Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

El Salvádor schválil zákon o Bitcoine. Tu sú jeho detaily

Článok

Bitcoin
Pixabay.com

Keď Jack Mallers z firmy Stike počas bitcoinového víkendu v Miami oznámil, že El Salvador sa stane prvým štátom na svete, ktorý uzákoní Bitcoin ako oficiálne platidlo, mnoho detailov bolo ešte neznámych. Viac svetla vlial do tejto témy prezident jednej z najhustejšie osídlených krajín sveta Nayib Bukele, ktorý včera sprístupnil návrh zákona smerujúceho na schválenie do Kongresu a pred krátkou chvíľou bol aj schválený. 

Zákon bol expresne rýchlo schválený

Prezident El Salvádor Naiyb Bukele predstavil Kongresu detaily zákona o Bitcoine len pred necelým dňom, no prešiel expresne rýchlym schvaľovacím procesom. Na sociálnych médiách k tejto novine aktuálne gratulujú viacerí predstavitelia kryptosektora vrátane Anthonyho Pompliana. Rýchlosť schvaľovacieho procesu zároveň potvrdzuje extrémne silnú pozíciu salvadorského prezidenta.

Okrem schválenia samotného zákona sa objavili v rýchlom slede aj ďalšie dve podstatné noviny:

  • El Salvádor vytvorí fond v hodnote 150 miliónov dolárov. Za tieto peniaze bude od ľudí kupovať bitcoiny a meniť im ich za americké doláre. Keď sa rozpočet fondu vyčerpá, časť získaných BTC môže El Salvador sám predať, aby mohol ďalšie BTC kupovať. 
  • Krajina sa nevyhýba myšlienke dlhodobého držania BTC (hodl)

Čo zákon prináša?

Bitcoin vďaka schváleniu zákona získal v El Salvádor mnohé benefity v porovnaní s jeho pozíciou vo zvyšných krajinách sveta:

  • Cena tovarov budú môcť byť stanovené aj v BTC
  • Dane budú môcť byť platené aj v BTC
  • Bitcoinové transakcie nebudú čeliť povinnosti platenia dane z kapitálových výnosov
  • Americký dolár zostane referenčnou menou pre bitcoinovú cenu
  • Bitcoin musí byť akceptovaný ako forma platidla u každého ekonomického subjektu
  • Vláda pripraví alternatívy pre umožnenie kryptomenových transakcií

V zákone sa konštatuje, že 70% obyvateľov El Salvador stále nemá prístup k bankovým službám, čo je problém, ktorý môže riešiť úspešne Bitcoin. Taktiež sa v ňom uvádza, že vláda bude mať povinnosť poskytnúť obyvateľstvu patričné školenia a technológiu, ktorá im umožní prístup ku kryptomenám. Rozvojová banka Salvadoru bude mať popri tom povinnosť umožniť obyvateľom okamžitú zmenu Bitcoinu na dolár.

,,V záujme podpory hospodárskeho rastu zeme je nutné povoliť obeh digitálnej meny, ktorej hodnota sa riadi výhradne kritériami voľného trhu, aby sa zvýšilo národné bohatstvo v prospech čo najväčšieho počtu obyvateľov,” znie jeden z odsekov významného textu, ktorý schválili zákonodarcovia.

Prečítajte si tiež: Môže El Salvador ovplyvniť spôsob zdaňovania Bitcoinu v USA? Pravdepodobne nie 

Otázna povesť prezidenta Bukeleho

Kým bitcoinová komunita vo všeobecnosti vníma tento zákon ako pozitívny krok smerom k adopcii Bitcoinu ako zákonného platidla, z El Salvador sa objavujú protichodné reakcie. Keď si odmyslíme tie súvisiace s obavami obyvateľstva, ako s Bitcoinom ako takým vôbec pracovať, najviac rezonujú podozrenia súvisiace s postrannými plánmi Bukeleho vlády, ktorá sa možno snaží využiť Bitcoin hlavne pre vlastné záujmy.

,,Podľa mňa to má bezpochyby niečo spoločné s možnými sankciami, ktoré by mohli uvaliť Spojené štáty na Bukeleho a jeho spolupracovníkov,” uviedol nemenovaný študent Universidad de El Salvador, ktorý je bitcoinovým fanúšikom. Portál Coindesk preto požiadal, aby jeho meno nebolo uverejnené.

S Bukeleho vládou sú spájané viaceré korupčné kauzy, hoci prezidentské voľby v roku 2019 vyhral práve vďaka silnej protikorupčnej kampani. Vláda El Salvador údajne spreneverila nemalé financie z rozpočtu, ktorý bol vyhradený na boj proti pandémii COVID-19. Podozrivo taktiež pôsobia nedávne kroky Bukeleho ,ktorý minulý mesiac prepustil zo služby generálneho prokurátora a 5 sudcov najvyššieho súdu. Na kritiku zahraničných médií vtedy reagoval: ,,Upratujeme náš dom… a nie je to vaša vec.”

Bukele taktiež menoval na vysokopostavené funkcie vládnych úradníkov zo Severnej Ameriky, ktorí boli v minulosti spájaní s viacerými korupčnými aférami. Patrí medzi nich napríklad Radolf Delgado, ktorý po príchode do funkcie generálneho prokurátora okamžite zrušil dohodu s Organizáciou amerických štátov (OAS) o zmiernení korupcie v regióne.

Otázne teda je, čí sú plány Bukeleho s Bitcoinom postavené na úprimnom záujme podporiť vlastné obyvateľstvo decentralizovanou menou s nádejnou budúcnosťou, alebo má Bitcoin slúžiť jemu a jeho priateľom ako nástroj, skrz ktorý sa môže vyhnúť prípadným sankciám. Zrejme až čas ukáže, do akej miery bude Bukele pre Bitcoin prínosom, alebo príťažou.

Zdroje: coindesk.com, coindesk.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Téme kryptomien sa aktívne venujem od úvodu roka 2018 od momentu, kedy som pochopil, že investovanie do digitálnych mien bez pochopenia danej problematiky nie je dobrý nápad. Aby som sa dovzdelal, začal som o kryptomenách aktívne písať prostrednom portálu Kryptonovinky. Od roku 2020 o nich točím aj videá.

Populárne