Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin a remitencie? Funguje to nad očakávania, tvrdí prezident El Salvador

Článok

El Salvador
Zdroj: Pexels.com

Prezident El Salvador Naiyb Bukele zverejnil na Twitteri prvé dáta o využití Bitcoinu na posielanie remitencii. Z uvedených čísel sa zdá, že využitie najznámejšej kryptomeny na tento účel by mohlo obyvateľom tejto stredoamerickej krajiny naozaj ušetriť nemalé peniaze.

Naiyb Bukele, ktorý v lete predstavil zákon, vďaka ktorému sa od 7. septembra stal Bitcoin v tejto krajine ako vo vôbec prvej na svete zákonným platidlom po boku amerického dolára, na Twitteri včera napísal:

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,Od včerajšieho dňa Salvádorčania Bitcoin vo väčšom kupujú, než ho predávajú (zámenou do dolárov) z bitcoinových automatov Chivo. A keď k tomu pridáme remitencie (okolo 2 milióny dolárov denne), prichádzajúce doláre štvornásobne prevyšujú odlivy. Sú to veľmi prekvapujúce čísla po prvom mesiaci.“

Twitter kanál Bitcoin Archive Bukeleho “tweet“ rozmenil na drobné, keď uviedol, že aktuálne sa Bitcoin podľa týchto údajov používa už u približne 9 percent remitencii.

Remitencie sú peniaze, ktoré mieria do krajiny zo zahraničia od členov rodín alebo známych, ktorí sa snažia týmto spôsobom zlepšiť životnú úroveň svojich blízkych v tejto relatívne chudobnej krajine. V rozvojových krajinách remitencie v mnohých prípadov tvoria nemalú porciu HDP.

Hrubý domáci produkt v El Salvador predstavuje okolo 24,6 miliardy dolárov. Remitencie z toho tvoria až 7,2 miliardy dolárov (Reuters uvádza 6 miliárd). Twitter kanál Bitcoin Archive vďaka tomu vypočítal, že ak v týchto dňoch sa cez Bitcoin posielajú už 2 milióny dolárov denne, tak za rok by remitenice poslané skrz Bitcoin tvorili pri zachovaní toht trendu 730 miliónov dolárov. To je práve tých 9%.

Remitencie môžu byť pre Bitcoin najlepšou reklamou

Legalizácia Bitcoinu v El Salvador v očiach zahraničia dáva najväčší zmysel práve v súvislosti s remitenciami a nie je tajomstvom, že krajiny podobné tejto stredoamerickej zemi pozorne sledujú, či sa tento experiment vydarí. Ak áno, mohli by ju nasledovať.

Na remitenciach sa v súčasnosti stráca veľmi veľa peňazí v rukách sprostredkovateľov takýchto finančných prevodov typu Western Union. Inak povedané ak chce napríklad Salvádorčan pracujúci v USA poslať peniaze domov svojej rodine, je možné, že sprostredkovateľ tejto transakcie si z týchto peňazí ukrojí aj 30%. V niektorých prípadoch môže byť toto číslo dokonca ešte vyššie.

El Salvador sa preto rozhodol využiť na posielanie dolárov Bitcoin a technológiu Lightning Network. Zjednodušene to funguje tak, že odosielateľ transakcie (napríklad člen rodiny pracujúci v USA) zamení doláre do Bitcoinu, pošle ich skrz peňaženku podporujúcu Lightning network transakcie na adresu prijímateľa v El Salvador (napríklad jeho matky). Takáto transakcia príde v priebehu pár sekúnd za minimálne transakčné poplatky a jej prijímateľ si následne môže tieto bitcoiny prakticky okamžite vymeniť naspäť do dolárov v bitcoinových automatoch, ktoré si v El Salvador za tuto zmenu neúčtujú žiadny poplatok. Pri súhre oboch strán sa to dá realizovať naozaj veľmi rýchlo, čo minimalizuje aj riziko, že by Bitcoin medzičasom výraznejšie oslabil voči dolru. Len pre ilustráciu bežným sprostredkovateľom takýchto transakcií, keď si odmyslíme vysoké poplatky, trvá realizácia takejto transakcie aj niekoľko dní.

