Druhá najväčšia kryptomena súčasnosti a najväčší smart chain – to je Ethereum (ETH). V tomto článku vás prevedieme jej základnými vlastnosťami, aby ste dokázali sami pochopiť, o čom Etheruem vlastne je a prečo je také populárne.
Čo je to Ethereum
Ethereum (ETH) je najväčší decentralizovaný smart chain blockchain, na ktorého pleciach je postavená drvivá väčšina súčasných decentralizovaných aplikácii, smart kontrakt platforiem, DeFi projektov a tiež väčšina známych stablecoinov. Fanúšikovia Ethereum veria, že ide o budúci „svetový superpočítač“, ktorý prinesie veľkú revolúciu do toho, akým spôsobom bude fungovať svet financií a obchoidu.
Graf Ethereum
Video
Ak uprednostňujete video pred čítaným textom, profil kryptomeny Ethereum sme pre vás spracovali aj takouto formou na našom YouTube Kryptonovinky.
Ethereum podrobne
Inflácia Ethereum
Skôr než sa dostaneme k tomu, čo má Ethereum priniesť nášmu svetu, pripomeňme si jednu dôležitú vlastnosť, v ktorej sa od Bitcoinu odlišuje. Je ňou skutočnosť, že Ethereum nemá pevne stanovený konečné množstvo. Čiže kým u Bitcoinu vieme, že maximálne bude existovať 21 miliónov BTC, u Ethereum nevieme, či bude toto číslo jedného dňa konečné, alebo Etherov v obehu bude neustále pribúdať.
Inflácia Bitcoinu je 1,8% ročne, čo je veľmi príbuzné súčasnej inflácii zlata. Inflácia Bitcoinu sa však bude každé štyri roky naďalej znižovať, teda predčí v tomto smere aj zlato. U Ethereum vieme len to, že súčasná ročná inflácia je okolo štyroch percent. Smerom do budúcnosti o inflácii Ethereum bude rozhodovať samotná komunita. Je teda možné, že sa inflácia Ethereum zníži, ale vylúčiť nemožno ani to, že sa zachová, alebo teoreticky sa môže aj zvýšiť.
EIP 1559 a deflačný prvok
V súvislosti s inflačnou politikou Ethereum sa preto oplatí pripomenúť návrh na úpravu jeho protokolu s označením EIP 1559, ktorý by radi presadili viaceré popredné postavy tohto projektu vrátane zakladateľa Vitalika Buterina. Ak by sa tento návrh schválil, zmenila by sa politika výpočtu transakčných poplatkov a čo je dôležité, poplatky za transakcie by sa takpovediac pálili namiesto toho, aby išli validátorom transakcii – inak povedané ničili by sa Ethery. Znamenalo by to, že popri inflácii Ethereum by zároveň prebiehal aj proces, v rámci ktorého by etherov z obehu ubúdalo a to v závislosti od počtu transakcii a teda využívania tejto siete. Ethereum by teda získalo akýsi deflačný prvok, ktorý mu aktuálne chýba a mohol by mať pozitívny vplyv na budúcu cenu. Treba však upozorniť, že tento návrh má aj značný počet kritikov, samozrejme hlavne zo strany ťažiarov, a je teda otázne, či sa ho vôbec podarí presadiť.
Najpopulárnejší smart chain
Ethereum je v oblasti nazvime to “úžitkových“ kryptomien hlavným hráčom. Prinieslo totiž do decentralizovaného sveta kryptomien niečo, čomu hovoríme smart kontrakty. Ide o decentralizované aplikácie, ktoré fungujú na základe predprogramovaných podmienok ich vývojármi. Bezpečnosť takýchto smart kontraktov zabezpečuje takzvaný Etehereum Virtual Machine (EVM) – ide o zariadenie, ktoré využíva výpočtovú silu všetkých nodov Ethereum blockchainu.
Čo sú to smart kontrakty?
Zjednodušene povedané ide o zmluvu medzi dvoma stranami, ktorá sa uzavrie a naplní bez potreby prostredníka. Jej realizáciu totiž zabezpečí práve decentralizovaný smart kontrakt, ktorý dokáže vyhodnotiť, či bola podstata zmluvy naplnená. Veľký potenciál smart kontraktov teda môže tkvieť v tom, že umožní ľahšiu spoluprácu medzi subjektmi, ktoré si navzájom nedôverujú, no potrebujú urobiť obchod a nechcú hľadať na trhu sprostredkovateľa či sériu sprostredkovateľov.
