Sme aj na sociálnych sieťach

Ethereum

Transakčné poplatky na sieti ETH sú obrovské – Ako fungujú a kedy sú najnižšie

Článok

Ethereum
Zdroj: Pixabay.com

Zatiaľ čo cena ETH opäť atakuje úroveň 4000 dolárov, vyťaženosť siete aj vďaka NFT výrazne stúpa. To spôsobuje vysoké sieťové poplatky od desiatok až po tisíce dolárov (v prípade mintingu NFT). Avšak určité časti dňa a vo všeobecnosti aj dni v týždni bývajú menej vyťažené. Práve na tieto časové úseky sa dnes pozrieme a tiež si vysvetlíme ako tieto poplatky vlastne fungujú.

Ako fungujú ETH poplatky

Najskôr sa pozrieme na to, ako tieto poplatky fungujú, čo je gas limit, GWEI a podobne. Množstvo ľudí nepozná ako funguje sieť a jej poplatky vďaka čomu ľahko môžu nastaviť nesprávne hodnoty v snahe ušetriť, pričom sieť im zhltne nastavené poplatky, no transakcia neprejde.

Ethereum Gas sa používa na platenie transakcií na blockchaine Ethereum. Množstvo gasu potrebné na každú transakciu závisí od zložitosti transakcie. Cena tohto gasu sa vyjadruje v GWEI. Jednoduchý prevod môže spotrebovať gas vo výške približne 21 000, zatiaľ čo na zložitejšie transakcie (napríklad tie, ktoré sa používajú v decentralizovaných financiách, prípadne minting NFT)) môže byť gas viac ako 1 000 000.

Každá jednotka gasu má svoju cenu, jednoducho označovanú ako Gas price. Tieto ceny sa uvádzajú ako GWEI, kde 1 ETH = 1* 10^9 (1 000 000 000) GWEI. Pri cene 5 GWEI  a gas limite 21 000 by transakcia stála 0,000105 ETH (21 000 * 5 = 105 000 GWEI).

Aktuálnu cenu GWEI si môžete pozrieť tu

Najčastejšia chyba

Tí, ktorí využívajú len burzy takéto problémy riešiť nemusia, keďže burzy si fixne nastavujú výšku poplatku za výber. Avšak s rozmachom oblasti NFT hlavne na sieti ETH stúpa aj počet používateľov, ktorých láka vidina veľkého zisku. Drvivá väčšina všetkých NFT objemov prebieha na sieti Ethereum, čo spôsobuje vyššie spomenuté vysoké poplatky. Nosným pilierom je peňaženka Metamask. Tu nastáva prvý problém.

Metamask nemá fixne nastavené poplatky ako burzy a užívateľ má pri každej transakcii iné prednastavené poplatky (v závislosti od aktuálnej vyťaženosti). Tie sú vysoké a logicky hlavne neznalí nováčikovia sa snažia tieto poplatky znížiť ako sa len dá, bez ohľadu na následky. Najčastejšou chybou býva manuálne zníženie hodnoty „Gas limit“, ktorá hlavne pri mintovaní NFT často presahuje hodnotu 1 000 000. To pri priemernej cene 80 GWEI predstavuje poplatok 0,08 ETH, čo je aktuálne 320 USD. Pokiaľ znížite „Gas limit“, môže sa stať, že sieť spotrebuje všetky vami nastavené poplatky skôr, než dokončí transakciu. To spôsobí, že transakcia bude neúspešná s odôvodnením „Out of gas“, no poplatky vám sieť zhltne. Takže nemáte ani úspešný prevod ani poplatky, ktoré ste nastavili. Preto si dávajte obrovský pozor! Ľahko sa môže stať, že v snahe ušetriť zaplatíte v konečnom dôsledku ešte viac.

Tiež je dôležité spomenúť, že nastavený „Gas limit“ v Metamasku nemusí byť nutne celý minutý, pričom zvyšné ETH sa vám vrátia späť do peňaženky. Je to však komplexný proces, ktorý nie je možné jednoducho vysvetliť. Ak chcete bezpečne ušetriť na prevodoch, nastavte nižší GWEI. Aj tu sa vám však ľahko môže stať, že v snahe ušetriť pár dolárov za prevod si nakoniec viac uškodíte než pomôžete.

Kedy sú najnižšie

Cena GWEI sa počas dňa hýbe v závislosti od vyťaženosti siete v daný moment. Vo všeobecnosti platí, že najnižšie poplatky sú u nás okolo polnoci, približne od [22:00] do [03:00]. Naopak najvyťaženejšia sieť a najvyššie poplatky sú u nás od rána približne od [07:00] do [12:00]. Poobede sú poplatky priemerné. Z toho vyplýva, že najviac sa vám oplatí robiť prevody práve v noci, kedy sú poplatky najnižšie a máte tak šancu ušetriť. Nižšie v grafe si môžete pozrieť priemerné vyťaženie a výšku poplatkov počas celého týždňa.

Prečítajte si zaujímavé novinky

NFT mánia pokračuje, trh OpenSea posledný týždeň zdvojnásobil objemy

Záujem o pasívny príjem kryptomien stúpa – Lending platforma Celsius vzrástla o 1900%

Trading boti aktuálne dosahujú najväčšie zisky za posledné mesiace. Vyskúšať si ich môžete aj vy!

Chcete obchodovať, ale netrúfate si? Vyskúšajte trading botov

Pokiaľ si netrúfate obchodovať ručne, prípadne na to nemáte čas, riešením môžu byť automatizovaní trading boti, ktorí obchodujú za vás podľa vašich nastavení. Takíto roboti počas tohto roka zarobili každý mesiac desiatky percent. Viac informácií ako aj podrobný návod a štatistiku nájdete nižšie v článku.

Návod ako používať trading botov – Nastavenie, štatistika ziskov, tipy, recenzie a riziká

Zdroj: Etherscan

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.