ ide o decentralizáciu, tak tá je zabezpečená skrz takzvaný staking prostredníctvom validátorov a nominátorov. Polkadot je teda Nominated proof of stake kryptomena. Zjednodušene povedané užívatelia, ktorí sú nominátormi a držia tokeny DOT ich môžu nominovať aktívnym validátorom, čím prispievajú k bezpečnosti siete výmenou za to, že ako odmenu dostanú ďalšie DOT tokeny v podobe úroku niekoľkých percent ročne.

Držitelia DOT tokenov majú zároveň právo zúčastňovať sa hlasovaní o budúcnosti ekosystému v rámci takzvaných “referendiev“. Môže ísť o rozhodnutia týkajúce sa dôležitých aktualizácii systému či programu o pripájaní nových parachainov k Relay Chainu.

Princíp fungovania parachainov

Je  však dôležité vedieť, že parachainy majú vlastné vedenie a teda ich autori rozhodujú o chode ich projektov sami. Nuž  a aby sa parachain vôbec mohol pripojiť k Relay Chainu Polkadot, musí vyhrať takzvanú aukciu. To sa mu podarí vtedy, keď bude disponovať v danej aukcii najväčším množstvom tokenov DOT spomedzi všetkých záujemcov o pripojenie sa. Tieto DOT tokeny si teda musí buď kúpiť, čo môže mať pozitívny vplyv na cenu DOT, alebo si ich požičia od DOT komunity, teda užívateľov, ktorí budú vidieť v danom projekte veľkú perspektívu. Výmenou za to ich následne môže odmeniť novovzniknutými tokenmi daného parachainu.

Je však dôležité upozorniť, že DOT, ktoré sa poskytnú zo strany užívateľov na takýto účel, sa zamykajú na celú dobu, počas ktorej bude parachain pripojený k Relay Chainu. A to je 6 mesiacov až dva roky (parachainy žiadajú o sloty. Jeden slot má dobu 6 mesiacov. Získať môžu maximálne štyri sloty, čo je 24 mesiacov). Poskytnutie svojich DOT konkrétnemu parachainu, aby sa mohol pripojiť k sieti Polakdot, je teda možné vnímať ako prejavenie silnej dôvery v daný projekt.

A čo sa stane po uplnutí danej doby? DOT sa odomknú a vrátia sa pôvodným držiteľom. Parachain sa zároveň bude musieť opäť uchádzať o svoje miesto v sieti. Bude teda musieť opäť získať dostatok DOT, aby vyhral aukciu. Ak sa mu to nepodarí hneď v tej prvej, dočasne bude môcť fungovať na predtým zmieňovanom dočasnom riešení skrz parathreads.

Poznámka: Keď sa nad tým zamyslíte, ide o zaujímavý prvok vytvárajúci tlak na rast hodnoty kryptomeny DOT a zároveň ide  o prostriedok, ktorý dokáže vyraďovať z hry nepotrebné blockchainy. 

Je dôležité poznamenať, že parachainy sa budú k Relay Chainu pripájať postupne v rámci takzvaných slotov. To znamená, že proces pripájania bude postupný a v rámci každej aukcie možno očakávať konkurenčnú hru o priazeň DOT komunity.  V budúcnosti má na Polkadot existovať približne 100 parachainov, čo znamená, že by mali byť k srdcu projektu v podobe Realy Chainu pripojené blockchainy pre širokú škálu konkrétnych riešení.

Súčasný stav

V súčasnosti sme vo fáze, kedy na Polkadot nie sú pripojené žiadne parachainy. Napríklad projekty Plasm Network a Acala však už bežia na testnete s názvom Rococo V1. Dá sa očakávať, že v priebehu roka 2021 príde k pripojeniu prvých parachainov aj na hlavnej sieti.

Budovanie mostov

Dôležitou súčasťou Polkadot je aj schopnosť jeho prepojenia sa s inými blockchainami mimo jeho ekosystém a to za pomoci projektov, ktoré sa zameriavajú na budovanie takzvaných mostov (bridges). Zjednodušené povedané Polkadot by mal v budúcnosti vedieť komunikovať aj s Ethereum, Bitcoinom a inými blockchainami, ktoré budú na tento účel perspektívne.