V digitálnom svete je takýto smart kontrakt ľahšie predstaviteľný. Napríklad môže ísť o dohodu o kúpe určitého digitálneho aktíva medzi dvoma subjektmi na základe vopred stanovených podmienok. Smart kontrakt zabezpečí, že dôjde k naplneniu tejto zmluvy, teda že sa majetok naozaj prevedie a bude zaň zaplatené, len ak sa splnia všetky podmienky. Keďže ide o digitálny majetok, kvalitne napísaný smart kontrakt by nemal mať problém overiť, či k naplneniu zmluvy došlo.
V reálnom svete je to však väčší problém. Bude v budúcnosti možné overiť za pomoci smart kontraktu napríklad to, či na vás bolo v registri prepísané auto po tom ako ste zaň zaplatili predajcovi? Aby smart kontrakt totiž splnil svoj účel musí chrániť obe strany. Predajcovi teda pošle platbu až v momente, kedy si overí, že auto je už vo vašom vlastníctve.
ERC-20 tokeny
Ethereum je v súčasnosti najväčší smart kontrakt blockchain. Vďačí za to aj tomu, že umožnil na svojej sieti budovanie ďalších kryptomien za pomoci ERC-20 protokolu budovaného pôvodne pre potreby samotnej kryptomeny Ethereum. Vďaka tomuto vynálezu vznikli na pleciach Ethereum tisíce ďalších kryptomien, ktoré označujeme ako ERC-20 tokeny. Najmä koncom roku 2017 rástli ako huby po daždi a žiaľ vo väčšine prípadov počas ICO horúčky bola investícia do nich obrovským prešľapom (mnohé kryptomeny, ktoré dnes nájdete na stránkach Coinmarketcap, sú teda v skutočnosti kryptomenami fungujúcimi na pleciach kryptomeny Ethereum).
Niektoré z ERC-20 tokenov (hoci ich nie v pomere s počtom, ktoré vznikli mnoho), si naozaj našli uplatnenie. Sú nimi najmä stablecoiny ako je Tether (USDT), čo sú kryptomeny, ktoré sú viazané k určitej mene, napríklad k americkému doláru (1 USDT = 1 dolár) alebo kryptomena Chainlink, ktorá rieši oracle problém blockchainov, čo je oblasť, ktorá je nevyhnutnosťou pre budúcnosť mnohých smart kontrakt riešení.
Ďalším známym ERC-20 tokenom je Wrapped Bitcoin (wBTC), čo je vlastne kryptomena viazaná na bitcoin (zjednodušene povedané je to akýsi klon Bitocinu, ktorý je možné používať na Ethereum sieti). Ďalej zmienim projekt Maker DAO a jeho stablecoin DAI – čo je zas kryptomena, ktorá kopíruje hodnotu amerického dolára, no decentralizovaným spôsobom, čiže za ňou nestojí žiadna konkrétna firma.
DeFi projekty
Veľkým hitom v roku 2020 sa stali na blockchaine Ethereum takzvané DeFi projekty. Keď hovoríme o kryptomenách ako o novej technológii, tak DeFi je azda ešte 100-násobne v skoršej fáze svojho vývoja a teda ide o obzvlášť rizikové investície. Podľa mnohých odborníkov je to však zároveň sektor, ktorý prinesie veľkú revolúciu do spôsobu, akým funguje finančný svet.
DeFi totiž ponúka príležitosť dostať sa k tradičným bankovým službám bez potrieb samotných bánk. Či už ide o pôžičky alebo požičiavanie svojich úspor s cieľom zarobiť úrok (banky sa musia mať zrejme na pozore).
Ethereum, Proof of Work & Proof of Stake
Kryptomena Ethereum v dnešnej dobe funguje podobne ako Bitcoin na Proof of work (PoW) konsenze. Zjednodušene povedané ťaží sa pomocou špecializovaného hardvéru ktorému hovoríme ASIC minery a na rozdiel od Bitcoinu ešte stále aj za pomoci grafických kariet. Nevýhodou tohto riešenia sú pomalšie a v čase preťaženia siete aj veľmi nákladné transakcie. Ide o problém, ktorý trápi obe najznámejšie kryptomeny.
V prípade Ethereum to však takto nezostane. Jej zakladatelia na čele s Vitalikom Buterinom, ktorý bol kedysi aj bitcoinovým vývojárom, sa už dávno rozhodli, že finálnym riešením Ethereum bude prechod na takzvaný Proof of Stake (PoS) konsenzus v rámci príchodu novej generácie tejto kryptomeny s označením Ethereum 2.0.
