Kryptomeny môžete hromadiť rôznymi spôsobmi, z ktorých jednou možnosťou je aj obchodovanie, či anglicky – trading. Obchodovaním viete zarobiť veľmi veľa, no viete veľa aj stratiť. Pokiaľ si však netrúfate obchodovať sami, môžete využiť trading botov. Sú to roboti, ktorý podľa vašich nastavení sami automaticky obchodujú. Existuje množstvo platforiem a poskytovateľov trading botov. V dnešnom návode sa podrobne pozrieme na trading botov od TradeSanta, ktorí sú vhodní aj pre úplných začiatočníkov vďaka jednoduchosti nastavenia.
Článok aktualizovaný 7.1.
Ako nastaviť DCA robota na TradeSanta
Ak ste sa ešte neregistrovali na TradeSanta, a chcete si robotov vyskúšať aj vy, môžete sa registrovať cez tento link. Pokiaľ ste si už vytvorili účet na tomto webe, prvý krok, ktorý je treba urobiť je vytvoriť API prepojenie medzi burzou a „santom“. Na ľavej lište kliknete Access points, a následne kliknete Add access. Medzitým si na burze musíte vytvoriť nové API, čo nájdete väčšinou v správe profilu/nastaveniach. Vložíte api key a api secret a hotovo! Prepojenie je úspešne dokončené a môžeme sa vrhnúť na nastavenie vlastného DCA robota. Na bočnej lište si klikneme na DCA Bots a následne sa nám zobrazí možnosť Create bot (nemyslím tlačidlo Create bot, ktoré je pripnuté na ľavej lište). Následne sa vám otvorí okno, ktoré vidíte nižšie.
Access: Zvolíme si prístupový bod k nášmu účtu na burze, ktorý sme si cez API pridali
Strategy: Máme na výber long alebo short, záleží akú stratégiu si chcete zvoliť. Long robot v prípade poklesu dokupuje a následne až cena stúpne tak všetko predá v zisku. Short bot naopak počas rastu ceny postupne predáva a pri poklese nakúpi lacnejšie – rozdiel je čistý zisk.
Pair: Vyberiete si aký pár chcete obchodovať. (Zvolíme napríklad pár ADA-USDT)
Take profit: Zadáme si ľubovoľnú sumu v % podla toho, v akom veľkom profite chceme aby robot urobil zisk. (Osobne využívam 0,5-1%, robot tak môže profitovať často a aj na malých vlnkách)
Trailing take profit: Je prémiová funkcia, ktorú umožňujú len vyššie balíčky Advanced a Maximum
Trailing take profit vám zvyšuje zisky tým, že v prípade nárazového rastu hneď neukončí obchod, ale zvezie sa na prudkom raste a výsledný zisk tak môže byť omnoho vyšší. Ideálne nastavenie tejto funkcie je 0,1%.
Step of extra order: Táto hodnota predstavuje úrovne, ktoré sme si popísali v minulom článku. V prípade Long bota predstavuje úrovne, na ktorých bot dokupuje v prípade prepadu. Ak mám napríklad túto hodnotu na 1%, tak zakaždým, keď cena padne o 1%, robot nakúpi. Pri short stratégii je to presne opačne – na týchto nastavených % robot predáva pravidelne. (Ja využívam rovnaké hodnoty ako pri take profit, nieje to však pravidlo).
Max count of extra orders: Predstavuje počet dodatočných nákupov (extra order), ktoré robot vykoná. Maximálne môže byť táto hodnota v súčte extra orderov 90%, t.j. v prípade, že mám extra order nastavený na 1%, tak môžem zadať robotovi maximálne 90 extra orderov (90 x 1% = 90%). Ak mám extra order nastavený na 0,5%, tak môžem zadať maximum 180 extra orderov (0,5% x 180 = 90%). Osobne nastavujem túto hodnotu na maximum (teda súčet všetkých extra orderov 90%), pretože chcem aby robot dokupoval neustále.
