Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Bitcoin má za sebou najvýznamnejšiu aktualizáciu za 4 roky – Taproot posilní najmä súkromie!

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Bitcoin má za sebou najvýznamnejšiu aktualizáciu siete za posledné 4 roky. Najznámejšej kryptomene by mal upgrade Taproot priniesť viac súkromia a lepšie škálovanie, no taktiež môže prispieť k tvorbe jednoduchších smart kontraktov.

Bitcoinovi ťaziari odsúhlasili aktualizáciu bitcoinovej siete s názvom Taproot už v júli, kedy sa v priebehu jednej epochy (zhruba 2 týždne) vyťažilo viac ako 90% blokov, ktoré Taprootu vyjadrili podporu. Od oného momentu začal odpočet k softforku, ktorý sa realizoval 14. novembra v rámci bloku s poradovým číslom 709 632. Taproot sa tak niekoľko hodín dozadu stal súčasťou Bitcoinu.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Čo nám Taproot prináša?

Bitcoinoví vývojári tvrdia, že od príchodu SegWit (Segregated Witneess) v roku 2017 prináša Taproot pre Biticoin najvýznamnejšie aktualizácie. Okrem iného by mal:

  • Znížiť množstvo dát, ktoré sa budú presúvať a ukladať na blockchain
  • Do bloku by sa mohlo zmestiť viac transakcií
  • Transakčné poplatky by sa mohli znížiť
  • A čo je zrejme najdôležitejšie – posilní sa súkromie, teda anonymita BTC transakcií

Kľúčové vylepšenia súvisia so súkromím

Taproot nahrádza doteraz aktuálny podpisový vzor takzvanými Schnorrovými podpismi (Schnorr signatures). Tie chcel do Bitcoinu implementovať už anonymný zakadateľ Bitcoinu Satoshi Nakamoto, no v roku 2008, kedy písal Bitcoin whitepaper, sa len končila doba, počas ktorej boli Schnorrpové podpisy patentované a tak zvolil iné riešenie. Schnorrové podpisy teraz môžu mnoho veci zjednodušiť a urýchliť – napríklad u multisig transakcii, ktoré vyžadujú niekoľko „signatárov“, aby transakciu schválili. Vďaka Schnorru budú lacnejšie a ľahšie realizovateľné.

Taproot so sebou taktiež prináša koncept Market Abstract Syntax Tree (MAST), ktorý môže podľa BTC vývojára Hampusa Sjoberga pomôcť vytvárať efektívnejšie smart kontrakty a posilniť súkromie. ,,MAST môže pomôcť učiniť chytré kontrakty efektívnejšími a súkromnejšími tým, že pri utrácaní odhalí iba relevantné časti zmluvy,” uviedol pre Cointelegraph. ,,Myslím si, že ide o veľké víťazstvo.

MAST podľa Sjoberga posilní aj súkromie Lightning Network (LN) transakcií. Platobné kanály LN by sa vďaka nemu mohli stáť nerozpoznateľnými od bežných transakcií. ,,Nebude možné určiť, či transakcie Taproot sú bežnými platbami, alebo patria do kanálu Lightning. To je dôležité pre zastupiteľnosť a tým aj odolnosť Bitcoinu voči cenzúre.“

Reakcie z Twitteru

,,Bitcoin práve aktivoval významný upgrade, ktorý zvyšuje súkromie, flexibilitu a efektívnosť globálnych digitálnych sound money… a to bez výraznej opozície,” komentoval príchod Taprootu Alex Gladstein, ktorý doplnil, že vládni predstavitelia a zástupcovia bankových inštútúcii vlastne ani netušia, čo sa práve stalo.

https://twitter.com/gladstein/status/1459791941298655234

Pieter Wuille, ktorý patrí medzi core BTC developerov a na Taproot má obrovské zásluhy, na Twitteri upozornil, že softforkom sa všetko len začína. ,,Reálna práca bude budovať peňaženky a protokoly, ktoré budú čerpať z týchto výhod. Som veľmi vzrušený z toho, kam nás to napokon zavedie.”

K Taprootu sa vyjadrili aj zástupcovia Satoshi Labs stojaci za najpopulárnejšou hardvérovou kryptopeňaženkou Trezor. ,,Je to významný míľnik a štart novej éry Bitcoinu. (BTC) bude viac privátny a viac efektívny. Chystáme sa už čoskoro podporiť Taproot v Trezore a tešíme sa na všetky zmeny v ekosystéme Bitcoinu, ktoré budú po tomto upgrade nasledovať.”

Ďalšie zaujímavé články

Bitcoinová peňaženka veľryby presunula po 8 rokoch $150 miliónov [CZ] 

Je Solana decentralizovaná? Otázniky vynára zatajených 12 miliónov mincí a kontroverzná distribúcia SOL 

35 ročný skladník investoval do Shiba Inu 8 000 dolárov. Stal sa z neho milionár na predčasnom dôchodku

Na mojej peňaženke som si našiel neznáme kryptomeny. Čo mám s nimi robiť?

Zdroj: cointelegraph.com

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.