Telegram je populárna aplikácia hlavne v oblasti kryptomien vďaka svojej jednoduchosti a prehľadnosti. Je to však raj pre rôznych podvodníkov, ktorí sú v každej skupine a čakajú na svoju nič netušiacu korisť, ktorá im bohužiaľ dosť často podľahne. Dnes sa pozrieme ako môžete ľahko rozpoznať takýchto podvodníkov a vyhnete sa tomu, aby ste boli okradnutí.
Raj pre podvodníkov
Telegram je super sieť, pokiaľ ju máte len na čítanie. V momente ako začnete aktívne písať do krypto skupín otázky, napríklad žiadate o pomoc support daného projektu kvôli nejakému problému, máte garanciu 99%, že do pár sekúnd až minút sa vám do súkromnej správy ozve podvodník. Bohužiaľ oblasť kryptomien je pre technicky menej vzdelaných ľudí rizikovou oblasťou, čo títo podvodníci využívajú. Takisto využívajú nízku gramotnosť s aplikáciou Telegram.
V mojej Telegram skupine zameranej na trading botov som zverejnil kvôli tomuto článku anketu, v ktorej som sa pýtal, či už sa moji sledovatelia stretli s podvodníkmi na Telegrame. Výsledky vidíte nižšie. Niektorí sa bohužiaľ nechali oklamať.
Ako teda spoznáte, že sa jedná o podvodníka a nie skutočný support? Existuje hneď niekoľko metód a spôsobov, tzv. red flag (červená vlajka):
1. Žiadny support akéhokoľvek projektu vám NIKDY nenapíše ako prvý. Majú to ako prevenciu práve kvôli podvodníkom. Vždy vám vo verejnom chate napíšu, aby ste im vy napísali súkromnú správu.
2. NIKDY od vás nebudú chcieť poslať nikde vaše kryptomeny a ani nebudú požadovať seed, private key, prípadne prístupové heslá k vašim účtom.
3. Pravý admin má vo verejnej skupine pri svojom mene napísané malým písmom „Admin“. Keď kliknete na jeho meno a profil, všimnite si jeho meno pri @. Podvodníci často využívajú rôzne preklepy a skomoleniny tohto mena ako uvidíte v praktickom príklade nižšie.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
4. NIKDY neklikajte na odkazy, ktoré vám pošlú. Ak si nie ste istí, vždy sa radšej opýtajte vo verejnom chate a sledujte reakciu účtov s nápisom „Admin“
Praktický príklad komunikácie s podvodníkom
Aby ste mali lepší prehľad ako asi vyzerá komunikácia s podvodníkom, napísal som do oficiálnej skupiny TradeSanta žiadosť o pomoc, že mi nefungujú trading boti. O 15 sekúnd neskôr sa mi ozval prvý podvodník, o 1 minútu ďalší. Nižšie môžete vidieť celú komunikáciu.
Postupne si preberieme všetky red flagy, ktoré sa postupne objavujú v tomto podvode.
V prvej správe sa mi ozval akože člen, ktorý ma odkazuje na support. Red flag čislo 1 – pozrite si jeho meno za @. Je tam preklep na konci mena, keďže Telegram neumožňuje rovnaké mená. Už tu je jasné, že sa jedná o podvodníka, pretože skutočný admin TradeSanta má meno@tradesantahelper. Poďme ďalej.
Počas komunikácie s falošným supportom sú to tie isté obohraté rozprávky o technických problémoch, bugoch a podobne. Využívajú dosť technické výrazy, ktorým začiatočník v oblasti kryptomien nerozumie. Postupne sa nám objaví red flag číslo 2 – žiadajú aby sme poslali svoje kryptomeny na svoju Trust Wallet peňaženku. K tomuto kroku nevedie žiadny racionálny dôvod. Podvod nám začína vrcholiť. Po akože poslaní prostriedkov na našu peňaženku kvôli resetu účtu (totálna blbosť) podvodník posiela link na stránku, kde si máme importovať svoju peňaženku. Red flag číslo 3 – zaslanie podozrivého linku. Následne je dosť možné, že sa jedná o phishing web, ktorý získa vaše prístupové údaje a podvodníci si následne bez problémov vybielia vašu peňaženku so všetkým čo tam máte. Dokonca som im poskytol vymyslenú mailovú adresu, ktorá ani neexistuje. Aj takýmto spôsobom si môžete overiť pravosť „supportu“.
Ak ste sa nechali okradnúť, je to vaša chyba, pretože ste mali 3 jasné signály, že sa jedná o podvod. Na druhej strane, tieto podvody sú sofistikované a nie je sa čomu čudovať, že začiatočník sa nechá oklamať. Preto je dôležité nič nepodceňovať a pokiaľ si nieste niečím istí, vždy sa radšej opýtajte. Možno pre niekoho primitívny dotaz môže inému zachrániť nemalé krypto úspory.
Všetky podvody však nie sú ako tento. Metódy sú rôzne, v 98% prípadov však začnú tým, že sa vám ozve niekto prvý do súkromnej správy.
Falošné skupiny
Ďalším spôsobom ako okradnúť ľudí sú falošné skupiny na Telegrame, ktoré majú aj desaťtisíce členov. Na Telegrame viete kohokoľvek pridať do hocijakej skupiny. Preto sa môže stať, že sa ľahko ocitnete v skupine, do ktorej ste sa vy sami nepridali. Osobne vám radím z takýchto skupín odísť čo najskôr a ďalej neriešiť.
Tieto veľké falošné skupiny majú rovnaké/takmer rovnaké názvy ako originálne skupiny. V takýchto skupinách je aj osoba s prívlastkom „Admin“ podvodník. Práve tento admin zvykne pridávať príspevky najčastejšie giveaway akcií, kde zadarmo rozdávajú kryptomeny, nech je dôvod aký chce. Je tam odkaz na web kde následne nájdete starý dobrý podvod v štýle „pošli nám X a my ti obratom pošleme 3 násobok tvojho vkladu. Prečo? Lebo oslavujeme výročie…“ Ak si nieste niečím takýmto istí. Choďte na web daného projektu a priamo cez ten web si nájdete odkaz na Telegram skupinu – zistíte, že tieto skupiny majú rôzne názvy, prípadne iné počty členov (čo je najlepší ukazovateľ).
Metód ako oklamať ľudí sú stovky až tisíce a je nemožné varovať pred všetkými. Vo všeobecnosti, pokiaľ používate Telegram – Blokujte automaticky ľudí, ktorí vám píšu prví. Sú to podvodníci. Ak sa ocitnete v skupine, kde ste sa nepridali, opustite ju. Ak si nie ste istí, či daná stránka je pravá – overte si ju cez web projektu.
Prečítajte si zaujímavé novinky
Transakčné poplatky na sieti ETH sú obrovské – Ako fungujú a kedy sú najnižšie
Záujem o pasívny príjem kryptomien stúpa – Lending platforma Celsius vzrástla o 1900%
Trading boti aktuálne dosahujú najväčšie zisky za posledné mesiace. Vyskúšať si ich môžete aj vy!
Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov
Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.
Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká
Zdroj: Autor