Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Na mojej peňaženke som si našiel neznáme kryptomeny. Čo mám s nimi robiť?

Článok

Zdroj: koláž Kryptonovinky, Pixabay.com

Už sa vám stalo, že ste si na vašej krypto peňaženke našli neznáme tokeny, ktoré ste si vy sami nekúpili ani neposlali? Mali by ste vedieť, že sa jedná o podvod a snaha predať tieto tokeny bude viesť k strate všetkých prostriedkov na vašej peňaženke.

Našiel som si v peňaženke tokeny

Ako už viacerí vieme, svet kryptomien je plný podvodníkov, ktorí číhajú na svoju obeť na každom rohu. Týchto podvodníkov je ťažké vypátrať, pričom neznalosť nováčikov v oblasti kryptomien im zároveň ponúka ľahkú korisť. Existuje neskutočné množstvo podvodov, pričom keby sme ich chceli všetky vymenovať, trvalo by to hodiny.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

Dnes sa zameriame na pomerne neznámy, ale o to nebezpečnejší podvod známy ako Airdrop Scam. Jedná sa o to, že podvodníci rozosielajú hromadne na viaceré krypto peňaženky (v 99% prípadoch na sieti Binance Smart Chain) určitý počet falošných bezcenných tokenov. Ak si teraz vezmete vašu adresu peňaženky (nie burzy) a vložíte si ju do vyhľadávania na BSCscan, takmer určite si tam nájdete tokeny, ktoré ste si vy sami nekúpili ani neposlali.

Ale ako ma podvodníci okrádajú?

To, že vám prišli tokeny na peňaženku ešte neznamená nič a v podstate to pre vás nepredstavuje žiadne riziko. Žiadne až do momentu, kedy vás zvedavosť donúti hľadať si tento token a detaily o ňom. Často totiž tieto tokeny zobrazujú falošnú hodnotu v USD (občas až státisíce). To samozrejme vzbudí v každom zvedavosť a záblesk chamtivosti. Podvodníci dosiahli prvý dôležitý krok – získali si vašu pozornosť.

SÚŤAŽ | Zaujímajú vás trading boti a chcete si ich vyskúšať? Vyhrajte ročné predplatné na trading botov, podmienky sú jednoduché!

Tieto falošné tokeny nie je možné vymeniť alebo predať na žiadnej veľkej (de)centralizovanej zmenárni. Namiesto toho sú používatelia vtiahnutí na falošnú stránku danej kryptomeny, kde je zdanlivo možné vďaka „Swap“ funkcii tieto tokeny predať. Tu už ide do tuhého, keďže po tom, čo si pripojíte vašu peňaženku k stránke, musíte následne potvrdiť „Approve“ transakciu daného tokenu aby ste ho predali, a tu sa pozastavíme.

Mnohí si myslia, že týmto zdanlivo bezvýznamným krokom neurobíte nič. Týmto krokom však povoľujete interakciu vašej peňaženky s daným smart kontraktom a doslovne mu dávate prístup k vašim prostriedkom. Niektoré smart kontrakty môžu mať v sebe ukryté kódy, ktoré umožňujú ukradnúť vaše prostriedky bez vášho vedomia ale zároveň s vašim povolením. Môžete prísť buď o dané aktívum v páre s falošným tokenom (najčastejšie BNB), prípadne o všetky prostriedky na danej sieti.

Vráťme sa teraz ale o odstavec vyššie. Po tom, čo dáte „Approve“ podvodníkom, dávate im v podstate prístup k vašej peňaženke a vaše prostriedky majú na zlatom podnose. Druhou oveľa bežnejšou možnosťou je to, že stránka vám ponúkne falošné prihlasovacie okno do Metamasku. Vy v nevedomosti vyplníte svoje údaje do tohto falošného okna = podvodníci majú opäť prístup k vašim prostriedkom.

Aj pri tomto Airdrop Scame je hneď niekoľko možností a spôsobov, ako vás môžu podvodníci okradnúť. Všetky majú však spoločný znak – získanie prístupu k vašim kryptomenám.

Konkrétny podvod

Mne osobne pristáli v peňaženke tieto tokeny:

Keď som si vyhľadal tento coin (zámerne dávajú do názvu meno webu – prvý varovný prst), dostal som sa na web, ktorý sa tvári, že bojuje proti podvodom. Zlodej kričí chyťte zlodeja. Aby ste si mohli tieto tokeny vyzdvihnúť, musíte si pripojiť peňaženku. Tu sa zastavíme.

Stačí is do googla a zadať čarovnú formulku „Is Zepe scam?“. Tadááá, výsledok vidíte nižšie. Trvalo to pár sekúnd a podvod je odhalený.

Prevencia do budúcna

Ak ste si kupovali nejaké shitcoiny a approvovali rôzne možno pochybné kontrakty, vedzte, že tento krok funguje aj opačne – kontrakty môžete zakázať. Viete to urobiť napríklad cez web debank.com. Tam si pripojíte peňaženku, na ľavej lište kliknete na „Profile“ a následne „Approval“ v strede obrazovky. Tu už uvidíte list všetkých kontraktov, ktoré ste kedy approvli. Najistejšie je vždy tieto kontrakty zrušiť pokiaľ ich už nepoužívate – Kliknete na „Decline“ a potvrdíte transakciu. V exploreri siete následne uvidíte status „Revoked“, čo znamená, že ste zamietli interakciu s daným smart kontraktom.

A ponaučenie?

Neustále sa vzdelávajte. Pokiaľ vám to čas umožní, vždy si študujte vopred všetko, čo v oblasti kryptomien robíte. Na internete je hromada článkov o rôznych podvodoch, takže behom pár minút si viete overiť na čom ste.

Takisto ignorujte všetky tokeny, ktoré vám prídu do peňaženky bez vášho pričinenia, na 99,99% ide o podvod. Každý normálny token je obchodovateľný na zmenárni, či už centralizovanej alebo decentralizovanej. Ak tomu tak nieje, máte hneď zdvihnutý varovný prst, že ide zrejme o podvod.

O podvodoch som pre vás napísal aj nasledujúci článok. Ak využívate Telegram, mali by ste si ho povinne prečítať. Raz vám možno zachráni nemalú časť vašich úspor.

Používate Telegram? Dávajte si pozor na podvodníkov – Spoznáte ich jednoducho

Prečítajte si zaujímavé novinky

Cryptomines – Nová NFT hra, ktorá vám môže zarobiť vklad už do 1 mesiaca

Kryptomeny, ktoré v lete robili zisky v tisícoch percent ožívajú – Začína druhé kolo?

Na ceste za za Polkadot parachainami: Ako sa zúčastniť na DOT aukciách (10. diel)

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroj: Autor

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.