Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Klienti Mt. Gox dostanú 145 000 BTC. Zastaví to rast ceny Bitcoinu?

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Keď v roku 2014  hackli kryptomenovú burzu Mt. Gox, z ktorej vykradli 850 000 BTC v oddobí, kedy bola jednoznačne najväčšou burzou s digitálnymi aktívami na svete, aj tí najpresvedčenejší Bitcoineri mali oprávnené obavy o budúcnosť. Bitcoin (BTC) to našťastie v čase, kedy bol ešte omnoho zraniteľnejší, zvládol. Kauza Mt. Gox je ale aj v roku 2021 niečím, čo spôsobuje investorom vrásky na čele.

Po krádeži 850 000 BTC z burzy Mt. Gox, ktorú v roku 2011 založil Mark Karpales, sa napokon podarilo 145 000 BTC “zachrániť”. Pod kontrolu ich dostal správca konkurznej podstaty Nobuaki Kobayashi, čo odštartovalo dlhoročný súdny proces v Tokiu, v rámci ktorého sa malo rozhodnúť o tom, ako budú tieto BTC prerozdelené medzi poškodených klientov.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Významný míľnik nastal koncom októbra, kedy Kobayashi oznámil, že zhruba 99% veriteľov schválilo návrh plánu obnovy – tzv. rehabilitačný plán. Spor sa inými slovami blíži ku koncu a poškodené strany (Kobayashi zastupoval zhruba 24 tisíc klientov) sa môžu tešiť na finančnú kompenzáciu – v prípade Bitcoinu ide o 145 000 BTC, čo pri súčasnej cene BTC predstavuje 8,196 miliardy dolárov. K tomu sa pridajú aj mince Bitcoin Cash, ktoré vznikli po forku BTC.

Distribúcia bitcoinov vzbudzuje na trhu obavy

Hlavný investičný riaditeľ ExpAlpha David Lifchitz upozornil na to, že tieto bitcoiny budú poškodeným klientom distribuované už v dohľadnej dobe, čo môže na trhu spôsobiť obavy.

“Problém” tkvie najmä v tom, že títo investori síce dostanú naspäť menej BTC, než im boli pôvodné ukradnuté, no cena BTC od roku 2014 je zhruba 100-násobne vyššie. Je teda možné, že nemalá časť z nich bude chcieť niečo predať.

,,Tak či onak, Mt. Gox je Damoklov meč nad hlavou trhu a nevidím veľmi reálne, že by Bitcoin budúci mesiac stúpol na 100 000 dolárov s touto hrozbou. Veľryby sa držia pevne, ale veľa toho nenakúpili. Myslím si, že si dobre uvedomujú blížiacu sa drámu Mt. Gox a čakajú, kým naložia (bitcoiny) počas potenciálneho nadchádzajúceho obrovského poklesu. Keď bude prekážka Mt. Gox odstránená, Bitcoin bude mať jasnú cestu k dosiahnutiu nových maxím, ak sa neobjavia nejaké šialené nariadenia, ktoré by mohli pokaziť párty,” tvrdí David Lifchitz.

Ako bude prebiehať distribúcia?

Hoci správcak konkurznej podstaty Mt. Gox Kobayashi oznámil schválenie rehabilitačného plánu, neexistuje zatiaľ veľa podrobnosti o tom, ako a hlavne kedy budú bitociny a Bitcoin Cash poškodeným klientom Mt. Gox distribuované.

Veľa však naznačujú informácie, ktoré redakcii Kryptonovinky prezradil Čech Jiří Vok, ktorý patrí medzi poškodených klientov Mt. Gox a v súčasnosti sa špecializuje na ťažbu Bitcoinu v Kanade.

,,Ahojte všetci. Chcel by som vám osvetliť vyplácanie odškodného. Na počiatku kauzy sme boli vyzvaní, aby sme určili, ako chceme byť odškodnení a to buď v BTC alebo v hotovosti. Väčšina si zvolila BTC, ktoré dostane do bližšie určeného krypto účtu (účtu na burze pozn. red.). Podľa kalkulácie dostane každý poškodený niečo malo cez 20% pôvodnej čiastky BTC plus Bitcoin Cash, ktorý bol vygenerovaným po jednom z forkov. BTC bude vyplatený ak si poškodený na začiatku kauzy o BTC požiadal.”

Pokiaľ ide o termín, kedy by k distribúcii BTC a Bitcoin Cash mohlo dôjsť, Jiři uviedol: ,,V lete prebehlo hlasovanie všetkých kreditorov či súhlasíme a predbežne to vyzerá tak, že distribúcia by mohla začať v marci 2022. Čo sa týka distribúcie do privátnych účtov, ja som si už skôr zvolil burzu Kraken, čo bola ich prvá ponuka, ale teraz sa jedná aj o ďalších burzách. Bude to známe čoskoro.”

Distribúcia BTC by následne mala podľa informácii Jiřiho pokračovať takto: ,,Trustee dá dohromady kreditorov, ktorí budú mať otvorený účet napríklad na burze Kraken a pošle jednu celu sumu BTC/BCH tomuto správcovi burzy. Správca burzy bude ďalej podľa inštrukcii od správcu trustee kreditovať účty kreditorov, teda naše privátne účty. Takto to bude fungovať aj s ostatnými burzami. Vždy pôjde o jednu veľkú platbu na burzu a tá urobí finálnu platbu nám kreditorom.”

Portál Wizsec.jp umožňuje vypočítať si pomocou kalkulačky orientačný nárok odškodného, pričom suma, ktorú dostane poškodený klient sa odlišuje v závislosti od toho, či chce skoré vyplatenie, alebo si počká na finálny verdikt. V prípade ochoty počkať “až do finale” môže dostat podla odhadov až 23,45% z toho, čo mu bolo pôvodne ukradnuté.

Ďalšie zaujímavé články

Nováčik sa nechal nachytať na známy podvod s kryptomenami. Prišiel o 3 bitcoiny, približne 178 tisíc dolárov

Od pádu trhov nás delí jeden zlý report o inflácii, varuje rešpektovaný investor

El Salvador oznámil založenie Bitcoin City – bude malým daňovým rajom

Bitcoin má za sebou najvýznamnejšiu aktualizáciu za 4 roky – Taproot posilní najmä súkromie!

Zdroj: blog.wizsec.jp, Jiŕi Vok, cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.