Order Volume: Nastavenie objemu na jeden obchod, zväčša tam po výbere páru býva prednastavená hodnota, ktorá predstavuje minimálnu objednávku, v prípade Binance je to 11 USD, takže nie je možne robota kŕmiť nákupmi a predajmi po 50 centov…
Na obrázku nižšie môžete vidieť konkrétne nastavenia robota, ktoré u nás na Telegram skupine používame v podstate všetci. Takýto robot dokáže profitovať aj na malých pohyboch cien. Takisto, je dôležité držať nejakú rezervu pre robota, v prípade väčšieho prepadu. Pre robota s takýmito nastaveniami je vhodné mať k dispozícii aspoň 300-500 USD. Je to preto, aby v prípade prepadu robot mal stále za čo nakupovať a mohol tak priemerovať výsledný predaj, ktorý sa s každým nákupom znižuje.
Je dôležité zdôrazniť, že robota môžete bez problémov spustiť aj v prípade, že nemáte dostatok prostriedkov na vyplnenie všetkých extra orderov, ktoré nastavíte. Čiže vzorový príklad: order volume na jeden obchod je 10 eur. Extra ordery sú nastavené na 1 percento a tým pádom nastavujem 90 extra orderov čo je súčet 90 percent. Čiže v prípade dostatku prostriedkov bude robot kupovať až 90 percentný prepad danej kryptomeny. Takisto však takémuto robotovi dáme k dispozícii len 300 eur, čo znamená že robot zvládne kupovať 30 extra orderov a tým pádom prepad 30 percent. Ak to padne napríklad o 40 percent, máte na výber či robotovi dáte ďalšie prostriedky a on za ne automaticky v sekunde dokúpi ten zvyšok prepadu čo nenakupoval keďže nemal za čo. Tým pádom robot zníži priemerný sell order. Ak však dáte fixný počet extra orderov napríklad 30, a padne to nižšie tak máte smolu, pretože aj keby chcete dať robotovi extra prostriedky na nákup, tak robot s nimi neurobí nič, pretože vyčerpal všetky extra ordery, ktoré mal nastavené a zmena nastavení sa prejaví až v novom cykle to znamená až keď long robot predá, prípadne short robot nakúpi.
Ďalšie indikátory, ktoré sú zobrazené pri nastavovaní robota osobne nevyužívam a nie je potrebné ich vypĺňať. Takto nastavený robot je „blbý“ robot, ktorý monotónne kupuje a predáva na vopred nastavených hodnotách. Nastavený robot bez funkcie TTP (trailing take profit) NEMÔŽE urobiť obchod v strate a nikdy neurobí. Každý jeden ukončený cyklus (pri longu zakončený predajom, pri shorte nákupom) je ZISKOVÝ. Je tomu tak z dôvodu absencie stop-lossu. Nezrealizovaný profit bude väčšinu času svietiť v strate, no každý ukončený obchod bude vždy v pluse (podľa našich nastavení). V prípade použitia funkcie TTP záleží od vývoja trhu, pri bullrune a vysokej volatilite dokáže byť výsledný profit vyšší, v ojedinelých prípadoch nárazového rastu/prepadu však môže robot ukončiť obchod aj v miernej strate, hlavne pri nelikvidných pároch kde sa vyprázdni order book a robot sa nemá o čo oprieť.
