Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Čo je Algorand a ako rieši blockchain trilemu?

Článok

algorand
Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Algorand je decentralizovaná blockchain platforma, za ktorou stojí Algorand Foundation v čele s významným kryptografom Silviom Micalim. Prvý blok Algorandu bol vyťažený 11. júna 2019 a celkovo má byť do obehu postupne uvoľnených 10 miliárd ALGO mincí. 

Algorand na PPoS ako riešenie blockchain trilemma

Algorand je založený na vlastnom BFT algoritme s názvom Pure Proof of Stake, teda čístý PoS. Poďme sa pozrieť nan to, čo to znamená. Najprv si ale povedzme, ako sa odlišuje od PoW alebo DPoS.

PoW blockchainy ako Bitcoin, Litecoin alebo Ethereum 1.0 majú dobrú mieru zabezpečenia, ale majú problémy so škálovaním, čo sa rôznymi spôsobmi doháňa na ďalších vrstvách, konkrétne u BTC skrz Lightning Network.

Oproti tomu blockchainy postavené na DPoS ako sú Tron alebo EOS majú dostatočnú mieru škálovania, ale počet validátorov u týchto blockchainov je značne obmedzený, čím sa znižuje miera decentralizácie.

A práve tu prichádza Algordand s myšlienkou, ako blockchainove trilemma vyriešiť bez toho, aby musel ubrať na škálovaní ako PoW blockchainy alebo decentralizácii ako DPoS blockchainy a zároveň si uchoval vysokú mieru bezpečnosti, ktorou sa pýši napríklad Bitcoin vďaka vysokému hashrate. 

Ako to teda Algorand rieši?

Algorand využíva k právu voľby bloku náhodu. Konkrétne teda funkciu Verifable Random Functions (VRF), kde je kryptograficky zaručené, že bude zvolený vždy len jeden a iba jeden držiteľ ALGO, ktorý má právo navrhnúť nový blok. Rovnako tak náhodne za pomoci VRF je vybranká komisia 1000 nodov, ktorá daný blok následne overuje. Ak sa vyhodnotí ako validný, je zapísaný do blockchainu a distribuovaný. Naopak ak sa komisii na danom bloku niečo nezdá a daný blok neschváli, je okamžite vybraný iný navrhovateľ a nová komisia. 

To všetko sa deje v rádoch milisekúnd, takže celý proces tvorby nového bloku a distribúcia trvá cca 4-5 sekúnd. Vďaka využitiu náhody je zaistená maximálna miera decentralizácie a zároveň udržaná vysoká miera bezpečnosti a škálovania.

Kto stojí za Algorand?

Za projektom stojí nadácia Algorand, v jej čele stojí profesor MIT Silvio Micali, ktorý je držiteľom Turingového ocenenia za položenie základov modernej kryptografie založenej na verejnom kľúči z roku 2012. Toto ocenenie sa v IT sektore vníma ako ekvivalent Nobelovej ceny. Silvio Micali je taktiež spoluautorom technológie Zero-Knowledge Proofs. Jedná sa teda o jednu z najväčších kapacít v súčasnej kryptografii.

Silvio Micali

Micali však samozrejme na celý projekt nie je sám a spojil sa s dvomi úspešnými biznismenmi – Steveom Kokinsosom, spoluzakladateľom firmy Fuze a W. Seanom Fordom, bývalým šéfom marketingu v LogMeIn.

Algorand má taktiež rozsiahlu komunitu a fungujúci ekosystém, čo je dobrým znamením v kryptopriestore. V súčasnej dobe má už Algorand uzavreté desiatky partnerstiev z rôznych oborov a na Algorand napríklad bežia aj dva najznámejšie stablecoiny USDT a USDC.

Záver

Síla Algorand tkvie najmä v tom, že všetci užívatelia bez rozdielu majú prová účastniť sa na procese navrhovania a schvaľovania blokov. Je teda dosiahnutá maximálna miera decentralizácie a vstupná brána pre túto činnosť je nastavená na 1 ALGO, čo je v súčasnosti asi 60 centov (v čase publikácie).

Algorand má naviac veľmi silný tím vývojárov v cele so spomínaným Silviom Miclaim, ktorý má v rukáve ešte niekoľko významných kariet, s ktorými nás v budúcnosti prekvapí. Už dnes sa dajú priamo na prvej vrstve použivať smart kontrakty alebo digitalizovať komodity či majetok.

Rýchlosť transakcií, finalita blokov do 5 sekúnd, veľmi lacné poplatky za transakcie (0,001 ALGO), vysoká miera bezpečnosti a decentralizácie, to sú všetko silné stránky tohto projektu. 

Nutné je však v závere zdôrazniť, že na poli platforiem zameraných na smart kontrakty je už teraz veľká konkurencia, ktorá môže brániť Algorandu v ďalšom postupe. Až čas teda ukáže, či bol ich prístup správny.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.