Hoci niektorí traderi prirovnávajú súčasnú cenovú korekciu Bitcoinu k tej, ktorú sme zažili v máji, kedy BTC padol od svojich historických cenových maxím na úrovni 64 000 USD až k 30 000 USD, niektoré dôležité okolnosti sú výrazne odlišné.
V máji 2021 padla cena Bitcoinu prudko najmä kvôli negatívnym správam z Číny, ktorá sa rozhodla zakázať ťažbu kryptomien vo svojej krajine. Stalo sa tak v čase, kedy mali čínski ťažiari pod kontrolou viac než 50% celosvetového bitcoinového hashrate, teda generovanej výpočtovej sile na jeho ťažbu.
Negatívne správy sa automaticky dotkli nielen samotného hashrate, ktorý padol o vyše polovicu, ale aj ceny BTC, ktorá rovnako tak stratila zhruba 50%. Nasledujúce týždne boli venované diskusiám, ako táto zmena ovplyvní Bitcoin z dlhodobého hľadiska.
Hneď po čínskom zákaze ťažby väčšina odborníkov upozorňovala, že pre Bitcoin môžu byť tieto správy v konečnom dôsledku aj pozitívne. Dominancia Číny na ťažbe BTC totiž ľudovo povedané “bila do oči” a bola častým argumentom spochybňujúcim toľkokrát zmieňovanú decentralizáciu Bitcoinu.
Bitcoin hashrate hit ATH.
It took 7 months to run it back from the China ban. pic.twitter.com/XuABILmp1F
— Lex Moskovski (@mskvsk) December 12, 2021
Dnes, kedy Bitcoin svoju stratu hashrate po čínskom zákaze ťažby už dohnal (a skôr, než sa predpokladalo), môžeme skonštatovať, že je omnoho silnejší. Hashrate je od 10. decembra 2021 naspäť na historických maximách a už bež ťažiarov z Číny. V sumári je teda bitcoinová sieť rovnako bezpečná ako v máji, no decentralizovanejšia, než kedykoľvek predtým. Ťažiari sú totiž prirodzenejšie roztrúsení po celom svete, pričom podľa odhadov Cambridge University sú aktuálne najdominantnejšími krajinami v ťažbe Bitcoinu Spojené štáty americké (32%), Kazachstan (18%) a Rusko (11%). Ani USA sa však zďaleka nepribližujú 50% podielu, ktorý by mohol opäť otvárať otázky o možnej centralizácii BTC miningu.
Hashrate #BTC je na ATH. Myslím si, že o budúcnosť Bitcoinu sa netreba báť. Tento rok prešiel jednou z najväčších skúšok po čínskom mining bane. Či už teraz bude bear alebo nie, z dlhodobého hľadiska sa nič nemení. https://t.co/Q7oQx4SCMV
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) December 10, 2021
Zelenší než predtým
Za zmienku taktiež stojí, že ťažba BTC sa stáva čoraz zelenšou. Častým argumentom proti Bitcoinu je totiž to, že ťažba, ktorá spotrebováva veľké množstvo energie, negatívne vplýva na prírodu. Portál Blockware odvolávajúci sa na dáta od Advisory Council Miners a reportu BP.com však upozorňuje, že členovia Bitcoin Mining Council – organizácie zastrešujúcej najväčších ťažiarov BTC na západe – využívajú zelenú energiu už u 65,9% svojej ťažby a celosvetový priemer je 57,7%. Len pre ilustráciu, Nemecko ako krajina využíva zelenú energiu z 48,5% svojej elektrickej spotreby a to je v tomto smere najekologickejším štátom na svete.
#Bitcoin is often criticized for running on non-renewable energy.
The Bitcoin Mining Council's Q3 Mining Data Report reveals that bitcoin's energy mix is actually more sustainable than most countries 🌎. pic.twitter.com/cOgZU9Zr2D
— Blockware Solutions (@BlockwareTeam) December 6, 2021
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
Ťažba podporuje dôveru v Bitcoin
Rast hashrate je prirodzeným základným kameňom dôvery v samotný Bitcoin. Samotná ťažba je veľmi totiž nákladná na budovanie infraštruktúry a aj účty za spotrebovanú elektrickú energiu. V čase, kedy hashrate Bitcoinu rastie, sa teda dá jednoducho konštatovať, že ťažiari Bitcoinu majú silnú dôveru v ďalší rast ceny BTC, alebo minimálne v to, že cena BTC nepôjde z dlhodobého hľadiska nižšie, než je teraz. V opačnom prípade by sa im totiž do budovania ďalšej infraštruktúry ísť neoplatilo. Ich jedinou odmenou za prácu sú totiž práve vyťažené bitcoiny, ktorých dokonca vyťažia od roku 2024 ešte menej než dnes (len 3.125 BTC za 1 blok, čo je zhruba 10 minút), čo musia pri svojich dlhodobých investíciách do infraštruktúry zohľadniť. Inak povedané rast hasharte vypovedá o tom, že miliardový priemysel okolo ťažby BTC je nastavený voči trhu s BTC mimoriadne pozitívne. Čoraz viac ťažiarov vstupuje na burzu a do ich firiem sú investované ďalšie stovky miliónov USD.
Ďalšie zaujímavé články
Tretia najväčšia bitcoinová veľryba nakúpila v decembri už 3 090 BTC
Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?
El Salvador oznámil založenie Bitcoin City – bude malým daňovým rajom
Zdroje: Twitter, ccaf.io