Kde je háčik? Je iba jeden. Robot najviac profituje pri vyrovnanej volatilite – to znamená, že mu najviac vyhovuje veľká volatilita hore a dole vo vyrovnaných vlnkách. Problém nastáva, ak ide cena monotónne jedným smerom, bez nejakého pohybu opačným smerom. Vtedy sa robot môže „zaseknúť“. Píšem to v úvodzovkách preto, lebo robot je naďalej aktívny, no napríklad v prípade long stratégie ak cena dlho klesá bez rastu, robot stále len prikupuje a čaká na predaj, ktorý je stále ďalej a ďalej. V prípade nepriaznivých podmienok trhu môže čakanie na predaj trvať až niekoľko týždňov. Zažil som také obdobie na jar minulého roka, pri strmom páde kryptomien, pričom môj robot čakal takmer 2 mesiace, kým predal to čo nakúpil – samozrejme v zisku. Toto riziko je možné čiastočne eliminovať výberom kvalitných top coinov, u ktorých je vysoko pravdepodobný ich ďalší rast, (respektíve je minimálne riziko, že budú padať a zaniknú). Medzi moje najobľúbenejšie kryptomeny, ktoré dávam obchodovať robotom patria hlavne kvalitné altcoiny z top 50 podľa kapitalizácie. Ak sa pýtate prečo tam nemám BTC – odpoveď je jednoduchá – nižšia volatilita oproti altcoinom, a pri robotovi je práve volatilita kľúčová. Takisto ak cena dlho klesá a robot prikupuje, tak to vnímam ako akýsi HODL. Preto robotovi dávam obchodovať kryptomeny, ktorým sám verím a držal by som ich/držím ich v mojom portfóliu.
Ako nastaviť GRID robota na TradeSanta
Nastavenie GRID bota je v podstate rovnaké, ako v prípade DCA. Rozdiel je len v tom, že order volume máte zdvojené – jedno pre začiatočný order, ďalšie pre všetky dodatočné. Bez problémov tam môžete zadať rovnaké hodnoty.
Vzhľadom na to, že GRID bot robí aj čiastkové obchody, blokuje viac vášho kapitálu. To znamená, že je potrebné pre takéhoto robota držať na vašom účte väčšiu rezervu, než v prípade DCA bota. Zatiaľ čo pri DCA je ideálne mať aspoň 30-40% rezervu, v prípade GRID bota je to okolo 50%. Vďaka tejto dostatočnej rezerve bude môcť robot obchodovať neustále v prípade väčších prepadov. Nezabúdajte, že robot zarába len vtedy keď ma s čím obchodovať.
Ako vybrať vhodný pár na obchodovanie?
Každého určite zaujíma najviac samotná štatistika ziskov. Najčastejšou otázkou je to, že koľko zarobí robot za také a také obdobie. Odpoveď je rovnaká – je nemožné odhadnúť presné číslo, pretože je tam tak veľa faktorov, že to je jednoducho nepredvídateľné. Roboti môžu za mesiac urobiť 300% alebo aj nič.
Faktory, ktoré ovplyvňujú ziskovosť:
Cena a vývoj Altcoinov
Cena a vývoj BTC
Výber vhodného páru pre robota
Nastavenie parametrov pre robota
Diverzifikácia portfólia
Dostupné prostriedky pre robotov
Nastavenie robota voči USD alebo BTC
Long alebo Short stratégia
Štatistika trading botov za február, marec, apríl
Aby ste však konkrétny obraz o tom, koľko roboti môžu zarobiť, pozrieme sa na štatistiku za posledné 3 mesiace z pohľadu trading botov.
Zisk za február predstavoval realizovaný profit 54,4%, zisk za marec bol na úrovni 23,5% a apríl bol najvýnosnejší – realizovaný profit predstavoval až 73,6%. Pokiaľ by niekto spustil trading botov na začiatku februára a dal im k dispozícii 1000 USD, aktuálne by mal vďaka robotom 3306 USD (1000×1,544×1,235×1,736). Štatistika za máj zatiaľ nie je dostupná, pretože v čase písania tohto článku ešte mesiac neskončil. Avšak roboti, ktorí dokázali nakupovať až do úplného dna aktuálne fungujú ďalej bez problémov s krásnym profitom, zatiaľ čo HODL portfólio je výrazne pozadu. V silnom bull rune však HODL môže byť a často aj je výhodnejší než roboti. Problémom “hodlu” je však vybrať si vhodnú kryptomenu – niektorá môže stúpnuť len pár percent, iná o stovky percent a takisto odhadnúť správne načasovaný predaj. Pri robotoch tieto starosti odpadajú.
