Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Môže El Salvador ovplyvniť spôsob zdaňovania Bitcoinu v USA? Pravdepodobne nie

Článok

Dane
Pixabay.com

Keď El Salvador oznámil, že legalizuje Bitcoin (BTC) ako zákonné platidlo, začalo sa prakticky okamžite špekulovať o tom, aký vplyv to môže mať aj na zahraničnú daňovú politiku. Hlavnou témou bolo to, či status Bitcoinu ako zákonného platidla v stredoamerickej krajine nezmení vnímanie Bitcoinu aj z pohľadu IRS (Úradu pre daňovú správu USA).

Zákon IRS hovorí  o tom, že pri transakciách s cudzími menami je možné uplatniť si oslobodenie od dane až do výšky 200 dolárov. Bitcoineri preto začali kalkulovať, že ak Bitcoin získa štatút cudzej meny (pretože EL Salvador ho legalizuje ako svoju oficiálnu menu), bude možnosť aplikovania si možnosti oslobodenia od dane automaticky spojená aj s ním.

Rodger Brown, bývalý hlavný poradca IRS, ktorý je v súčasnosti hlavným vedúcim daňových a regulačných záležitosti blockchain spoločnosti Lukka, však tieto nádeje krotí. Upozornil, že IRS sa na to takýmto spôsobom veľmi pravdepodobne pozerať nebude.

Odporúčame: El Salvádor schválil zákon o Bitcoine. Tu sú jeho detaily 

Brown tvrdí, že zákon bol napísaný z dôvodu, aby obmedzil vplyvy fluktuácii mien v osobných transakciách. Ako príklad takýchto transakcii uviedol nákup šálky kávy alebo automobilu. Bitcoin je však v súčasnosti primárne používaný ako špekulatívny nástroj obchodovania a nie prostriedok pre platby. IRS sa preto bude naň pozerať inak, než znie formulácia zákona týkajúca sa iných zahraničných mien.

V súčasnosti platí, že ak zaplatíte bitcoinom napríklad za nákup automobilu, tak zaplatíte daň z kapitálových výkonov – a to až 37% z rozdielu medzi sumou, ktorú ste za danú kryptomenu zaplatili a jej trhovou cenou v čase platby za auto.

Brown na druhú stranu priznal, že s možnosťou legalizácie Bitcoinu súčasné zákony nepočítali. ,,Rozhodnutie Salvadoru je budíkom, ktorý predsúva otázku, čo robí z niečoho menu (zákonné platidlo),” skonštatoval.

IRS v roku 2014 vydala oznámenie, že kryptomeny sú pre federálne účely dane z príjmu skôr majetkom ako menou. Agentúra vtedy taktiež obhájila tuto svoju definíciu tým, že Bitcoin nikde na svete nie je zákonným platidlom, čo je podmienka pre to, aby ho IRS označila ako menu. Keď tak však El Salvador urobí, táto podmienka už nebude platiť.

Napriek tomu si Brown nemyslí, že IRS by brala tuto zmenu extrémne vážne. Krajina ako El Salvador totiž nemá takú silnú ekonomickú pozíciu, aby vzbudzovala celosvetovú pozornosť. Nie je ani na úrovni Európskej únie a ani na úrovni inej významnej ekonomiky, upozornil.

,,Ak by sa však viac krajín rozhodlo deklarovať záujem označiť Bitcoin ako zákonné platidlo, potom by to IRS musela podrobnejšie riešiť,” priznal. Na záver však dodal, že IRS má možnosť odmietnuť Bictcoin ako menu aj z iných dôvodov a teda má dostatok manévrovacieho priestoru, aby situáciu nechala v rovnakej pozícií ako je dnes.

Zdroj: decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.