Algorand je decentralizovaná blockchain platforma, za ktorou stojí Algorand Foundation v čele s významným kryptografom Silviom Micalim. Prvý blok Algorandu bol vyťažený 11. júna 2019 a celkovo má byť do obehu postupne uvoľnených 10 miliárd ALGO mincí.
Algorand na PPoS ako riešenie blockchain trilemma
Algorand je založený na vlastnom BFT algoritme s názvom Pure Proof of Stake, teda čístý PoS. Poďme sa pozrieť nan to, čo to znamená. Najprv si ale povedzme, ako sa odlišuje od PoW alebo DPoS.
PoW blockchainy ako Bitcoin, Litecoin alebo Ethereum 1.0 majú dobrú mieru zabezpečenia, ale majú problémy so škálovaním, čo sa rôznymi spôsobmi doháňa na ďalších vrstvách, konkrétne u BTC skrz Lightning Network.
Oproti tomu blockchainy postavené na DPoS ako sú Tron alebo EOS majú dostatočnú mieru škálovania, ale počet validátorov u týchto blockchainov je značne obmedzený, čím sa znižuje miera decentralizácie.
A práve tu prichádza Algordand s myšlienkou, ako blockchainove trilemma vyriešiť bez toho, aby musel ubrať na škálovaní ako PoW blockchainy alebo decentralizácii ako DPoS blockchainy a zároveň si uchoval vysokú mieru bezpečnosti, ktorou sa pýši napríklad Bitcoin vďaka vysokému hashrate.
Ako to teda Algorand rieši?
Algorand využíva k právu voľby bloku náhodu. Konkrétne teda funkciu Verifable Random Functions (VRF), kde je kryptograficky zaručené, že bude zvolený vždy len jeden a iba jeden držiteľ ALGO, ktorý má právo navrhnúť nový blok. Rovnako tak náhodne za pomoci VRF je vybranká komisia 1000 nodov, ktorá daný blok následne overuje. Ak sa vyhodnotí ako validný, je zapísaný do blockchainu a distribuovaný. Naopak ak sa komisii na danom bloku niečo nezdá a daný blok neschváli, je okamžite vybraný iný navrhovateľ a nová komisia.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
To všetko sa deje v rádoch milisekúnd, takže celý proces tvorby nového bloku a distribúcia trvá cca 4-5 sekúnd. Vďaka využitiu náhody je zaistená maximálna miera decentralizácie a zároveň udržaná vysoká miera bezpečnosti a škálovania.
Kto stojí za Algorand?
Za projektom stojí nadácia Algorand, v jej čele stojí profesor MIT Silvio Micali, ktorý je držiteľom Turingového ocenenia za položenie základov modernej kryptografie založenej na verejnom kľúči z roku 2012. Toto ocenenie sa v IT sektore vníma ako ekvivalent Nobelovej ceny. Silvio Micali je taktiež spoluautorom technológie Zero-Knowledge Proofs. Jedná sa teda o jednu z najväčších kapacít v súčasnej kryptografii.
Micali však samozrejme na celý projekt nie je sám a spojil sa s dvomi úspešnými biznismenmi – Steveom Kokinsosom, spoluzakladateľom firmy Fuze a W. Seanom Fordom, bývalým šéfom marketingu v LogMeIn.
Algorand má taktiež rozsiahlu komunitu a fungujúci ekosystém, čo je dobrým znamením v kryptopriestore. V súčasnej dobe má už Algorand uzavreté desiatky partnerstiev z rôznych oborov a na Algorand napríklad bežia aj dva najznámejšie stablecoiny USDT a USDC.
Záver
Síla Algorand tkvie najmä v tom, že všetci užívatelia bez rozdielu majú prová účastniť sa na procese navrhovania a schvaľovania blokov. Je teda dosiahnutá maximálna miera decentralizácie a vstupná brána pre túto činnosť je nastavená na 1 ALGO, čo je v súčasnosti asi 60 centov (v čase publikácie).
Algorand má naviac veľmi silný tím vývojárov v cele so spomínaným Silviom Miclaim, ktorý má v rukáve ešte niekoľko významných kariet, s ktorými nás v budúcnosti prekvapí. Už dnes sa dajú priamo na prvej vrstve použivať smart kontrakty alebo digitalizovať komodity či majetok.
Rýchlosť transakcií, finalita blokov do 5 sekúnd, veľmi lacné poplatky za transakcie (0,001 ALGO), vysoká miera bezpečnosti a decentralizácie, to sú všetko silné stránky tohto projektu.
Nutné je však v závere zdôrazniť, že na poli platforiem zameraných na smart kontrakty je už teraz veľká konkurencia, ktorá môže brániť Algorandu v ďalšom postupe. Až čas teda ukáže, či bol ich prístup správny.