AKTUALIZÁCIA 7.1.: Počas prudších prepadov bot nemusí dosahovať plusové hodnoty, no vaše portfólio vďaka robotov nie je až v takej strate, vďaka častým obchodom a postupným nákupom počas prepadu. Jedná sa však o nerealizovanú stratu. Každý ukončený cyklus robota pri týchto nastaveniach končí vždy v pluse. Dokonca aj v momente, kedy zapnete bota a trh sa prudko prepadne a stagnuje niekoľko týždňov až mesiacov na dne, dokáže robot vďaka čiastkovým obchodom dostať vaše portfólio do plusových hodnôt. Priemerný mesačný zisk robotov za rok 2021 môžeme hľadať niekde medzi 10 až 15%.
Príklad – long robot SOL-BUSD
Na obrázku nižšie môžete vidieť náhľad na long robota SOL-BUSD, ktorý bol aktívny niečo málo cez 1 mesiac na prelome apríla/mája. Objem na 1 obchod mal nastavený na 11 USD, pričom prikupoval na 0,7% a rovnako profit bol 0,7%. Tieto nastavenia sú identické s tými, ktoré nájdete vyššie v tomto článku. Za 40 dní zarobil takýto skromný bot cez 200 USD čistý profit, pričom stihol urobiť 3125 obchodov v celkovej hodnote cez 51000 dolárov.
Samozrejme treba brať do úvahy aj transakčné poplatky, v prípade Binance je to však len 0,075%, čo je pre takéhoto robota takmer zanedbateľné.
Nízke poplatky sú pre trading botov kľúčové pre maximalizáciu zisku. Kvôli nízkym poplatkom odporúčame pre robotov práve burzu Binance. Pokiaľ sa registrujete cez TENTO ODKAZ na Binance, získate ešte ďalšiu doživotnú zľavu z poplatkov, čiže roboti budú ešte viac efektívnejší. Od 23.8.2021 však Binance vyžaduje pre API overenie ID. Ak chcete použivať botov bez overenia identity, môžete využiť burzu HUOBI, ktorá je druhou najväčšou po Binance. V prípade registrácie cez TENTO ODKAZ na Huobi získate takisto zľavu z poplatkov.
Pro-tip na záver
Až budete nastavovať robota, zo skúsenosti odporúčame si vypočítať objemy a % nákupy tak, aby robot zvládol neustále dokupovať v prípade 30% prepadu. Ak máme pre robota k dispozícii napríklad 300 USD, a chcem nastaviť extra ordery na 1%, je fajn dať objem na jeden obchod 10 USD. Tým pádom zvládne 30x dokúpiť a zvládne 30% plynulý prepad. V prípade, že dáte príliš vysoké objemy a cena sa prudšie prepadne, robot nebude ďalej dokupovať a bude si držať sell-order na rovnakej úrovni, hoci cena bude klesať. Tým sa môže „zaseknúť“ na ešte dlhšiu dobu. Preto treba nebyť chamtivý a nedávať príliš vysoké objemy – platí tu totiž dvojnásobne staré známe – pomaly ďalej zájdeš. Pokiaľ si chcete byť úplne istí, že robot bude mať dostatok financií aj v prípade väčších prepadov aké sa udiali nedávno, je vhodné držať rezervu 40-50% percent namiesto 30%.
Takisto je dobré v prípade long botov dočasne ich vypnúť (stop bot without selling) v prípade prudkého, nárazového exponenciálneho rastu. Počkáte kým to mierne padne a môžete ho zapnúť opäť. Robot sa tak „nezasekne“ výsledným predajom niekde vysoko. To isté platí pri short botovi – ak niečo prudko padá, je dobré tohto short bota pozastaviť a počkať na pullback smerom hore.
Porovnanie DCA bota GRID bota
TradeSanta ponúka na výber dve stratégie pre trading botov. Jednou je DCA bot, druhou je Grid bot.
