Sme aj na sociálnych sieťach

Bitcoin

Kľúčový okamih pre adopciu Bitcoinu? Najznámejšia kryptomena mieri na Twitter

Článok

Bitcoin
Zdroj: Pexels.com

Jedna z najväčších sociálnych sieti na svete Twitter od včerajšieho dňa zakomponovala do svojej platformy rýchle bitcoinové platby skrz technológiu Lightning Network. Mnohí nadšenci z bitcoinovej komunity to označujú za bod zlomu pokiaľ ide o adopciu Bitcoinu ako bežného platidla.

Chýry, že Twitter, ktorého zakladateľom a CEO je bitcoinový maximalista Jack Dorsey, príde s možnosťou posielať Bitcoin skrz svoju platformu, sa objavili už pred niekoľkými týždňami. Od štvrtkového večera sa premietli do reality. Teda minimálne pre používateľov operačných systémov iOS, no aj tí, čo majú Android, sa dočkajú nových funkcii už v dohľadnej dobe.

Bitcoin sa stal súčasťou Twitteru v rámci služby pre odmeňovanie tvorcov za tvorbu kvalitného obsahu. Inak povedané ak používate Twitter, môžete inému účtu na Twitteri, ktorý vás zásobuje kvalitným spravodajstvom, poslať malý finančný dar (tip). Okrem fiatu sú to však hneď od začiatku aj bitcoiny.

Spôsoby posielania bitcoinov sú dva – buď na to užívatelia použijú aplikácie tretích strán ako sú Squre Cash App alebo Go Fund me, alebo siahnu po aplikácii Strike, ktorá podporuje veľmi rýchle Lightning Network transakcie za nízke poplatky.

Je to vlastne pre každého

Dôležité je poznamenať, že Twitter týchto tvorcov nemá v pláne verifikovať. Nestane sa teda to, že by tieto “dary” v bitcoinoch mohli dostať len overení tvorcovia obsahu, ktorý budú mať na Twitteri desiatky či stovky tisíc skladovateľov. BTC adresu si môžete do profilu pridať aj vy, čo znamená, že poslať Bitcoin cez Twitter môže niekto iný aj priamo vám. V skutočnosti teda nejde len o nástroj pre posielanie odmien za kvalitný obsah. Ide o nástroj, cez ktorý môže pomocou Twitteru posielať bitcoiny (satoshis) ktokoľvek komukoľvek.

Je to teda riešenie pre celosvetový problém remitencií, respektíve vysokých poplatkov s nimi spojených? Ako sme písali už niekoľkokrát v prípade El Salvador sa “stráca” 400 miliónov dolárov ročne na účtoch sprostredkovateľov týchto platieb typu Western Union. Twitter teraz prichádza s niečím, čo môže posilniť myšlienku využívania expresných bitcoinových platieb celosvetovo.

,,Nikto by nemal vyčítať CEO VISA, Western Union, Paypal atd. Ak budú dnes doma nevrlí,” vtipne poznamenal bývalý vrcholový manažér DHL Alex Pilař, zakladateľ Pallaemon Digital, ktorý sa v poslednej dobe v BTC komunite zviditeľnil pútavými článkami o kryptomenách.

,,Čas začať shortovať Western Union. Twitter + Strike zničia váš biznis model. Dovidenia,” uviedol sebe typickým spôsobom Peter McCormack z What Bitcoin Did, ktorý by mal mať dnes rozhovor na tému integrácie Bitcoinu do Twitteru s Jackom Mallersom.

Ako to vyzerá v praxi?

Jack Mallers, ktorý stojí za zmieňovanou peňaženkou Strike a nedávno sa preslávil aj tým, že výrazným spôsobom prispel k uzákoneniu Bitcoinu v El Salvador, ukázal na YouTube obrazovku svojho smartphone, aby demonštroval, aké je poslanie transakcie na Twitteri skrz aplikáciu Strike s Lightning Network jednoduché. Celý proces po základnom nastavení účtu trvá naozaj len niekoľko sekúnd. V tomto prípade poslal 10 dolárov v BTC z Chicaga do hlavného mesta El Salvador – San Salvador.