Reuters uviedla príklad stavebného robotníka Juana Mozu, ktorý žije v USA od roku 2005. Od minulého mesiaca začal používať na remitencie Bitcoin a tvrdí, že mu takýto prevod v priemere ušetrí až 18 dolárov. ,,Rozhodne to budem používať aj naďalej,” tvrdí.

Nie všetko je ale úžasné

V prvom rade treba uviesť, že zatiaľ sa v súvislosti s remitenciami dá spoliehať len na dáta uvedené prezidentom Nayibom Bukelem, ktoré môže zvyšok sveta spochybňovať vzhľadom na jeho pochybnú povesť. Najmä v západnom svete je totiž považovaný za politika blízkeho povesti diktátora a to najmä z dôvodu, že si kontroverznými  spôsobmi upevňuje svoju moc napríklad obmedzením práv salvadorských súdov.

Agentúra Reuters okrem toho uviedla, že s objavujú časté problémy s vládnou kryptopeňaženkou Chivo, ktorá nie vždy funguje presne tak ako má. Stavebný robotník Adalberto Galvez napríklad tvrdí, že pri pokuse o výber hotovosti z automatu Chivo prišiel o 220 dolárov. ,,Automat zobral moje peniaze (zo softvérovej peňaženky), ale nič mi nevydal (hotovosť),“ posťažoval sa. Galvez pritom nie je bitcoinovým nováčikom. Má s ním skúsenosti v rámci projektu v pobrežnom meste El Zonte na známej “Bitcoin Beach”.

Galvez zrejme nebol prvým a ani posledným Salvádorčanom, ktorý sa stretol s obdobným problémom. Aj prezident Bukele priznal, že technológia zatiaľ v niektorých prípadoch zlyháva. Otázne však je, či v prípade takéhoto problému sa poškodený občan dostane nejakej pomoci. Galvez tvrdí, že zatiaľ na jeho reklamáciu nikto nereagoval.

Do akej miery využívajú Bitcoin miestne firmy?

Podľa najnovšieho prieskumu po približne mesiaci od uzákonenia Bitcoinu ako platidla, prijalo platbu Bitcoinom zatiaľ len približne 7% salvádorských podnikov. Inak povedané 93% obchodov a služieb ešte nemalo osobnú skúsenosť so zákazníkom, ktorý by chcel zaplatiť skrz Bitcoin platbu.

Sú však aj svetlé príklady. Napríklad podnikateľ Alexander Diaz, ktorý má reštauráciu s kuracími krídelkami, uvieodol, že zaznamenal prudký nárast príjmov z jeho podnikania. ,,Väčšina ľudí, ktorí dostali bonus (30 dolárov v BTC na Chivo peňaženku), ho chceli vyskúšať. Hľadali podnik, kde sa dá minúť, takže som mal hneď niekoľko klientov, ktorí zaplatili Bitcoinom.”

Diaz doplnil, že Bitcoin na platbu v týchto dňoch používa už zhruba 20% jeho zákazníkov. ,,Chivo prinieslo prospech malým podnikateľom, pretože zákazníkom uľahčuje spôsob platby,” ddodal.

Dopĺňame, že podľa tvrdení prezidenta Bukeleho aktívne používajú peňaženku Chivo už 3 milióny Salvádorčanov, čo je zhruba polovica populácie vrátane detí a seniorov. Do tejto štatistiky však treba zahrnúť aj tých, čo si peňaženku nainštalovali len z dôvodu, aby si z nej mohli vybrať bitcoiny v hodnote 30 dolárov v rámci štartovacej kampane na jej propagáciu.

Zdroj: reuters.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.