Sme aj na sociálnych sieťach

Kryptomeny

Je Solana decentralizovaná? Otázniky vynára zatajených 12 miliónov mincí a kontroverzná distribúcia SOL

Článok

otaznik
Zdroj: Pixabay.com

Kryptomena Solana (SOL) sa naďalej teší výraznému rastu popularity popri tom ako koketuje s historickými cenovými maximami. Jej silnou zbraňou je najmä obdivuhodné škálovanie prejavujúce sa v extrémne rýchlych a nízko nákladových transakciách, čo umožňuje pohodlné používanie smart kontraktov a Defi protokolov postavených na tomto blockchaine. Kým v tomto smere Solana žiari, existujú žiaľ aj veci, ktoré vyvolávajú v súvislosti s touto kryptomenou nemalé otázniky.

Veľkú vlnu kritiky smerom k Solana a jej tvorcom vyvolali informácie, s ktorými pred niekoľkými dňami prišiel generálny riaditeľ spoločnosti Cyber Capital Justin Bons. Ten totiž upozornil, že na základe auditu, ktorý bol vykonaný treťou stranu, Solana pomerne dlho úspešne zatajovala existenciu 12 miliónov SOL.

TIP: Chcete vedieť  ako na staking na burze Binance  alebo  ako na tejto burze nakúpiť kryptomeny ?  Pripravili sme pre vás návody a  registračný link s 20% zľavou  na obchodné poplatky.

,,V apríli 2020 tím Solana tvrdil, že začali s 8,2 miliónmi tokenov (celkový počet SOL v obehu v danom čase). V realite však celkový počet mincí v obehu bol vyše 20 miliónov. Započali tým dlhú sériu klamstiev a podvodov zo strany Solana,“ napísal Justin Bons v úvode svojho tweetu.

Treba upozorniť, že táto informácia nie je úplne nová a dokonca ju ešte minulý rok potvrdil aj autor kryptomeny Solana Anatoly Yakovenko, ktorý uviedol, že približne 11,3 milióna minci SOL, ktoré neboli zmienené a ani zahrnuté do oficiálneho celkového počtu SOL v obehu, boli zapožičané pre tvorcu trhu (market maker), aby sa tým údajne podporila likvidita obchodovania a predišlo sa “manipulácii trhu”. Upozornil popri tom, že žiadne z týchto minci neboli predané. Yakovensko však vo svojom príspevku na Medium.com ešte v apríli 2020 však zároveň uviedol, že vzhľadom na kritiku sú pripravení týchto 11,3 milióna minci SOL stiahnuť z obehu do 30 dní tak, že ich spália (coin burn).  Yankovenko sa komunite Solana zároveň v onom okamihu ospravedlnil za zlú interpretáciu faktov, čím viacmenej priznal, že zmieňovaných 11,3 milióna SOL bolo zamlčaných.

Justin Bons však upozorňuje, že Yakovenko a Solana svoj sľub o pálení týchto mincí nedodržali. ,,Sľubovali, že sa zbavia týchto mincí do 30 dní. Pri mnohých príležitostiach v nasledujúcich týždňoch sa zaručovali, že neuvoľnia žiadne nove mince na trh bez toho, aby to vopred oznámili, pokračoval.

Čo sa však dialo následne? Podľa Bonsa 23. mája 2020 Solana oznámila, že sa im podarilo získať iba 3,3 milióna mincí z 11,3 milióna, ktoré zapožičali tvorcovi trhu. Následne uvoľnili do obehu ďalších 8 miliónov nových tokenov SOL. Celkovo bolo teda v obehu zrazu 16 miliónov mincí, teda dvojnásobok počtu, ktorý bol sľubovaný v apríli. ,,Následne sa cez to proste presunuli. Ani o tom nezverejnili žiadne informácie cez svoje oficiálne kanály. Toto je len jeden príklad zlého sa správania predstaviteľov SOL,” dodal.

Možné závery?

Z uvedeného vyplýva, že možnú krivdu môžu cítiť najmä prvotní investori do Solana, ktorým bolo tvrdené, že celkový počet mincí SOL v obehu je nižší, než bola realita. V súčasnosti podľa dát CoinmarketCap je v obehu už viac než 300 miliónov SOL, čím sa stali „zamlčané mince“ menej podstatnými.

Tieto informácie však vrhajú na Solana zlý tieň pochybností o veľmi netransparentnom vedení projektu a o možnom úmysle tvorcov Solana skrývať pred komunitou časť existujúcich mincí.

Distribúcia tokenov Solana verzus konkurencia – nevyzerá to najlepšie

V máji zverejnila platforma Messari zaujímavú koláčovú infografiku, ktorá znázorňuje prerozdelenie mincí rôznych populárnych altcoinových projektov:

  • Modrou farbou je znázornený počet mincí, ktoré boli distribuované vo verejnom predaji, čiže na voľnom trhu – Ide o férový spôsob distribúcie mincí, ak je vašim cieľom prispieť k decentralizácii a zamedziť vzniku pár veľkých “veľrýb”
  • Zelená farba pripadá minciam, ktoré získala komunita v rámci rôznych aidropov. Zarátavajú sa sem aj rôzne fondy viazané k danej kryptomene
  • Červená farba patrí “Insiderom” – teda vývojárom, spoločnosti alebo s spoločnostiam, ktoré pracujú na danom projekte a rizikovým investorom, ktoré do danej kryptomeny investovali ešte predtým, ako prebehol verejný predaj mincí
  • Tmavošedá farba vyjadruje podiel distribúcie mincí neziskovým nadáciám a rôznym grantovým projektom, skrz ktoré sa financuje ďalší vývoj ekosystému

V prípade kryptomeny Solana tento koláčový graf nevyzerá veľmi dobre, pretože až 48% mincí SOL získali pod kontrolu “Insiders” – teda samotná spoločnosť stojaca za jej vývojom, veľké investičné spoločnosti a vývojári. To je v silnom kontraste napríklad s omnoho férovejším prerozdelením mincí u kryptomien typu Ethereum, Cardano, Tezos, EOS či Cosmos, u ktorých v rámci voľného predaja bolo distribuovaných viac než 75% celkového počtu mincí v obehu.

Z tohto pohľadu sa kryptomena Solana javí byť ako projekt, ktorý je vo výraznej miere centralizovanejší, než jeho konkurenti – obzvlášť ak hovoríme o Ethereum či Cardano.  Centralizovanejšie prerozdelenie mincí podobne tomu, ako je to u Solana, možno zasbadať v prípade Binance Coinu, Flow, Celo, BLockstacks či Internet Computer. Väčšiu mieru centralizácie “moci” naznačuje aj koláčový graf Polkadot.

Ďalšie zaujímavé články

Čo ak sa zopakuje história? Bitcoin bude stáť $253 000 a Ethereum $22 000!

35 ročný skladník investoval do Shiba Inu 8 000 dolárov. Stal sa z neho milionár na predčasnom dôchodku

Na mojej peňaženke som si našiel neznáme kryptomeny. Čo mám s nimi robiť?

Trh s kryptomenami sa zbláznil. Minca pomenovaná po Elonovi Muskovi spravila 3780%

Zdroje: ambcrypto.com, Twitter

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

[youtube-feed]

Najnovšie články

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.