FED (americká centrálna banka) včera podľa očakávaní oznámil, že urýchli spomaľovanie kvantitatívneho uvoľňovania (QE), teda bezprecedentného tempa “tlačenia peňazí”, ktoré nastavil v marci 2020 po vypuknutí pandémie koronavírusu. Trhy na to zareagovali oživením, mierne posilnil aj Bitcoin (BTC).
Predseda FED Jerome Powell po dvojdňových rokovaniach guvernérov amerických centrálnych bánk na tlačovej konferencii potvrdil, že centrálna banka USA pristúpi k rýchlejšiemu znižovaniu svojich mesačných nákupov štátnych dlhopisov a cenných papierov zaistených hypotékami (tapering). Tie od marca 2020 nakupovali za 120 miliárd dolárov mesačne, čím ľudovo povedané “tlačili” obrovské množstvo nových peňazí do obehu, aby tým podporili zdecimovanú ekonomiku.
FED už v novembri oznámil, že toto tempo bude spomaľovať o 15 miliárd dolárov mesačne, aby v lete 2022 tento proces QE ukončil. Hrozivé čísla o raste inflácie (medziročný rast spotrebiteľských cien bol najnovšie na úrovni 6,8% – najvyššej od roku 1982 a veľkoobchodných cien až o 9.6%, čo je najviac v histórii, pozn. red.) však prinútili FED konať ešte razantnejšie.
Podľa nových informácii bude FED od januára kupovať dlhopisy už len za 60 miliárd dolárov, čo je o polovicu menej, než tomu bolo pred novembrovým znižovaním a o $30 miliárd menej, než nakupoval v decembri. „Nákupy“ FED sa tak skončia rýchlejšie, než sa očakávalo – už začiatkom jari.
V roku 2022 sa začnú zvyšovať sadzby
Dôležité je zároveň uviesť, že hneď po ukončení tohto QE začne FED uvažovať nad zvyšovaním úrokových sadzieb – v priebehu roka 2022 by sa podľa prognóz mohli zvyšovať až trikrát, pričom ďalšie dve zvýšenia sa udejú v roku 2023 a ďalšie dve v roku 2024 (ide o prognózy, môže sa to meniť, pozn.red). Z uvedeného je zároveň zrejmé že zvyšovanie úrokových sadzieb bude postupné, aby nevystrašilo trhy.
Cieľ spomalenie inflácie?
Spomalenie, respektíve zastavenie kvantitatívneho uvoľňovania nastoleného v roku 2020, ale najmä zvyšovanie úrokových sadzieb, sú dva nástroje, skrz ktoré môže FED spomaliť hrozivý vývoj inflácie.
,,Nerovnováha ponuky a dopytu súvisiaca s pandémiou a opätovným otvorením ekonomiky naďalej prispieva k zvýšeným úrovniam inflácie,” uviedol FED v stredajšom vyhlásení, čim nepriamo naznačuje, že inflácia nie je podľa neho problémom “tlačenia peňazí”, ale najmä spomalenia dodávateľského reťazca.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Pokiaľ ide o prognózy FED pre nasledujúce roky, centrálna banka odhaduje, že v roku 2022 by HDP USA mohlo stúpnuť o 4% (predtým predpovedali 3,8%) a v roku 2023 o 2,2% (predtým odhadovali 2,5%).
Reakcie analytikov sú rôzne
Moja Mahajan, hlavná investičná poradkyňa Edward Jones, si myslí, že tieto kroky môžu ovplyvniť najmä hodnotu špekulatívnejších tried aktív, hoci všeobecne očakáva, že akciové trhy majú ešte priestor pre ďalší rast. Naznačila taktiež, že FED pravdepodobne bude zvyšovať úrokové sadzby len miernym tempom, aby jeho kroky nevyplašili akciové trhy.
David Kelly z JP Morgan najnovšie kroky FED až tak pozitívne nevníma. Myslí si, že je nerozumné držať úrokové sadzby stále blízko nuly, keď je inflácia vysoko nad 2%. Taktiež upozornil, že inflácia nie je len problémom spomaleného dodávateľského reťazca, ale do veľkej miery práve monetárnej politiky americkej centrálnej banky. ,,Je nevhodné, aby FED držal sadzby tak nízko, keď sme vysoko nad 2% inflácie a samozrejme tým naďalej podnecujeme bubliny aktív. Myslím si, že to je niečo, nad čím by mal FED naozaj rozmýšľať.”
John Bellows z Western Asset Management si zas myslí, že inflácia sa môže na jar alebo v lete mierne upokojiť, čo môže mať taktiež vplyv na rozhodnutia FED ohľadom úrokových sadzieb. Ak by inflácia nerástla už takým vysokým tempom ako v súčasnosti, aj kroky FED v prípade sadzieb môžu byť miernejšie. ,,Myslím si, že Jerome Powell bude veľmi opatrný v tom, aby sa príliš nezaväzoval k trom zvýšeniam sadzieb. Realita je taká, že keď bude v marci alebo v júni uvažovať o týchto krokoch, budeme v úplne odlišnej situácii než sme teraz.”
Odlišný názor má bývalý šéf FED Frederic Mishkin, ktorý síce pochválil FED, že lepšie komunikuje s verejnosťou svoje plány, čím pripravuje trhy na svoje ďalšie kroky, no vyčíta mu pomalé jednanie. ,,Myslím si, že je chybou nerobiť preventívne opatrenia v tejto fáze a povedať, že sadzby budeme zvyšovať, keď budú problémy so zamestnanosťou. To môže byť príliš neskoro, pretože si myslím, že v skutočnosti sme blízko plnej zamestnanosti. Mám obavy z toho čo robí FED. Nemyslím si, že to bude katastrofa, ale napokon sa môže stať, že bude musieť sadzby zvyšovať o viac (než predpokladá), aby obmedzil infláciu, a to nebude dobrý výsledok.”
Ako reagovali trhy? Posilnil aj Bitcoin
Akciové trhy v USA na informácie od FED týkajúce sa ďalších krokov reagovali pozitívne. V priebehu celého stredajšieho obchodného dňa až do tlačovej konferencie FED mierne oslabovali, no napokon skončili v pekných plusových hodnotách. Dow Jones posilnil o 1%, S&P500 o 1,63% a technologický index NASDAQ až o 2,15%.
S&P500, ale pravdepodobne ešte viac technologický NASDAQ, môžu naznačovať ochotu investorov liať peniaze aj do rizikovejších typov aktív. Posilnenie NASDAQ tak možno vnímať z určitého uhlu pohľadu aj plusom pre Bitcoin. Ten v predtým udržal support okolo ceny 46 000 USD, aby následne po informáciách z FED posilnil až nad cenu 49 000 USD, čiže o zhruba 3%.
Ďalšie zaujímavé články
Trader, ktorý ohlásil koniec bullrunu v roku 2017, sa obáva, že Bitcoin urobil „double top“
Hashrate je na novom ATH. Bitcoin je zároveň zelenší a decentralizovanejší
Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?
Zdroje: cnbc.com, cnbc.com, marketwatch.com