Podstatou DCA bota, ako sme si opísali vyššie v článku, je v prípade long stratégie neustále dokupovať pri prepade na nastavených úrovniach, pričom výsledný predaj je jeden súhrnný spriemerovaný order zo všetkých nákupov. Na druhej strane GRID bot nerobí zo všetkých čiastkových orderov jeden výsledný, ale každý nákup a predaj sú spoločné spárované, čiže ak GRID bot urobí 10 nákupov po 10 USD, urobí aj 10 predajov toho, čo nakúpil. Na druhej strane ak DCA bot urobí 10 nákupov po 10 USD, výsledný predaj bude len 1, ktorý je priemerom všetkých nákupov. To isté platí opačne u oboch v prípade short stratégie.
Výhody DCA bota sú, že z dlhodobého hľadiska neblokuje veľké množstvo prostriedkov, pretože výsledný predaj/nákup všetkých orderov bude vďaka priemeru nižšie. Nevýhodou na druhej strane je fakt, že v prípade prudkého poklesu a následnej stabilizácie ceny DCA bot nečinne čaká na svoj predaj, ktorý je vyššie než aktuálna cena.
Výhody a nevýhody GRID bota sú presným opakom DCA. Pri GRID botovi je výhoda, že tento robot aj v prípade prudkých pohybov dokáže profitovať na „malých vlnkách“ vďaka čiastkovým obchodom, zatiaľ čo DCA bot čaká. Nevýhodou však je, že aby GRID bot dokončil cyklus a vykonal posledný predaj, cena danej kryptomeny musí byť vždy vyššie než pri predošlom cykle. V tomto prípade môže GRID bot blokovať dlhšiu dobu prostriedky než DCA, avšak profituje aj v čase, kedy DCA stojí. TradeSanta vám však ukazuje nezrealizovaný profit pri GRID botovi, ktorý sa vďaka množstvu čiastkových obchodov môže dostať do zelených čísel aj v prípade, že robot má stále nakúpené a čaká na predaj najvyšších nákupov. V tomto prípade môžete robota ukončiť ručne. Toto boli opäť príklady pre long botov, v prípade short stratégie je to presne opačne.
Kedy teda použiť ktorého bota? V podstate záleží od vašej vízie. Ak však máte dostatok prostriedkov a máte robota, pri ktorom čakáte, že bude stabilne rásť, GRID bot môže byť lepšou voľbou. Je to však veľmi individuálne a najlepšie je vyskúšať si obe stratégie a následne sa sami rozhodnete, čo vám viac vyhovuje. Dávajte si všetky veľký pozor, pretože Grid bot zadržiava viac prostriedkov a preto je vhodné držať si väčšiu rezervu než v prípade DCA. Kým pri DCA botovi je optimálne mať aspoň 30% rezervu, v prípade Grid bota je vhodné mať k dispozícii aspoň 50%, aby v prípade prudkých výkyvov robot pracoval aj naďalej.
Futures trading boti
TradeSanta pomerne nedávno na svoju platformu pridali aj futures trading botov. Títo boti neobchodujú na klasickom spotovom trhu a teda v tomto prípade je riziko vyššie z dôvodu likvidácie prostriedkov na účte, čo v spotovom trhu nehrozí – maximálne prerobíte, no vždy vám niečo ostane. Využívať futures sa odporúča najmä skúseným investorom, ktorí dobre vedia čo robia a do čoho idú. Kvôli možnosti obchodovať na páku je riziko skutočne vysoké, no s rizikom prichádza aj možnosť slušne zbohatnúť. TradeSanta ponúka futures botov vo svojom pláne Maximum. Je to zatiaľ len alfa verzia, takže je tam viacero chýb – niektoré páry napríklad nejde vôbec spustiť.