Konkrétnym príkladom je projekt MoonBeam, ktorý sa má stať budúcim parachainom a jeho hlavnou náplňou je zabezpečiť prepojenie systému s Ethereum. Podobné riešenia pripravia aj Darwinia Network, ChainX a pravdepodobne aj mnohé ďalšie.

Čo je to kryptomena Kusama (KSM)?

V článku o Polkadot by nemala chýbať ani informácia o projekte s názvom Kusama. Ide o kryptomenu, respektíve ekosystém, ktorý sa javí byť ako funkčný a možno trochu divokejší testnet Polkadot. Kým na Polkadot sa totiž dbá na absolútnu bezchybovosť, u Kusama, ktorá mu takmer totožný kód, sa využíva skôr prístup pokus – omyl. Existencia Kusama má však svoje nesporné výhody. Je totiž nielen výborným prostredím pre testovanie pred následnou implementáciou do Polakdot, ale je taktiež blockchainom, ku ktorému sa môžu podobne ako ku Polkadot pripojiť mnohé zaujímavé projekty. Kusama môže byť napríklad pre záujemcov o pozíciu parachain lacnejším a výhodnejším riešením a kým v súčasnosti sa spomína v súvislosti s ňou slovo testnet, v budúcnosti to tak vôbec byť nemusí.

Zhrnutie Polkadot

Aby som to teda tradične zhrnul, medzi smart chainami má Polkadot perspektívu stať sa jedným z najdôležitejších hráčov. Polemizovať o tom, či môže súperiť v marketcape aj s Ethereum by sme veľmi nechceli, no svoju koncoročnú výhodu môže získať počas obdobia, kedy sa bude dokončovať nová generácia Ethereum. Sľubované mosty medzi blockchainami, zaujímavý nápad s parachainami zaoberajúcimi sa rôznymi prípadmi využitia a možnosť stakingu je silná kombinácia, ktorá bude hrať tejto kryptomene v nasledujúcich rokoch do karát. Ak sa neudeje nič nepredvídateľné, Polkadot by tu s nami mal byť aj v budúcnosti.

Kde kúpiť kryptomenu Polkadot (DOT)?

Náš portál vám odporúča na kúpu Polkadot (DOT) najväčšiu kryptoburzu Binance a to takým spôsobom, že po registrácii spravíte na túto burzu z vášho bankového účtu SEPA prevod a následne si na nej kúpite DOT tokeny.

O burze Binance sme pre vás pripravili veľkú recenziu, čiže pokojne si ju pokojne prečítajte, ak váhate, či ide o naozaj najlepšiu vstupnú bránu do sveta kryptomien.

Ak sa pre Binance rozhodnete, zároveň vás upozorňujeme, aby ste použili tento registračný link. Ak ho využijete, získate automaticky 20% zľavu na poplatky za obchodovanie na tejto platforme. To je zľava, ktorú vám väčšina iných médií neposkytne.

DOT si pošlite na vlastnú peňaženku

Ďalším dôležitým krokom by mal byť výber týchto DOT mincí z burzy na vašu vlastnú peňaženku, ku ktorej mate privátne kľúče, teda seed. Iba v takom prípade totiž budete mať túto kryptomenu naozaj pod kontrolou a nebudete musieť veriť tretej strane. Najvyššiu mieru zabezpečenia vám prinesie hardvérová peňaženka.

Obvykle odporúčame kombináciu modelu Trezor Model T a jeho Shamir Backupu, no Trezor žiaľ zatiaľ nepodporuje Polkadot. Podporuje ho však hardvérová peňaženka Ledger, ktorá je taktiež dobrou voľbou.  Ak teda chcete riešiť bezpečnosť Polkadot na vyššej úrovni, čo rozhodne odporúčame, budeme radi, ak pri prípadnej objednávke hardvérovej peňaženky Ledger použijete tento náš link.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.