Twitter kanál Documenting Bitcoin k videu tej istej transakcie, no natočenému aj s vysvetlením Jacka Mallersa poznamenal: ,,Ak chcete sledovať dnes len jedno video, zvoľte práve toto. Budúcnosť je tu.”

Reakcie bitcoinerov

Z integrácie BtC do jednej z najväčších a najvplyvnejších sociálnych sieti na svete mali pochopiteľne radosť mnohí fanúšikovia kryptomien. Pozitívne hodnotia najmä skutočnosť, že Twitter umožní tieto služby aj v rámci využitia non-custodial peňaženiek, čiže takých, ktoré nevynucujú kontrolou tretích strán a užívatelia majú pri nich privátne kľúče pod vlastnou kontrolou.

Upozornil na to napríklad Alex Gladstein, ktorý zdieľal “tweet” s obrazovkou pri nastavovaní peňaženky, na ktorú môžete dostávať tipy (dary). Twitter v dizajne pekne vysvetľuje výhody a nevýhody custodial a non-cuctodial peňaženiek.

,,Lightning Network sa podarilo integrovať do jedného štátu (El Salvador) a teraz aj do jednej z najväčších sociálnych sieti na svete. Toto je len začiatok niečoho veľmi zvláštneho…,” komentoval novinku Anthony Pompliano, ktorý následne Jackovi Mallersovi poslal aj testovací donate bitcoinov (satoshis) v hodnote 5 dolárov. ,,API od Strike práve urobila z Twitteru jednu z najmocnejších platobných aplikácii na svete. Vítajte v budúcnosti!,” doplnil.

Experimentujú aj s NFT

Okrem posielania bitcoinov plánuje urobiť Twitter zásadný krok aj smerom k čoraz populárnejším nezameniteľným tokenom, čiže NFT. Tie by mohli zohrať dôležitú úlohu vďaka svojim vlastnostiam napríklad u profilových avatarov a teda mohli by poslúžiť aj ako riešenie pre overenie, či je daný Twitter účet originálny, alebo nie. Twitter sa totiž už roky potáca s problémom vytvárania falošných profilov, ktoré sa vydávajú za známe osobnosti a snažia sa v ich mene neskúsených uživateľov oklamať rôznymi podvodnými schémami.

Zdroje: Twitter, YouTube, decrypt.co

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Upozornenie
Názory a stanoviská uvedené v tomto článku sú publikované len pre informačné účely a v žiadnom prípade ich nemožno vnímať ako investičnú radu. Žiadny obsah na stránkach Kryptonovinky.sk a Kryptonovinky.com nemožno považovať za finančné, investičné alebo iné poradenstvo. Upozorňujeme, že investovanie do kryptomien môže viesť k stratám.

Popularne

kontakt | Reklama


Informácia pre čitateľov

Informácie uverejnené na stránke kryptonovinky.sk sú výhradne informačného charakteru a v žiadnom prípade nie sú investičnou radou alebo obchodným odporúčaním. Nie sme obchodní poradcovia. Portál kryptonovinky.sk nenesie žiadnu zodpovednosť za vaše prípadne finančné straty pri investícii do kryptomien alebo na iných trhoch. Hoci sa venujeme predovšetkým téme kryptomien, upozorňujeme, že sú veľmi volatilné a preto sú považované za rizikovú investíciu, ktorá môže viesť k vysokým stratám. V žiadnom prípade nie sme zodpovední za škody, ktoré môžu vzniknúť na vašom účte. Pre skutočné finančné rady kontaktujte svojho finančného poradcu. Do kryptomien by ste nemali nikdy investovať viac peňazí, než si môžete dovoliť stratiť.


Viac informácii o možných rizikách nájdete tu© 2021 Introducing s.r.o.
Šéfredaktor: Martin Gregor.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu zakázáno. Provozovatelem serveru Introducing s.r.o. , IČ:07990201.