Ako kúpiť predplatné pre robotov TradeSanta
Ak máte záujem zakúpiť si predplatné pre robotov na TradeSanta, musíte ísť na web TradeSanta, tam si po registrácii na ľavej lište dole kliknete na „Subscription“. Následne kliknite na tlačidlo „Top Up“, kde sa vám zobrazí nasledujúci obrázok:
Tu máte následne na výber možnosti platby viacerými kryptomenami. Z hľadiska transakčných poplatkov a rýchlosti sa však jednoznačne oplatí prevod USDT cez sieť TRC20. Keď zadáte sumu v USD, ktorú tam chcete vložiť na nákup predplatného, vyberte si kryptomenou ktorou chcete zaplatiť, zaškrtnite súhlas nižšie a kliknite Top Up.
Následne vám to zobrazí presné množstvo a adresu kam máte kryptomeny poslať. Nezabúdajte, že k tomuto množstvu si musíte ročne pripočítať aj transakčný poplatok za výber z burzy. Až vykonáte prevod, v závislosti od dňa sú prostriedky pripočítané najneskôr do pár hodín, takže žiaden strach. Následne si už môžete zaplatiť vybrané predplatné a hotovo.
Najčastejšie otázky a problémy
Robot prestal pracovať – Skúste najskôr stopnúť robota (without selling) a následne ho opäť zapnite. Je to akýsi reštart, občas to pomôže. Ak robot aj tak nevytvára nové ordery, treba kontaktovať support TradeSanta na telegrame, cez mail to trvá niekoľko dní, na telegrame je to na počkanie
Robot sa nechce spustiť – Častý problém hlavne pri nových účtoch a nových API spojeniach. Roboti často nechcú začať obchodovať. Pomôže vytvorenie nového API, prípadne chvíľu počkať. Ak nič z toho nepomáha, treba kontaktovať ich support.
Robot je v strate – Pokiaľ používate stop-loss, tak sa nečudujte. Táto stratégia, ktorú používam funguje bez stop-lossu, keďže si vyberám kvalitné kryptomeny, ktoré držím aj na „hodl“. Tým pádom mi nevadí, keď mi ich v prípade väčšieho prepadu robot viac nakúpi.
Ebook: TOP 5 AI kryptomien
Dostupné na stiahnutie
V prípade väčšieho kapitálu osobne odporúčam používať menej botov a radšej im zdvihnúť objemy. Niekoľkí z vás využívajú desiatky botov, dokonca aj cez 50. Osobne považujem takýto počet za zbytočný – jednak strácate úplný prehľad a za druhé nemáte šancu si všetky páry ustriehnuť. Taktiež je medzi nimi často hromada shitcoinov, ktoré v prípade obratu trendu smerom dole budú padať aj k -90% a verte mi, že budete plakať, keď vám robot nakúpi hromadu takýchto shitcoinov. Práve preto je dôležitý výber kvalitných kryptomien a práve preto som založil telegram skupinu, kde píšem páry, ktoré používam.
Je dôležité nebyť chamtivý a nenastavovať príliš veľa robotov/veľké objemy, ak na to nemám kapitál. Je dôležité držať si tú pomyselnú rezervu 30% na každého robota. Ak mám teda objem jedného obchodu 100 USD a robot má extra ordery po 1%, tak by som pre neho mal mať 3000 USD, ktoré robot môže využívať. Pokiaľ nastavíte viac robotov, tak v prípade rastu budete citeľne viac profitovať, no akonáhle to padne o 10-20 a viac percent (a to si píšte, že padne), tak sa vám roboti zaseknú a z praxe viem, že robot s menšími objemami a väčšou rezervou pre prepad z dlhodobého hľadiska zarobil viac.
Osobne nevyužívam žiadne extra indikátory, tie často robotovi viac uškodia ako pomôžu – spomaľujú ho, nemusí nakúpiť vždy, prípadne s nákupom dlhšie čaká.
V prípade supportu na telegrame pozor na podvodníkov. NIKDY od vás nebude support žiadať v prípade problému s botom prevod vašich prostriedkov niekde na odstránenie chyby a podobne. Problémy s robotmi sú v API prepojení burzy, nemá to nič spoločné s vašimi prostriedkami, takže ešte raz – NIKDY ich nikam neposielajte.