PoW vs. PoS
Na Proof od Work (PoW) konsenze, na ktorom funguje Bitcoin a aj súčasné Ethereum overujú transakcie takzvaní ťažiari, ktorí zjednodušene povedané skrz špecializované zariadenia generujú výpočtový výkon, pri čom pália elektrinu a dostávajú za to odmenu v podobe novovyťažených BTC respektíve Etherov. U Proof of Stake, na ktorý Ethereum postupne prechádza s rámci generácie „Ethereum 2.0“, sa však o bezpečnosť siete starajú samotní držitelia tejto kryptomeny, ktorí uzamykajú svoje mince, v tomto prípade Ethery, a delegujú ich na validátorov, ktorí sa starajú o správne overovanie transakcií. Odmenou pre užívateľov, ktorí takto svoje mince uzamknú, je takzvaný stake, čiže úročenie ich vkladu.
Kompletné dokončenie Etheruem 2.0 sa očakáva v horizonte dvoch rokov, skeptici hovoria aj o dlhšom časovom horizonte. Dátum kompletného prechodu Ethereum na nový blockchain, ktorý bude rovnako stabilný a bezpečný, ale zároveň bude omnoho rýchlejší a menej nákladný, než je ten terajší, je odhadnúť naozaj ťažko.
Poznámka bokom: Možno sa pýtate, čo bude potom s ťažiarmi, ktorí investovali nemalé peniaze do nákupu hardvéru na ťažbu a zrazu nebudú môcť Ethereum ťažiť. To je otázka, ktorú si kladie nejeden investor. V súčasnosti väčšina ťažiarov Ethereum schvaľuje prechod na Proof of Stake konsenzus, no blížiacim sa dátumom kompletného prechodu a ukončenia ťažby bude visieť nad touto témou čoraz väčší otáznik.
Zhrnutie
Ethereum je v oblasti takzvaných “úžitkových” kryptomien jednoznačne najsilnejším hráčom. Minimálne nateraz. Má však svoje problémy s pomalými transakciami a občasnými naozaj vysokými transakčnými poplatkami. Kým Ethereum neprejde na novú generáciu Ethereum 2.0, bude tento fakt spomaľovať vývoj všetkého, čo sa na tomto blockchaine buduje. V pozadí preto číha konkurencia, ktorá v niektorých ohľadoch už Ethereum po technickej stránke predbehla. Obzvlášť vážnymi konkurentmi v oblasti tzv. smart-chainov sa javia byť smerom do budúcnosti kryptomeny Cardano a Polakdot. Zatiaľ však ide na rozdiel od Ethereum, na ktorom sa reálne buduje, len o prísľuby.
Podobne ako v prípade nášho článku o Bitcoine sme chceli zhrnúť všetky plusy aj mínusy tejto kryptomeny. Pevne dúfame, že to oceníte tým, že budete náš portál sledovať naďalej. Poďme sa ešte pozrieť na to, ako sa dá Ethereum kúpiť.
Kde kúpiť Ethereum (ETH)
Náš portál vám odporúča najväčšiu kryptoburzu Binance a to takým spôsobom, že po registrácii spravíte na túto burzu z vášho bankového účtu SEPA prevod a následne si na nej kúpite Ethery.
O burze Binance sme pre vás pripravili veľkú recenziu, čiže pokojne si ju pokojne prečítajte, ak váhate, či ide o naozaj najlepšiu vstupnú bránu do sveta kryptomien.
Ak sa pre Binance rozhodnete, zároveň vás upozorňujeme, aby ste použili tento registračný link. Ak ho využijete, získate automaticky 20% zľavu na poplatky za obchodovanie na tejto platforme. To je zľava, ktorú vám väčšina iných médií neposkytne.
Ethery si pošlite na vlastnú peňaženku
Ďalším dôležitým krokom by mal byť výber týchto Etherov (ETH) z burzy na vašu vlastnú peňaženku, ku ktorej mate privátne kľúče, teda seed. Iba v takom prípade totiž budete mať Ethery naozaj pod kontrolou a nebudete musieť veriť tretej strane. Najvyššiu mieru zabezpečenia vám podľa nášho názoru prinesie kombinácia hardvérovej peňaženky Trezor Model T a jej implementovaného riešenia Shamir Backup. Ak sa s týmto našim názorom stotožňujete, budeme radi, ak pri prípadnej objednávke hardvérovej peňaženky Trezor použijete náš link.