TradeSanta má aj svoju pomerne novú aplikáciu, ktorej ešte chýba množstvo funkcií. Je preto vhodné riešiť všetky nastavenia priamo cez web, ja osobne používam aplikáciu len na sledovanie celkového profitu.
Support TradeSanta vám na Telegrame NIKDY nenapíše do súkromnej správy prvý. Ak vás niekto kontaktuje v súkromnej správe, je to podvodník a ďalej s ním NEKOMUNIKUJTE a už vôbec mu nedávajte žiadne údaje a nikam neposielajte svoje kryptomeny.
Vlastná Telegram skupina
Aby sme ešte viac zjednodušili použivanie trading botov pre začiatočníkov, boli vytvorené 2 Telegram skupiny. Telegram skupna TradeSanta Bot CZ/SK má informačný charakter, kde sú zverejňované nastavenia robotov, aktuálne štatistiky, tipy a podobne. Telegram skupina SantaBot CZ/SK Chat je otvorená skupina, kde môžete spolu komunikovať, pýtať sa rôzne otázky a podobne. Skupina je orientovaná slušne, čiže vám nehrozia žiadne posmešky za jednoduché a základné otázky, preto sa nebojte na hocičo opýtať. Vybudovala sa super komunita ľudí, ktorí vám radi pomôžu.
Takisto bola v tejto skupine vytvorená anketa ohľadom spokojnosti s touto skupinou, trading botmi a profitom, aký títo roboti robia. Môžete si tak vytvoriť širší pohľad na to, či sa oplatí vyskúšať robotov.
Zhrnutie
Dúfame, že vám tento návod pomôže vo vašich začiatkoch s trading botmi. Trading boti od TradeSanta sú vhodní najmä pre začiatočníkov pre jednoduchosť a prehľadnosť. Ak hľadáte pokročilejšie možnosti a funkcie, môžete využiť trading botov od 3Commas.
Ešte raz prikladám môj referral link na registráciu na TradeSanta, ak vás títo roboti zaujali a chceli by ste si ich sami vyskúšať. Registrácia a aj vyskúšanie botov je zadarmo, nie sú tam žiadne skryté poplatky. Bezplatná skúšobná lehota pre botov je 3 dni. V prípade záujmu o nákup predplatného pre robotov je potrebné následne si na TradeSanta poslať kryptomeny (BTC,ETH,USDT,LTC,TRX), ktorými sa u nich dá platiť (veľká výhoda). Dávajte si však veľký pozor na výber siete! Najčastejšou chybou je posielanie cez BEP20 BSC, ktorá má nízke poplatky. Ak však pošlete kryptomeny po tejto sieti, môžete sa s nimi rozlúčiť. Pozorne preto sledujte na TradeSanta, akú sieť máte vyberať na prevod.
Berte prosím na vedomie, že kryptomeny sú vysoko volatilné a rizikové. Starostlivo si preto zvážte výšku vašej investície a neinvestujte viac, než môžete stratiť. Trading boti vám môžu pomôcť pomerne jednoducho profitovať na kryptomenách, no ani oni nie sú 100% zárukou profitu.
Pasívny príjem kryptomien s bonusom až 110 dolárov
Popri trading botoch máte aj iné možnosti ako zarobiť. Pokiaľ hľadáte možnosti ako pasívne úročiť vaše kryptomeny, jednou z možností je lending, čo funguje na podobnom princípe ako banka. Najväčšou lending spoločnosťou je Celsius, ktorá pravidelne okrem ročných úrokov okolo 10% ponúka aj rôzne promo kódy, z ktorých viete získať odmeny – najčastejšie okolo 50 dolárov zadarmo.
Noví používatelia môžu teraz získať až 110 dolárov zadarmo. Celý postup ako používať túto platformu ako aj návod ako získať bonus nájdete v článku nižšie.
Zdroj: Autor